Προσπάθεια απεξάρτησης από XANAX
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6

    Προσπάθεια απεξάρτησης από XANAX

    Γεια σας,
    Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου. Πριν από 15 περίπου χρόνια έπαθα την πρώτη κρίση πανικού χωρίς να γνωρίζω τι μου έχει συμβεί και νόμιζα ότι πεθαίνω. Σιγά σιγά ήρθαν και άλλες ώσπου κατέληξα στο γιατρό. Μου συνέστησε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά τα οποία πήρα για τουλάχιστον ένα χρόνο. Τα αντικαταθλιπτικά τα σταμάτησα με επιτυχία, το xanax όμως δεν κατάφερα να το κόψω με αποτέλεσμα να το παίρνω σε καθημερινή βάση για τα τελευταία δέκα χρόνια. Πριν απο λίγο καιρό κατέληξα να παίρνω 2mg την ημέρα κομμένο σε δύο δόσεις. 1mg το πρωί και 1mg το βράδυ. Άρχισα να νιώθω άσχημα.. και το άγχος μεγάλωνε αντί να λιγοστεύει. Μια μέρα ξύπνησα αρκετά καλά και πήρα τη μεγάλη αποφαση να τα κόψω. Τη μία εβδομάδα μείωσα τη δόση σε 0,5mg την ημέρα και εδώ και 4 μέρες δεν παίρνω καθόλου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αρκετά στερητικά συμπτώματα μεταξύ αυτών και μούδιασμα και ανατριχίλες στα άκρα. Περιττό να αναφέρω τους μυϊκούς σπασμούς. Αυτό με φόβισε περισσότερο από τους πονοκεφάλους, το άγχος, τη νευρικότητα και όλα τα άλλα σωματικά και ψυχολογικά στερητικά που έχω. Γι αυτό και πήρα ένα χάπι για να δω αν θα περάσει. Εννοείται πως πέρασε αμέσως και αποφάσισα ότι θα είμαι εγώ πιο δυνατή και θα ξεπεράσω όλα τα στερητικά. Παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο. Πολύ πιο δύσκολο από ότι νόμιζα. Τώρα, είμαι 4 μέρες χωρίς καθόλου χάπι και κάθε μέρα είναι και χειρότερη. Δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, έχω άγχος, σωματικά στερητικά... τα μουδιάσματα είναι παντού, δεν θέλω να με αγγίζει κανείς... Το παλεύω όμως. Θέλω να βγω νικήτρια και να ελευθερωθώ. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω τόσο πείσμα για κάτι. Με λυγίζουν μερικές φορές τα συμπτώματα και πάω προς το συρτάρι για να πάρω xanax αλλά γυρνάω πίσω και λέω όχι. Θα τα καταφέρω. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό να τα κόβει κάποιος απότομα αλλά στη δική μου περίπτωση αν τα κόψω σιγά σιγά θα ξανακυλήσω στα σίγουρα. Το λέω γιατί το έχω ξαναδοκιμάσει αρκετές φορές. Ευχαριστώ πολύ που μου δίνεται η ευκαιρία να μοιραστώ το πρόβλημά μου και ελπίζω ότι μέσω αυτού του forum θα βρω την υγεία μου την σωματική και την ψυχική.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα τα καταφερεις , μπραβο , εισαι πολυ δυνατη . Επειδη παιρνω κ εγω ζαναξ ,7mg, κοβω 1 καθε 6-8 εβδομαδες , κ παλι ζοριζομαι . Κ να σκεφτης οτι διεκοψα εναν αλκοολισμο , ιδιαις δυναμεις . Το ζαναξ ειναι πιο ζορικο ( κατ εμε ) . Καλη επιτυχια .
    ΥΓεπειδη το παιρνεις 10 χρονια , που ειναι πολλα , θα δυσκολευτης ακομα περισσοτερο να το κοψης , διοτι εχουν αδρανησει πληρως οι υποδοχεις GABA . Θυμαμαι τα λογια μιας ψυχολογου οταν επαιρνα 4-5 mg ' θα κοβεις 1 καθε δυο μηνες , κ παλι θα σου φαινεται '
    Αν βεβαια εχεις τετοια δυναμη , η γνωμη μ περιττευει .
    Last edited by Macgyver; 09-10-2013 at 07:22.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Γιατρός παρακολουθούσε τη φαρμακευτική αγωγή σας?
    Ή το παίρνατε με δική σας πρωτοβουλία? 10 χρόνια μού φαίνεται ανήκουστο και σε τέτοια δόση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Γιατρός παρακολουθούσε τη φαρμακευτική αγωγή σας?
    Ή το παίρνατε με δική σας πρωτοβουλία? 10 χρόνια μού φαίνεται ανήκουστο και σε τέτοια δόση...
    Λενα γεια σου , μην σου φαινεται ανηκουστο , κ εμενα γιατρος με εθισε σαυτες τις δοσεις . Υπαρχουν παρα πολλοι ασυνειδητοι . Οταν πηγαινα με ρωταγε 'ποσα θελεις ' κ ελεγα οτι αριθμο μου κατεβαινε στην κεφαλα , κ με ρωταγε ' φτανουν τοσα ' . Ναι , ναι μια χαρα ειναι!!!!!
    Αλλωστε ποιο φαρμακειο θα εδινε τετοιες δοσεις , χωρις συνταγη ? Προφανως γιατρος τα γραφει στην κοπελλα .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ
    οι γιατροι προσπαθουν να κανουν επιδειξη γνωσεων οτι ξερουν καλα το θεμα
    δεν δινουν συμβουλες αλλα προσπαθουν να μας δειξουν οτι ειναι επιστημονες
    οταν πχ πας στο ιντερνετ να βρεις καμμια συμβουλη μακρια απο την συντεχνεια
    των γιατρων δηλ ρε μαλακα δεν κανεις μαθημα σε φοιτητες τι θελω να πω εδω
    αν θελεις μια συμβουλη για το προβλημα σου και πας πχ σε σελιδα που γραφει ιατρος
    αρχιζει και αναλυει το θεμα θελωντας να δειξει οτι ειναι ο μεγαλυτερος επιστημων..
    απατεωνες προσπαθουν μην χασουν τον πελατη..μακρυα απο αυτους ειναι επαγγελματιες ευρωμαζοχτες μαζευουν ευρω.......οπου αλλου εκτος απο γιατρους απατεωνες ..μονο λεφτα
    θελουν και ψαχνουν και πιθανων αμα διαβασουν το αρθρο αυτο να με ξυλωσουν
    ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΠΑΙΔΙΑ
    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΣΟΥ,,, ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by κατερινα1964 View Post
    ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ
    ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΠΑΙΔΙΑ
    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΣΟΥ,,, ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ..
    Σωστο, μουχει πει παιδικος φιλος γιατρος που υπηρετουσε στο ΙΚΑ , οτι οι γιατροι παιρνουν προμηθεια σε μορφη ταξιδιων αν συνταγογραφουν φαρμακο της ταδε εταιρειας.....τωρα αληθεια ειναι, ψεμματα, δεν ξερω .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αλήθεια είναι αυτό... έχω δει και μια (ιταλική νομίζω) ταινία που περιέγραφε τη ζωή ενός ιατρικού επισκέπτη και το πως προωθούσαν συγκεκριμένα φάρμακα. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ειδικότητες όμως... μετά εναπόκειται στον κάθε γιατρό... αλλά και στον ασθενή να ξέρει τι να περιμένει από την αγωγή, να έχει λίγη υπομονή μέχρι να δράσει κλπ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αλήθεια είναι αυτό... έχω δει και μια (ιταλική νομίζω) ταινία που περιέγραφε τη ζωή ενός ιατρικού επισκέπτη και το πως προωθούσαν συγκεκριμένα φάρμακα. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ειδικότητες όμως...
    Σωστα κι ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις , μιας και αναφερομαστε στα ζαναξ , εχω ακουσει αυτην την λεξη σε 5 η 6 αμερικανικες ταινιες , δλδ . μιλαμε για πολυ promotion ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ισχύει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικα τα καταναλώνουμε σαν καραμέλες. Και μετά την πρώτη καραντίνα αυξήθηκε η κατανάλωση. Το βρίσκουν κι από τα λύματα. Εγώ άκουσα και το εξής. Αυτό που τώρα πετυχαίνει κάποιος με το ζαναξ, να ρυθμίσει δηλαδή το αγχος του, στο όχι πολύ μακρινό μέλλον θα το πετύχει η επιστήμη με εμφύτευμα. https://m.facebook.com/story.php?sto...&id=1212156017

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ισχύει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικα τα καταναλώνουμε σαν καραμέλες. Και μετά την πρώτη καραντίνα αυξήθηκε η κατανάλωση. Το βρίσκουν κι από τα λύματα. Εγώ άκουσα και το εξής. Αυτό που τώρα πετυχαίνει κάποιος με το ζαναξ, να ρυθμίσει δηλαδή το αγχος του, στο όχι πολύ μακρινό μέλλον θα το πετύχει η επιστήμη με εμφύτευμα. https://m.facebook.com/story.php?sto...&id=1212156017
    https://www.lifo.gr/print/print_feature/90267 niels , δεν μπορεσα να διαβασω το λινκ που παραθετεις , διοτι ζηταγε φεισμπουκ , που δεν εχω .....αλλα κι αυτο το αρθρο ειναι ευγλωττο ......
    το ζαναξ εχει το προσωνυμιο ΄αλκοολ σε χαπι ' δλδ. δεν μιλαμε για μια συνηθισμενη βενζο .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλημέρα. Το διάβασα το άρθρο. Δεν έπεσα από τα σύννεφα. Ένα σωρό γνωστοί μου, φίλοι και συγγενείς παίρνουν κάτι, κυρίως αντικαταθλιπτικά. Κάποιοι αντί για ζαναξ παίρνουν κάποιο αντικαταθλιπτικό που έχει και αγχολυτικη δράση. Κι εγώ με τον γιατρό μου τσακωνομουν συνέχεια για την αγωγή και τα ζαναξ (δεν ήθελα να παίρνω και του ζητούσα αντικαταθλιπτικό που να έχει άμεσο αποτέλεσμα στον ύπνο και στο αγχος ενώ αυτός μου είχε δώσει το cipralex με ζαναξ μέχρι να με πιάσει (άργησε πολύ) και είχα κι ένα σωρό παρενέργειες. Τελικά ζαναξ πήρα λίγα όταν δεν κοιμόμουν καθόλου. Το βρήκα στο YouTube. Ρίξε μια ματιά. Έχει ενδιαφέρον. Τώρα πότε θα γίνει και σε πόσους είναι μια άλλη συζήτηση. https://youtu.be/hlv9D-AH2so

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλημέρα. Το διάβασα το άρθρο. Δεν έπεσα από τα σύννεφα. Το βρήκα στο YouTube. Ρίξε μια ματιά. Έχει ενδιαφέρον. Τώρα πότε θα γίνει και σε πόσους είναι μια άλλη συζήτηση. https://youtu.be/hlv9D-AH2so
    Καλημερα , εισαι σιγουρα ανοιχτομυαλος , το ειδα το λινκ , καταλαβα απο τα λεγομενα του τυπου οτι ειναι δυσδιακριτα τα ορια μεταξυ επιστημης και φιλοσοφιας , παντως ενδιαφερον ειναι ......

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ισχύει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικα τα καταναλώνουμε σαν καραμέλες. Και μετά την πρώτη καραντίνα αυξήθηκε η κατανάλωση. Το βρίσκουν κι από τα λύματα. Εγώ άκουσα και το εξής. Αυτό που τώρα πετυχαίνει κάποιος με το ζαναξ, να ρυθμίσει δηλαδή το αγχος του, στο όχι πολύ μακρινό μέλλον θα το πετύχει η επιστήμη με εμφύτευμα. https://m.facebook.com/story.php?sto...&id=1212156017
    Δεν ειναι αναγκη να περιμενουμε, υπαρχει ειδη .Μαλιστα πανω απο 5 χρονια.Συγκεκριμενα προσωπικα γνωριζω για την η ουσια ναλτραξονη - υπαρχει κι για αλλες - οπου σου βαζουν μια αμπουλα στο σωμα σου και καθε μερα εκρινει μια συγκεκριμενη ποσωτητα, οπου συνολικα διαρκει αν θυμαμαι καλα γυρο στο 3μηνο.
    Το συγκεκριμενο γινετε λογο του οτι αυτο το φαρμακο ειναι "ασπιδα" για τα οποιουχα, και επειδη πολλοι ασθενεις ελεγαν ψεματα οτι το επερναν και δε το επερναν για να μπορουν να κανουν χρηση, ετι λοιπον βγηκε αυτη η μεθοδος και δεν μπορουν να "κλεψουν" δλδ. Απο οσο θυμαμαι υπηρχε και για αλλες ουσιες, αλλα επειδη εμενα με ενδιεφερι η συγκεκριμενη δεν το εψαξα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Annakel View Post
    Γεια σας,
    Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου. Πριν από 15 περίπου χρόνια έπαθα την πρώτη κρίση πανικού χωρίς να γνωρίζω τι μου έχει συμβεί και νόμιζα ότι πεθαίνω. Σιγά σιγά ήρθαν και άλλες ώσπου κατέληξα στο γιατρό. Μου συνέστησε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά τα οποία πήρα για τουλάχιστον ένα χρόνο. Τα αντικαταθλιπτικά τα σταμάτησα με επιτυχία, το xanax όμως δεν κατάφερα να το κόψω με αποτέλεσμα να το παίρνω σε καθημερινή βάση για τα τελευταία δέκα χρόνια. Πριν απο λίγο καιρό κατέληξα να παίρνω 2mg την ημέρα κομμένο σε δύο δόσεις. 1mg το πρωί και 1mg το βράδυ. Άρχισα να νιώθω άσχημα.. και το άγχος μεγάλωνε αντί να λιγοστεύει. Μια μέρα ξύπνησα αρκετά καλά και πήρα τη μεγάλη αποφαση να τα κόψω. Τη μία εβδομάδα μείωσα τη δόση σε 0,5mg την ημέρα και εδώ και 4 μέρες δεν παίρνω καθόλου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αρκετά στερητικά συμπτώματα μεταξύ αυτών και μούδιασμα και ανατριχίλες στα άκρα. Περιττό να αναφέρω τους μυϊκούς σπασμούς. Αυτό με φόβισε περισσότερο από τους πονοκεφάλους, το άγχος, τη νευρικότητα και όλα τα άλλα σωματικά και ψυχολογικά στερητικά που έχω. Γι αυτό και πήρα ένα χάπι για να δω αν θα περάσει. Εννοείται πως πέρασε αμέσως και αποφάσισα ότι θα είμαι εγώ πιο δυνατή και θα ξεπεράσω όλα τα στερητικά. Παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο. Πολύ πιο δύσκολο από ότι νόμιζα. Τώρα, είμαι 4 μέρες χωρίς καθόλου χάπι και κάθε μέρα είναι και χειρότερη. Δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, έχω άγχος, σωματικά στερητικά... τα μουδιάσματα είναι παντού, δεν θέλω να με αγγίζει κανείς... Το παλεύω όμως. Θέλω να βγω νικήτρια και να ελευθερωθώ. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω τόσο πείσμα για κάτι. Με λυγίζουν μερικές φορές τα συμπτώματα και πάω προς το συρτάρι για να πάρω xanax αλλά γυρνάω πίσω και λέω όχι. Θα τα καταφέρω. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό να τα κόβει κάποιος απότομα αλλά στη δική μου περίπτωση αν τα κόψω σιγά σιγά θα ξανακυλήσω στα σίγουρα. Το λέω γιατί το έχω ξαναδοκιμάσει αρκετές φορές. Ευχαριστώ πολύ που μου δίνεται η ευκαιρία να μοιραστώ το πρόβλημά μου και ελπίζω ότι μέσω αυτού του forum θα βρω την υγεία μου την σωματική και την ψυχική.
    Σε τι φάση βρίσκεσαι σήμερα, τώρα με τα xanax??

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    9
    Ευχομαι να το ξεπέρασες!!! Και να είσαι πολυ καλα χωρίς αυτό.

Similar Threads

  1. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 19:13
  2. Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 13:41
  3. ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡ. ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ?
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2011, 16:11
  4. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 01:04
  5. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •