Πρόβλημα με τον αδελφό μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1

    Πρόβλημα με τον αδελφό μου!

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε.Θέλω μία ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!:(
    Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 17 ετών. Στο σπίτι μου τις τελευταιές 7 μέρες αντιμετωπίζουμε ένα θέμα με τον αδερφό μου που είναι κατά δύο χρόνια μικρότερός μου.Τον αδερφό μου τον λένε Δημήτρη είναι 15 χρονών και κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνει 1η Λυκείου αλλά, δυστηχώς έμεινε μεταξεταστέος τον Σεπτέμβρη του 2013 σε 7 μαθήματα απο τα οποία πέρασε τα 5 και έμεινε στα μαθηματικά και το κακό είναι πως δεν μπορεί να επαναλάβει την τάξη γιατί δεν γίνεται απο το νόμο.Αυτό θεωρώ πως τον στενοχώρησε πάρα πολύ ακόμη και αν δεν το έδειξε και συνεχίζει να μην το δείχνει....Προκειμένου να έχει να κάνει κάτι τις μέρες μέχρι να έρθει ο Φλεβάρης να ξαναδώσει τα μαθηματικά αποφάσισε να μοιράζει φυλλάδια σε έναν κύριο που συνηθίζαμε να μοιράζουμε μαζί το προηγούμενο καλοκαίρι.Ο Δημήτρης καπνίζει και μόνο εγώ το ήξερα και δεν το είπα στους δικούς μου γιατί δεν ήθελα να το κάνω να θυμώσει μαζί μου και να χάσει την εμπιστοσύνη του σε εμένα αν και ποτέ δεν μου είχε εμπιστοσύνη μεγάλη μόνο όταν ήθελε χάρες.
    Πριν 7 μέρες λοιπόν στο σπίτι έγινε μεγάλος καβγάς γιατί ήθελε να βγεί βόλτα και του λέγανε οι γονείς μου πως δεν μπορεί να βγαίνει κάθε μέρα επειδή δεν έχει σχολείο + ότι πάει και για δουλειά που μεταξύ μας μία ώρα δούλευε απο τις τρεις και μετά καθόταν...Τέλος πάντων μία ημέρα πριν γίνουν όλα αυτά η μάνα μου με έστειλε να ρωτήσω το αφεντικό του τι ώρα θα σχολάσει ο Δημήτρης και καλα για να δούμε αν όντως δούλεψε εκείνη την ημέρα, και το αφεντικό του μου είπε πως ο Δημήτρης την εβδομάδα αυτή δεν δούλεψε και θα δούλευε πάλι απο Δευτέρα και ο Δημήτρης έλεγε πως είχε δουλέψει...Το είπα εγώ στους δικούς μου και του μίλησαν και επέμενε στο ότι δούλευε και ο πατέρας μου τον πήρε και πήγανε στο μαγαζί να δει αν όντως δούλεψε και το αφεντικό του είπε ναι δούλεψε Δευτέρα,Τρίτη με αμφιβολία Τετάρτη και σιγουρα όχι Πέμπτη.Ο ΤΥΠΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΒΡΩΜΟΔΟΛΕΙΑ.Ο πατέρας μου φυσικά και πίστεψε εμένα και πήγα και εγώ με τον πατέρα μου και στο τέλος σε εμένα τα μάσαγε πήγαμε σπίτι και ο πατέρας μου ήταν έξαλος και του είπε .."ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ...ΕΝΑΣ ΦΕΥΤΗΣ ΜΕ Ψ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΡΑΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΣΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΑΣ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΣ ΦΕΡΕΣΑΙ ΕΤΣΙ???ΓΙΑΤΙ???...Τοτε ο Δημήτρης νευρίασε και είπε θα φύγω απο το σπίτι και μάζεψε τα πράγματά του σε μία σχολική τσάντα όπου μέσα είχε και τα τσιγάρα του (καπνό) και εγώ μπήκα μπροστά να τον σταματήσω κλειδώνοντας την πόρτα και μπήκαν και οι γονείς μου να τον σταματήσουν και έγινε ένας χαμός γενικά ουρλιαχτά βρισιές και άλλα πολλά.Τότε ο πατέρας μου του βούτηξε την τσάντα και καθώς την άνοιξε βρήκε τα τσιγάρα του Δημήτρη ο Δημήτρης απο την ,άλλη έγινε άσπρος σαν το πανί και είπε.. " ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΕΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ " Και του τα δώσαμε προκειμένου να μην κάνει καμία τρέλα.Ελειπε για τρεις ώρες περίπου και μετά πήγε στην γιαγιά μου και μέχρι σήμερα μένει εκεί όπου η γιαγιά μου είναι ένα στενό μακριά απο εμάς.Σας παρακαλώ βοηθήστε με να χειριστώ με τους γονείς μου τη κατάσταση αυτή γιατί οι γονείς μου είναι πολύ χάλια και εγώ φέτος είμαι τρίτη λυκείου και τα περνάω όλα μαζί σαν μεγάλος αδελφός πάντα.Να σημειωθεί ότι δάσκαλοι του είχαν πει ότι ήθελε παρακολούθηση απο ειδικό.Τον πήγαν στο παίδον σε μία ψυχείατρο και είπε ότι όντως θέλει βοήθεια.Και επίσης να σημειωθεί ότι την ημέρα εκείνη η μάνα μου είχε μιλήσει πάλι με ειδικό και της είπε πως είναι υπερκινητικός και πως να κινηθεί αλλά δεν τα κατάφερε γιατί ο Δημήτρης δεν ήταν σπίτι μας και δεν θέλανε να πάνε στην γιαγιά μου και να τσακωθούν με το Δημήτρη αν εκείνος τσαντιζόταν καθώς η γιατρός συμβούλευσε να μην του δείξουμε ότι λυγίσαμε γιατί ακόμη και αν ερχόταν σπίτι θα έλεγε απο μέσα του ότι αφού το έκανα μία φορά θα το ξανακάνω...ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :( :( :( . ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν καταλαβα απολυτος ολα οσα διαβασα γιατι δυσκολευτικα λιγο να καταλαβω τι εγινε οστοσο ενα πραγμα δε καταλαβα νομιζω οτι για οτι συμβαινει εχουν περισσοτερη ευθυνη οι γωνεις σου σε αυτο το θεμα γιατι... ο αδερφος σου ειναι 15 χρονο οποτε εχει για αυτο μια δικαιολογια κ εσυ δεν εισαι σχετικα μεγαλος.. ενα πραγμα δε καταλαβα κανατε ενα ολοκληρο θεμα για τον αδερφο σου κ ιδιος ο πατερας σου που πιστευω οτι φταιει περισσοτερο αυτος επιδη ειναι ενηλικος για τον αδερφο σου που στα 15 του χρονια τον βαλατε να δουλεψει? καταρχην 15 χρονο τα παιδια δεν δουλευουν αλλα πανε σχολειο εμεινε μετεξεταστεος? οκ ας κατσει μια χρονια να ξεκουραστει δε καταλαβενω για πιο λογο δημιουργηθηκε αυτη η κατασταση...

    επισης απο που το συμπερανες οτι τον βαζει να κανει καπια βρομοδουλεια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ μπραβο που παροτι εισαι 3η λυκειου δεν νοιαζεσαι μονο για τις πανελληνιες αλλα ενδιαφερεσαι για την οικογενεια σου,Προτεινω για ενα διαστημα να μην προσπαθησετε να τον πεισετε να επιστρεψει σπιτι μιας κ τα νευρα του ειναι ακομα τεντωμενα κ ειναι πολυ πιθανον να μην ακουσει,Προσπαθηστε να επικοινωνησετε με την γιαγια χωρις να το μαθει να τον εχει απο κοντα μηπως αντιληφθει κατι,Ειναι θετικο που πηγε σε ενα οικειο προσωπο κ εστω εως ενα σημειο μπορειτε να ηρεμησετε,Οντως συνολικα ειναι δυσκολη κατασταση κ θελει λεπτο χειρισμο,Προτεινω να επισκεφτητε εσεις ειδικο κ να ρωτησετε πως πρεπει να αντιδρασετε μην κανετε κανα λαθος κ χειροτερεψουνε τα πραγματα,ετσι κ το κανετε αυτο ισως τον πεισετε αργοτερα να ερθει κ αυτος στον ειδικο

Similar Threads

  1. Προβληματα με τον αδελφο μου...ειμαι σε απογνωση
    By howtodream8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 30-06-2013, 23:46
  2. Replies: 78
    Last Post: 25-09-2011, 15:24
  3. Replies: 50
    Last Post: 29-08-2010, 23:43
  4. Replies: 19
    Last Post: 04-08-2010, 03:08
  5. ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ
    By dream84 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-06-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •