Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να σας εκθέσω κι εγώ ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία και να ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις..

    Είμαι μία κοπέλα 33 ετών και σκεφτόμαστε με το σύντροφο μου (συνομίληκος) να συγκατοικήσουμε. Είμαστε ένα χρόνο μαζί και μπορώ να πώ πως μετά από μία μεγάλη περίοδο μοναξιάς βρήκα κάποιον που αισθάνομαι πολυ καλά μαζί του σε όλα τα επίπεδα, είναι ο άνθρωπός μου και μπορώ να πω πως ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου... Το ίδιο δείχνει να ισχύει και για αυτόν.

    Αυτή τη στιγμή κατοικούμε και οι 2 στην Αττική, εγώ σε ένα μικρό δυάρι με ενοίκιο κι εκείνος σε ιδιόκτητο τριώροφο, σε άλλη περιοχή σχεδόν εκτός Αθήνας, όπου στον κάτω όροφο μένει η αδελφή του και στο ισόγειο οι γονείς του. Φυσικά έχω μείνει πολλά βράδια, σαβκα, διακοπές κλπ σπίτι του και μπορώ να πως πως αισθάνομαι άνετα και περνάω καλά. Οι γονεις του ειναι γενικά διακριτικοί (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), καλοί και φιλόξενοι άνθρωποι.

    Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβως, σε περίπτωση που κάνουμε αυτό το βήμα και ζησουμε μαζί στο σπίτι του, με τρομάζει η ιδέα αυτής της ευτυχισμένης οικογενειακής συγκατοίκησης, χωρίς να με εχει ενοχλήσει σε κάτι η οικογενεια του (ισα ισα). Με τρομαζει οτι πχ σε έναν καβγα θα μας παιρνουν αμέσως χαμπαρι, το καθημερινό καλημέρα σας καλησπερα σας, ότι μοιραια θα γνωριζουν ολες μας τις κινησεις κλπ κλπ.(να σημειωσω εδω ότι ζω απο τα 18 μακρια απο γονεις).

    Έχω συζητησει τις ανυσηχίες μου με το συντροφό μου και ο ιδιος υποστηριζει πως από τη στιγμή που θα συζησουμε ειναι υποχρεωση του να βαλει όρια ωστε να ειμαστε ανεξαρτητοι και ότι η απόσταση έχει να κάνει με την ψυχολογική απόσταση και όχι τη φυσική. Επίσης ότι ετσι εχει τη δυνατοτητα να βοηθάει τους γονεις του και κυριως στις δουλειες του κηπου (ο πατερας του είναι με σοβαρό πρόβλημα υγειας). Έχω βαλει στο τραπέζι την ιδεά να νοικιάσει το σπίτι του και εμεις να νοικιασουμε αλλου αλλα τον βλεπω αρνητικο γιατι οπως λεει επιπλεον, έχει ονειρευτει να κανει οικογενεια σε αυτο το σπιτι γιατι σε ενα μεγαλο βαθμό το έχει φτιάξει μόνος του.

    Σέβομαι και κατανοω τις απόψεις του, αλλά από την άλλη πλευρά φοβάμαι μήπως κανοντας αυτο το βήμα δεν αντέξω και καταστρέψω αυτη τη σχεση τελικά. Δε θελω να φαινομαι αχαριστη αλλα πολλες φορες πιστευω πως πρεπει να προλαμβανουμε καταστασεις. Αναμένω τις απόψεις σας με μεγαλο ενδιαφερον...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου ριμειν. Μονο πρωτοτυπο δεν ειναι το θεμα σου. Μια ερωτηση πρωτα ομως. Οι δικοι σου γονεις που μενουν?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου ριμειν. Μονο πρωτοτυπο δεν ειναι το θεμα σου. Μια ερωτηση πρωτα ομως. Οι δικοι σου γονεις που μενουν?
    Ζει μόνο ο πατέρας μου, στην επαρχία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ριμαιν συμφωνω απολυτα με την δικη σου αποψη.
    Οσο διακριτικοι και να ειναι , αν μενετε σε ενα κτηριο θα προκυψουν προβληματα.
    Σαν λυση βλεπω το να νοικιασετε ειτε εσεις ειτε αυτοι ενα σπιτι καπου κοντα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ριμαιν συμφωνω απολυτα με την δικη σου αποψη.
    Οσο διακριτικοι και να ειναι , αν μενετε σε ενα κτηριο θα προκυψουν προβληματα.
    Σαν λυση βλεπω το να νοικιασετε ειτε εσεις ειτε αυτοι ενα σπιτι καπου κοντα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το πρόβλημα είναι, πως νιώθω πως αν δεν κανω την υποχωρηση να μεινω εκει θα χαλασει η σχεση μας. Είναι ένα σπίτι στο οποίο έχει επενδύσει χρήμα και κόπο και από την άλλη, είναι δύσκολο να νοικιαστεί καθως αμιγως οικογενειακή πολυκατοικία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι καταλαβαινω τι λες , αλλα σκεψου πως η σχεση σας μπορει να χαλασει στην πορεια εξαιτιας αυτης της συγκατοικησης.
    Αν ο συντροφος σου δεν δεχεται αλλη εναλλακτικη , μπορεις να του προτεινεις να μεινετε μαζι για τρεις μηνες στο σπιτι του χωρις να ξενοικιασεις και αν δεις οτι ολα πανε καλα να προχωρησετε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τον φαδερ σου ποιος τον κοιταει?

  8. #8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τον φαδερ σου ποιος τον κοιταει?
    Η αδερφή μου κι εγώ, όταν πηγαίνουμε, επιπλεόν ζει κ ο αδερφός του στην ίδια πολυκατοικία. Ο πατερας μου παντα ήταν αρκετά αυτάρκης γιατι έμεινε ορφανος απο μικρός κ έμαθε να τα βγαζει περα μονος

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    γτ δε μενει σπιτι σου αφου νοικιαζεις και να βαζεται τα εξοδα μισα μισα?ωστοσο να δοκιμαστει και η σχεση σας και μετα βλεπε...

  10. #10
    Quote Originally Posted by viky View Post
    γτ δε μενει σπιτι σου αφου νοικιαζεις και να βαζεται τα εξοδα μισα μισα?ωστοσο να δοκιμαστει και η σχεση σας και μετα βλεπε...
    Δε θα ήταν κακή ιδέα αλλά είναι μικρό για 2 ατομα, ισα ισα χωραω εγώ. Αν μείνουμε μαζί πρεπει να γίνει σε μεγαλυτερο σπιτι ετσι κι αλλιως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πηγαινε δοκιμαστικα να μεινετε σερι ενα διαστημα σπιτι του και βλεπεις. Η προβλεψη μου παντως ειναι οτι θα γινετε κωλος.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    λογικο ειναι να θελετε περισσοτερη ανεση.αλλα αν νοικιασετε ενα μεγαλυτερο σπιτι και δε πανε καλα τα πραγματα?γιαυτο προτεινω να κανετε μια δοκιμη σαυτο που εχεις τωρα μεχρι να ηρεμισουν τα πνευματα και μετα πατε και σε μεγαλυτερο.πολλοι την εχουν πατησει με συγκατοικηση γιαυτο κρατα και μια πισινη γτ γονεις και αδερδια εχουν γενικα τη ταση να ανακατευονται στα νεα ζευγαρια

  13. #13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πηγαινε δοκιμαστικα να μεινετε σερι ενα διαστημα σπιτι του και βλεπεις. Η προβλεψη μου παντως ειναι οτι θα γινετε κωλος.
    Πολύ ενθαρρυντικό :eek:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    3 πραματα δεν κανουν σ ενα σπιτι, 3 πετεινοι 3 κουνελοι και πεθερα με νυφη!

  15. #15
    Σίγουρα ένα δοκιμαστικό διαστημα, αν και πρακτικά δεν είναι ευκολο (ουσιαστικά θα έχω τα πραγματα μου μοιρασμενα σε 2 σπιτια) θα διαλεύκανε καπως το τοπίο. Θελω να το προσπαθησω πολυ παντως γιατι αυτος ο ανθρωπος εχει κανει πολλά για μένα και πιστευω πως το αξίζει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με γονείς VS Συγκατοίκηση με συνομηλίκους
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-04-2012, 20:59
  3. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2012, 21:53
  4. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-05-2011, 11:53
  5. Συγκατοικηση
    By nebula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2009, 15:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •