ΠΑΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    ΠΑΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ

    καλησπερα σε ολους!
    το sait αυτο ειναι πολυτυμο πιστευω για όλους εμάς που ψάχνουμε απαντήσεις σε αυτά.Θα ξεκινήσω απο την αρχή.σημερα ειμαι 36 και ολα ξεκίνησν στην εφηβεία μου όταν είδα έναν γείτονα μου να πεθαίνει ξαφνικά μπροστά μου.έπαθα την πρώτη κρίση πανικού δεν μπορούσα να ανασάνω ημουν με οξυγόνα και κάθε μέρα στα επείγοντα.μετα απο 3 χρόνια και με πολυ προσπάθεια προσωπική βγήκα απο το πρόβλημα το οποίο μου άφησε κάποια κατλαλοιπα φοβιών.Μετα ξαναέπαθα κρίσεις πανικού και κατάθλιψη όταν ήταν να επιστρέψω στο χωριό τελειώνοντας απο φοιτήτρια.το ξαναξεπέρασα μόνη μου συντομότερα απο την πρώτη φορα.Στη συνέχεια παντρευτικα και έκανα παιδάκι.Αυτό ήτανε.¨ολο το άγχος και η αρωστοφοβία μου βγήκε επάνω στο παιδί.Το παιδί είναι τώρα έξι ετών και αφού μεγαλώνοντας σταμάτησε να αρωσταίνει ξαναγύρισα στις δικές μου φοβίες και την σωματοποίηση αγχους.Εδώ και έναν χρόνο έτρεχα σε άπειρους γιατρούς γιατι ότι έτρωγα δεν μπορούσα να το χωνεψω.Κωλονοσκοπησεις,γασ τροσκοπησεις,βιοψιες,αξονι κες,θυροειδης,αιματολογικε ς και 5 γιατροί μου έλεγαν ότι δεν έχω τίποτα παθολογικό.έπι ένα χρόνο όποια τροφή νόμιζα ότι με πείραζε την απέκλεια παντελως με αποτέλεσμα να φτασω στο σημειο να τρώω μόνο φιδέ.¨Εχασα 10 κιλάμέσα σε ένα χρόνο.Στη δουλειά μου πάρα πολύ άγχος (είμαι λογίστρια).Απο τον ιούλιο και μετά εμφανήστηκε ένα άλλο συμπτωμα τησ τασης για λυποθυμία και τρόμερησ ατονίας σε σημείου που δεν είχα την δύναμη ούτε τα δάχτυλά μου να κουνήσω.Έπεσα σε βαρια καταθλιψη.Νόμιζα πως θα πεθάνωΜε τρέχαν στα επείγοντα όλα καλά λιγο χαμηλή πίεση λίγο χαμηλός αιματοκρίτης.Με διώχναν.Πήγα σε ψυχίατρο και ψυχολόγο.Ο ψυχίατρος μου έδωσε zanipram και xanax.Τώρα είμαι σε θέραπεία και έχω συνέλθει αρκετά.Όμως εξακολουθώ να έχω ένα εσωτερικό τρέμουλο σαν υπερένταση σαν να τρέμουν εσωτερικά τα νευρα μου χωρις να είναι αυτό οπτικά εμφανες.Το πρόβλημα γίνεται χειρότερο όταν ξυπνάω απο τον ύπνο.Μήπως θα έπρεπε να δω και νευρολόγο?Την γνώμη σας θα ήθελα. Ευχαριστώ

  2. #2
    Αγαπητη φιλη περασα κ περνω αρρωστοφοβια εδω κ 3μηνες! Εχω γυρισει αμετρητους γιατρξους! Εχω γοπ κ ενα εντονο καψιμο στον οισοφαγο(που εννοειται ερμηνευω σαν καρκινο)ειμαι οριακα να κανω γαστροσκοπηση κ κωλονοσκοπηση(αυτες μου εμειναν απο εξετασεις)κανω θεραπεια για τη γοπ εδω κ 3μερες με φοβο οτι δν θα μου περασει κ οοολη η ιστορια μου ξεκινησε απο ενα εσωτερικο τρεμουλο!!! Πηγα σε νευρολογο(βασικα απο κει ξεκινησα) κ ειναι καθαρη σωματοποιηση του αγχους!!!! Μολις μου εφυγε οτι εχω κατι νευρολογικο περασε κ αρχισαν ολα τ αλλα!!! Να πας μονο κ μονο για να σου βγει απ το μυαλο οχι επειδη εχεις κατι!!!! Σε νιωθω απολυτα!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον.. σου συνηστω να ανεβασεις κ αλλο θεμα που να μας περιγραφει τι ακριβως στμβαινει στη ζωη σου τι δε πηγε καλα για να μπορεσεις να ξεπερασεις ολα αυτα που περιγραφεις εχω περασει και εγω καπια απο αυτα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο σε σημειο να τρεχω σε νοσοκομεια κλπ τωρα σχετικα με περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τη προιστορια μου μπορεις να διαβασεις αυτο το κειμενο που ειχα γραψει http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85 επισης καλο θα ειναι να επικεντροθεις στις σχεσεις σου με τους αλλους ανθρωπους αφου πιθανον με βαση την εμπιρεια μου πανω σε αυτο το θεμα μαλον σου λειπουν οι φιλοι αλλα και το να μοιραστεις ολα αυτα που ενδεχομενως εχεις μεσα σου για να μπορεσεις ετσι να ηρεμισεις.

  4. #4
    Κ αν κανεις ψυχοθεραπεια η κατι τετοιο μην την σταματας!!! Σιγουρα σε βοηθαει απλως πρεπει κ μονη σου να θελησεις να "θεραπευτεις"!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καμια θεραπεια δε βασιζετε πανω στην επιφυτηση του αγιου πνευματος ψυχαναλυση σημαινει διαλογος και επικοινωνια και οχι αδιαλαξια... το λεει κ η ιδια η λεξη που βγενει απο το ψυχη κ αναλυω.

  6. #6
    Αλέξανδρε και φοβισμένη ευχαριστώ για την συμβουλή σας.ψυχοθεραπεία ξεκίνησα τώρα αποφασισμένη να παλέψω αυτήν την κατάσταση.προβλήματα πολλά κυρίως στην δουλεία μου και στο κλίμα που επικρατεί εκεί και λίγο ασυνενοησία μεσα στο γαμο μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by κυριακι View Post
    Αλέξανδρε και φοβισμένη ευχαριστώ για την συμβουλή σας.ψυχοθεραπεία ξεκίνησα τώρα αποφασισμένη να παλέψω αυτήν την κατάσταση.προβλήματα πολλά κυρίως στην δουλεία μου και στο κλίμα που επικρατεί εκεί και λίγο ασυνενοησία μεσα στο γαμο μου.
    αρα αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα στη δουλεια ετσι κ αλλιως αναγκαζεσε να συμβιωσεις κ με ανθρωπους που δε σου ταιριαζουν αναλογα με τη περιπτωση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λυσε πρωτα τα προβληματα στο γαμο σου και στη δουλεια σου και ξαναελα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου το θεμα αρρωσυοφοβια ειναι κατι που εχω απαντησει απειρες φορες εδωπερα,κανε μια ερευνα κ θα βρεις πληθος ανθρωπων με το ιδιο προβλημα κ θα νιωσεις καλυτερα,μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου κ κουραγιο κ για την οικογενεια σου ειδικα το παιδι

  10. #10
    kerasi μακαρι να μπορουσαν να λυθουν τα προβληματα στο γαμο και στην δουλεια μου τοσο ευκολα.εσυ?εισαι παντρεμενη?εχεις δουλεια?τοτε σιγουρα θα με καταλαβεις γιατι δεν καταλαβαινωτην παροτρυνση σου.αν ελυνα τα προβληματα μου δεν θα βρισκομουν εδω τωρα.Η συμβουλη σου ηταν πολυ πρωτοτυπη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με το γαμο σου τι προβληματα εχεις?

  12. #12
    Αφου δουλεύεις και έχεις κάνει και οικογένεια, μια χαρά είσαι. Εγώ παλεύω να μπορέσω να δουλεψω, για παντρειές και παιδιά βέβαια ουτε λόγος. Εκτίμησε λίγο αυτά που έχεις..

  13. #13
    Θα τα καταφεις katharmataki.Εχουμε απιστευτες δυνατοτητεσ αρκει να το πιστευουμεκαι να βγουμε απο το χαζο τουνελ που δημιουργει το μυαλο μας.Τωρα δεν μπορουμε να το αντιληφθουμε να το πιστεψουμε αλλα οταν με προσπαθεια βγουμε απο το προβλημα θα βγουμε δυνατοτεροι και σοφοτεροι.Το πιστευω και ελπιζω σε αυτο γιατι δεν γίνεται αλλιως

  14. #14
    Τωρα που σας μιλαω παιδια νιωθω μια εντονη ατονια εντονουσ χτυπουσ στην καρδια χωρισ τασεισ λυποθημιας.Προτασεις για να το ξεπερασω?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ανεβασε κανενα θεμα σχετικα με την ασυνποησια στο γαμο σου που ελεγες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες - Άγχος
    By tntp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-2013, 16:10
  2. φοβιες και αγχος
    By bluesea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2011, 12:20
  3. Αγχος και Φοβίες!!
    By Giannis-3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2011, 01:59
  4. άγχος/φοβίες
    By Tzeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2007, 12:14
  5. αγχος φοβιες
    By androniki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-03-2006, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •