Προβληματισμοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    3

    Προβληματισμοι

    Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος στο φορουμ. Διαβαζω ανα διαστηματα καποια θεματα και πηρα το θαρρος να γραψω και εγω για εμενα. Καταρχην να συστηθω :D .
    Ειμαι 22 χρονων, φοιτητης . Σαν ανθρωπος ειμαι αρκετα εσωστρεφης, σπανια ανοιγομαι σε αλλους. Και πιστευω πως αυτο ειναι το σημαντικοτερο προβλημα μου. Επισης ειμαι αρκετα στρεσαρισμενος, απο το λυκειο ειχα αναπτυξει τρομερο αγχος. Τον τελευταιο χρονο ειχα σοβαρα προβληματα με τον υπνο μου απο το αγχος.
    Απο φιλους δεν εχω θεμα, εχω την κλασσικη αντροπαρεα και 1-2 πολυ καλους φιλους.
    Μενω μακρυα απο το πατρικο μου, εδω και 3-4 χρονια και ειναι πολλες οι φορες που νιωθω απειρα μονος. Μερικες φορες ακομα και οταν ειμαι εξω με τα παιδια νιωθω μοναξια.
    Σημειωτεον εχω να κανω σχεση πανω απο 3 χρονια. Και να πεις οτι ειμαι ασχημος παει στα κομματια να λεγα οκ, οχι οτι ειμαι και μοντελο δηλαδη :p , απλα κομπλαρω πολυ να την πεσω σε κοπελα. Η τελευταια προσπαθεια ηταν παταγωδης αποτυχια (πολυ πικρα) . Απο τοτε (κανας χρονος) εχω κλειστει στο καβουκι μου και δεν λεω να προσπαθησω κατι. Εν τω μεταξυ, εχω και την σχολη η οποια ειναι απαιτητικη οποτε δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο (? δικαιολογιες ?). Βλεπω γνωστους και φιλους που εχουν κοπελες και με πιανει μελαγχολια. Συχνα πυκνα μου προκαλειται η αισθηση οτι θα καταληξω μονος, τρελαμενος απο το διαβασμα και τις σκοτουρες (προβληματα που εχω ε?).
    Ζηλευω τους τυπους που κανουν οτι *γουσταρουν* χωρις ντροπες και ενδιασμους. Εγω οποτε παω να κανω οτιδηποτε το σκεφτομαι το ξανασκεφτομαι μετα το μετανιωνω και φτου απο την αρχη. Πειτε με χεστη/ντροπαλο/εσωστρεφη, εγω τα λεω καθε μερα στον εαυτο μου μπας και τα ξεπερασω αλλα δεν.
    Οιαδηποτε κριτικη απο μερους σας μονο καλο θα μου κανει. Σορρυ αν οι διατυπωσεις των σκεψεων μου ειναι λιγο χυμα, σε λιγες ωρες δινω μαθημα :p
    Καλη σας μερα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχεις δοκιμασει να μιλησεις σε καποια κοπελα? Τι εγινε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    3
    Οπως ειπα η τελευταια προσπαθεια ηταν πολυ οδυνηρη. Γνωρισα μια κοπελα στη σχολη και αφου γνωριστηκαμε, καναμε παρεα μετα απο πολυ-πολυ καιρο της ειπα οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι της. Αλλα επειδη ειμαι και γκαντεμης εκεινη την περιοδο ο πρωην της εκανε και αυτος καποιες προσπαθειες επανασυνδεσεις. Η κοπελα αρχισε να το παιζει διπλο ταμπλο, το πηρα χαμπαρι και την εκανα στην ακρη. Μετα απο καποιο διαστημα εκανε καποια προσπαθεια να μου ζητησει συγνωμη, ειχαν μπει στη μεση και καποιοι *καλοθελητες* και απο τοτε εχω να τις μιλησω (ασχετα αν την σκεφτομαι καθε βραδυ) . Αυτα τα ολιγα. Ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως εχω τον ανθρωποδιωκτη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Την πρωτη σχεση πως την εκανες? Αυτη παντως που λες δε μετραει, γιατι με τον πρωην υπαρχει αλλο δεσιμο, δεν ειναι οπως εσενα που σε ξερει λιγο. Λογικο λοιπον να ταλαντευεται.

  5. #5
    Quote Originally Posted by blackmore View Post
    Οπως ειπα η τελευταια προσπαθεια ηταν πολυ οδυνηρη. Γνωρισα μια κοπελα στη σχολη και αφου γνωριστηκαμε, καναμε παρεα μετα απο πολυ-πολυ καιρο της ειπα οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι της. Αλλα επειδη ειμαι και γκαντεμης εκεινη την περιοδο ο πρωην της εκανε και αυτος καποιες προσπαθειες επανασυνδεσεις. Η κοπελα αρχισε να το παιζει διπλο ταμπλο, το πηρα χαμπαρι και την εκανα στην ακρη. Μετα απο καποιο διαστημα εκανε καποια προσπαθεια να μου ζητησει συγνωμη, ειχαν μπει στη μεση και καποιοι *καλοθελητες* και απο τοτε εχω να τις μιλησω (ασχετα αν την σκεφτομαι καθε βραδυ) . Αυτα τα ολιγα. Ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως εχω τον ανθρωποδιωκτη.
    Η γνωριμια τελειωσε οχι απο δικο σου λαθος αλλα για λογους που καθαρα δεν ειχαν σχεση με σενα (ο πρωην της τον οποιο αυτη φαινεται πως γουσταρε). Το οτι προσπαθησε επειτα να επανασυνδεθει μαζι σου και να δικαιολογηθει ειναι αποδειξη πως της εκανες καλη εντυπωση, κατι ενιωθε για σενα, αρα τα πηγες καλα. Αρα συνεχισε να κανεις προσπαθειες. Εκει που κομπλαρεις και ολα μεσα σου λενε οχι και σου βαζουν δικαιολογιες να μην το κανεις, να βρισκεις το κουραγιο να κανεις την υπερβαση, πλησιαζε επειδη δεν ξερεις ποτε πως σκεφτεται καποια, αν δεν το κανεις θα προσπερνας τα τυχερα σου και θα τα χαριζεις ετσι σε αλλους.
    Τα μαθηματα και οι απαιτησεις της σχολης ειναι οι δικαιολογιες που σου βρισκει ο φοβος, το κομπλαρισμα για να μην πλησιασεις κοπελες. Αμα θες, ολα αυτα τα βολευεις μια χαρα και ξερεις και τον τροπο.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Αυτά τα δύο άρθρα γράφτηκαν για έναν παιδικό μου φίλο που έλεγε πως δεν ξέρει να φλερτάρει και πως δεν το έχει κτλ Θεωρώ πως ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φλερτάρει και ο καθένας έχει και τον δικό του μοναδικό τρόπο να το κάνει .... για μένα το φλερτ υπάρχει παντού στην ζωή μας ...σε μια καλή κουβέντα, σε ένα βλέμμα, σε ένα χαμόγελο κτλ Ο φίλος μου όταν τα διάβασε είπε πως γράφω αηδίες (κάνε φίλους να δεις καλό) αλλά μετά απο 1 μήνα έκανε σχέση που είχε να κάνει 2 χρονια και κάτι ... τυχαίο?????
    http://www.tokleidi.com/2013/07/flert/
    http://www.tokleidi.com/2013/08/goit...s-mia-gynaika/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    άει καλέ.. είσαι και ζόρικος: διπλό ταμπλό είναι βαριά κουβέντα. την έκανες στην άκρη = ακόμη δεν την ακούμπησες την έκανες και στην άκρη? εγώ βλέπω να ψάχνεις για πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. σου είπε κανείς ποτέ ότι οι γυναίκες που σε ενδιαφέρουν πρέπει καλά και σώνει να συμπεριφέρονται όπως ακριβώς θες εσύ? τότε ψάχνε και μετά άμα δεν σου κάθονται κράτα χαρακτήρα και ξαναψάχνε
    Quote Originally Posted by blackmore View Post
    μετα απο πολυ-πολυ καιρο της ειπα οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι της.....Η κοπελα αρχισε να το παιζει διπλο ταμπλο, το πηρα χαμπαρι και την εκανα στην ακρη........απο τοτε εχω να τις μιλησω (ασχετα αν την σκεφτομαι καθε βραδυ)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλησπέρα. Μας είπες τις σκέψεις αλλά δεν μας είπες αν/τι ακριβώς θες να αλλάξεις. Θες να σου προτείνουμε τρόπους για κατι??? Τι θες ακριβώς.Προσδιόρισε μεσα σου ή σε εμας για να βοηθήσουμε. Οκ,εισαι κλειστός χαρακτήρας αλλά μερικοί ετσι αισθάνοντε καλά. Εσυ θες να αλλάξεις κατι??και τι???

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    3
    @Tonya : δεν ειμαι ζορικος αλλα εχω μια σταλα εγωισμο.Και τη συγνωμη της να δεχομουν τιποτα δε θα ηταν το ιδιο. Προφανως, αλλα περιμενα και αλλα εγιναν για αυτο το φυσαω και δεν κρυωνει.

    @feggari : Το *προβλημα* ειναι οτι ντρεπομαι να πιασω κουβεντα με κοπελες που δεν γνωριζω. Και αυτο γιατι ντρεπομαι. Το τι ντρεπομαι ουτε εγω το 'χω καταλαβει ακομη.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    Αυτά τα δύο άρθρα γράφτηκαν για έναν παιδικό μου φίλο που έλεγε πως δεν ξέρει να φλερτάρει και πως δεν το έχει κτλ Θεωρώ πως ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φλερτάρει και ο καθένας έχει και τον δικό του μοναδικό τρόπο να το κάνει .... για μένα το φλερτ υπάρχει παντού στην ζωή μας ...σε μια καλή κουβέντα, σε ένα βλέμμα, σε ένα χαμόγελο κτλ Ο φίλος μου όταν τα διάβασε είπε πως γράφω αηδίες (κάνε φίλους να δεις καλό) αλλά μετά απο 1 μήνα έκανε σχέση που είχε να κάνει 2 χρονια και κάτι ... τυχαίο?????
    http://www.tokleidi.com/2013/07/flert/
    http://www.tokleidi.com/2013/08/goit...s-mia-gynaika/
    Τα διαβασα. Μια χαρα αρθρα ειναι και συμφωνω. Βεβαια βρισκεις πολλα τετοια αρθρα αμα ψαξεις στο ιντερνετ που όλα όμως συμφωνούν ως προς την ουσία, κι αλλωστε αυτος ειναι ο τροπος. Βεβαια δεν κανουμε κινησεις σε ατομα για τα οποια δεν ειμαστε βεβαιοι αλλα φυλαμε τις δυναμεις μας γι αυτα που γουσταρουμε. Ειναι και θεμα timing στον αλλο. Μου αρεσε η τελευταια προταση στο πτωτο για κυνηγι και καρτερι.... Ωστοσο αμα καποιος/καποια δε γουσταρει τον αλλο οχι απλα ολα αυτα να εφαρμοζεις, ο κόσμος να χαλαει δε γινεται τιποτα, αλλωστε οι ανθρωποι δεν ειναι καστρα για να τα κατακταμε με το ζόρι.
    Για να τα αποτυπωσεις όμως τοσο καλα σημαινει πως τα πιστευεις και τα εχεις βιώσει.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    τα πράγματα είναι απλά.. και σαν να διαβάζεις ημερήσιο ωροσκόπιο σου λέω: ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου. και να θυμάσαι πάντα αυτό που σούγραψα: "τότε ψάχνε και μετά άμα δεν σου κάθονται κράτα χαρακτήρα και ξαναψάχνε"
    Quote Originally Posted by blackmore View Post
    @Tonya : δεν ειμαι ζορικος αλλα εχω μια σταλα εγωισμο.Και τη συγνωμη της να δεχομουν τιποτα δε θα ηταν το ιδιο. Προφανως, αλλα περιμενα και αλλα εγιναν για αυτο το φυσαω και δεν κρυωνει

  12. #12
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    τα πράγματα είναι απλά.. και σαν να διαβάζεις ημερήσιο ωροσκόπιο σου λέω: ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου. και να θυμάσαι πάντα αυτό που σούγραψα: "τότε ψάχνε και μετά άμα δεν σου κάθονται κράτα χαρακτήρα και ξαναψάχνε"
    θα διορθώνεσαι μέσα από τα λάθη σου. κι ετσι θα εχεις παρει εφοδια για να τα καταφερεις την επομενη φορα. μ αυτο τον τροπο να αντικριζεις καθε σου αποτυχία.
    μονο μην κολώνεις στο να πλησιαζεις και μην κανεις ασκοπες σχεσεις με κοπελες για τις οποιες δεν εισαι σιγουρος.
    γιάννης

Similar Threads

  1. σχεση βιτσια προβληματισμοι..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 08-03-2013, 19:38
  2. Προσωπικοι προβληματισμοι
    By kanenass in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 30-11-2012, 12:39
  3. τα προβλήματα και οι προβληματισμοί μου
    By amelie74 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2011, 22:50
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2010, 17:49
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •