ΚΑΙ ΤΩΡΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ?

    Καλημερα σας και καλο μηνα σε ολους μας!ειμαι παντρεμενη 6 χρονια και εχω μια κορουλα 4,5χρονων.Τα τελευταια 5 χρονια ο συζηγος επινε καθημερινα.το καλοκαιρι που μολις εφυγε μειναμε χωρια 19 μερες.Τωρα ειμαστε και παλι μαζι.ο συζηγος δεν πινει αλλα οι καυγαδες μας ειναι εντονοι.αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα οτι δεν εφταιγε το ποτο οπως νομιζα αλλα το οτι εγω και ο αντρας μου απλα δεν ταιριαζουμε.Προσπαθουμε με μανια να αλλαξουμε ο ενας τον αλλο και αυτο ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο λαθος.τωρα?πως το χειριζονται αυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panamar View Post
    Καλημερα σας και καλο μηνα σε ολους μας!ειμαι παντρεμενη 6 χρονια και εχω μια κορουλα 4,5χρονων.Τα τελευταια 5 χρονια ο συζηγος επινε καθημερινα.το καλοκαιρι που μολις εφυγε μειναμε χωρια 19 μερες.Τωρα ειμαστε και παλι μαζι.ο συζηγος δεν πινει αλλα οι καυγαδες μας ειναι εντονοι.αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα οτι δεν εφταιγε το ποτο οπως νομιζα αλλα το οτι εγω και ο αντρας μου απλα δεν ταιριαζουμε.Προσπαθουμε με μανια να αλλαξουμε ο ενας τον αλλο και αυτο ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο λαθος.τωρα?πως το χειριζονται αυτο?
    μηπως ειναι πολυ νωρις για να βγαλεις συμπερασματα για τον πραγματικο του χαρακτηρα? ο αλκοολισμος δεν ειναι κρυολογημα...
    εισαι βεβαιη οτι δεν πινει? αν οντως δεν πινει, εισαι βεβαιη οτι δεν ειναι ακομα σε σταδιο σωματικης απεξαρτησης κι αυτο του προκαλει τρομερο εκνευρισμο?
    μονος του εκανε την προσπαθεια να το κοψει? μηπως πρεπει να παρει βοηθεια?
    αν οντως απεχει , εγω θα ελεγα να του δωσεις περισσοτερο χρονο μηπως ισορροπησει καπως καλυτερα στην νεα κατασταση, αλλα ΜΟΝΟ εφοσον εξακολουθει η αποχη.
    αν υποψιαζεσαι οτι πινει ακομα, αλλαζει το πραγμα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    REMEDY πινει μια μπυρα καθε σαββατο ενωπιον μου.ειχε φτασει σε σημειο να μην μπορει να παει να δουλεψει χωρις κρασι.σου μιλαω για 6 η ωρα το πρωι.μονος του ναι.περασε τα στερητικα του και υστερα μου ζητησε να γυρισει σπιτι.εκνευρισμο εχει πολυ γιατι δεν εχει τα φαρμακα του και τα παιρνει μισα.ο γιατρος του εχει κανει επισχεση στον εοππυ και ετσι δεν συνταγογραφει.{αντικαταθλη πτικα παιρνει}Δεν δεχεται βοηθεια πιστευει οτι μπορει να τα καταφερει μονος.τι εννοεις νωρις για συμπερασματα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panamar View Post
    REMEDY πινει μια μπυρα καθε σαββατο ενωπιον μου.ειχε φτασει σε σημειο να μην μπορει να παει να δουλεψει χωρις κρασι.σου μιλαω για 6 η ωρα το πρωι.μονος του ναι.περασε τα στερητικα του και υστερα μου ζητησε να γυρισει σπιτι.εκνευρισμο εχει πολυ γιατι δεν εχει τα φαρμακα του και τα παιρνει μισα.ο γιατρος του εχει κανει επισχεση στον εοππυ και ετσι δεν συνταγογραφει.{αντικαταθλη πτικα παιρνει}Δεν δεχεται βοηθεια πιστευει οτι μπορει να τα καταφερει μονος.τι εννοεις νωρις για συμπερασματα?
    κοιτα, δεν ειμαι ειδικος, αλλα δεν πιστευω οτι η απεξαρτηση γινεται με μπυρες.
    εκτος αυτου, ενα εθισμενο ατομο που υποφερει, θα πει και ψεματα για το ποσο πινει και τι πινει....
    αυτο που αναφερεις για τα φαρμακα ειναι παρα πολυ σημαντικο. εισαι βεβαιη οτι δεν μπορει να απευθυνθει σε καποιες δωρεαν δομες, ΚΨΥ, η στα επειγοντα καποιου νοσοκομειου?

    δεν ξερω τι μπορει να καταφερει μονος, μηπως συνεχιζει το αλκοολ και γιαυτο δεν θελει ενοχλησεις?

    για τα συμπερασματα ενοουσα, οτι ΕΦΟΣΟΝ ειχε κοψει το αλκοολ, ΕΦΟΣΟΝ δεν ειχε αρρυθμιστα θεματα υγειας (αλλα τωρα μας λες οτι χρειαζεται καποια φαρμακα που του τα εχουν κοψει) και μετα απο τοσα χρονια αλκοολισμου, δεν ειναι απλο πραγμα να επανερθει καποιος σε μια ισορροπημενη συμπεριφορα και ισως θελει καποιο χρονο. αλλα εδω υπαρχουν ηδη προβληματα.

    το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορει να γινει τιποτε αν δεν ζηταει ο ιδιος βοηθεια κι εσυ λες οτι δεν την δεχεται.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειχα κ εγω ενα φιλο που επινε συνεχεια κ μου ελεγε οτι αυτο ειναι απλα μια καλη δικαιολογια το ποτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by panamar View Post
    REMEDY πινει μια μπυρα καθε σαββατο ενωπιον μου.ειχε φτασει σε σημειο να μην μπορει να παει να δουλεψει χωρις κρασι.σου μιλαω για 6 η ωρα το πρωι.μονος του ναι.περασε τα στερητικα του και υστερα μου ζητησε να γυρισει σπιτι.εκνευρισμο εχει πολυ γιατι δεν εχει τα φαρμακα του και τα παιρνει μισα.ο γιατρος του εχει κανει επισχεση στον εοππυ και ετσι δεν συνταγογραφει.{αντικαταθλη πτικα παιρνει}Δεν δεχεται βοηθεια πιστευει οτι μπορει να τα καταφερει μονος.τι εννοεις νωρις για συμπερασματα?
    Θα συμφωνήσω με τη remedy, φοβάμαι ότι δεν είναι τόσο απλή υπόθεση να κόψει κάποιος το ποτό.
    Και δεν είναι τα στερητικά το πιο δύσκολο κομμάτι, αλλά η αλλαγή νοοτροπίας. Και αυτό θέλει πολλή δουλειά και στις περισσότερες περιπτώσεις σοβαρή βοήθεια από ειδικούς. Τα αντικαταθλιπτικά από μόνα τους σίγουρα δεν λύνουν το πρόβλημα.
    Αλλά καταρχήν, πρέπει να το έχει πάρει κάποιος απόφαση ότι δεν θέλει να ξαναπιεί και όχι απλώς να (νομίζει ότι) το ελέγχει.
    Εξαρτημένος είναι κάποιος επειδή πλέον έχει χάσει τον έλεγχο.
    Μακάρι να το πάρει απόφαση, αλλά από αυτά που γράφεις φοβάμαι ότι δεν το έχει κάνει ακόμη.

Similar Threads

  1. και τώρα τί;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-03-2013, 01:46
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 03:50
  3. και τωρα τι?
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-2012, 22:41
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 19:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •