Το νόημα της ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265

    Το νόημα της ζωής

    Τελικα ποια ειναι η ζωη , γεννιεμαι , εκπευδαιομαι , κερδιζω , κανω παιδια , κ πεθαινω ?
    Σαν να μου φαιναται ρηχο ( ? )

  2. #2
    Μήπως είμαστε τελικά φτιαγμένοι να σκεφτόμαστε το νόημα της ζωής περιστασιακά, γιατί τελικά δεν υπάρχει και αυτό καθιστά τα πάντα μάταια;... :rolleyes:
    Είναι ένα ερώτημα που δε θα απαντηθεί ποτέ, αλλά θα επιστρέψω στο θέμα κάποια στιγμή να γράψω άποψη, γιατί τώρα δεν έχω όρεξη να γράφω κατεβατά!... :cool:
    [CENTER][I][FONT=Tahoma][SIZE=2][COLOR="#808080"]...he's a real nowhere man, sitting in his nowhere land, making all his nowhere plans for nobody...[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/CENTER]

  3. #3
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Τελικα ποια ειναι η ζωη , γεννιεμαι , εκπευδαιομαι , κερδιζω , κανω παιδια , κ πεθαινω ?
    Σαν να μου φαιναται ρηχο ( ? )
    Τετοια ερωτηματα μας απασχολουν αμα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με τη ζωη μας, οταν συνηθως κατι χασαμε στην πορεια και νιωθουμε εντονα οτι μας λειπει ή δεν καναμε πραγματα ενω μπορουσαμε να τα κανουμε και τωρα εχουν στενεψει τα περιθωρια. Γιατι σε πολλους αλλους αυτα που περιγραφεις να μην φαινονται ρηχα και σε σενα να ειναι? Γιατι σε αλλους αυτα να δινουν χρωμα και νοημα στη ζωη τους?
    γιάννης

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το νοημα στη ζωη ειναι η εξελιξη. να κανεις οσα περισσοτερα μπορεις, στο λιγο χρονο που σου δινεται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Εγώ νομίζω πως το νόημα στη ζωή είναι να παρακολουθείς τους άλλους να την ζουν. Αυτό είναι το μόνο που έχω καταφέρει να βρω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για μενα το νοημα της χωης ειναι να ψαχνης το νοημα της ζωης !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν υπαρχει για μενα , ζεις και καποια στιγμη πεθαινεις. Ειναι λιγο καταθλιπτικο αυτο και δεν ξερω εαν το ενστερνιζομαι απολυτα , αλλα συμφωνα με τη λογικη αυτο ισχυει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Τελικα ποια ειναι η ζωη , γεννιεμαι , εκπευδαιομαι , κερδιζω , κανω παιδια , κ πεθαινω ?
    Σαν να μου φαιναται ρηχο ( ? )
    vagpap τελικά θα χρησιμοποιείς και τα δυο νικ?

    οσο για το ερώτημά σου, πιστεύω οτι η ζωή απο μόνη της, ούτε έχει, ούτε δεν έχει νόημα.
    αυτό το καθορίζει ο καθένας για τον εαυτό του, αν θέλει, η αν μπορεί....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    To ότι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου είναι να παντρευτεί, να κάνει παιδιά και να πεθάνει το έλεγαν οι παππούδες μας παλιά, σήμερα δε νομίζω να το πρεσβεύουν πολλοί, ίσως κάποιοι-ες λόγω του περιβάλλοντος τους και των βιωμάτων τους.
    Για μένα το νόημα της ζωής είναι στο να προχωράω, να μην είμαι στάσιμη δηλαδή, να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν και με γεμίζουν, σίγουρα να έχω στόχους και όνειρα.
    Από εκεί και πέρα, το είπα και σε άλλο thread, δεν είναι όλα στο χέρι μας...σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο τελικός προορισμός, έτσι δε λένε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Κατά τον Αριστοτέλη το νόημα της ζωής είναι η ευδαιμονία (που σημαίνει ευτυχία). Αρα, τα θέμα είναι να ψάξουμε τι είναι αυτό που μας κάνει ευτυχισμένους, όχι προσκαιρα, αλλά μακροπρόθεσμα. Το τονίζω, γιατί οι περισσότεροι προτιμάμε λύσεις που δίνουν μιά ευχαρίστηση σήμερα, αλλά προκαλούν πόνο και αίσθημα κενού αύριο.

    Κάποιοι άλλοι μιλούν για "αυτοπραγμάτωση". Πιστεύουν οτι ο καθένας μας έχει ένα βαθύτερο σκοπό στη ζωή και αυτό που πρέπει να κάνει είναι να τον ανακαλύψει.

    Για μένα το νόημα της ζωής έχει σχέση με την επιλογή της εξωστρέφειας. Περνάει δηλαδή μέσα από τον τρόπο που σχετιζόμαστε με τους άλλους. Κανένας δε μπορεί να συναντήσει τό όποιο νόημα με τρόπο αυτιστικό. Πρέπει να αφήσει κατά μέρος το Εγώ του. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε οτι οι ψυχικές παθήσεις οφείλονται στον μη λειτουργικό τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα στις σχέσεις μας με τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    κόψε την κάνναβη για να μην γίνεις χειρότερα, σε μερικούς προκαλεί κατάθλιψη και ocd να το ξέρεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Remedy;457091]vagpap τελικά θα χρησιμοποιείς και τα δυο νικ?

    Οχι , remedy , απλως μερικες φορες βγαινει το παλιο , χωρις να ξερω γιατι .
    Αλλα γιατι βρε κοριτσι μου μεχεις βαλει στο ματι ?
    Ειναι κατι προσωπικο?
    Για λογους ταξης ?
    Σου την ' δινω ' σαν προσωπικοτητα ?
    Αλλο ?
    Last edited by Macgyver; 30-09-2013 at 08:36.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το νοημα στη ζωη ειναι αυτο που του δινει ο καθενας . Τελειως υποκειμενικο .
    Τοτε να ανρωτηθουμε ποιος εφτιαξε τον ανθρωπο κ γιατι ,
    Ερωτησεις χωρις ουσιαστικη απαντηση .

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λοιπόν αυτό που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το θέμα ήταν.... κίνηση, υπέρβαση, προσφορά.

    Πάντως πιστεύω ότι το να αναρωτιέται κανείς, είναι μια καλή αφετηρία.
    Μερικές φορές, κάποιες ασκήσεις αυτογνωσίας μας βοηθούν να εντοπίσουμε πράγματα που για μας έχουν ή δίνουν 'νόημα'.
    Για παράδειγμα, φαντάσου ότι οι δικοί σου άνθρωποι μιλούν για σένα: τι νομίζεις ότι λένε και τι θα ήθελες να λένε? Κάνε μετά και το τεστ της πραγματικότητας. Ζήτα τους να γράψουν τη γνώμη τους για εσένα.
    Άλλο παράδειγμα: κάνε μια αναδρομή στην παιδική σου ηλικία και κάνε πλάνα σαν να είσαι τώρα παιδί.... ή κάνε ένα άλμα στο μέλλον και φαντάσου τον εαυτό σου υπερήλικο και κάνε τον απολογισμό.... ή πώς θα ένιωθες αν σε μια εβδομάδα ήταν το τέλος του κόσμου, τι θα ήθελες να εκπληρώσεις?

Similar Threads

  1. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
    By dcat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 18-06-2015, 14:29
  2. το νοημα της ζωης
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 04-05-2015, 22:37
  3. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 04:39
  4. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 14:08
  5. Το νόημα της ζωής
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2007, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •