χιουμορ και ασθενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    χιουμορ και ασθενεια

    Πιστευω οτι το χιουμορ ειναι βαλσαμο στην καταθλιψη . Αυτο βεβαια οταν γινεται σωστο χιουμορ , και οχι οταν γινεται ειρωνια και σαρκασμος , Εχω δει πολλες φορες να αστειευεται καποιος μα το προβλημα του αλλου και αυτο ειναι εγκληματικο . Κ εγω κανω χιουμορ , αλλα οταν αισθανομαι οτι με παιρνει να αστειειυτω . Και παλι με απωτερο σκοπο να ελαφρυνω το φορτιο του παθοντος . Ακομα κ ιδιος κανω χιουμορ με την 10ετη κτθλψη μου . Δουλευει αυτο σε ολους η μονο σεμενα που ειμαι 52 ?

  2. #2
    ...εγώ ένα πράγμα θα σε ρωτήσω αγαπητέ: γιατί σε όποιο (μα όποιο) ποστ και να γράψεις προσθέτεις και την ηλικία σου?
    Πραγματικά μου κάνει φοβερή εντύπωση. (φιλικά ρωτάω)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Φυσικα και λειτουργει, ανεβαζει τις αλλες ορμονες τις καλες κι ετσι λειτουργει σα βαλσαμο το χιουμορ

    υσ : και μονο που αναφερεσε στην ηλικια σου..δειχνει οτι σε πειραζει. Μη ξεχνας οτι η αποδοχη ειναι το μισο της λυσης στο καθε προβλημα. Φιλικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγώ ένα πράγμα θα σε ρωτήσω αγαπητέ: γιατί σε όποιο (μα όποιο) ποστ και να γράψεις προσθέτεις και την ηλικία σου?
    Πραγματικά μου κάνει φοβερή εντύπωση. (φιλικά ρωτάω)
    Θεοφανια , να σου πω , Προσθετω την ηλικια μου γιατι 1) δεν παω για γαμπρος ( χωρις ιχνος ειρωνιας ) , ασ την πεφτω στην How , αστεια πραματα , και 2) να δωσω βαρυτητα στα λεγομενα μου . Και να σου πω και κατι αλλο , επειδη σε συμπαθω , ειμαι υπερηφανος για την κατασταση που ειμαι στην ηλικια μου . Πολυ φιλικα ΘΕΟΦΑΝΙΑ . Αγγελος ,

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    βαρυτητα τα λεγομενα σου θα αποκτησουν αν αυτα που γραφεις τα βρουν οι αλλοι σωστα, οχι αναφερωντας την ηλικια σου καθε φορα.

    στο θεμα τωρα, ναι εχω χιουμορ, οταν εχω κεφια κανω και πλακα, αλλα δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες δυστυχως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Φυσικα και λειτουργει, ανεβαζει τις αλλες ορμονες τις καλες κι ετσι λειτουργει σα βαλσαμο το χιουμορ

    υσ : και μονο που αναφερεσε στην ηλικια σου..δειχνει οτι σε πειραζει. Μη ξεχνας οτι η αποδοχη ειναι το μισο της λυσης στο καθε προβλημα. Φιλικα
    Μπορει κ να με πειραζει τελικα , αν εισαι σενα φορουμ που π μεσος ορος ηλικιας ειναι 25 ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Φυσικα και λειτουργει, ανεβαζει τις αλλες ορμονες τις καλες κι ετσι λειτουργει σα βαλσαμο το χιουμορ

    υσ : και μονο που αναφερεσε στην ηλικια σου..δειχνει οτι σε πειραζει. Μη ξεχνας οτι η αποδοχη ειναι το μισο της λυσης στο καθε προβλημα. Φιλικα
    δεν ξερω την εμφανιση σου , αλλα ας υποθεσουμε , λεμε τωρα , οτι ειναι μετρια . Αν πας σενα παρτυ κ ειναι ολες ειναι κουκλαρες , δεν θα ασθανθεις μειονεκτικα . Ο δυτικος πολιτισμος θεωρει το γηρας μειον , οι Γιαπωνεζοι απ την αλλη θεωρουν τιμητικη την ηλικια τους .( αληθεια )

  8. #8
    ...αγγελε, θα συμφωνήσω, (από τις σπάνιες φορές αλλά συνέβη και αυτό), με τον κενο.
    Βαρύτητα στη γνώμη του δεν αποκτά κάποιος όσο μεγαλώνει, αλλά όσο περισσότερο δουλεύει με τον εαυτό του και τους γύρω του.
    Από την εμπειρία μου, τόσο στον έξω κόσμο όσο και εδώ, έχω να σου πω ότι καμία σχέση δεν έχει η ηλικία με τη σοβαρότητα και τη "σοφία".
    Εχω διαβάσει και ακούσει απίστευτες ανοησίες από μεγαλύτερους ανθρώπους και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό για τις απόψεις και το ψάξιμο πολύ νεαρών ατόμων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=KENO;456991]βαρυτητα τα λεγομενα σου θα αποκτησουν αν αυτα που γραφεις τα βρουν οι αλλοι σωστα, οχι αναφερωντας την ηλικια σου καθε φορα

    Καυτο σωστο ......................Απαντω και στη φιλτατη Θεοφανια
    Last edited by Macgyver; 27-09-2013 at 13:16.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε παιδια , πιστευετε οτι τα αντκτθλκα θα λυσουν το προβλημα σας ? εγω οχι πια , αφου τα παιρνω 10 χρονια . YOY NAME IT , το εχω παρει . Απλως με το χιουμορ μου , απαλυνω την κτθλψη . Πιστευω οτια πασχω απο το συνδρομο Πητερ- παν , γκουγκλαρετε και θα δειτε τι σημαινει . Αρνουμαι να μεγαλωσω , ναναλαβω τις ευθυνες μου , συνεχιζω νασχολουμμαι με ( πολυ ) γρηγορα αμαξια , με γρηγορες μοτο , κ λεω γιατι οι φιλοι μου ειναι παντρεμενοι ΟΛΟΙ , εχουν ΟΛΟΙ παιδια , και κανεις δεν ασχολειται με τα χομπυ που εχω εγω . Κοντολογης , αρνουμαι να παραδεχτω οτι μεγαλωσα . Ακομα κ τα 3 ανηψια μου ποτε μα ποτε δεν μεχουν αποκαλεσει Θειο , ε βαβαια αν βλεπουν ενα τυπο που παιζει μποξ , σηκωνει βαρη , εχει συλλογη απο ( πολλα ) οπλα , να τους μαθαινει αυτοαμυνα . να τους μαθαινει σκοποβολη με διοπτρα κτλ δεν τους παει να με πουνε Θειο . Οχι οτι μενοχλει , αλλα κατι δεν παει καλα .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε παιδια , πιστευετε οτι τα αντκτθλκα θα λυσουν το προβλημα σας ? εγω οχι πια , αφου τα παιρνω 10 χρονια . YOY NAME IT , το εχω παρει . Απλως με το χιουμορ μου , απαλυνω την κτθλψη . Πιστευω οτια πασχω απο το συνδρομο Πητερ- παν , γκουγκλαρετε και θα δειτε τι σημαινει . Αρνουμαι να μεγαλωσω , ναναλαβω τις ευθυνες μου , συνεχιζω νασχολουμμαι με ( πολυ ) γρηγορα αμαξια , με γρηγορες μοτο , κ λεω γιατι οι φιλοι μου ειναι παντρεμενοι ΟΛΟΙ , εχουν ΟΛΟΙ παιδια , και κανεις δεν ασχολειται με τα χομπυ που εχω εγω . Κοντολογης , αρνουμαι να παραδεχτω οτι μεγαλωσα . Ακομα κ τα 3 ανηψια μου ποτε μα ποτε δεν μεχουν αποκαλεσει Θειο , ε βαβαια αν βλεπουν ενα τυπο που παιζει μποξ , σηκωνει βαρη , εχει συλλογη απο ( πολλα ) οπλα , να τους μαθαινει αυτοαμυνα . να τους μαθαινει σκοποβολη με διοπτρα κτλ δεν τους παει να με πουνε Θειο . Οχι οτι μενοχλει , αλλα κατι δεν παει καλα .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το χιουμορ βοηθαει και η ανταμοιβη ειναι το χαμογελο του συνομιλητη σου , αλλα εαν δεν υπαρχει διαθεση πολλες φορες δεν υπαρχει και χιουμορ , τουλαχιστον επιτυχημενο. Ειναι ενα καλο εργαλειο παντως ωστε να σε βοηθησει στις δυσκολες καταστασεις ακομα και στην ελλειψη διαθεσης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Το χιουμορ βοηθαει και η ανταμοιβη ειναι το χαμογελο του συνομιλητη σου , αλλα εαν δεν υπαρχει διαθεση πολλες φορες δεν υπαρχει και χιουμορ , τουλαχιστον επιτυχημενο. Ειναι ενα καλο εργαλειο παντως ωστε να σε βοηθησει στις δυσκολες καταστασεις ακομα και στην ελλειψη διαθεσης.
    Keep walking ,συμφωνω απολυτως μαζι σου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    χωρις λιγο χιουμορ θα ειχαμε χασει τη μπαλα φιλε αγγελε!!! εχουμε αρκετους "ξυνους" γυρω μας κ δν βοηθανε αλλα μας ζαλιζουνε!!! ειναι μια διεξοδος απο τη θλιψη κ τη στενοχωρια!!!
    χρειαζομαστε τη γελοτοθεραπεια περισσοτερο απο οποιονδηποτε "ασθενη" για το λογο οτι πασχουμε ψυχολογικα....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Οσοι ισχυρίζονται πως έχουν χιούμορ, το χάνουν αμέσως μόλις θεωρήσουν οτι κάποιος τους θίγει. Χιούμορ είναι πρωτίστως να μην παίρνοουμε στα σοβαρά τον εαυτό μας....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χιουμορ και αυτοσαρκασμος.. μπραφ, τζερεμι κτλ..
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-05-2013, 19:45
  2. Ασθενεια vs προβληματα
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-02-2011, 21:55
  3. χειροτερη ασθενεια
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2008, 00:21
  4. Το πένθος σαν ασθένεια
    By meta_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-2005, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •