Κλεισιμο ψυχιατρικων νοσοκομειων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617

    Κλεισιμο ψυχιατρικων νοσοκομειων

    Διαβασα οτι τελικα τα 3 μεγαλα ψυχιατρικα νοσοκομεια θα κλεισουν απο μερα σε μερα..Απο τη μια ειμαι υπερ γιατι καποιοι εκμεταλλευονται τις ασθενειες καποιων και οδηγουν ατομα εκει μεσα παρα τη θεληση τους επιδεινωνοντας την κατασταση της υγειας τους μεσω του εγκλεισμου. Απο την αλλη οσοι ειναι εγκαταλελειμενοι εννοω χωρις συγγενεις χωρις τιποτα τι θα απογινουν? γνωριζει κανεις? εσας ποια ειναι η γνωμη σας..?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο? Εχεις κάποιον συγγενή? Ας τα παρουμε απο την αρχή μιας και γνωρίζω αρκετά για την λειτουργία τους. Για να νοσηλευτεί ένα άτομο στο ψυχιατρείο πρέπει απαραιτητα να περάσει απο εξέταση ψυχιάτρου. Αν κρίνει ο ψυχίατρος οτι πρέπει να νοσηλευτει γιατί είναι πολύ κρίσιμη η καταστασή του τότε θα νοσηλευτεί και μόνο. Οσι για τους χρόνια πάσχοντες πολλοί απο αυτούς πράγματι δεν έχουν συγγενείς ή δεν τους θέλουν οι συγγενείς.Αυτοί λοιπόν θα μείνουν στο δρόμο. Αισχος σ αυτή τη χώρα. Καμία περίθλαψη κανένα συστημα υγείας .δεν υπάρχει κράτος προνοιας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    kalimera feggari...tin gnorizo ti diadikasia apla den sumfono gia to oti kratane mono osous einai se krisimi katastasi..an yparxei eisaggeliki kai istoriko dld exeis ksananosileuthei se kratoun tupika gia liges meres kai meta pali eksw. Exontas tin atuxia na dw atoma paratimena ekei mesa apo suggeneis i katastasi einai apelpistiki. Pragmatika exo dei en eti 2012 na denoune sta krevatia anthropous. Einai frikto! Oute kratos uparxei opws eipes oute koinoniko prosopo tipota!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω κανονικα θα ημουν κατα, αλλα βλεπωντας τη ψυχαρρωστια εδω μεσα καταλαβαινω πως πιο αμεση θα καταντα επικινδυνη, οποτε δικαιολογουνται ετσι τα δεσιματα κι οτι αλλο. η κοινωνια καπως πρεπει να προστατεψει τον εαυτο της, οποτε θυσιαζει την ελευθερια αυτων που δεν μπορουν να ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις τους. τωρα για οσους μεινουν στο δρομο, τι να γινει, ας ψηφιζατε κατι καλυτερο. πιστευω συντομα να πεσει η κυβερνηση και να φυγουμε απ'το ευρω, μπας και φτιαξουν λιγο τα πραγματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Επικινδυνοι δεν ειναι μονο και ολοι ανεξαιρετως οι ψυχικα αρρωστοι ανθρωποι! επισης κυκλοφορουν παρα πολλες διαταραγμενες προσωπικοτητες γυρω μας που φαινονται φυσιολογικοι και στο βαθος δεν ειναι αλλα και ατομα που δεν πασχουν απο κατι και ομως μπορει με τις πραξεις τους να προκαλεσουν τρομερα πραγματα στους γυρω τους...Η κοινωνια ας μην χαρακτηρισω πως ενεργει και την αγωνια να προστατεψει τον εαυτο της! για εμενα δεν υφισταται κοινωνια για πολλους και διαφορους λογους.
    οσο για την οικονομικη κατασταση πραγματικα ειναι τραγικη για τους περισσοτερους απο εμας, μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα συντομα, εχουμε εξαθλιωθει εντελως.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    με το σκεπτικο οτι ολοι μπορουμε να γινουμε επικινδυνοι, θα μας κλειναν μεσα προληπτικα. επισης γι'αυτους υπαρχει και το ελαφρυντικο, εν αντιθεση με ενα -υποτιθεται- υπευθυνο και φυσιολογικο ατομο που αν συμβει κατι το καταδικαζουν χωρις δικαιολογιες.

    δε διαφωνω περι κοινωνιας, κι εγω αντικοινωνικος ειμαι και δεν γουσταρω νομους/κανονες/περιορισμους, αλλα λογο επιβιωσης αναγκαζομαι να κανω το μαλακα. αναγκαστικα λοιπον αφου παραμενουμε μελη αυτης της κοινωνιας, οσο κι αν δε το θελουμε, πρεπει να τη λαμβανουμε υποψην, τι θεωρει οτι ειναι καλο για το συνολο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φυσικα και ειμαι κατα των κλεισιμων των ψυχιατρικων νοσοκομειων. Επισης βλεπω ενα οξυμωρο στις απαντησεις . Τα ψυχιατρεια δεν ειναι για να απομονωσουν αυτους που πασχουν απο κατι απο το "φυσιολογικο" λαο , αλλα για να θεραπευσουν και να προστατεψουν τον ασθενη. Δεν ειναι φυλακες , ουτε καν στρατοπεδα.

    Τουλαχιστον απο οτι εχω διαβασει , δεν εχω παει ο ιδιος ποτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επισης δεν εχω διαβασει σχετικα , αλλα υπαρχει καποιο προγραμμα αποασυλοποιησης στα σκαρια που εχει εφαρμοστει και σε αλλες χωρες , νομιζω. Τωρα το ποσο καλα θα αξοιποιησει η κυβερνηση τα κοινοτικα κονδυλια για να επιτυχει την ψυχιατρικη μεταρυθμιση ειναι ... αλλου παπα ευαγγελιο. Μακαρι να δουμε καλα αποτελεσματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Φυσικα και ειμαι κατα των κλεισιμων των ψυχιατρικων νοσοκομειων. Επισης βλεπω ενα οξυμωρο στις απαντησεις . Τα ψυχιατρεια δεν ειναι για να απομονωσουν αυτους που πασχουν απο κατι απο το "φυσιολογικο" λαο , αλλα για να θεραπευσουν και να προστατεψουν τον ασθενη. Δεν ειναι φυλακες , ουτε καν στρατοπεδα.

    Τουλαχιστον απο οτι εχω διαβασει , δεν εχω παει ο ιδιος ποτε.
    Λογικη και συνειδητοποιημενη η απαντηση σου εν μερει οτι ο σκοπος του ψυχιατρειου και των ατομων που νοσηλευονται δεν ειναι να προστατευθουν οι υπολοιποι "λογικοι" και υγιεις οπως ειπε το ΚΕΝΟ απομωνοντας τους "τρελους" ως ατομα κατωτερου Θεου αλλα για να θεραπευθουν και να βοηθηθουν και λεω εν μερει γιατι εχω δει περιπτωσεις που οι γιατροι ειναι δαιτεθειμενοι να βοηθησουν και περιπτωσεις οπου οι καταστασεις ειναι τραγικες οπως περιεγραψα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    θεραπεια ενω δενουν ανθρωπους και τους φοραν ζουρλομανδυες ? συν τις ενεσεις που τους ριχνουν εκει μεσα, και καταληγουν χειροτερα απ'οταν μπηκαν. ο υποτιθεμενος σκοπος με αυτο που συμβαινει πραγματικα διαφερει. αμα νοιαζοντουσαν τοσο πολυ για κεινους δε θα αφηναν σε τετοια αθλια κατασταση και τα νοσοκομεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    θεραπεια ενω δενουν ανθρωπους και τους φοραν ζουρλομανδυες ? συν τις ενεσεις που τους ριχνουν εκει μεσα, και καταληγουν χειροτερα απ'οταν μπηκαν. ο υποτιθεμενος σκοπος με αυτο που συμβαινει πραγματικα διαφερει. αμα νοιαζοντουσαν τοσο πολυ για κεινους δε θα αφηναν σε τετοια αθλια κατασταση και τα νοσοκομεια.
    Αυτο θελω να τονισω και γω οτι ενω θα επρεπε να προοριζονται τα νοσοκομεια αυτα για θεραπεια, εφαρμοζουν μεθοδους που επιδεινωνουν την κατασταση των ασθενων! Και αυτο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ.

    ΚΕΝΟ και γω πλεον εχω γινει αντικοινωνικη και εσωστρεφης οχι γιατι δεν μου αρεσουν οι "κανονες" αλλα επειδη αυτη η κοινωνια που ζουμε εχει παψει να σεβεται τα ατομικα και ανθρωπινα δικαιωματα. Δε θεωρω οτι επικρατει το γενικο καλο αλλα κατα κορον το ατομικο και προσωπικο καλο εισβαρος του διπλανου.
    Ας ελπισουμε να βελτιωθει κατι και οσοι χρειαζεται να βρισκονται υπο ιατρικη επιβλεψη να μενουν σε ξενωνες με ανθρωπινες τουλαχιστον συνθηκες..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν δεν φυγουν αυτοι που κυβερνανε τιποτα δε προκειται να καλυτερεψει. τωρα εκμεταλευονται μεχρι και τους αλλοδαπους, τους στελνουν τον εναν πανω στον αλλον σε φυλακες τυπου Αμυγδαλεζα, και εισπρατουν τα λεφτα που δινει η Ευρωπη για τη φροντιδα τους.

    περι θεραπειας παντως, ακομα χειροτερα συνεβεναν στο παρελθον, ειχα ακουσει οτι καναν μεχρι και ηλεκτροσοκ για να γιατρεψουν την καταθλιψη. νομιζω υπηρχε και μια χρηστρια εδω που της το ειχανε κανει, αν και δε γραφει πλεον.

    επισης θα ποσταρω και εικονες με το τι συμβαινει σε νοσοκομειο των Σερρων κι αμα ενοχληθει ο admin ας τις σβησει.
    http://3.bp.blogspot.com/-q4OwBMwqPk...1600/fwto4.jpg
    http://1.bp.blogspot.com/-laHqrOpVDd...1600/fwto6.jpg
    http://2.bp.blogspot.com/-e1IgjbMzwm...1600/fwto2.jpg
    παιδακια με ζουρλομανδυα, σε κλουβια, τυλιγμενα τα χερια τους σε πανες. τι σοϊ θεραπεια ειναι τουτη ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ηλεκτροσοκ ακουγεται βαρβαρο , γιατι θυμιζει ταινιες βασανιστηριων και γενικα ολους λιγο πολυ μας εχει χτυπησει ρευμα , αλλα ειναι τεχνικη θεραπειας.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Electroconvulsive_therapy

    για οποιον θελει να διαβασει.
    Ισως καλυτερα απο το να παιρνεις χημικες ουσιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    [QUOTE=KENO;457729]αν δεν φυγουν αυτοι που κυβερνανε τιποτα δε προκειται να καλυτερεψει. τωρα εκμεταλευονται μεχρι και τους αλλοδαπους, τους στελνουν τον εναν πανω στον αλλον σε φυλακες τυπου Αμυγδαλεζα, και εισπρατουν τα λεφτα που δινει η Ευρωπη για τη φροντιδα τους.

    περι θεραπειας παντως, ακομα χειροτερα συνεβεναν στο παρελθον, ειχα ακουσει οτι καναν μεχρι και ηλεκτροσοκ για να γιατρεψουν την καταθλιψη. νομιζω υπηρχε και μια χρηστρια εδω που της το ειχανε κανει, αν και δε γραφει

    Καλα ΚΕΝΟ μες το μυαλο μου εισαι ετσι? Εννοειται πως και η Αμυγδαλεζα ειναι ενα συγχρονο ασβουτσις με το αλλοθι της προστασιας της κοινωνιας αλλα παραβιαζονται τα ανθρωπινα δικαιωματα σε μεγιστο βαθμο, οπως και με τους ψυχικα ασθενεις. Στην Αμυγδαλεζα απο οτι ειχα δει σε μια εκπομπη τους πανε και λιγο φαγητο, στα δημοσια ψυχιατρεια τους αφηνουν νηστικους ή το φαγητο δεν τρωγεται!
    Οι εικονες που ποσταρες ειναι ανατριχιαστικες και απαραδεκτες για το 2013!
    για αυτο εγω ειμαι υπερ του κλεισιματος των ψυχιατρειων και κυριως της προσεγγισης και μεθοδου θεραπειας ατομων με τετοια προβληματα. Και ναι παλιοτερα εκαναν ηλεκτροσοκ ( σημερα δεν ξερω) ακομη και σε ατομα με καταθλιψη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα εννοειται κ δεν πρεπει να κλεισει τιποτα μονο η κυβερνηση πρεπει να πεσει κ να γινεται πιο αυστηρος ελεγχος να μην υποφερουν οι ανθρωποι μεσα στα ψυχιατρεια

Similar Threads

  1. ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ( ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)
    By marinaki236 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-09-2011, 02:45
  2. Κλείσιμο Τρωκτικού
    By Asterix in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-07-2010, 06:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •