Κούτσανα το σκυλί μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793

    Κούτσανα το σκυλί μου!

    Το σκυλί μου όταν ήτανε κουτάβι πέρασε τύφο και επειδή δεν ήξερα τι να κάνω πανικοβλήθηκα του έκανα μια αντιεμετική στον κώλο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Το θέμα είναι ότι ο σκύλος μου πέρασε τον τύφο αλλά από την αντιεμετική κούτσαινε για αρκετό διάστημα και τώρα τον χειμώνα όταν πιάνουνε τα κρύα πάλι κουτσαίνει ....το σακάτεψα το σκυλί και έχω τύψεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    ....και αυτή η χαζογιατρός γιατί μου είπε να την κάνω την ένεση εγώ στο μπούτι λες και ήμουνα καμμία έμπειρη , δεν τις κάνουνε τις ενέσεις στο μπούτι στα σκυλιά τι χαζή....εξαιτίας της τώρα υποφέρουμε...αυτή έλεγε να το κάνουμε και ευθανασία...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Under your bed
    Posts
    4
    Ολγάκι, σίγουρα έπρεπε το σκυλί να πάει στον γιατρό. Τώρα δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις τύψεις. Ο ίδιος ο γιατρός εαν έκανε σωστά την δουλειά του, θα έπρεπε να σου έχει πει να του πας τον σκύλο εκεί ή να έρθει να τον δει και όχι να σε αφήσει να του κάνεις οτιδήποτε, χωρίς να έχουν γίνει εξετάσεις κλπ για να δει τι έχει. Και φυσικά δεν βλέπω τον λόγο να κάνει την όποια ένεση κάποιος σπίτι σε κουτάβι, ακόμα και με οδηγίες γιατρού.

    Απο εκεί και πέρα, το κουτάβι πέρασε σίγουρα τύφο; Εάν ήταν τύφος και το μόνο που του κάνατε ήταν μια αντιεμετική, θα έπρεπε να έχει πεθάνει. Χωρίς θεραπεία με ορούς, ηλεκτρολύτες ενδοφλέβια, αντιβιοτικά και πολλές φορές ακόμα και μεταγγίσεις αίματος ο τύφος δεν περνάει (στην μία του μορφή) γιατί εφόσον επρόκειτο για τύφο καρδιακής μορφής, το σκυλάκι θα είχε καταλήξει μέσα σε λίγες ώρες. Δεν το λέω με κακία, προς θεού. Απλά σου το λέω, γιατί πολλές φορές και οι κτηνίατροι κάνουν οτι να ναι. Το κουτάβι τότε έκανε εξετάσεις αίματος; Ακτινογραφίες κλπ; Ή απλά ο γιατρός είπε: είχε τύφο; Εαν όλα έγιναν κανονικά καλώς. Εαν όχι, τότε καλό θα ήταν να πας τον σκύλο σε έναν άλλο γιατρό, γιατί το οτι κουτσαίνει μπορεί να οφείλεται σε ουκ ολίγες ασθένειες και να μπορείς να το βοηθήσεις ακόμα.

    Εαν πάντως το πρόβλημα προκλήθηκε απο εκεί σίγουρα, σημασία έχει τι κάνεις απο εδώ και πέρα. Υπομονή κάνεις και αγαπάς τον σκύλο σου ως έχει και του το δείχνεις. Έχω κι εγώ ένα σκυλάκι που απο βλακεία γιατρών έμεινε ανάπηρο στα μπροστινά του πόδια. Απλά πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου για το τι θα του κάνεις τις περιόδους που πονάει. Ίσως σου συστήσει κάποια παυσίπονα κλπ. Εφόσον δηλαδή υπάρχει χρόνιο πρόβλημα, άσε τις τύψεις στην άκρη, γιατί αυτή σου την ενέργεια την περνάς στον σκύλο και είναι άσχημο και για αυτόν και απλά μάθε πως θα μπορείς να τον ανακουφίσεις όταν είναι άσχημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ολγακι ο σερ τζον εισαι? Επεσα κατω απ τα γελια ρε συ!!!! Να σαι καλα!! Κανε κανενα στανταπ και ασε τις νοσηλευτικες...θα πηξεις στο χρημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by gatopardos View Post
    Ολγάκι, σίγουρα έπρεπε το σκυλί να πάει στον γιατρό. Τώρα δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις τύψεις. Ο ίδιος ο γιατρός εαν έκανε σωστά την δουλειά του, θα έπρεπε να σου έχει πει να του πας τον σκύλο εκεί ή να έρθει να τον δει και όχι να σε αφήσει να του κάνεις οτιδήποτε, χωρίς να έχουν γίνει εξετάσεις κλπ για να δει τι έχει. Και φυσικά δεν βλέπω τον λόγο να κάνει την όποια ένεση κάποιος σπίτι σε κουτάβι, ακόμα και με οδηγίες γιατρού.

    Απο εκεί και πέρα, το κουτάβι πέρασε σίγουρα τύφο; Εάν ήταν τύφος και το μόνο που του κάνατε ήταν μια αντιεμετική, θα έπρεπε να έχει πεθάνει. Χωρίς θεραπεία με ορούς, ηλεκτρολύτες ενδοφλέβια, αντιβιοτικά και πολλές φορές ακόμα και μεταγγίσεις αίματος ο τύφος δεν περνάει (στην μία του μορφή) γιατί εφόσον επρόκειτο για τύφο καρδιακής μορφής, το σκυλάκι θα είχε καταλήξει μέσα σε λίγες ώρες. Δεν το λέω με κακία, προς θεού. Απλά σου το λέω, γιατί πολλές φορές και οι κτηνίατροι κάνουν οτι να ναι. Το κουτάβι τότε έκανε εξετάσεις αίματος; Ακτινογραφίες κλπ; Ή απλά ο γιατρός είπε: είχε τύφο; Εαν όλα έγιναν κανονικά καλώς. Εαν όχι, τότε καλό θα ήταν να πας τον σκύλο σε έναν άλλο γιατρό, γιατί το οτι κουτσαίνει μπορεί να οφείλεται σε ουκ ολίγες ασθένειες και να μπορείς να το βοηθήσεις ακόμα.

    Εαν πάντως το πρόβλημα προκλήθηκε απο εκεί σίγουρα, σημασία έχει τι κάνεις απο εδώ και πέρα. Υπομονή κάνεις και αγαπάς τον σκύλο σου ως έχει και του το δείχνεις. Έχω κι εγώ ένα σκυλάκι που απο βλακεία γιατρών έμεινε ανάπηρο στα μπροστινά του πόδια. Απλά πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου για το τι θα του κάνεις τις περιόδους που πονάει. Ίσως σου συστήσει κάποια παυσίπονα κλπ. Εφόσον δηλαδή υπάρχει χρόνιο πρόβλημα, άσε τις τύψεις στην άκρη, γιατί αυτή σου την ενέργεια την περνάς στον σκύλο και είναι άσχημο και για αυτόν και απλά μάθε πως θα μπορείς να τον ανακουφίσεις όταν είναι άσχημα.
    Το σκυλάκι σίγουρα είχε τύφο και το κοιτούσαμε σπίτι με ορό και τέτοια...η γιατρός χεστηκε στην κυριολεξία μέχρι και ευθανασία έλεγε να το κάνουμε και με έβαλε να του κάνω μια αντιεμετική στον κώλο και ενώ ξεπέρασε τον τύφο κουτσαίνει τώρα που και που το χειμώνα όταν πιάνουνε τα κρύα και σφίγουν οι μυς...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    το θέμα είναι τα νευρολογικά προβλήματα δεν γίνονται καλά;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η σκυλα που στα προηγουμενα επεισοδια εμενε εγκυος σε 10 κουταβια και μετα τα γεννουσε και τα ετρωγε , μετατραπηκε ξαφνικα σε σκυλο αρσενικο με τυφο , που κουτσαινει επειδη εσυ δεν ξερεις να κανεις ενεσεις , παροτι νοσοκομα......

    Ολγακι πηγαινε να παιξεις με τα αλλα παιδακια και ασε τους ενηλικους στην ησυχια τους.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα φιλη μου προσπαθησε να δεις μηπως μπορεις να κανεις καμμια φυσικοθεραπεια στο ζωο να ξεμουδιασει κ μην νιωθεις τυψεις εσυ προσπαθησες κ το πηγες στην γιατρο απο εκει κ περα αυτη ειναι η ανικανη

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα φιλη μου προσπαθησε να δεις μηπως μπορεις να κανεις καμμια φυσικοθεραπεια στο ζωο να ξεμουδιασει κ μην νιωθεις τυψεις εσυ προσπαθησες κ το πηγες στην γιατρο απο εκει κ περα αυτη ειναι η ανικανη
    φυσικοθεραπεια σε σκυλο χαχαχαχαχαχαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    μηπως ηταν αποπειρα αυτοκτονιας? (του σκυλου)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η σκυλα που στα προηγουμενα επεισοδια εμενε εγκυος σε 10 κουταβια και μετα τα γεννουσε και τα ετρωγε , μετατραπηκε ξαφνικα σε σκυλο αρσενικο με τυφο , που κουτσαινει επειδη εσυ δεν ξερεις να κανεις ενεσεις , παροτι νοσοκομα......

    Ολγακι πηγαινε να παιξεις με τα αλλα παιδακια και ασε τους ενηλικους στην ησυχια τους.....
    Εγώ της βρήκα ταίρι εδώ μέσα, θα λένε ο ένας στον άλλον τα παραμύθια τους και θα γλιτώσει πολύς κόσμος.
    Ολγάκι, ο Αλέξανδρος πώς σου φαίνεται, σκαρφίζεται κι αυτός τέτοιες ιστορίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μηπως ηταν αποπειρα αυτοκτονιας? (του σκυλου)
    Δεν υπάρχει αμφιβολία, πρόκειται για απόπειρα. Βρε το κακόμοιρο το σκυλί!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η σκυλα που στα προηγουμενα επεισοδια εμενε εγκυος σε 10 κουταβια και μετα τα γεννουσε και τα ετρωγε , μετατραπηκε ξαφνικα σε σκυλο αρσενικο με τυφο , που κουτσαινει επειδη εσυ δεν ξερεις να κανεις ενεσεις , παροτι νοσοκομα......
    Δεν είναι σκύλος είναι σκύλα και δάγκωνε τα κουτάβια της γιατί τα μάλωνε τα αγρίευε για να τα βάλει σε τάξη επειδή ήτανε σοκαρισμένη πρώτη φορά γεννούσε.

    Εγώ είμαι νοσηλεύτρια αλλά δεν είμαι σε ζώα σε ανθρώπους υπάρχει μεγάλη διαφορά.

    Τύφο έπαθε όταν ήτανε μικρό μηνών δλδ και τώρα είναι 4 χρονών και όταν θα πιάνουνε τα κρύα θα κουτσαίνει, δυστυχώς λόγο της ένεσης και εγώ θα στενοχωριέμαι....

  14. #14
    Au mon dieu! Όταν πας σε ασθενή τι του λες; Ήρθα να σας κάνω ένεση στον κώλο; Και εν πάση περιπτώσει, έκανες μόνη σου ένεση στο σκυλί χωρίς να έχεις ιδέα τι κάνεις κ τώρα ήρθες εδω να πεις ότι έχεις τύψεις ή να ρίξεις την ευθύνη στην κτηνίατρο; Κ απ'ό,τι κατάλαβα δεν είναι κάτι που συνέβη τώρα, οπότε προς τι το θέμα που άνοιξες;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ολγακι το επομενο θεμα σου προβλεπω να λεγεται "σκοτωσα το σκυλακι μου" σαν κι αυτο εδω http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BC%CE%BF%CF%85
    ευτυχως που δε θα κανεις παιδια, ποιος ξερει τι θα τραβουσαν τα καημενα, αν επιζουσαν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Lacrymosa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2012, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •