οικογενεια ala σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94

    οικογενεια ala σχιζοφρενεια

    γεια σε ολους καλη δυναμη σε ολους ευχομαι μεσα απο τη ψυχη μου..ερωτηση: ποσο ριψιοκυνδινο ειναι η δημιουργια οικογενειας εχοντας ψυχωση?το παιδι που θα γεννηθει εχει πιθανοτητες ψυχωσης(μην ειμαστε και εγωιστες)???????!!

  2. #2
    Δεν έχω ιδέα!! Το μόνο που έχω ακουστά είναι πως ίσως περνάνε κάποια τέτοια πράγματα γονιδιακά. Αλλά το συγκεκριμένο δεν το έχω σκεφτεί καν!!! Πω πω τι ιδέες μου έβαλες τωρα?!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εχει αποδειχθει ενα 10% κληρονομικοτητα προδιαθεσης συμφωνα με τους Kring et al στο βιβλιο ψυχοπαθολογια που καναμε στη σχολη αλλα εγω πιστευω οτι φταιει ξεκαθαρα το περιβαλλον..
    εννοω η προδιαθεση μπορει και να μην εκδηλωθει και ποτε αν εχεις την καταλληλη στοργη και αγαπη!

  4. #4
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    εννοω η προδιαθεση μπορει και να μην εκδηλωθει και ποτε αν εχεις την καταλληλη στοργη και αγαπη!
    :( πω πω όταν το σκέφτομαι αυτό νιώθω αδικημένη :(

    απο την άλλη, αυτός ειναι ένας λόγος παραπάνω να είμαστε στοργικοί και να αγαπάμε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Anwnimi, τα αίτια της σχιζοφρένειας δυστυχώς δεν είναι -ακόμη- γνωστά. Υποθέσεις υπάρχουν πολλές, όμως τίποτα ξεκάθαρο ακόμη. Η έρευνα πάνω στο θέμα αυτό, συναντά πολλές δυσκολίες.
    Εάν εγώ κάνω ένα μικρό ψυχωσικό επεισόδιο στα 40 μου χρόνια ή μια σχιζοφρένεια, τότε ποιος μπορεί και με τι κριτήρια να με βεβαιώσει πως ευθύνεται ο κληρονομικός παράγοντας και όχι μια εμπειρία που έζησα λίγο καιρό πριν? (ή ένας συνδυασμός των δύο)

    Σε γενικές γραμμές, με τις μέχρι τώρα έρευνες, η κληρονομικότητα φαίνεται να παίζει ένα κάποιο ρόλο. Συγκεκριμένα, όταν υπάρχει ιστορικό μιας ψυχικής πάθησης, τότε υπάρχει πιθανότητα οι απόγονοι να αναπτύξουν μια ψυχική διαταραχή, ΟΧΙ όμως απαραίτητα την ίδια.

    anwnimi, καμιά εξέταση δε θα μπορέσει να σε βεβαιώσει ότι τα παιδιά σου θα βγουν ψυχικά υγιή. Οτιδήποτε κι αν υπάρχει σε γονιδιακό επίπεδο, ΜΠΟΡΕΙ να ανατραπεί από τον παράγοντα περιβάλλον.
    Αν θέλεις τη γνώμη μου -και ενδεχομένως κάποιοι να διαφωνούν-,
    άδικα θα μπεις σε μια διαδικασία εξετάσεων για κάτι που η επιστημονική κοινότητα, δεν μπορεί ακόμη να δώσει απαντήσεις. Η μία έρευνα, αναιρεί την άλλη.

    Ας υποθέσουμε ότι μαθαίνεις τώρα πως το παιδί σου, έχει 10% πιθανότητες να αποκτήσει μια ψύχωση ή μια συναισθηματική διαταραχή ή μια αγχώδη διαταραχή.
    Ξέρεις πόσα -άπειρα- ακόμη πράγματα έχει το παιδί σου 10% πιθανότητες να αποκτήσει, άλλα καλά, άλλα κακά, άλλα όμορφα, άλλα άσχημα?
    Και μπορείς άραγε να ξέρεις ποιο αλληλεπιδρά με ποιο, ποιο μπορεί να εξουδετερώσει το άλλο και ποιο μπορεί να ενισχύσει κάτι άλλο?
    Θα μπεις σε μια χαοτική κατάσταση, anwnimi όπου η μία έγνοια θα φέρνει την άλλη και στο τέλος θα χαθείς μέσα σε όλα αυτά τα σενάρια.


    Η αγαπημενη μου απαντηση απο το νημα:

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B7%CF%84%CE%B1
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  2. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 19:05
  3. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15
  4. Σχιζοφρενεια και οικογενεια ....
    By Mr.Brown in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-06-2010, 13:37
  5. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2007, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •