Τριχοπτωση....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29

    Τριχοπτωση....

    Ξερω πως οι τριχες ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχολουμε.Ομως σε περιοδους με εντονο αγχος και φαρμακευτικης αγωγης η τριχοπτωση ειναι αρκετα εντονη
    με αποτελεσμα το μαλι μου να εχει αραιωσει αρκετα.
    Στην οικογενεια δεν αντιμετωπιζει κανεις τετοιο προβλημα οποτε δεν πεζει να ειναι κατι κληρονομικο.
    Εχει κανεις αναλογο προβλημα?Ειναι αναστρεψιμο η πρεπει να συνιθιζω στην ιδεα οτι μεσα σε ολα μου τα αλλα θα κοιταζω και τον εαυτο μου στον καθρεπτη και θα βλεπω το νεο ελ.βενιζελος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by cd2me
    Ξερω πως οι τριχες ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχολουμε.Ομως σε περιοδους με εντονο αγχος και φαρμακευτικης αγωγης η τριχοπτωση ειναι αρκετα εντονη
    με αποτελεσμα το μαλι μου να εχει αραιωσει αρκετα.
    Στην οικογενεια δεν αντιμετωπιζει κανεις τετοιο προβλημα οποτε δεν πεζει να ειναι κατι κληρονομικο.
    Εχει κανεις αναλογο προβλημα?Ειναι αναστρεψιμο η πρεπει να συνιθιζω στην ιδεα οτι μεσα σε ολα μου τα αλλα θα κοιταζω και τον εαυτο μου στον καθρεπτη και θα βλεπω το νεο ελ.βενιζελος?
    Ξυρισέ το πολύ κοντό. Θα είσαι πολύ σέξυ, κι άφησε και λίγο μουσάκι. Για δωρεάν συμβουλές styling εδώ ο νέος Τρύφων Σαμαράς. Η τριχόπτωση είναι μάλλον είναι κληρονομικό θέμα και το μόνο που σταματάει την τριχόπτωση είναι το πάτωμα. Ψύχραιμα και όχι άγχος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    1
    Καλημέρα.Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στη σελίδα αυτή.
    Βρέθηκα ψάχνοντας πληροφορίες για το seroxat.
    Διάβασα ενδιαφέρουσες ιστορίες, που μοιάζουν με αυτά που περνώ και εγώ!
    Η ερώτηση μου είναι μια και με είμαι φαν της ομοιοπαθητικής, και μέχρι να βρεθώ με τον ομοιοπαθητικό γιατρό μου, στην περίπτωση μου τι γίνεται?
    Η ομοιοπαθητική προς το παρόν δε με έχει βοηθήσει.Μπορώ να ξεκινήσω να το παίρνω?Μήπως και ηρεμήσω επιτέλους????????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by annaex
    Καλημέρα.Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στη σελίδα αυτή.
    Βρέθηκα ψάχνοντας πληροφορίες για το seroxat.
    Διάβασα ενδιαφέρουσες ιστορίες, που μοιάζουν με αυτά που περνώ και εγώ!
    Η ερώτηση μου είναι μια και με είμαι φαν της ομοιοπαθητικής, και μέχρι να βρεθώ με τον ομοιοπαθητικό γιατρό μου, στην περίπτωση μου τι γίνεται?
    Η ομοιοπαθητική προς το παρόν δε με έχει βοηθήσει.Μπορώ να ξεκινήσω να το παίρνω?Μήπως και ηρεμήσω επιτέλους????????
    Απορώ πάντως που δεν σε βοήθησε η ομοιοπαθητική. Κυρίως για τέτοιες περιπτώσεις ενδείκνυται. Πάντως προτίμησε άλλο χημικό αντικαταθλιπτικό φάρμακο, όχι το seroxat, αν δεν θες να χασμουριέσαι όλη μέρα. Προσωπικά περιμένω πως και πως το χειμώνα να ξεκινήσω πάλι τις εξορμήσεις στη φύση (στα δάση που μας απέμειναν). Είναι το καλύτερο φάρμακο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    cd2me μου έχει συμβεί αυτό,να έχω έντονη τριχόπτωση λόγω του άγχους.Ειδικά ένα διάστημα παλιά όταν πήγαινα σχολείο είχα πολύ τριχόπτωση.Επιανα τα μαλλιά μου και μου έμεναν στο χέρι ολόκληρες τούφες.Φοβόμουν ότι σε λίγο καιρό θα χρειαζόμουν περούκα.Αλλά ευτυχώς με κάτι βιταμίνες που πήρα και ένα ειδικό υγρό που μου είχε δώσει η δερματολόγος σιγά σιγά σταμάτησε η τριχόπτωση.Και τώρα κάποιες φορές έχω,αλλά όχι τόσο έντονη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by cd2me
    Ξερω πως οι τριχες ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχολουμε.Ομως σε περιοδους με εντονο αγχος και φαρμακευτικης αγωγης η τριχοπτωση ειναι αρκετα εντονη
    με αποτελεσμα το μαλι μου να εχει αραιωσει αρκετα.
    Στην οικογενεια δεν αντιμετωπιζει κανεις τετοιο προβλημα οποτε δεν πεζει να ειναι κατι κληρονομικο.
    Εχει κανεις αναλογο προβλημα?Ειναι αναστρεψιμο η πρεπει να συνιθιζω στην ιδεα οτι μεσα σε ολα μου τα αλλα θα κοιταζω και τον εαυτο μου στον καθρεπτη και θα βλεπω το νεο ελ.βενιζελος?

    συνηθως ειναι αποτελεσμα εντονου αγχους και αυτο συμβαινει γιατι το αγχος σου επηρεαζει την δυναμη των ριζων.

    Σορρυ για το κοινοτοπο, αλλα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και να μην νευριαζεις....
    Αναλογα την πορεια σου θα στρωσουν τα πραγματα απο ενα εξαμηνο η και δυο χρονια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    μην αγχώνεσαι για τα μαλλιά σου..οι περισσότεροι το παθαίνουν αυτο...εγώ σε περιόδους έντονου άγχους και στρες είχα χασει τα μισά μου μαλλιά.. αν πας σε έναν δερματολόγο θα σου δώσει πιθανόν κάτι ειδικές λοσιόν με βιταμίνες και δεν θα χεις πρόβλημα, και μόλις ηρεμήσεις απο το άγχος σου θα δεις οτι η τριχόπτωση θα μειωθεί αμέσως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Από το λύκειο είχα μεγάλο πρόβλημα τριχόπτωσης και εκτοτε κάθε φορά που πέφτω σε κατάθλιψη το μαλλί μου ολοένα και αραιώνει.Και στην οικογένεια γενικώς δεν έχουμε πλούσια μαλλιά,οπότε-όπως καταλαβαίνεις-υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.Πήγα σε δερματολόγο και μου έδωσε τις σχετικές lotion που αναφέρουν τα παιδιά και όντως δυνάμωσε το μαλλί μου,αλλά δεν περιμένω και θαύματα..
    Πέρα πάντως της καλής ψυχολογίας να ξέρεις ότι παίζει και σημαντικό ρόλο η διατροφή σου.Εγώ δεν της έδινα μεγάλη σημασία στο παρελθόν γιατί θεωρούσα ότι όλα οφείλονται στην κακή μου διάθεση,αλλά όταν άρχισα να προσέχω τι τρώω,είδα διαφορά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τώρα πόσο χρόνων είσαι; κάνεις καμμιά θεραπεία για την τριχόπτωση;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μιας και γιοτα εφερες το θεμα στην επιφανεια,επειδη η τριχοπτωση ειναι απο τις μεγαλυτερες μου φοβιες,ειναι δυνατον να αρχιζω να μαδαω απο τη μια στιγμη στην αλλη?γενικα τοσο καιρο με τοσο εντονο αγχος δεν ειχα προβλημα.ξερει καποιος αν υπαρχει περιπτωση να μου εμφανιστει τωρα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τι είναι αυτά που λες;εγώ δεν πρέπει να είχα τρίχα στο κεφάλι μου.Στις περιπτώσεις που υπάρχει μεγαλύτερη πτώση λόγω άγχους η κατάσταση επανέρχεται.Ξέρεις δεν έχει σημασία πόσα πέφτουν σημασία έχει να μην κλείνουν οι θύλακες και να ξαναβγαίνουν.Αν πέσουν 100 τρίχες να ξαναβγούν 100 και όχι 50.Κάτσε μην σκέφτεσαι τέτοια αυτοί που τα χάνουν είναι απο άλλους λόγους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σωστα..δεν ξερω τι με πιανει με αυτο το θεμα με το που το ειδα παγωσα...και μου πεφτουν κιολας μερικα αυτο το διαστημα,θα πω οτι ειναι η εποχη οπως μου λεει καθε φορα η μανα μου..παντως εχω φιτρες οποτε μαλλον δε θα πρεπε να ανησυχω.
    σε ευχαριστω πολυ γιωτα!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    cd2me η τριχόπτωση μπορεί να είναι παρενέργεια τόσο του άγχους όσο και κάποιων φαρμάκων (δεν ξέρω τι ακριβώς αγωγή ακολουθείς), αλλά μπορεί να συνυπάρχει με κληρονομική επιβάρυνση, έστω κι αν κανένας στην οικογένεια φαινομενικά δεν έχει πρόβλημα. Όμως, σε κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται, γι\' αυτό μην το αφήσεις στην τύχη του.

    melene, o κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, οπότε μην αγχώνεσαι περισσότερο, ειδικά αν βλέπεις ότι είναι όντως εποχιακό. Αλλά δεν βλάπτει να συμπληρώνεις τη φροντίδα σου με μερικές κατάλληλες βιταμινούλες και κάποιες φυτικές αμπούλες από το φαρμακείο, έτσι θα μειωθεί το όποιο πρόβλημα την εποχή που είναι σε έξαρση και θα σου ανεβαίνει το ηθικο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες μαρινα!θα παω κιολας αυριο στο φαρμακειο!
    να σαι καλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οσο και να σας φανεί παράξενο κάτι που βοηθά την ποιότητα των μαλλιών και μιλάω για επιστημονικές έρευνες είναι να τρως ζελε.Σε όσους αρέσει ενα μπολάκι την ημέρα με όποια γεύση θέλουν

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •