Εξετασεις AIDS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97

    Εξετασεις AIDS

    Καλησπερα! θα ηθελα πιο πολυ πληροφοριες για αυτο που αναφερω στο τιτλο.. φιλος μου κολλητος θελει να κανει εξετασεις , χωρις να θελω να μπω σε παιρετερω λεπτομερειες! το παιδι εχει τρελαθει... αγχωνεται ,κλαιει,λεει συνεχεια ποσο ανωριμα φερθηκε και του χει καρφωθει οτι μπορει να εχει θεμα! εγω δε ξερω πως να αντιδρασω... καθε φορα που το συζηταμε , και οσο περνουν οι μερες γινεται ολο και πιο συχνα, εγω ψυχοπλακωνομαι και στεναχωριεμαι... περα απ το οτι μου μπαινει και στο μυαλο η πιθανοτητα να βγει θετικο κανα τεστ...και μετα τι?? ολα αυτα απο χαζομαρα του γινονται και του τα χω χωσει πολλες φορες...αλλα ειμαι στο σταδιο που προσπαθω να τον στηριξω τωρα... αυτο που αναζητω πιο πολυ ειναι πληροφοριες... στα νοσοκομεια για τις εξετασεις ακουμε τα κλασσικα του ελληνικου δημοσιου... "κλεισε ραντεβου απο κανα μηνα πριν" ... συν το χρονο που θα κανουν να βγουν τα αποτελεσματα τρεχα γυρευε...δε θα μπορει να ηρεμησει ο αλλος και με το δικιο του! εγω προτινα ιδιωτικο εργαστηρι...αλλα δεν εχω ιδεα ρε παιδια απ αυτα τα πραγματα... που παμε? σε μικροβιολογικο εργαστηρι και ζηταμε εξετασεις για aids? ποσο κοστιζουν σε ιδιωτη γιατρο οι εξετασεις γιατι ειμαστε και φοιτητες? θα αργησουν οι εξετασεις και τα αποτελεσματα? ολα αυτα τα σκεφτομαι... αν ξεκαθαρισει λιγο το πραγμα και ειναι καλυτερα θα παμε την ιδια στιγμη κιολας στον ιδιωτη να κανει τις εξετασεις...απλα και οι δυο ειχαμε σα λυση το νοσοκομειο αλλα θα τραβηξει παρα πολυ η ολη διαδικασια... αν μπορειται και εχετε κανει αναλογες εξετασεις βοηθηστε παιδια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    1. Aν μενει Αθηνα παει στον Συγγρο δινει 5 ευρω και τις κανει.
    2. Παει σε ιδιωτη μικροβιολογο δινει 30 ευρω και κανει την εξεταση.
    3. Αφου θα μπει στον κοπο να κανει εξεταση για Hiv ας κανει και για τις ηπατιτιδες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι καπιο αλλο προβλημα εχει και απλα τον βγαζει εκει... δεν το λεω με βεβαιοτητα γιατι δε τον γνωριζω καλα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    αλεξανδρε ειναι καθαρα αυτο το θεμα του! απλα αυτες τις μερες ακουσαμε ενα παρομοιο περιστατικο για ενα παιδι που τελικα εκανε το τεστ και βγηκε θετικο... και του κοπηκαν τα ποδια γιατι συνηδιτοποιησε πως αυτες οι λιγες και καλα πιθανοτητες ξαφνικα γινεται κατι τοσο ευκολο να συμβει! και επισης υπαρχει και ενας προσωπικος του λογος που θελει να τελειωνει οσο πιο γρηγορα γινεται...ειναι σημαντικο αυτο! αν ειναι μονο για 30 ευρω θα παμε σιγουρα σε ιδιωτη! ξερετε μηπως και σε ποσες μερες θα μπορουσε να βγει το αποτελεσμα? μπορει να ρωταω και βλακειες τωρα αλλα με αγχωσε και μενα ολο αυτο το τρεξιμο απο χθες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Multikara θελω να σημειιωσω κατι.Για να ειναι εγκυρη η εξεταση θα πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 6 μηνες απο την τελευταια επαφη με την πηγη μολυνσης.Καλη τυχη κ μακαρι να πανε ολα κατευχην!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    στελλα απ οσο γνωριζω γινεται μετα απο 3 μηνες και σε περιπτωση που βγει αρνητικο η πιθανοτητα να μην εχει εμφανιστει ο ιος υπαρχει αν και πολυ μικρη και για αυτο το λογο πρεπει να ξαναγινεται και μετα απο 6 μηνες παλι η εξεταση! ευχαριστω παντως

  7. #7
    Όντως οι 3 μήνες είναι κανόνας δυστυχώς και για να είναι κάποιος 100% σίγουρος θα πρέπει να επαναλάβει κ μετά το εξάμηνο από την στιγμή της επαφής.
    Είτε στον Συγγρό πάντως είτε σε ιδιώτη τα αποτελέσματα δεν βγαίνουν αμέσως, χρειάζονται κάποιες μέρες.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 22:16
  2. φοβος για aids
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 14-05-2012, 02:28
  3. AIDS & homosexuality
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-07-2011, 03:45
  4. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 11:21
  5. AIDS
    By Empneustns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2009, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •