Κάνουμε άραγε σωστή χρήση του forum?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1

    Κάνουμε άραγε σωστή χρήση του forum?

    Παιδιά, περιδιαβαίνοντας το forum βρήκα πολλά ενδιαφέροντα θέματα κι ανθρώπους -κι ας μπαίνω πολύ λίγο καιρό-.
    Είδα πλευρές καταστάσεων που δεν είχα αντιληφθεί καν πως υπάρχουν, γενικά θεωρώ πως επέδρασε θετικά στην ψυχολογία μου το ότι υπάρχουν κι άλλοι που έχουν νοσούσα ψυχή και παλεύουν να τη γιατρέψουν.
    Έφτασα σε μια στιγμή να το συγχέω με την ομαδική ψυχοθεραπεία στα σημεία.
    Μα δεν μπόρεσα να μην προσέξω το έξης, κάτι το οποίο σίγουρα κάποιοι σκεφτήκατε πριν απο εμένα.
    Μήπως το να συντονιζόμαστε όλα τα "ψυχάκια" -το λέω με γελάκι, συμπάθεια και αστεϊσμό, μην παρεξηγηθώ- στο ίδιο μήκος κύματος και να αναλύουμε πράγματα χωρίς κάποιον συντονιστή "υγιέστερο" απο εμάς και αξιόπιστο, μπορεί σε κάποιους να κάνει κακό??
    Παρατήρησα ότι πολλοί ασχολούνται όλη την ημέρα με το forum -τις πρώτες 2 μέρες κι εγώ το έκανα με περίσσιο ενθουσιασμό- και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουμε όλοι εδώ ακέραιο χαρακτήρα ώστε να μην επηρεαζόμαστε πέραν του επιτρεπτού απο άλλα μέλη.
    Δε θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα, όμως είδα posts ανθρώπων εντελώς άνευ ουσίας, ξανά και ξανά σε κάθε θέμα, είδα posts, στα οποία απαντούσαν άνθρωποι απελπισμένοι που μη έχοντας παρατηρήσει την ακολουθία της διαδικτυακής δραστηριότητας κάποιον μελών, έδωσαν βάση στα λεγόμενα τους κλπ κλπ.
    Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι ο εξής και θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Ποιά πιστεύετε πως είναι η σωστή χρήση αυτού του forum?
    Σίγουρα εξαρτάται απο την κάθε προσωπικότητα, απλα θαρρώ πως συγκεκριμένα όλοι ΕΜΕΙΣ έχουμε πάνω κάτω κάτι κοινό...το οποίο μας καλεί στην μεταξύ μας επικοινωνία, αλλά και κατα κάποιον τρόπο μας ορίζει κοινά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλλες φορες ναι και αλλες οχι.. εγω εξηγω μονιμος οτι το να λεει καπιος ενα κατεβατο απο ιατρικους ορους πχ εχω ιδψ εχω εμονες ιδες εχω σχιζοφρενεια εχω νοσοφοβια εχω κλειστοφοβια ειμαι αλκολικος κλπκλπκλπ δε βοηθουν την επικοινωνια και το να βρουμε λυση στο προβλημα του λυσεις στα προβληματα βρισκονται οταν ακουμε μια ιστορια που μιλα για τους ανθρωπους γυρω του για αυτον για το πως μεγαλωσε για το πως ηταν η σχεση με τους γωνεις του πως ειναι η σχεση με το ταιρι του κλπ... δε νομιζω οτι χρειαζετε καπια ιδιαιτερη ικανοτητα απλα ηλικρινεια επικοινωνια και οχι γραφω και μετα κλεινω το λαπτοπ κ το ξανοιγω αυριο

  3. #3
    Δεν το πιστεύω ότι απ' όλους, σε αυτή τη συγκεκριμένη μου ερώτηση, με τρόλαρες εσυ!! Μου έφτιαξες τη διάθεση να σαι καλά!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης διαφονω σε αυτο που λες εγω δεχτηκα να επηρεαστω απο καπια μελη αφου φυσικα το επελεξα εγω και αφου τους διαλεξα ως φιλους μου επισης δε νομιζω οτι εχει κανενας μειωμενο καταλογισμο για να καθοδηγειτε απο αλλον απλα να ειναι ο εαυτος του να μην ειναι εχθρικος προς τους αλλους εφοσον και οι αλλοι δεν ειναι εχθρικοι μαζι του...

  5. #5
    Πολλοί εδώ μέσα έχουμε μειωμένη ή λανθάνουσα κριτική ικανότητα. Και άλλα 1000 θετικά στοιχεία σαφώς, αλλά και αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    ακριβώς αυτό που λες σκεφτόμουν εδώ και καιρό γι αυτό το φόρουμ...
    πως δεν υπάρχει ένας "ειδικός" συντονιστής (-ψυχολόγος/ψυχίατρος)...
    και κανένας μας δεν έχει περάσει από την έγκριση του ψυχοθεραπευτή του πως είναι έτοιμος να συμμετάσχει σ ένα "group-therapy"....

    πραγματικά αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος απ τους ειδικούς του φόρουμ ίσως να βοηθούσε...

    μέχρι τότε προσωπικά, απλά αποφεύγω ν' απαντάω σε ζητήματα που δεν νιώθω πως έχω λύσει ούτε καν εγώ...
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  7. #7
    Quote Originally Posted by Leda View Post
    ακριβώς αυτό που λες σκεφτόμουν εδώ και καιρό γι αυτό το φόρουμ...
    πως δεν υπάρχει ένας "ειδικός" συντονιστής (-ψυχολόγος/ψυχίατρος)...
    και κανένας μας δεν έχει περάσει από την έγκριση του ψυχοθεραπευτή του πως είναι έτοιμος να συμμετάσχει σ ένα "group-therapy"....

    πραγματικά αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος απ τους ειδικούς του φόρουμ ίσως να βοηθούσε...

    μέχρι τότε προσωπικά, απλά αποφεύγω ν' απαντάω σε ζητήματα που δεν νιώθω πως έχω λύσει ούτε καν εγώ...
    Leda κι εγώ έτσι ακριβώς αισθάνομαι!! Αυτό το θέμα τ έκανα περισσότερο για να το σκεφτούν όσοι δεν το έχουν σκεφτεί ήδη και να βάλουμε όλοι μέτρο κ σε αυτό!!
    Διότι ναι μεν μας ανακουφίζει η επικοινωνία με ανθρώπους οι οποιοί όσο να χει μας νιώθουν περισσότερο, απο την άλλη όμως το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις και σίγουρα για κάποιους δεν αξίζει να πάρουν καν το ρίσκο!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    Quote Originally Posted by Show_Me_The_High_Road View Post
    απο την άλλη όμως το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις και σίγουρα για κάποιους δεν αξίζει να πάρουν καν το ρίσκο!!
    δεν κατάλαβα τι εννοείς ...
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  9. #9
    Κάποτε παράδειγμα εγώ, υπήρξα σε κατάσταση αμόκ. Με τρομερά λανθάνουσα κριτική σκέψη (έμπαινα σε αυτοκίνητα άγνωστων ανθρώπων στα Εξάρχεια 3 το πρωί να με πάνε στο μπαρ που ήθελα με το σκεπτικό ότι όλοι είναι καλοί και δε θα μου κάνουν τπτ π.χ) η οποία με έθετε σε τρομερούς κινδύνους. Αν τότε σε μία κρίση μου έμπαινα εδώ και έγραφα κάτι περιμένοντας απο κάπου να πιαστώ και είχα ένα μέλος ή δύο να μου λένε τη γνώμη τους με ελαφρότητα μπορεί να την ακολουθούσα χωρίς να είναι σωστή. Θα έμπαινα για να ανακουφιστώ δίχως να έχω συμπαγή κρίση, σταθερή, λογική. Πολλοί γράφουν εδώ σε κρίσιμες καμπές της ασθένειάς τους και δεν είναι λίγοι αυτοί που απαντούν μπαρούφες. Υπάρχουν άτομα που απλά αρέσκονται στο να το παίζουν ξερόλες εδω μέσα. Λένε ότι να ναι γινονται επιθετικοί (χωρις καν να σκεφτουν πως εδώ οι περισσότεροι είμαστε ευαίσθητοι) θέλουν απλά να νιώσουν καλύτερα βλέποντας άλλους που σακατεύτηκαν απο τη ζωή. Μπαίνω 5 μέρες και με την ταπεινή κρίση μου ήδη εντόπισα 2 τέτοιους που γράφουν σχεδόν σε ΚΑΘΕ θέμα. Σκέψου να γράψει ένα παιδί τρελαμένο, σε παροξυσμό, έτοιμο να παει να δείρει πχ τη μάνα του γιατί του απάφτωσε τη ζωή, κ ένας να απαντήσει στην ερώτηση του "Να συγχωρέσω τη μάνα μου? μου έκανε το κ το κ το κ το" "Όχι δεν της αξίζει δε θα πρεπε καν να γινει μανα, κοιτα τον εαυτό σου, εγω στη θεση της θα ντρεπομουν κλπ κλπ κλπ" (λεμε τώρα ένα τυχαιο παράδειγμα που μου ρθε επι τοπου) και να πάει να τη σαπακιάσει αυτός. Δεν αποκλείεται κιόλας αν κ ακραίο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Show_Me_The_High_Road View Post
    Κάποτε παράδειγμα εγώ, υπήρξα σε κατάσταση αμόκ. Με τρομερά λανθάνουσα κριτική σκέψη (έμπαινα σε αυτοκίνητα άγνωστων ανθρώπων στα Εξάρχεια 3 το πρωί να με πάνε στο μπαρ που ήθελα με το σκεπτικό ότι όλοι είναι καλοί και δε θα μου κάνουν τπτ π.χ) η οποία με έθετε σε τρομερούς κινδύνους. Αν τότε σε μία κρίση μου έμπαινα εδώ και έγραφα κάτι περιμένοντας απο κάπου να πιαστώ και είχα ένα μέλος ή δύο να μου λένε τη γνώμη τους με ελαφρότητα μπορεί να την ακολουθούσα χωρίς να είναι σωστή. Θα έμπαινα για να ανακουφιστώ δίχως να έχω συμπαγή κρίση, σταθερή, λογική. Πολλοί γράφουν εδώ σε κρίσιμες καμπές της ασθένειάς τους και δεν είναι λίγοι αυτοί που απαντούν μπαρούφες. Υπάρχουν άτομα που απλά αρέσκονται στο να το παίζουν ξερόλες εδω μέσα. Λένε ότι να ναι γινονται επιθετικοί (χωρις καν να σκεφτουν πως εδώ οι περισσότεροι είμαστε ευαίσθητοι) θέλουν απλά να νιώσουν καλύτερα βλέποντας άλλους που σακατεύτηκαν απο τη ζωή. Μπαίνω 5 μέρες και με την ταπεινή κρίση μου ήδη εντόπισα 2 τέτοιους που γράφουν σχεδόν σε ΚΑΘΕ θέμα. Σκέψου να γράψει ένα παιδί τρελαμένο, σε παροξυσμό, έτοιμο να παει να δείρει πχ τη μάνα του γιατί του απάφτωσε τη ζωή, κ ένας να απαντήσει στην ερώτηση του "Να συγχωρέσω τη μάνα μου? μου έκανε το κ το κ το κ το" "Όχι δεν της αξίζει δε θα πρεπε καν να γινει μανα, κοιτα τον εαυτό σου, εγω στη θεση της θα ντρεπομουν κλπ κλπ κλπ" (λεμε τώρα ένα τυχαιο παράδειγμα που μου ρθε επι τοπου) και να πάει να τη σαπακιάσει αυτός. Δεν αποκλείεται κιόλας αν κ ακραίο.

    Αυτους τους ανθρωπους που συναντας στην πραγματικη ζωη , συναντας και στην ιντερνετικη δλδ καθε καρυδιας καρυδι. Οσο λαθος συμβουλες μπορει να σου δωσει καποιος εκει εξω , το ιδιο και το αυτο ισχυει εδω. Δυστυχως δεν υπαρχει κανενας τροπος που μπορω να σκεφτω ωστε να λειτουργησει ενα φορουμ με αποστειρωση.

    Αλλιως δεν θα ηταν φορουμ.

    Υπαρχουν υπηρεσιες στο νετ που σου απαντουν εμπεριστατωμενα νομιζω ειδικοι οπως τηλεφωνικες γραμμες και ακομα και διαφορα πανεπιστημια , αλλα φυσικα τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει το πλουτο της επικοινωνιας με ενα ειδικο. Δεν ειναι δυνατον σε μια αραδα κειμενο να γραψεις αυτα που σε απασχολουν και να περιμενεις και εμπεριστατωμενες απαντησεις , ακομα και απο ειδικους , το μεσο ειναι φτωχο και κατι τετοιο ειναι ουτοπικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οταν πρωτογραφτηκα σ'αυτο το φορουμ το εκανα μπας και βρω λυσεις να καλυτερεψω τη ζωη μου, γι'αυτο και ξεκινουσα θεματα που με απασχολουσαν οπως πχ για τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο, τα σκατα που με ταϊσε η χωρα, τη μοναξια, την αντικοινωνικοτητα κλπ. δυστυχως ομως οι συμπεριφορες που εισεπραξα δεν ηταν καλες, ορισμενα μελη εκτος του οτι βιαζονταν να με μειωσουν ή κακοχαρακτηρισουν, εκμεταλευοντουσαν οσα εγραφα, με αποτελεσμα συχνους καβγαδες απλα για να προστατεψω τον εαυτο μου. ενα καλοκαιρι μαλιστα καποιος εφτασε να κανει εγγραφη με το ιδιο ακριβως nickname παριστανωντας εμενα, με σκοπο να κατηγορηθω εγω σαν διπλος λογαριασμος ή οτι αλλο. σαφεστατα κι εκανα παραπονα στη διαχειριση κι απειλουσα με μηνυση για πλαστοπροσωπια. κατι τετοιο το θεωρησα απαραδεκτο να συμβαινει σε ενα φορουμ ψυχολογιας οπου ανθρωποι μοιραζονται τα προσωπικα τους δεδομενα, και καταλαβα τι παιζει εδω μεσα: οπως και στα τρελοκομεια, ο καθενας κανει οτι του ρθει χωρις πολλη σκεψη, κι οπου προλαβουν συμμαζευουν τον χαμο. κυριολεκτικα, αφου το φορουμ ειναι ανοιχτο και ολα τα θεματα διαβαζονται και χωρις login απο αγνωστους περαστικους. οι κανονες σπανια ισχυουν, γιατι δεν υπαρχει moderating team, παρα μονο ο NikosD. δε ξερω αν ειναι καλυτερα ετσι, εχεις μεν ελευθερια κι ανεση να εκφραστεις οπως θες, υπαρχουν ομως και καποιοι που περιμενουν πολλα και τελικα προσβαλλονται κι απογοητευονται. υπαρχουν παλι αλλοι που συνηθιζουν γιατι περναν την ωρα τους εδω, αλλοι που προσπαθουν να απαντησουν σε καθε θεμα και μαλλον το βλεπουν σαν διαγωνισμο, αλλοι που προσπαθουν να βοηθησουν (κι εγω το κανω οταν εχω ορεξη), αλλοι που ξεσπανε οταν δεν ειναι καλα (το εχω κανει επισης πολυ συχνα), αλλοι που λογο μοναξιας μπορει να βρισκουν ενα υποκαταστατο παρεας, και παει λεγωντας. το φορουμ δεν αντικαθιστα την αληθινη ζωη, ποσο μαλλον τους ψυχολογους, περισσοτερο για να διαβασεις πολλες αποψεις μαζεμενες δεστο. καποιες εγκρινονται, αλλες οχι. εκφραζεσαι ελευθερα μεχρι ενος σημειου, δεν ειναι το προσωπικο μας ημερολογιο.
    Last edited by deleted-member30-03; 26-09-2013 at 03:49.

  12. #12
    Συμφωνώ και με τους 2 σας. Αυτά που είπατε είναι ένας λόγος παραπάνω για μένα να υπάρχει το θέμα που ανάρτησα διότι ξαναλέω πολλοί εδω μεσα είναι σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση που ούτε αυτά μπορουν να αντιληφθούν και βλάπτονται ή βλάπτουν αντι να ωφελούνται ή να ωφελούν τους άλλους.
    Δεν αντιμετώπισα ακόμα κάποιο πρόβλημα, η κρίση ευτυχώς πλέον είναι απ' όσο πιστεύω κ μ λεει κ ο γιατρός μου, μια χαρά, απλά προσπάθησα να φανώ προνοητική με ενδιαφέρον για όλους μας. Θεωρώ πως όσα γράψαμε ήδη -κ μακάρι να γράψουν κι άλλοι- είναι κάτι σαν personal moderating. Αν δεν υπάρχει συντονιστής μπορούμε να προσπαθήσουμε να κρατάμε ένα μετρό καθένας για τον εαυτό του και δεν είναι κακό να το αναφέρουμε. Επίσης δεδομένου ότι απολαμβάνω πολλές συζητήσεις χάρη στο forum αναρωτιέμαι κατά πόσο θα ήταν εφικτό να "ζητήσουμε" ή να βρούμε κάποιον ψυχίατρο ο οποίος ίσως εθελοντικά μπει στη διαδικασία να διαβάζει μια στο τόσο και να γράφει σε κάποια φλέγοντα ζητήματα.

  13. #13
    Να προσεξεις να μη σου γινει ο ιστοχωρος αυτος εξαρτηση. Υπο κανονικες συνθηκες η χρηση του φορουμ απο τον καθενα μας θα επρεπε να ειναι τυπου, μπαινω εδω λεω το προβλημα μου, ζητω γνωμες, συμβουλες, ανταλλάζω απόψεις, αντε να πω και εγω τη δικη μου γνωμη σε κατι που γνωριζω κι αυτο να ναι ολο. Πιστευω πως για αρκετους που ειμαστε στο χωρο αυτο, κατα τεκμηριο οσοι ειναι εδω για χρονια, για καποιους σε μικροτερο και για αλλους σε μεγαλύτερο βαθμο, το φορουμ εχει γινει εξαρτηση. Το ζητημα ειναι αν κανεις ολο αυτο τον καιρο που μπαινει εδω με αυτα που εμαθε βελτιωθηκε και ειδε αλλαγες στη ζωη του αλλιως του ειναι μια καθημερινη συνηθεια.
    γιάννης

  14. #14
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αυτους τους ανθρωπους που συναντας στην πραγματικη ζωη , συναντας και στην ιντερνετικη δλδ καθε καρυδιας καρυδι. Οσο λαθος συμβουλες μπορει να σου δωσει καποιος εκει εξω , το ιδιο και το αυτο ισχυει εδω. Δυστυχως δεν υπαρχει κανενας τροπος που μπορω να σκεφτω ωστε να λειτουργησει ενα φορουμ με αποστειρωση.

    Αλλιως δεν θα ηταν φορουμ.

    ........
    Ειναι όμως φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης. Καποιος που μπαινει εδω, χωρις να εχει προηγουμενη γνωση του χωρου (εμεις κεπ γιναμε ειδικοι λολ), απλα ζητωντας εναγωνίως βοήθεια, δε σημαινει κατ' αναγκη πως διαθετει τη σοφία και το χαρισμα της διάκρισης στο να κατανοησει ότι στο χωρο αυτο, παρα την ιδιαιτεροτητα που τον διακρινει ως ιστοχωρο, μπαινει καθε καρυδιας καρυδι, κι ετσι να ξεχωρισει τι τον ωφελει και τι τον βλαπτει. Η υπαρξη συντονιστη ειδικου οπως εισηγειται η θεματοθετρια με παρεμβασεις στα θεματα ή και κατ' ιδιαν (πχ με πμ) συνομιλια του με ατομα που χρηζουν βοηθειας, θα κάλυπτε αυτη την αδυναμια.
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO;456839[B
    ]οταν πρωτογραφτηκα σ'αυτο το φορουμ το εκανα μπας και βρω λυσεις να [/B]καλυτερεψω τη ζωη μου, γι'αυτο και ξεκινουσα θεματα που με απασχολουσαν οπως πχ για τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο, τα σκατα που με ταϊσε η χωρα, τη μοναξια, την αντικοινωνικοτητα κλπ. δυστυχως ομως οι συμπεριφορες που εισεπραξα δεν ηταν καλες, ορισμενα μελη εκτος του οτι βιαζονταν να με μειωσουν ή κακοχαρακτηρισουν, εκμεταλευοντουσαν οσα εγραφα, με αποτελεσμα συχνους καβγαδες απλα για να προστατεψω τον εαυτο μου. ενα καλοκαιρι μαλιστα καποιος εφτασε να κανει εγγραφη με το ιδιο ακριβως nickname παριστανωντας εμενα, με σκοπο να κατηγορηθω εγω σαν διπλος λογαριασμος ή οτι αλλο. σαφεστατα κι εκανα παραπονα στη διαχειριση κι απειλουσα με μηνυση για πλαστοπροσωπια. κατι τετοιο το θεωρησα απαραδεκτο να συμβαινει σε ενα φορουμ ψυχολογιας οπου ανθρωποι μοιραζονται τα προσωπικα τους δεδομενα, και καταλαβα τι παιζει εδω μεσα: οπως και στα τρελοκομεια, ο καθενας κανει οτι του ρθει χωρις πολλη σκεψη, κι οπου προλαβουν συμμαζευουν τον χαμο. κυριολεκτικα, αφου το φορουμ ειναι ανοιχτο και ολα τα θεματα διαβαζονται και χωρις login απο αγνωστους περαστικους. οι κανονες σπανια ισχυουν, γιατι δεν υπαρχει moderating team, παρα μονο ο NikosD. δε ξερω αν ειναι καλυτερα ετσι, εχεις μεν ελευθερια κι ανεση να εκφραστεις οπως θες, υπαρχουν ομως και καποιοι που περιμενουν πολλα και τελικα προσβαλλονται κι απογοητευονται. υπαρχουν παλι αλλοι που συνηθιζουν γιατι περναν την ωρα τους εδω, αλλοι που προσπαθουν να απαντησουν σε καθε θεμα και μαλλον το βλεπουν σαν διαγωνισμο, αλλοι που προσπαθουν να βοηθησουν (κι εγω το κανω οταν εχω ορεξη), αλλοι που ξεσπανε οταν δεν ειναι καλα (το εχω κανει επισης πολυ συχνα), αλλοι που λογο μοναξιας μπορει να βρισκουν ενα υποκαταστατο παρεας, και παει λεγωντας. το φορουμ δεν αντικαθιστα την αληθινη ζωη, ποσο μαλλον τους ψυχολογους, περισσοτερο για να διαβασεις πολλες αποψεις μαζεμενες δεστο. καποιες εγκρινονται, αλλες οχι. εκφραζεσαι ελευθερα μεχρι ενος σημειου, δεν ειναι το προσωπικο μας ημερολογιο.
    εγω μπορω να πω οτι βρηκα αρκετες λυσεις κυριος απο πμ συνομιλιες που εκανα με ατομα που ειχαμε μια αρκετα καλη επικοινωνια δεν εχω καμια σχεση το πως ειμουν πριν μπω με τωρα..
    συγουρα ο οπιοσδηποτε μπορει να βρει λυσεις μεσα αυτου του φορουμ υπο 2 προηποθεσεις..

    1) οτι θα ειναι απολυτος ικανος να διακρινει πιον πρεπει να ακουσει και πιον να γραψει κανονικα

    2)να ειναι καλος στην επικοινωνια οστε να ξερει με πιον τροπο θα επικοινωνισει οτι και αν χρειαστει..

    επισης... εμενα δε με ενδιαφερει αν καπιοι δινουν λαθος συμβουλες γιατι ξερω πολυ καλα να αξιολογω πιον να ακουσω και πιον οχι.. επισης εγω δε βλεπω καμια αδυναμια και αν δεν αισθανομουν ικανος για κατι απλα θα διαβαζα ενα βιβλιο για να αισθανθω καλυτερα και θα συνεχιζα τις αναγνωσεις μεχρι να μου περασει..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. βριστική χρήση του ονόματός μου ενώ απέχω από το forum
    By Joann in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 07-08-2013, 01:13
  2. σωστη αποφαση?????
    By ntalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2011, 14:37
  3. Ειναι σωστη τημωρια?
    By maria... in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 37
    Last Post: 14-01-2010, 12:21
  4. θελω βοηθεια με τηνν χρηση του forum
    By ΜΕΛΑΝΘΗ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 30-10-2009, 17:45
  5. Χρήση του forum από επαγγελματίες ΨΥ
    By lllogan in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2009, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •