Μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Μοναξιά

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5

    Μοναξιά

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 17 χρονων, κορίτσι, και βρίσκομαι σε μία ζόρικη κατάσταση. Είμαι ολομόναχη, η μοναδική φίλη που είχα δεν υπάρχει πια στη ζωή μου και δεν έχω βρεθεί σε δυσκολότερη θέση. Έχω τόσο πολύ ανάγκη έναν άνθρωπο και νιώθω πως θα ξεσπάσω στην αγκαλιά του πρώτου που θα ενδιαφερθεί...Είμαι πολύ κουρασμένη, δεν ξέρω τι έχω γράψει, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να πω ό,τι σκέφτομαι...αν έχετε να πείτε κάτι καλό θα'ναι...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by windswept View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 17 χρονων, κορίτσι, και βρίσκομαι σε μία ζόρικη κατάσταση. Είμαι ολομόναχη, η μοναδική φίλη που είχα δεν υπάρχει πια στη ζωή μου και δεν έχω βρεθεί σε δυσκολότερη θέση. Έχω τόσο πολύ ανάγκη έναν άνθρωπο και νιώθω πως θα ξεσπάσω στην αγκαλιά του πρώτου που θα ενδιαφερθεί...Είμαι πολύ κουρασμένη, δεν ξέρω τι έχω γράψει, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να πω ό,τι σκέφτομαι...αν έχετε να πείτε κάτι καλό θα'ναι...
    με κουφανες... κατι μου θυμισες.. ο λογος που δεν εχεις φιλες πιος ειναι για πιο λογο δε σε καταλαβενουν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γονεις δεν εχεις? Αδερφια? Συμμαθητες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και γω ειμαι στην ιδια κατασταση, 22 χρονων αρσενικο ομως. Καταλαβαινω απολυτως τι περνας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    η μοναξιά δεν έχει ηλικία. όλοι τη βιώνουμε. κάποιες στιγμές την αποζητάμε. άλλες την απεχθανόμαστε. windswept νομίζω ότι δεν έχεις βγει από τα χρόνια της εφηβείας ακόμα και για αυτό σου φαίνονται όλα τόσο τραγικά. το καλό όμως είναι ότι είσαι ένα νέο κορίτσι που έχει όλη τη ζωή μπροστά του. έχεις τη δύναμη της νιότης που θα σε βοηθήσει να φτιάξεις τη ζωή σου όπως θες.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Στα 17 ειδικά θα έπρεπε να περνάς όσο καλύτερα μπορείς (εκτός και αν σπουδάσεις οπότε και τότε θα είναι τέλεια trust me).
    Όταν λες μοναξια εννοείς ότι δεν έχεις όντως ανθρώπους γύρω σου ή αισθάνεσαι ότι δεν σου αρκούνε συναισθηματικά?

  7. #7

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Η φίλη η ΓΑΤΑ μιλάει σωστά! Η μοναξιά δεν έχει ηλικία....γι' αυτό σε παρακαλώ μην απελπίζεσαι. Είσαι σε πολύ κρίσιμο σημείο της ζωής σου και πρέπει να σκέφτεσαι μόνο θετικά. Προσπάθησε να επεξεργαστείς αυτό το μοναχικό κομμάτι της ζωής σου και να κερδίσεις πράγματα από αυτό. Πίστεψε με, όσο δύσκολη κι αν είναι η κατάσταση στην οποία έχεις περιέλθει αν την χειριστείς σωστά μπορείς να κερδίσεις πολλά στο μέλλον!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Σ αυτή την ηλικία,δεν έχεις μάθει τον κόσμο,γι αυτό στεναχωριέσαι τόσο...
    το έχω περάσει και εγώ αυτό ακριβώς στην δική σου ηλικία,δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,κάποια στιγμή θα βρεις και συ τις παρέες σου...και να ξέρεις ότι μέχρι να μεγαλώσεις θα αλλάξεις πολλές παρέες και φίλους....απλώς απελευθερώσου.κ χαλάρωσε κ το να είσαι με τον εαυτό σου παρέα είναι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Δεν εισαι η μονη που περναει ζορικα, ολοι εχουμε σκινηκα που μας ζοριζουν αλλα το παλευουμε εκει ειναι η μαγκια να μη τα παρατας ειδικα τωρα που εισαι και νεα οτι κανεις πρεπει να το κανεις με ολες σου τις δυναμεις και ψυχικες και σωματικες. Προσωπικα εχω νιωσει τοσο μονος στη ζωη μου, που και σχεση να κανω δεν θα με καλυπτει μεσα μου υπαρχει ενα μεγαλο κενο αλλα ξερεις κατι? δεν το δειχνω και δεν με ενδιαφερει πλεον ΤΙΠΟΤΑ ουτε αν χρωσταω ουτε αν ειμαι ομορφος ουτε αν μπω φυλακη ΤΙΠΟΤΑ ομως γιατι πολυ απλα ειμαι ετοιμος για ολα ακομη και για το χειροτερο. Εσυ πρεπει να εισαι πολυ ευαισθητη και πρεπει να χαλαρωσεις σκεψου τι ειναι αυτο που σε επηρεαζει και κοιταξε να το αλλαξεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    και εγω περναω τέτοιες καταστάσεις... σε καταλαβαίνω

  12. #12
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    η μοναξιά δεν έχει ηλικία. όλοι τη βιώνουμε. κάποιες στιγμές την αποζητάμε. άλλες την απεχθανόμαστε. windswept νομίζω ότι δεν έχεις βγει από τα χρόνια της εφηβείας ακόμα και για αυτό σου φαίνονται όλα τόσο τραγικά. το καλό όμως είναι ότι είσαι ένα νέο κορίτσι που έχει όλη τη ζωή μπροστά του. έχεις τη δύναμη της νιότης που θα σε βοηθήσει να φτιάξεις τη ζωή σου όπως θες.
    Την αδικεις,η μοναξια ειναι εφτιαλτης ακομα και στην εφηβεια.Ισα ισα αυτη ειναι η ηλικια που πρεπει να κοινωνικοποιηθεις και να εχεις κυκλο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Την αδικεις,η μοναξια ειναι εφτιαλτης ακομα και στην εφηβεια.Ισα ισα αυτη ειναι η ηλικια που πρεπει να κοινωνικοποιηθεις και να εχεις κυκλο.
    μαλλον ειναι σημαντικο,δεν ειναι κατι απλο!αν και εφηβεια ακομα η ψυχολογια φτιαχνεται,ακομα φτιαχνεται ο εσωτερικος κοσμος,οποτε αν μαθει στη μοναξια,μπορει αυτο να ζηταει συνεχεια!το θεμα ειναι να μην αγχωνεσαι!παρεες θα κανεις και θα αλλαξεις παρα πολλες φορες,ειδικα αν περασεις σε ενα πανεπιστημιο,θα ξεχασεις αυτα που γραφεις εδω και μπορει να γελας κι ολας!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    25
    Που ειναι το κοριτσι που ξεκινησε το θεμα;;;χαθηκε,,,

Similar Threads

  1. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 13:42
  2. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 01:52
  3. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 00:22
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By frida in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2009, 13:18
  5. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 12:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •