Κάθε φορά τα ίδια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Κάθε φορά τα ίδια...

    Κάθε φορά κάτι συμβαίνει για να μου επιβεβαιώσει ότι είμαι απλά άχρηστους!
    Σε αυτή τη ζωή υπάρχουν άνθρωποι ικανοί και άνθρωποι που απλά δεν γεννήθηκαν για να πετύχουν και εγώ ανήκω στους δεύτερους...
    Δε θα απαριθμήσω τις αποτυχίες μου, αλλά βαρέθηκα να είμαι έτσι... Με κούρασε ο εαυτός μου... Και αυτό όχι τώρα, εδώ και πολύ καιρό με έχω κουράσει...
    Έχω μετανιώσει για πολλές επιλογές, άλλες σοβαρές και άλλες όχι, όμως αυτές δε βγαίνουν από το μυαλό μου με τίποτα...
    Είναι εκεί και το ξέρω ότι το αξίζω να είναι εκεί, αλλά με κουράζουν πολύ...
    Έχω πολύ καιρό να νιώσω πραγματικά χαρούμενος, όχι να γελάσω έτσι περιστασιακά, αλλά να νιώσω ευτυχισμένος!
    Όλοι γύρω είναι εντάξει με τον εαυτό τους και γεμάτοι κέφι, αλλά εγώ δε μπορώ...
    Δε ξέρω πια... Μέσα στο κεφάλι μου γυρνάνε πάντα τα ίδια πράγματα και δε λένε να φύγουν με τίποτα...
    Αισθάνομαι ενοχές για όλο αυτό, όμως δε μπορώ να το διώξω... Και βασικά είμαι μόνος εδώ... Κανείς γύρω δε καταλαβαίνει τι σκέφτομαι και με ποια λογική...
    [CENTER][I][FONT=Tahoma][SIZE=2][COLOR="#808080"]...he's a real nowhere man, sitting in his nowhere land, making all his nowhere plans for nobody...[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/CENTER]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    αλλαξε τις επιλογες σου.. ή δωσε παραδειγματα των "αποτυχιων σου" οπως τις χαρακτηριζεις!!!
    νομιζεις οτι υπαρχουν ανθρωποι χωρις αποτυχιες??? ΛΑΘΟΣ!!! το να βαζεις την ετικετα του "αχρηστου" ειναι για να πληγωνεις τν εαυτο σου ή για να σε λυπηθει καποιος???
    για σκεψου??? οταν νιωθεις αχρηστος συμπεριφερεσαι κ ως αχρηστος χωρις να εισαι!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  3. #3
    Το γεγονός ότι έχω αλλάξει κάποιες επιλογές, δε σημαίνει ότι πρέπει να συγχωρέσω τον εαυτό μου για τις παλιότερες λάθος που είχα κάνει...
    Είναι, όμως, γεγονός ότι γυρίζοντας και βλέποντας τους άλλους γύρω μου, καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαι σε σχέση με αυτούς... Σε διάφορα επίπεδα...
    Παλιότερα δεν το είχα αυτό έντονα, αλλά πλέον το παραμικρό μπορεί να με κάνει να το συνειδητοποιήσω και να μου ρίξει τη διάθεση...
    Δεν έχω όρεξη να με λυπούνται, για αυτό και δεν έχω όρεξη να μιλήσω για αυτά που με απασχολούν, παρά μόνο σε ελάχιστα άτομα, που ίσως με καταλαβαίνουν...
    Απλά η ανωνυμία του internet είναι κάτι θετικό σε κάποιες περιπτώσεις...
    Αποτυχημένες αποφάσεις έχω πάρει παντού... Στο θέμα των πανελληνίων, στο θέμα της σχολής μου, στη προσωπική μου ζωή -ότι έχω δηλαδή από αυτή...
    Και ανάλογες αποτυχίες έχω παντού και βλέπω γύρω μου ότι σε όλα μειωνεκτώ σε σχέση με τους άλλους... Δε μπορώ να το αλλάξω αυτό όμως...
    Έναν άνθρωπο έχω μόνο που με ενδιαφέρει και όπως πάντα με απέρριψε για να γίνω κάτι παραπάνω. Είμαι δίπλα, μου αρέσει αυτό, αλλά μέχρι εκεί...
    Πρέπει ότι αισθάνομαι να το κρατάω μέσα μου για να μη τη στεναχωρώ με αυτά, γιατί ήδη τη στεναχωρώ με άλλα...
    Μιλάω και μετά αισθάνομαι ενοχές που μίλησα, γιατί δε θέλω να κουράζεται, αλλά τη κουράζω.
    Αλλά μαζί με όλα, έπρεπε να μου τύχει και αυτό, για να έχω κάτι ακόμη να σκέφτομαι...
    [CENTER][I][FONT=Tahoma][SIZE=2][COLOR="#808080"]...he's a real nowhere man, sitting in his nowhere land, making all his nowhere plans for nobody...[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/CENTER]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by Jude View Post
    Το γεγονός ότι έχω αλλάξει κάποιες επιλογές, δε σημαίνει ότι πρέπει να συγχωρέσω τον εαυτό μου για τις παλιότερες λάθος που είχα κάνει...
    Είναι, όμως, γεγονός ότι γυρίζοντας και βλέποντας τους άλλους γύρω μου, καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαι σε σχέση με αυτούς... Σε διάφορα επίπεδα...
    Παλιότερα δεν το είχα αυτό έντονα, αλλά πλέον το παραμικρό μπορεί να με κάνει να το συνειδητοποιήσω και να μου ρίξει τη διάθεση...
    Δεν έχω όρεξη να με λυπούνται, για αυτό και δεν έχω όρεξη να μιλήσω για αυτά που με απασχολούν, παρά μόνο σε ελάχιστα άτομα, που ίσως με καταλαβαίνουν...
    Απλά η ανωνυμία του internet είναι κάτι θετικό σε κάποιες περιπτώσεις...
    Αποτυχημένες αποφάσεις έχω πάρει παντού... Στο θέμα των πανελληνίων, στο θέμα της σχολής μου, στη προσωπική μου ζωή -ότι έχω δηλαδή από αυτή...
    Και ανάλογες αποτυχίες έχω παντού και βλέπω γύρω μου ότι σε όλα μειωνεκτώ σε σχέση με τους άλλους... Δε μπορώ να το αλλάξω αυτό όμως...
    Έναν άνθρωπο έχω μόνο που με ενδιαφέρει και όπως πάντα με απέρριψε για να γίνω κάτι παραπάνω. Είμαι δίπλα, μου αρέσει αυτό, αλλά μέχρι εκεί...
    Πρέπει ότι αισθάνομαι να το κρατάω μέσα μου για να μη τη στεναχωρώ με αυτά, γιατί ήδη τη στεναχωρώ με άλλα...
    Μιλάω και μετά αισθάνομαι ενοχές που μίλησα, γιατί δε θέλω να κουράζεται, αλλά τη κουράζω.
    Αλλά μαζί με όλα, έπρεπε να μου τύχει και αυτό, για να έχω κάτι ακόμη να σκέφτομαι...
    για βαλε λιγο τη λογικη σου να δουλεψει κ ασε το συναισθημα στν ακρη!!! κ γω τα ιδια θα σου πω οταν δν ειμαι στα καλα μου... κ τν συντροφο μου νιωθω να κουραζω απιστευτα!!! αλλα αμα το καλοσκεφτεις ολοι ετσι ειμαστε!!! μν το παιρνεις προσωπικα επειδη βλεπεις 2-3 να ειναι καλα!!! δν ξερεις πως ειναι οταν κλεινουν τη πορτα τους!!! ολοι καναμε κ θα κανουμε λαθη!!! πρεπει να δεχομαστε να παραδεχομαστε κ να διορθωνομαστε οχι να αυτομαστιγωνομαστε!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #5
    για μια στιγμη αρχισα να νομιζω οτι εκανα δευτερο προφιλ και εγραψα στο φορουμ....

    αν θες στιλε μαιλ να μιλισουμε λιγο....

  6. #6
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση.... αυτο ειναι το προβλημα φίλε Jude. Το ότι εμεινες πίσω σε σχεση με τους γυρω σου οφειλεται στο οτι εμεινες αδρανης, σε απραξία, επειδη θεωρουσες τον εαυτο σου ανικανο να επιτυχει σε πολλα πραγματα αν και αν δοκιμαζες θα διαπιστωνες πως ειχες τις ικανοτητες να τα καταφερεις. Τα λαθη, πολλες φορες, ειναι και πάλι αποτελεσμα χαμηλης αυτοεκτιμησης, πχ απορριψη επιλογης για την οποια θεωρουμε τον εαυτο μας αχρηστο ενω κατα βαθος τη θελουμε. Αν δεν δοκιμασεις κι αν δεν πιστεψεις λίγο σε σενα δεν αλλαζει τιποτα...
    γιάννης

  7. #7
    Έχεις δίκιο ίσως Ιωάννη, το ζήτημα είναι όμως ότι παίρνω αποφάσεις, για να μη μένω αδρανής. Τι εννοώ;
    Είναι αλήθεια ότι έχω τρέξει πολλά πράγματα και συνεχίζω να κάνω το ίδιο, αλλά πολλές φορές καταλήγω να βλέπω ότι ίσως δεν έχει νόημα...
    Είναι αλήθεια ότι τώρα η διάθεση μου είναι καλύτερη, οπότε βλέπω τα πράγματα λίγο διαφορετικά, γνωρίζοντας ότι μετά θα τα ξαναδώ όπως πριν και πάει λέγοντας.
    Απλά παιδεύομαι, τρέχω και βλέπω ότι καταλήγω σε κάτι διαφορετικό από αυτό που ήθελα, ή σε κάτι που δε με ικανοποιεί...
    Και μετά, όταν γίνει κάτι και θυμηθώ καταστάσεις, πέφτω ξαφνικά και συνειδητοποιώ ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εμένα, γεγονός που με ρίχνει με τη σειρά του τελείως...
    Ποτέ δεν είχα καλή εικόνα για τον εαυτό μου, αλλά πάντα και ακόμη δηλαδή προσπαθώ, χωρίς να ελπίζω ότι θα πετύχω, απλά γιατί πρέπει να προσπαθώ.
    Αλλά τελικά καταλήγω σε κάτι διαφορετικό, έπειτα απογοητεύομαι πολύ και όταν ξεκινήσω πάλι τη προσπάθεια τα προηγούμενα με "στοιχειώνουν".
    Δε ξέρω, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι έχω στο μυαλό μου τελικά, για αυτό και ίσως φαίνονται ασυνάρτητα τα όσα γράφω...
    Συνεχίζοντας, εδώ και πολύ καιρό, η διάθεσή μου ανεβοκατεβαίνει διαρκώς και χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Έχω συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου και ανακυκλώνονται διαρκώς!
    Και το ζήτημα είναι ότι τα έχω βάλει σε μια σειρά, ξέρω τι θα κάνω, γιατί πάντα ήθελα να έχω το μυαλό μου και τους στόχους μου σε μια τάξη!
    Ακόμη όμως κι έτσι, γνωρίζοντας που στοχεύω και τι πρέπει να κάνω για να το πετύχω, πράγμα που θα το κάνω και να μη μου αρέσει, αισθάνομαι διαρκώς μειονεκτικά!
    Φτάνουν στιγμές που κοιτάω γύρω και ξέρω ότι οι άλλοι είναι σωστοί και εγώ είμαι λάθος, είμαι αυτός που κάνει διαρκώς λάθη, είμαι άχρηστος και οι άλλοι ικανοί...
    Και για αυτό ίσως φταίνε οι επαναλαμβανόμενες σκέψεις μου, που δε λένε να με αφήσουν και που πυροδοτούνται και από τη πιο απλή πράξη...
    Ανάμεσα τώρα σε όλα αυτά, υπάρχει και ένα άτομο που θέλω πολύ, γνωρίζοντας ότι δε με θέλει και που δε λέω να βγάλω από το μυαλό μου...
    Είναι παράξενο να νιώθεις και να σκέφτεσαι πράγματα που δε πρέπει να πεις, γιατί όταν τα είπες, κατάλαβες ότι δεν είναι αμοιβαίο το ότι νιώθεις...
    Οπότε κάνεις παρέα με τον άλλο και ξέρεις ότι ένα κομμάτι των συναισθημάτων σου εξαρτάται από αυτόν, αλλά δεν έχει νόημα να το μάθει, γιατί δεν είναι σωστό προς τον ίδιο!
    Λατρεύεις να τον έχεις δίπλα σου, ακόμη και ως φίλο, μετά γίνεσαι σκατά που δεν σε βλέπει όπως θα ήθελες και στο τέλος μπαίνουν και οι ενοχές...
    Βασικά, ενοχές που πολλές φορές του χαλάς τη διάθεση, χωρίς να το θες, μόνο και μόνο επειδή σκέφτεσαι τις δικές σου βλακείες -κομμάτι των οποίων δε του λες πλέον.
    Πολλές φορές νιώθω ενοχές που θέλω αυτό το άτομο, γιατί το κουράζω με τη συμπεριφορά μου, αλλά και εγώ προσπαθώ όσο καλύτερα μπορώ να μη το κάνω.
    Δεν αναφέρω ποτέ πλέον πως νιώθω, αλλά μια κίνηση από την άλλη πλευρά αρκεί για να σε ρίξει, πράγμα κουραστικό για όλους...
    Τέλος πάντων, δεν ξέρω πόσο νόημα βγάζουν τα λόγια μου, οπότε το λήγω εδώ για τώρα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)
    [CENTER][I][FONT=Tahoma][SIZE=2][COLOR="#808080"]...he's a real nowhere man, sitting in his nowhere land, making all his nowhere plans for nobody...[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/CENTER]

Similar Threads

  1. τα ιδια για μια ακομα φορα!
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-02-2012, 22:53
  2. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΗΔΙΑΖΩ
    By iole in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-11-2011, 13:24
  3. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 01:30
  4. την παίρνω τηλέφωνο και κάθε φορά μου λέει "δεν έχω τι να πω" και τσαντίζομαι...
    By Ares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 08-05-2011, 16:02
  5. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 18:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •