λεκτικη βια πατερα και γιου αντιμετωπιση???? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    iliana, θα ήταν νομίζω πολύ καλό να βρείτε κάποιους τρόπους να συντηρείτε τις βασικές βιοτικές σας ανάγκες, χωρίς όμως να νιώθετε εγκλωβισμένοι και δέσμιοι μιας τέτοιας πραγματικά τοξικής κατάστασης. Αφού είστε 3 άνθρωποι με κάποιο εισόδημα, μπορείτε φαντάζομαι να συντηρήσετε και τον 4ο άνθρωπο και ταυτόχρονα να έχετε αυτονομία. Συνήθως μπαίνουμε στην παγίδα να προσφέρουμε πολύ περισσότερα από όσα είναι απαραίτητα (και υλικά και συναισθηματικά), με αποτέλεσμα απογοήτευση και εξάντληση. Εξάλλου αν υπάρχει κάποια ελπίδα να βοηθήσει ο όποιος διάλογος, χρειάζεται να έχεις ενδυναμωθεί προτού μπεις στη διαδικασία να διεκδικήσεις. Κι αυτό χρειάζεται αποστάσεις κι αποθέματα ενέργειας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ηλιάνα πραγματικά μένω έκπληκτος με την πρόσφατη απάντησή σου στην προηγούμενη σελίδα. Εξακολουθείς να αγνοείς επιδεικτικά τα σημεία που σου υπογράμμισαν τόσο εγώ οσο και τα υπόλοιπα μέλη και εμμένεις να αναζητάς τρόπους να αντλήσεις το θάρρος για να μιλήσεις στο φάδερ. Αντε εγώ σου λέω οτι βρήκες τον τρόπο, πιστεύεις οτι μετα απο τη συζήτηση που θα κάνεις θα αλλάξει ο φάδερ ή θα επέλθει κάθαρση για το παρελθόν που έχετε βιώσει ανεπιστρεπτί? Εσυ η ιδια σαν Ηλιάνα, αλλάζεις με ένα συγκεκριμένο σύνολο λέξεων που θα ακούσεις απο κάποιον αλλο? Δεν είναι ο χαρακτήρ του φάδερ που πρέπει να αλλάξεις ή η αναζήτηση ενος τρόπου να μη σου κόβονται τα τσίσα στην ιδέα και μόνο να του μιλήσεις.

    Πρέπει πολύ απλά να απομακρυνθείς απ το χώρο αυτό οπως λες οτι έχεις κάνει, ομοιώς και ο αδερφός σου και να διακόψεις κάθε επαφή με φάδερ. Πίστεψέ με ετσι θα περάσεις με τον πιο εύγλωττο τρόπο το επιδιωκόμενο μήνυμα που επιθυμείς και οχι με έξυπνα επιχειρήματα και καλολογικά στοιχεία ενός διαλόγου που ψάχνεις διακαώς το θάρρος να πραγματοποιήσεις. Απορώ πως είναι δυνατόν να ασχολείσαι ακόμα και φυσικά προς τη λάθος κατεύθυνση με έναν τελειωμένο που σας έχει κακοποιήσει ποικιλοτρόπως και συστηματικά. Σύνελθε ηλιάνα, εκτος αν είσαι τρολ και κάνεις πλάκα. Δε ντρεπόσαστε σχεδόν τριαντάρηδες και πιθανώς μορφωμένοι και σας έχει πάρει τον αέρα ένας τελειωμένος που τον συντηρείτε και οικονομικά? Η μάνα σου τι ρόλο βαράει? Συντηρεί ένα status quo επι τόσα χρόνια? Για ποιους λόγους? Είναι δυνατόν να διατηρείς ακόμη αισθήματα για τον υπεύθυνο αυτής της κατάστασης? Μήπως έχεις πάθει σύνδρομο της Στοκχόλμης? Είναι πολύ συχνό φαινόμενο στα θύματα κακοποιήσης. Τα άτομα οπως ο φάδερ σου μπορούν να ''συνομιλήσουν'' αποκλειστικά στη γλώσσα της βίας, μια γλώσσα που αναφανδόν δε συνάδει με τις ιδιοσυγκρασίες σας. Το παιχνίδι δεν παίζεται με όρους επιχειρημάτων, δεν είναι debate. Η μαμά αν θέλει να παραμείνει να κάνει την υπηρέτρια ας παραμείνει, θα είναι ενσυνείδητη επιλογή της. Εσεις πρέπει να απομακρυνθείτε παραυτα και ανεπιστρεπτί. Μπορώ ακόμα και να σου σκιαγραφήσω τις προσωπικότητες του αδερφού σου και τη δική σου, για να σου δείξω πόσο συνηθισμένο είναι το θέμα σου. Απορώ πώς αφου λες οτι έχεις φύγει απ το χώρο αυτό η αίσθηση της ελευθερίας σε αφήνει ανεπηρέαστη και αντ αυτού προσκολημμένη στο παρελθόν. Είναι δυνατόν αντι να τον χορεύετε εσεις που τον ταίζετε κιολας να σας καταδυναστεύει αυτός? Ήμαρτον!

    Απορώ και με το μήνυμα της μαρίνας των βράχων πιο πάνω που σε προτρέπει να εξακολουθήσετε να συντηρείτε το φάδερ εφόσον έχετε ολοι εισόδημα, διατηρώντας την αυτονομία σας. Συνακόλουθα και τα υπόλοιπα σχόλια της μου φαίνονται ασυνάρτητα και τελείως εκτος τόπου και χρόνου. Ισως ήθελε να απαντήσει σε αλλο θέμα και κατα λάθος τα γράφει εδώ ή διάβασε πλημμελώς το αρχικό σου κείμενο.

    Εν κατακλείδι θεωρώ οτι είναι αδήριτη αναγκαιότητα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό εφόσον βλέπεις οτι εξακολουθείς να υπολήπτεσαι, να συμπαθείς και γενικά να ασχολείσαι με φάδερ. Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια ευχαρίστως να σου γράψω αναλυτικότερα πάνω σε οποια πτυχή του θέματος επιθυμείς.
    Θα κλείσω με μια φράση απ τον Επιτάφιο του Περικλή: Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον. (μτφρ: ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι).

    Φύγε Ηλιάνα, φύγε και μην ξαναγυρίσεις στο άτομο αυτό. Ετσι θα τον διδάξεις τα μέγιστα και θα βρεις τη δική σου εσωτερική γαλήνη σε μια πορεία που επιδαψιλεύει τις προυποθέσεις για τη χάραξη μιας αυτοδύναμης μεστής ζωής. Να θυμάσαι, ο γόρδιος δεσμός δε λύθηκε, κόπηκε.
    Last edited by kerasi; 01-10-2013 at 05:13.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by iliana1984 View Post
    το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω πως να πιασω τον πατερα μου να του πω οτι δεν ειμαστε μικροι για να μας μιλαει ετσι ασχημα σε σημειο να τον φοβομαστε..ειμαι 29 χρονων και ντρεπομαι που το λεω αλλα, δεν ξερω πως να εκφραστω στον πατερα μου!δεν μου το εμαθε κανεις..
    Ηλιάνα,
    γενικά πιστεύεις ότι ξέρεις να εκφράζεσαι? να διεκδικείς? να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Λένα ενδεχομένως να μην είναι η Ηλιάνα τέρας εκφραστικότητος και διεκδικητικότητας, αλλα δεν είναι αυτό το πρόβλημα εδώ. Πάω στοίχημα οτι με τη μαμά και τον αδερφό της αλλα και γενικότερα με οποιο άτομο αισθάνεται εμπιστοσύνη και έχει καλή σχέση, δεν έχει πρόβλημα να εκφραστεί και να διεκδικήσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει τρομοκρατηθεί απο όλα τα σκηνικά γι αυτό της κόβονται τα τσίσα μπροστά στο φάδερ. Η λύση επαναλαμβάνω δεν είναι πώς θα αλλάξει ο φάδερ ή πώς θα γίνει επιτέλους αυτός ο διάλογος, γτ τέτοιες σκέψεις οδηγούν σε αδιέξοδο και ανακύκλωση με μαθηματική βεβαιότητα. Η λύση είναι απομάκρυνση απο το εν λόγω ατομο. Οπως οταν φοβάσαι τα φίδια δε λες θα πάω σε ψυχολόγο να αποβάλλω τη φοβία ή θα μιλήσω με το φίδι ή θα ψαχτώ ή θα αλλάξω το φίδι κλπ κλπ αλλα πολύ απλά φροντίζεις να μην έρχεσαι σε επαφή με φίδια γιατι δεν αξίζει τον κόπο να πράξεις διαφορετικά. Το λέει και ο Παντελίδης, όσο δέρμα κι αν πετάξεις, φίδι είσαι δε θ αλλάξεις! Μ αλλα λόγια ο φάδερ βρίσκει και κάνει και κατα τ αλλα είναι πολύ λογικός. Είναι ντροπή 2 τριαντάρηδες να σας χορεύει, αντι να τον αφήσετε να λιμοκτονήσει και βασικά να κάνει ο,τι θέλει αρκει να μη τον ξαναδείτε. Αν πας με τη λογική να βγάλεις άκρη θα χάσεις το σάλιο σου με τον τελειωμένο. Δώστου λοιπόν άκυρο πανηγυρικό και κοίτα την ατομική σου πρόοδο.
    Last edited by kerasi; 01-10-2013 at 17:12.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου πραγματικα σε καταλαβαινω,κ εγω με τον πατερα μου δεν τα πηγαιναμε καλα,πεθανε οταν ημουν 20 ετων κ ομως ακομα στα 27 δεν μπορω να ξεπερασω την συμπεριφορα του που με πληγωνε,δυστυχως πρεπει να αντιμετωπισεις την πραγματικοτητα σχετικα με το οτι δεν μπορεις να αλλαξεις τον πατερα σου,Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντισεις για σενα κ τον αδερφο σου,η λυση ειναι να απομακρυνθετε απο αυτο το περιβαλλον να νικησετε τον τρομο που νιωθετε για αυτον προσπαθηστε να βρειτε μια δουλεια ενα σπιτι να ζησετε οι 2 σας με τον αδερφο σου κ αργα η γρηγορα θα νιωσετε καλυτερα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Απορώ και με το μήνυμα της μαρίνας των βράχων πιο πάνω που σε προτρέπει να εξακολουθήσετε να συντηρείτε το φάδερ εφόσον έχετε ολοι εισόδημα, διατηρώντας την αυτονομία σας. Συνακόλουθα και τα υπόλοιπα σχόλια της μου φαίνονται ασυνάρτητα και τελείως εκτος τόπου και χρόνου. Ισως ήθελε να απαντήσει σε αλλο θέμα και κατα λάθος τα γράφει εδώ ή διάβασε πλημμελώς το αρχικό σου κείμενο.
    Μαρίνα στη θάλασσα παρακαλώ! Γιατί ασυνάρτητα βρε κεράσι? Είναι το ακριβώς προηγούμενο βήμα από αυτό που περιγράφεις εσύ σαν λύση. Απλώς η δική μου άποψη είναι ότι πιθανόν ένας άνθρωπος όπως η Ηλιάνα, δεν θα αντέξει το βάρος της απότομης μετάβασης σε ένα εντελώς άλλο στάδιο (της πλήρους αδιαφορίας πχ), γιατί είναι ακόμα φοβισμένη, διστακτική, ενδεχομένως ενοχική κλπ. Γι' αυτό και πρότεινα ναι μεν να φύγουν, αλλά να συμμετέχουν οικονομικά, αν νιώθουν καλύτερα στην σκέψη οτι δεν άφησαν ξεκρέμαστους τους γονείς τους. Πάντα για αρχή.

  7. #22
    iliana1984 τα πράγματα είναι απλά.
    πως θα αντιμετώπιζες κάποιον προισταμενο που εξευτελιζε εναν συναδελφο σου?
    ή εναν συναδελφο σου που εξευτελιζε εναν αλλο συναδελφο σου?
    καθιστε κ οι 3 σας κ μιληστε...πειτε του πως κυριως τα νεα δεδομενα επιβαλλουν να σας σεβεται.κατι που επρεπε να κανει μια ζωη ...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Quote Originally Posted by Sherlock View Post
    καθιστε κ οι 3 σας κ μιληστε...πειτε του πως κυριως τα νεα δεδομενα επιβαλλουν να σας σεβεται.κατι που επρεπε να κανει μια ζωη ...
    χαχαχαχα! Καλο! Το αλλο με τον τοτο το ξερεις? χαχα! Ναι ναι μολις του τα πεις αυτα θα πει αααα συγνωμη κοριτσακι μου εχεις δικιο, δε θα το ξανακανω! Απο δω κ περα θα γινω ο αγιος Φανουριος!...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    χαχαχαχα! Καλο! Το αλλο με τον τοτο το ξερεις? χαχα! Ναι ναι μολις του τα πεις αυτα θα πει αααα συγνωμη κοριτσακι μου εχεις δικιο, δε θα το ξανακανω! Απο δω κ περα θα γινω ο αγιος Φανουριος!...
    χαχαχαχαχαχαχα ο αγιος φανουριος λεει.μα πως σου ηρθε!

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    ας του μιλησει για μια τελευταια φορα για να δει και μονη της οτι δε θα αλλαξει κατι,μηπως και το καταλαβει.εμενα αυτο με βοηθησε πολυ για να το εμπεδωσε τελικα.βεβαια εγινε ενας χαμος στο σπιτι απο φωνες...απο τοτε ομως καταλαβα οτι τιποτα δε θα αλλαξει και αλλαξα σταση

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by Sherlock View Post
    iliana1984 τα πράγματα είναι απλά.
    πως θα αντιμετώπιζες κάποιον προισταμενο που εξευτελιζε εναν συναδελφο σου?
    ή εναν συναδελφο σου που εξευτελιζε εναν αλλο συναδελφο σου?
    καθιστε κ οι 3 σας κ μιληστε...πειτε του πως κυριως τα νεα δεδομενα επιβαλλουν να σας σεβεται.κατι που επρεπε να κανει μια ζωη ...
    δεν αντιμετωπιζεις το ιδιο εναν προισταμενο με τον πατερα σου.με τον προισταμενο δεν εισαι συναισθηματικα δεμενος.η ιλιανα ειπε οτι τον φοβαται τον πατερα της.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    γεια σου Ηλιάνα.Πράγματι αυτό που συμβαίνει σπίτι σου είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα. Άμα πιστεύεις οτι θα νιώσεις καλύτερα μίλα στον πατέρα σου. Δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει αλλά ΙΣΩΣ καταλάβει οτι έχετε κι εσεις κάποια όρια τα οποία τα έχει ξεπεράσει. Ο αδερφός σου πιθανόν να τον φοβάται περισσότερο διότι μπορέι να τον χτύπαγε συχνότερα. Συνέστησε στον αδερφό σου να φύγει άμεσα απο το σπίτι. Άμα θες να κάνεις πιο αισθητή την ενοχλησή σου απεναντί του,διέκοψε να του δίνεις χρήματα.Ακούγεται σκληρό για σενα αλλά όπως στα παιδιά μαθαίνουμε την τιμωρία έτσι πρέπει να γίνεται και με τους γονείς αν δεν καταλαβαίνουν αλλιώς. Επίσης καλό θα ήταν για τις κρίσεις πανικού και τα ψυχολογικά κατάλοιπα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Το ψυχόδραμα νομίζω οτι θα μπορούσε πολύ να σε βοηθήσει. Εχω δει παρόμοιες καταστάσεις και τους είχε βοηθήσει. Ώρα να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου! Καλή τυχη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ηλιανα τι εγινε τελικα? Ακομα σκεφτεσαι πως να βρεις το θαρρος να μιλησεις?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχέση μητέρας γιου
    By allantin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2012, 03:49
  2. Αναταραχές στη σχέση μάνας και γιου.
    By ταλαίπωρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 19-08-2012, 05:19
  3. ΓΙΟΥ ΤΟΥΜΠ!!!
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-06-2011, 18:11
  4. Σχεση πατερα-γιου
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-04-2010, 12:53
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •