Το παθαινει κανεις αλλος αυτο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Angry Το παθαινει κανεις αλλος αυτο;

    Οταν καθομαι και συζηταω με φιλους για τα προβληματα τους(και οταν λεω προβληματα δεν εννοω γκομενικα ή με το σχολειο/δουλεια αλλα προβληματα αγχους ή καποιες φοβιες που εχουν)συνηθως,για καποιον αγνωστο λογο..αρχιζω να το σκεφτομαι αυτο το πραγμα που ο αλλος φοβαται και λεω για ποιον λογο να το φοβαται αυτο το πραγμα..Αλλα μετα μαλλον λογο περιεργειας αντι να σκεφτομαι π.χ. ''φοβαται τις αραχνες'' σκεφτομαι ''φοβαμαι τις αραχνες''(αυτο ηταν παραδειγμα εχω ακουσει πιο κουλα πραγματα), κατι που μερικες φορες μου προκαλει αγχος και αυτο αυτοματα φερνει την ιδεα..με επιασε αγχος,αρα το φοβαμαι και εγω αυτο αλλα δεν το ξερα/δεν το χα καταλαβει..και δεν φτανει αυτο,μετα ερχοντε αυτοματα και αλλες σκεψεις..και πιο συγκεκριμενα φοβιες που εχω μαζι με αλλα πραγματα που χα ακουσει και με ειχαν εππηρεασει..και λεω ''θα με ξαναπιασει και το ενα θα με ξαναπιασει και το αλλο ή μπορει ολα μαζι'' κλπ..Αυτη η διαδικασια δεν καταλαβαινω γιατι γινεται και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να την ελενξω..δηλαδη καπως θα το σκεφτω σαν να μου συμβαινει σε εμενα και θα αρχισει ενας κυκλος που θα μου προκαλεσει αγχος και μια ψυχολογικη πιεση που προκαλω εγω στον εαυτο μου και μετα αυτο μου γινεται μια μικροφοβια που φοβαμαι αν γινουν αυτα που σκεφτομαι.
    Το χει παθει κανεις αλλος αυτο?Πως το αντιμετωπισατε?Ειδος ψυχαναγκασμου δεν ειναι ;

  2. #2
    Δλδ ακους απο καποιον οταν μιλαει για τα δικα του να λεει οτι εχει την Χ φοβία ή άγχος για το Ψ κλπ κι αυτο σου βαζει την ιδεα ότι το ίδιο συμβαινει και σε σενα?
    Αυτο δεν ξεκιναει μεσα σου απο το πουθενα. Ηδη μεσα σου υπαρχει το υπόβαθρο γι αυτα, υπαρχουν οι φοβιες, το άγχος κλπ, και η ταση για εμμονες. Αυτα σου ειναι οικεια, ειναι το γονιμο εδαφος που βοηθα αυτες τις ιδεες/σκεψεις που ακους απο αλλους στο να ενσωματωθουν και να αναπτυχθουν απο τη σκεψη σου. Αντιμετωπιζοντας τις αιτιες εξαιτιας των οποιων οι ιδεες αυτες εισχωρουν μεσα σου περιοριζεις κι αυτο το προβλημα. Η εκλογικευση (οτι αποτελουν προιόν αναμόχλευσης της σκεψης σου και δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα), το να εμπεδωσεις στη σκεψη σου να τις κατατασσει ως απλα σκέψεις των αλλων και τιποτα περισσοτερο και το να μαθεις να τις απωθεις βαθια στη σκεψη σου όταν σου ερχονται στη θυμιση. Ολα αυτα πιστευω ειναι ενας καλος τροπος στο να λυσεις το προβλημα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
    By ~Lucy~ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-2013, 15:59
  2. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 22:03
  3. τι παθαινει κανεις ξαφνικα
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 04-12-2010, 11:06
  4. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 19:58
  5. Υπαρχει κανεις αλλος με αυτη τη διαταραχη;
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2008, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •