αντικοινωνικοτιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    8

    αντικοινωνικοτιτα

    kalispera eime neo melos sto site kai eime 21 xronon.sygnomi gia ta greeklish
    alla eime anorthografos mexri aidias.eime antikinonikos me diafora psihologika
    provlimata ,grafo edo gioati pistevo oti eiparxoun atoma san kai emena kai
    tha katalavoun.exo diskolia me tin epikinonia me allous anthropous giati dn me katalavenoun
    ektos apo 4 filous pou exo pou eine kai aytoi san kai mena
    pano kato.alla dn thelo na tous anikto giati dn thelo na me perasoun gia
    teleios psihakia.exo provlima dn boro na vro kopela giati kamia kai genika
    kanenas dn me pernei sta sovara poloi me ipotimane xoris na me kseroun.estanome trelos
    kai monos.kaneis dn me kserei pragmatika, oute kan ego pleon.akoma kai an exo atoma metrimena sta dahtila.exo varethei na sixenome kai na miso
    tous pantes,exo varethei na apofevgo kai na fovame.exo varethei tn kiklothimia
    kai tn antikinonikotita.exo ftasei se simio na dimiourgo prosopikotites me dikies tous
    neotropies. kai pistevo exasa ton eayto mou estanome geros.tha borousa aneta na
    grapso se ola ta themata apla dialeksa auto.dn aniko kai dn teriazo.kai enas simandikos logos
    pou dn skeftome tn aftoktonia eine epidi dn thelo na stenaxoriso tin mana mou dn tis aksizei afto.
    an kai ksero giati eime etsi epidi perasa diskola pedika xronia.alla dn boro na to allakso.
    dn boro na zo etsi.grafo stoixous gia na ekfrasto kai zografizo.eine mia voithia alla dn arkei
    otan eise psixika monos.sygnomi pou sas kourasa eyxaristo.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σχετικα με την επικοινωνια η δυσκολια στην επικοινωνια φταιει που δε βρισκεις σχεση οι γυναικες θελουν μπλαμπλα κ ψησιμο... πρεπει να βελτιωσεις την επικοινωνια βασικα κ ολα τα υπολυπα βρισκονται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Δημήτρη αφού βαρέθηκες κάνε κάτι να αλλάξεις. ¨αλλαξε τρόπο που αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους,ξεκίνα ναμιλάς,δραστηριοποιήσου. Το παρελθόν ανήκει εκεί και δεν αλλάζει.Η εσυ θα αλλάξεις τη ζωή σου ή κανείς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    Δημήτρη σε καταλαβαίνω ή τουλαχιστον έτσι νομίζω το πρόβλημα σου το έχω και γω πάνω κάτω. Είμαι αντικοινωνική μέχρι αηδίας ...Είμαι και εγώ 21 χρονών με 3-4 φίλες με τις οποίες κάνω παρέα και βγαίνουμε αραιά και που και φυσικά δεν τους ανοίγομαι ποτέ γιατι έχω θέματα εμπιστοσύνης και επίσης αμφιβάλω αν θα με καταλάβαιναν γενικά δεν τα πάω και πολύ καλα με τους ανθρώπους για πολλούς και διάφορους λόγους και έτσι προτιμώ την μοναξιά ενός βιβλίου και γενικά την ασφάλεια του σπιτιού. Για αγόρια ουτε λόγος ετσι και αλλιως δεν θα μπορουσα να εμπιστευτώ κανέναν και ειμαι υπερβολικά ντροπαλή και κοινωνικά αδέξια για κάτι τέτοιο. Δεν είναι πιστευω ότι οι ανθρωποι δεν με παιρνουν στα σοβαρά όσο στο γεγονός ότι πραγματικά δεν καταλαβαίνουν το πρόβλημα μου. Εχω κανει προσπάθειές όπως να βγω και να πάω σε καφετέριες κκαι κλαμπ με τις φίλες μου και να γνωρίσω κάποιον αλλα μάταια απλα δεν μπορώ... Προφανώς το πρόβλημα ειναι αλλου...τι να πω το μόνο που θα μπορούσα να σου πω είναι το οτι να μιλας σε foroum σαν και αυτό βοηθάει λιγάκι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Παιδια το θέμα δεν είναι το να βρεις αγόρι/κοπέλα που λέτε απλά πρώα να λυθήτε και να μπορείτε να μιλάτε ελεύθερα.Για τον φίλο είναι πιο δύσκολα γιατί πρέπει να κάνει αυτός
    παιχνίδι ενώ για σένα Παρασκευη πρέπει απλά να είσαι θετική και εφόσον κάποιος θελήσει άφησε τον αν σου μιλήσει μήπως σου κινήσει το ενδιαφέρον.
    Και εγώ όσο πήγαινα σχολείο ήμουν αρκετά κλειστός και ένιωθα περίεργα αλλά μετά που πήγα σε 1 σχολή και άρχισα σιγά σιγά να ανοίγομαι.Τώρα βρίσκω τον εαυτό μου αρκετά
    κοινωνικό αν και κάποιες στιγμές με πιάνει μοναξιά.
    ΕΠίσης φίλε Δημήτρη ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου?ΑΝ κάθεσαθ όλη μέρα στο PC και σε παιχνίδια δύσκολα να αλλάξει κάτι.Βγες έξω και δες λίγο κόσμο.Κάνε κάποιο Hobby.
    Θα νιώσεις καλύτερα.Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Υποθέτω,ότι το να γράφει κάποιος greeklish,υποδηλώνει την απέχθεια του στην ελληνική γλώσσα..
    όπως επίσης δεν υποδηλώνει προτίμηση σε καμιά άλλη γλώσσα,αφού τα greeklish δεν αποτελούν γλώσσα από μόνα τους.!
    Εγώ προσωπικά αποκλείεται να απαντάω σε θέματα γραμμένα σε εξωγήινη γλώσσα και νομίζω ότι είναι και χρέος του Admin να θέσει ως υποχρεωτική τη χρήση της ελληνικής γλώσσας.!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    το παιδι ειπε οτι ειναι ανορθογραφος, οχι οτι μισει την ελληνικη γλωσσα. ελεος!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    diana μολις το εκανες. dimitris17 δημητρη εδω ειναι ενα site http://speech.ilsp.gr/greeklish/ που μπορεις να μετατρεπεις τα greeklish σε ελληνικα : )

    εγω δεν διαβαζω καποιο ψυχακια διαβαζω ενα παιδι με καποια προβληματα που εχει περασει στην ζωη του και τον πηραν απο κατω. αυτο σιγουρα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να τα αλαξει και πιστεψε με ο ανθρωπος αλαζει αρκει να το θελει πραγματικα και να προσπαθησει για αυτο. ασε της κοπελες τωρα κοιτα πρωτα να τα βρεις με τον ευατο σου να εισαι καλα μαζι του και αυτες θα ερθουν μετα πιστεψε με. θα σου ελεγα να εκλεινες καποιο ραντευου με καποιο ψυχολογο και να μιλουσες μαζι του για να μπορεσεις μεσω της κουβεντας να καταλαβεις καποια πραγματα για τον ευατο σου και να τα δουλεψεις .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δημητρη εγω στα 21 δεν ειχα ουτε εναν φιλο και εχω μετανειωσει που δεν προσπαθησα περισσοτερο για αυτο, αν και καταλαβαινω οτι οι ικανοτητες μου ηταν και ειναι λιγοτερες απο των περισσοτερων ωστοσο εκανα πολλα λαθη που αν μπορουσα δεν θα τα επαναλαμβανα.
    αφου εχεις 4 φιλους σημαινει οτι δεν εισαι προβληματικος οπως ισως νομιζεις 4 φιλοι ειναι πολοι και οχι λιγοι.... προσπαθησε να εισαι ευθυμος, ανοιχτος σε ολους να μιλας σε αγορια και κοριτσια χωρις οποσδηποτε να εχεις σαν σκοπο την φιλια τους αλλα απλα για κουβεντα. να μην αρπαζεσαι με τους αλλους ευκολα ουτε να τους διωχνεις απο κοντα σου οταν νομιζεις οτι δεν ταιριαζεις μαζι τους. πηγαινε σε ενα γυμναστηριο σε αυτη την ηλικια ειναι πολυ ευκολο να γνωρισεις παιδια απο εκει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    22
    Θα έλεγα ότι το να χαρακτηρίσεις τον εαυτό σου αντικοινωνικό είναι λίγο τραβηγμένο...Το ακοινώνητος-η απ'την άλλη είναι κάτι που χαρακτηρίζει πολλά άτομα, που και πάλι όμως δε νομίζω ότι είσαι γιατί ανέφερες ότι έχεις κάποιους φίλους. Αφού λες ότι είναι κι εκείνοι σαν εσένα, δοκίμασε να τους ανοιχτείς. Πιστεύω θα ταυτιστούν μαζί σου. Ίσως ακούγεται απλοϊκό αυτό που γραφω, αλλά αν σε υποτιμάνε κάποιοι χωρίς λόγο, τότε απλά δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί τους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Υποθέτω,ότι το να γράφει κάποιος greeklish,υποδηλώνει την απέχθεια του στην ελληνική γλώσσα..
    όπως επίσης δεν υποδηλώνει προτίμηση σε καμιά άλλη γλώσσα,αφού τα greeklish δεν αποτελούν γλώσσα από μόνα τους.!
    Εγώ προσωπικά αποκλείεται να απαντάω σε θέματα γραμμένα σε εξωγήινη γλώσσα και νομίζω ότι είναι και χρέος του Admin να θέσει ως υποχρεωτική τη χρήση της ελληνικής γλώσσας.!
    ypotheto oti eime anorthografos kai an dn exeis na peis kati pano sto thema YPOTHETO oti
    kalitera na min empenes sto kopo
    Last edited by dimitris17; 26-02-2014 at 23:04.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    8
    efxaristo gia ta kala sas logia, sorry gia ta greeklish pali alla eime stn agglia aftin tin stigmi,mazi me to provlima mou fisika,
    boro na po oti anixtika stous filous mou alla dn alakse tipota apo oti katalaveno me exoun psilovarethei.mou lene oti apla paranoo gia afto
    opos kai na xei pali psilomonos logo glosas dn milao kai ta telia agglika,alla boro na po oti prospathisa.dn ksero eime kalo pedi
    alla dn me plisiazei o kosmos,ti ginete isos kapioi geniounte kataramenoi kai dn kanoun gia ti zoh.dn tn polipalevo afti tn stigmi.
    kai stn teliki oute griniazo oute vgazo mizeria oute perimeno tn apantisi pou tha mou alaksei tn zoi, apla prepei na ekfrasto kapou kapos gia na min kremasto apo poutena
    i na min kano kako se kanenan allo...osoi niothoun niothoun!!!! episis gia osous mou stelnoun minimata sto profil apla dn ksero pos na apantiso
    dn me afinei gia kapio logo.
    Last edited by dimitris17; 26-02-2014 at 23:08.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δημήτρη είδα το ποστ σου και είπα να κάνω το πρώτο μου σχόλιο. Τα πολύ καλά νέα είναι ότι έχεις καταλάβει από νωρίς ότι έχεις θέμα και έχεις πολύ χρόνο να το γιατρέψεις. Κι εγώ έτσι ήμουν αλλά είχα κιάλλα θεματα τότε και ήμουν εγωιστής, δε μου άρεσε να αλλάξω καθόλου για να με κάνουν παρέα. Τώρα τόσα χρόνια αργότερα το συναίσθημά μου έχει νεκρωθεί και δεν έχω πλησιάσει ποτέ μέχρι τώρα ένα άτομο πιο βαθιά αν και κατά καιρούς είχα πολλούς να βγαίνω. Δε ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω πλέον, φοβάμαι δε μου βγαίνει. Ξέχνα τις αυτοκτονίες και δώσε χρόνο, προσπάθησε να μη σε νοιάζει τόσο και να ανοίγεσαι, εξάσκηση θέλει!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δημήτρη είδα το ποστ σου και είπα να κάνω το πρώτο μου σχόλιο. Τα πολύ καλά νέα είναι ότι έχεις καταλάβει από νωρίς ότι έχεις θέμα και έχεις πολύ χρόνο να το γιατρέψεις. Κι εγώ έτσι ήμουν αλλά είχα κιάλλα θεματα τότε και ήμουν εγωιστής, δε μου άρεσε να αλλάξω καθόλου για να με κάνουν παρέα. Τώρα τόσα χρόνια αργότερα το συναίσθημά μου έχει νεκρωθεί και δεν έχω πλησιάσει ποτέ μέχρι τώρα ένα άτομο πιο βαθιά αν και κατά καιρούς είχα πολλούς να βγαίνω. Δε ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω πλέον, φοβάμαι δε μου βγαίνει. Ξέχνα τις αυτοκτονίες και δώσε χρόνο, προσπάθησε να μη σε νοιάζει τόσο και να ανοίγεσαι, εξάσκηση θέλει!
    se katalaveno aderfe alla to thema eine oti gia tin zoi mou exo na po perisotera kaka pramata ap oti kala,kai ksereis oti kaneis dn
    goustarei na eine me anthropous kinikous,arnitikous, idietera an dn exoun perasei kapia pramata gia na se katalavoun gia afto
    polles fores dn aksizei na miliso...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δημήτρη θα σου πρότεινα να διαβάσεις ξανά το πρώτο σου μήνυμα και να κάνεις την αυτοκριτική σου...
    Προσωπικά εκτιμώ τον κυνισμό γιατί μου αφήνει μια ελπίδα οτι κάτι υπάρχει στο μυαλό του άλλου πέρα απο άχυρα, παρόλαυτα νομίζω οτι θα πρέπει απο μόνος σου να εστιάσεις σε δύο θέματα που ο ίδιος αναφέρεις
    Καταρχήν είσαι πολύ μικρός για να εκφράζεις σκέψεις απελπισίας μόνο και μόνο γιατί χρονικά δεν είναι δυνατό να έχεις φτάσεις εκεί... αν πιστεύεις οτι είσαι εκεί τώρα τότε αυτός που είναι στα 40 του τι να πει? πως κατάφερε να φτάσει στα 40 του αν εσύ 20 χρόνια πριν πιστεύεις πως έχεις φτάσει στο αμήν? Πρώτη σκέψη λοιπόν αυτή για να δεις οτι κάπου ο γυαλός σου είναι στραβός...
    Σε δευτερη φάση γράφεις μόνος σου πως έχεις δυσκολία στην επικοινωνία με άλλους ανθρώπους γιατί δεν σε καταλαβαίνουν..."εκτος απο 4 φίλους" ... δηλαδή πόσους θέλεις ρε συ Δημήτρη? για να είμαστε και ρεαλιστές... θες δηλαδή ένα ολόκληρο σχολείο να γνωρίζει τον δημήτρη και το τι έχει στο μυαλό του? άλλοι θα σκότωναν για να έχουν έναν φίλο και εσύ λες πως έχεις 4 ήδη. Το ακυρώνεις μια φορά σαν ανύπαρκτης σημασίας γεγονός και προχωράς παρακάτω για να το ακυρώσεις και μια δεύτερη λέγοντας πως δεν θες να τους μιλήσεις. Τότε τι σοι φίλους τους θεωρείς αν δεν μπορείς να τους μιλήσεις για κάτι που νιώθεις οτι σε βασανίζει τόσο?
    Και γιατί δεν μπορείς να τους μιλήσεις? Γιατί ντρέπεσαι? παράλογος φόβος λοιπόν.
    Όπως βλέπεις ΕΧΕΙΣ βήματα να κάνεις και απλά φοβάσαι/ντρέπεσαι να τα κάνεις ενώ ανυπομονείς να "έρθουν τα πράγματα αλλιώς" απο μόνα τους? Γιατί δεν κάνεις μια αρχή με το να εκτιμήσεις τις φιλικές σχέσεις που έχεις γύρω σου, να καταλάβεις πως οι άνθρωποι αυτοί υπάρχουν στην ζωή σου και σε βοηθούν να πας την κάθε μέρα παρακάτω (θα ήταν πολύ χειρότερα αν δεν υπήρχε αυτό στην ζωή σου) και σε δευτερη φάση να κάνεις το βήμα και να πας παρακάτω. Να τους μιλήσεις για εσένα. Αυτό δεν θες? να σε καταλάβουν... αλλά φοβάσαι να μιλήσεις λές... πως θα σε καταλάβουν τότε? θες μέντιουμ στην ζωή σου?
    Κάνε λοιπόν τα βήματα αυτά εφόσον τα έχεις ήδη στην διάθεση σου και πάντα σε συνδιασμό με το οτι είναι νωρίς για να ισχύουν οι φόβοι σου ....κάνε την αυτοκριτική σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •