Τριχοπτωση.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    giota αυτο μου το εχει πει και δερματολογος μου.κανει καλο στην ελαστικοτητα της τριχας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    α!και δεν παχαινει κιολας,αυτο που το πας?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    κάνει καλό γιατί γίνεται πιο χοντρή η τρίχα πιο δυνατή

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by giota
    Τώρα πόσο χρόνων είσαι; κάνεις καμμιά θεραπεία για την τριχόπτωση;
    2 χρονια μεγαλυτερος απο οταν εγραψε το ποστ α ρε γιωτα χεχεχεχε

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22

    Παθούσα..

    Παιδιά Καλησπέρα,

    Το συγκεκριμένο θέμα με καίει όσο τίποτα.. Εχτές πήγα στο κομμωτήριο να βάψω και να κόψω τα μαλλιά μου, κι ενώ κάποια χρόνια πριν αυτό ήταν για μένα μια απολαυστική διαδικασία, διότι διέθετα ένα υπέροχο πυκνότατο μαλλί- δεν υπήρχε κομμωτής που να μην είχε επισημάνει πόσο πλούσιο είναι- που όταν το έφτιαχνα- όπως και να το έφτιαχνα- μου ανέβαζε την αυτοπεποίθηση στα ύψη, πλέον είναι μια επίσκεψη καταναγκαστική και μαρτυρική..Κι αυτό γιατί ξέρω ότι θα νιώσω πάλι αυτη την απαίσια αίσθηση: τη βούρτσα της κομμώτριας όταν με χτενίζει ή τα χέρια της όταν με λούζει, να εφάπτονται κατευθείαν με το κρανίο μου- μιας και το μαλλί που διαμεσολαβεί πλέον είναι ελάχιστο- όπως επίσης την ώρα που μου το φορμάρει να πρέπει να της ζητήσω να μου το ξάνει για να φαίνεται ότι έχει όγκο... Πλέον όποτε περνάω τα δάχτυλά μου κατά μήκος του κεφαλιού μου αυτά κάνουν τσουλήθρα, δεν αισθάνομαι την παραμικρή αντίσταση από τρίχες και οι στέκες και τα κοκαλλάκια δεν μπορούν καν να το συγκρατήσουν... Καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό για μια κοπέλα που το δυνατότερο σημείο της εμφάνισής της ήταν το μαλλί της...
    Να πω βέβαια ότι όλη αυτή η απώλεια πιθανότατα προκλήθηκε από το υπερβολικό άγχος μιας και ταλαιπωρούμουν έντονα με κρίσεις πανικού από τα 19 μου περίπου- τώρα είμαι 24.. Το μαλλί μου ξεκίνησε να πέφτει σε μεγάλες ποσότητες τον πρώτο καιρό..Ωστόσο μέχρι πριν ένα χρόνο περίπου το μαλλί μου δεν επαυε να είναι επαρκές - πολύ λιγότερο βέβαια από αυτό που αρχικά είχα αλλά και πάλι επαρκές. Το τελευταίο εξάμηνο όμως άρχισα να διαπιστώνω ότι το μαλλί μου είχε αραιώσει επικίνδυνα...Παραδόξως βέβαια διότι από το περασμένο φθινόπωρο που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία τα σωματικά συμπτώματα του άγχους και οι κρίσεις υποχώρησαν σε αρκετά μεγάλο βαθμό..Σίγουρα υπάρχει ακόμη ένα γενικευμένο άγχος και μια υπερευαισθησία στο κάθετι αλλά ο οργανισμός μου δεν επιβαρύνεται σε καμία περίπτωση όπως τότε..
    Ο δερματολόγος μου διέγνωσε διάχυτη αλωπεκία λόγω υπερβολικού άγχους- αποκλείσαμε την περίπτωση της ανδρογενούς- και από το Μάιο που τον επισκέφθηκα τηρώ απαρεγκλίτως την αγωγή με λοσιόν, σαμπουάν και βιταμίνες που μου χορήγησε.. Ο ίδιος με ενθαρρύνει κάθε φορά που τον επισκέπτομαι και μου λέει με απόλυτη σιγουριά να μην ανησυχώ καθόλου για τα μαλλιά μου κι ότι αυτά θα ξαναφυτρώσουν και θα διπλασιαστούν.. Ωστόσο εγώ μέχρι στιγμής παρατηρώ επιδείνωση αντί για βελτίωση, και στην πτώση και στην αραίωση του κεφαλιού..
    Και έχουν περάσει ήδη αρκετοί μήνες..
    Τι να κάνω? Εμφύτευση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν έχω καν καλή δότρια περιοχή- αφού είναι διάχυτη η αραίωση. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να χωνέψω το γεγονός ότι δεν θα έχω ξανά - όχι το μαλλί που είχα αρχικά- αλλά έστω ένα επαρκές μαλλί σε σχέση με το κρανίο μου- το έχω και μεγάλο πανάθεμά με και η διαφορά είναι αισθητή- ώστε να μπορώ κι εγώ όπως όλες οι κοπέλες να αισθάνομαι αυτοπεποίθηση..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Originally posted by giota
    Τι είναι αυτά που λες;εγώ δεν πρέπει να είχα τρίχα στο κεφάλι μου.Στις περιπτώσεις που υπάρχει μεγαλύτερη πτώση λόγω άγχους η κατάσταση επανέρχεται.Ξέρεις δεν έχει σημασία πόσα πέφτουν σημασία έχει να μην κλείνουν οι θύλακες και να ξαναβγαίνουν.Αν πέσουν 100 τρίχες να ξαναβγούν 100 και όχι 50.Κάτσε μην σκέφτεσαι τέτοια αυτοί που τα χάνουν είναι απο άλλους λόγους.
    Giota mou signomi alla prospatho na soy apantiso me u2u , grafo kati katevata kai meta mou leei oti to u2u poy esteila itan adeio..Poli spasimo..To grafo patao apostoli kai mou to diagrafei teleios, ti ginetai?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω με u2u εγώ.Εχεις msn;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    εχεις μνμ το πήρες;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σου γράφω αναλυτικά σε u2u εαν δεν μπορείς να το πάρεις γράψε στο φόρουμ να σου πω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    vasilianna;

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Γιώτα καλησπέρα και χιλια συγνώμμη που αργησα να σου απαντήσω αλλα έλειπα για μερικές μέρες στο νησί μου όπου δεν έχω Ιντερνετ και μολις εχθές διάβασα τα μηνύματά σου. Πριν από λίγο σε πρόσθεσα στις επαφές μου στο msn, τι ώρες μπαίνεις συνήθως για να τα πούμε από εκεί αύριο?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    θα είμαι εκτός Αθηνών αν θες μπαίνω και τώρα

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    ΄Δυστυχώς τώρα πρέπει να πέσω για ύπνο γιατι έχω πρωινό ξύπνημα, οκ θα ξαναπροσπαθήσω να σου γράψω τα δικά μου μέσω u2u κι αν δε γίνεται θα στα γράψω κατευθείαν από εδώ ώστε όταν γυρίσεις να τα δεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •