Συγκατοίκηση με πεθερικά (?) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Παιδι θες να κανεις?
    Όχι ακόμη. Δεν μπορώ να πω πως είναι στους άμεσους σκοπούς μου.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντος δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με τους γονεις της κοπελας μου να μη πω οτι θα ελεγα στη μελοντικη πεθερα μου πες αλευρι ο μανιακος γαμπρος σε γυρευει

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Με τη δουλεια σου δεν θα εχεις θεμα στις μετακινησεις? Γτ λες οτι το σπιτι ειναι καπως εξω.

  4. #34
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Με τη δουλεια σου δεν θα εχεις θεμα στις μετακινησεις? Γτ λες οτι το σπιτι ειναι καπως εξω.
    Χρονικά για τη δουλειά κάνω από το σπίτι μου κάνα 40λεπτο, ενώ από το σπίτι του σχεδ'ον το μισό χρόνο, αλλά από αττική οδό αναγκαστικά. Αλλά όπου και να μείνουμε ο ένας από τους δύο θα θέλει αττική οδό γιατί εκείνος είναι Ελευσίνα κ εγΩ Παιανία. Για όσο ακόμη θα έχουμε τις δουλειές μας τουλάχιστον....

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι παρακινδυνευμενο αλλα αν σου κατσει καλη πεθερα δε ξερω εγω θα το αποφευγα παντος

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μαλιστα. η γνωμη μου ειναι πηγαινε αλλα να εχεις και πλαν μπι...απο προσαρμογη στην περιοχη μηπως δυσκολευτεις? σαν τοπια, δε θα χεις φιλους εκει κλπ.

  7. #37
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλιστα. η γνωμη μου ειναι πηγαινε αλλα να εχεις και πλαν μπι...απο προσαρμογη στην περιοχη μηπως δυσκολευτεις? σαν τοπια, δε θα χεις φιλους εκει κλπ.
    Είναι κι αυτό ένα θέμα, όχι ότι εδώ που μένω έχω πολυ κοντά δικούς μου άνθρωπούς. Στο δοκιμαστικό στάδιο σίγουρα θα φανεί αν θα μου αρέσει και σααν περιοχή...θα το δείξει ο χρονος.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by remains View Post
    Οι συμπεριφορές των ανθρώπων είναι απρόβλεπτες πολλές φορές και μόνο ο χρόνος δείχνει. Το πιο βασικό πιστεύω ειναι να υπαρχει ένα ενιαίο μέτωπο από την πλευρά του αντρόγυνου απέναντι στους πιθανούς "εισβολείς" και σαφεστατα η ξεκαθαριση των οριων απο την ΑΡΧΗ.
    Αυτό είναι πράγματι το πιο σημαντικό. Οι δυσκολίες δημιουργούνται όταν δεν υπάρχει κοινή στάση - άποψη κι αντιμετώπιση. Αν η νοοτροπία κι οι προτεραιότητες σας είναι παρόμοιες, κι αν ξεκινήσετε με θετική προδιάθεση, μπορεί και να πάνε καλά τα πράγματα. Προσωπικά βέβαια δεν θα επέλεγα με τίποτα να μείνω κοντά σε γονείς, μόνο και μόνο για την αυτονομία και την αίσθηση ελευθερίας κινήσεων. Αλλά απ' όσο καταλαβαίνω εσείς δεν είσαστε αρνητικοί σε μια πιο 'οικογενειακή' συνύπαρξη. Είπες εξάλλου ότι θα μπορούσες να μείνεις κοντά με τους δικούς σου συγγενείς, αν τύχαινε να σας ευνοούν οι συνθήκες για μετακόμιση στην περιοχή τους. Ελπίζω να σας βγει καλά η δοκιμαστική περίοδος!

  9. #39
    Πέρασε πολύς καιρός, 3 χρόνια σχεδόν, και είπα να γράψω την κατάληξη ας πουμε του θεματος! Τελικά συγκατοίκησα πριν 2 χρόνια στο ίδιο κτίριο με τα πεθερικά, πήγε και πάει σχετικά καλά αλλά με αρκετή προσπάθεια, όχι υπερβολική, αλλά αρκετή και διαρκή. Ευτυχως σαν ανθρωποι καταλαβαν τα ορια που τους θεσαμε απο την αρχη, είναι διακριτικοί σε γενικές γραμμές και σχεδόν ποτέ δε δημιουργηθηκαν μεγαλα προβλήματα. Αντίθετα μπορώ να πω, οι δικοι μου που είναι επαρχία, χιλιόμετρα μακριά, μας έχουν δημιουργήσει κατά καιρούς μεγαλύτερα προβλήματα! Οπότε τελικά δεν είναι τόσο θέμα φυσικής απόστασης όσο χαρακτηρων και συμπεριφορών. Όχι οτι η φυσική απόσταση δε βοηθά να τσακωθείς ασχημα αν δεν ταιριάζουν τα χνώτα σου με τους αλλους. Η συμβουλή με σε όσους επιχειρούν κάτι παρόμοιο: Ξεκαθαρίστε τα πραγματα από την αρχή, συνειδητοποιηστε οτι οι βασικές σας αρχές με τον/την συντροφο σας είναι κοινές και δεν σας χωρίζουν χαώδεις διαφορές, ΖΗΤΗΣΤΕ αυτό που θέλετε, τίποτα δεν είναι αυτονόητο (οτι ταιριάζουμε με τον ανθρωπο μας δε σημαινει οτι οι γονεις του δεν μπορεί να έχουν τελειως διαφορετική κουλτούρα/νοοτροπία από εμάς), μην αφήνετε τίποτα στην τύχη! Είναι και αυτό ένα κομματι, όπως η ίδια η σχέση, που θέλει συνεχή προσπάθεια και φροντίδα, αλλιως η αρχή του τέλους δεν αργεί!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με γονείς VS Συγκατοίκηση με συνομηλίκους
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-04-2012, 20:59
  3. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2012, 21:53
  4. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-05-2011, 11:53
  5. Συγκατοικηση
    By nebula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2009, 15:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •