Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    διαβασε κ αυτο ολο μου ελεγε ποτε θα τον χωσουμε χαχα

  2. #32
    KENO μπερδευεις καταστασεις...
    Απευθυνθηκα σε αυτό το forum γιατι λεγεται "e-psychology" για να παρω καποιες τεκμηριωμενες απαντησεις. Το πως εκφραζονται εξω δεν με ενδιαφερει καθόλου. Το forum αυτό μπορεί να το διαβάζουν και άτομα με χαμηλή αυτοεκτιμηση για τον εαυτό τους... Δεν χρειαζεται να μιλας ετσι ασχημα για να καταλάβουμε τι θες να πεις. Δεν ειναι καραγκιοζιλίκι, αλλά θέμα ανατροφής που προφανώς σου λείπει.
    Εγώ ξέρω πολύ καλύτερα τη γλώσσα αυτή από εσένα, απλά σέβομαι τους ορους του forum και τους συναναγνωστες μου και δεν θελω να εκφραστω χειροτερα. Και έπειτα ποτέ δεν μ αρεσει να χαρακτηριζω με τον τροπο που μιλας εσυ τους ανθρωπους, γιατι δεν ειναι αντικειμενα.
    Με τη λογική σου συναίσθημα είναι και το μίσος, η οργή, αν σκοτωσω καποιον κλπ. Μα δε σημαίνει ότι ειναι καλή η πράξη αυτή. Οσον αφορα τωρα καθαρα το σεξ που είπες... Δεν είπα ότι είναι κακό να κανουν κατι δυο ανθρωποι όταν το θελουν και οι δυο, αυτο και μονο αυτό. Αλλά συνήθως ο ένας απο τους δυο πουλάει παραμύθια περι αγαπης για να πετυχει το σκοπο του. Αμα είσαι ντόμπρος και το ξεκαθαριζεις σε μια κοπελα εξαρχης το τι θελεις, τοτε μπραβο σου. Αλλά άλλο το σεξ και άλλο ο ερωτας και η αγαπη. Μη τα συγχεεις...
    Και όπως λεει και ο Αλεξανδρος πολύ σωστα, αμα εισαι πολυ φτιαγμενος μπορει να γινει και χωρις το συναισθημα (που λες εσυ) το σεξ. Ξερεις καλά αλλωστε και μια φραση περι χτισιματος... Που την χρησιμοποιουν πολλοί και την εφαρμοζουν.
    Τελος παντων...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κοιταξε δε θελω να τσακωθουμε, κι εγω θα μπορουσα να σου κολλησω καμποσους χαρακτηρισμους μ'αυτη τη συμπεριφορα, αλλα δε με ενδιαφερει να κανω κατι τετοιο. εγραψα απλα την αποψη μου οπως συνηθιζω σε ολα τα θεματα, τιποτα παραπανω.

    καταλαβαινω οτι εισαι καινουργιος και μπορει να σου φαινεται πως γραφω ασχημα ή επιθετικα, μα δεν εβρισα κανεναν συγκεκριμενα, ουτε καν ηθελα να προσβαλλω. τη λεξη μπαζο τη χρησιμοποιουμε υπερβολικα συχνα στη καθημερινοτητα μας για καποιο ατομο που δεν εγκρινουμε, κυριως εμφανισιακα (και η ομορφια ειναι υποκειμενικο θεμα). μπορεις να διαφωνεις οσο θελεις με οσα λεω, αλλα μη κολλας στις λεξεις. ειναι δυνατον να σου δειχνουν το δασος και να κοιτας το δαχτυλο ?

    θα μπορουσα να εκφραζομαι με το σεις και με το σας και στον πληθυντικο ακομα, αλλα το φορουμ πιο πολυ παρεϊστικο ειναι, δεν εχει καν ψυχολογους εδω. αν προσβληθηκε καποιο μελος, του ζητω συγνωμη. το να γραφω ομως λες και βρισκομαι σε εκκλησια ή κανα γραφειο χωρις λογο, το βρισκω οντως καραγκιοζιλικι και υποκρισια, γιατι ολοι γραφουν αυθορμητα κι οπως να ναι, χωρις να νοιαζονται. σημασια εχει το τι λες, οχι πως το λες.

    τελος συμφωνω οτι η οργη και το μισος ειναι κι αυτα συναισθηματα. αυτονοητο δεν ειναι ?
    οταν κανουμε σεξ ασχετα αν ειμαστε δεσμευμενοι ή οχι νιωθουμε πολλα περισσοτερα απο αγαπη. το να ακυρωνεις τα παντα επειδη γινεται κι εκτος σχεσης, ειναι καπως απολυτο. καταλαβαινω βεβαια οτι εσυ για τους δικους σου λογους (θρησκευτικοι-το βλεπεις σαν αμαρτια πχ) το σκετο το απορριπτεις λες και δεν εχει κανενα συναισθημα. μα αν οντως ισχυε και δε νιωθαν τιποτα αυτοι που το κανουν, δε θα το ξανακαναν.

    εαν ξαναπαντησεις απαντα και σ'αυτα που εγραψα στον αλεξανδρο, γιατι ουσιαστικη απαντηση τελικα δεν πηρα, μου ειπε μονο για τον θειο του.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Συνήθως ο έρωτας έρχεται μετά το σεξ. Εκτός αν μιλάμε για πλατωνικό έρωτα, στον οποίο αρκούνται τα παιδάκια ή (αν πρόκειται για ενήλικες) ανολοκλήρωτες προσωπικότητες.
    Οπότε, αυτοί που δεν έχουν κάνει σεξ και μόνο το φαντάζονται, δε νομίζω ότι είναι αρμόδιοι να μιλάνε.
    Αυτοί πάλι που περιμένουν να νιώσουν πρώτα αγάπη και βαθιά συναισθήματα και μετά να προχωρήσουν, φοβάμαι πως πλανώνται πλάνην οικτράν. Ίσως γι' αυτό ακόμη περιμένουν.
    Τα πράγματα δεν είναι ποτέ μόνο άσπρο - μαύρο και είναι κακό να τα βλέπουμε έτσι. Ανάμεσα στο πληρωμένο σεξ και στο σεξ με τον "έρωτα της ζωής μου" υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις. Το να κάνεις σεξ με κάποιον-κάποια που μόλις γνώρισες και απλά γουστάρεις προς το παρόν, έχει αρκετές πιθανότητες να εξελιχτεί σε μεγάλο έρωτα και αγάπη. Όπως επίσης, είναι πολύ πιθανόν κάποιος-κάποια να μας φαίνονται ιδανικοί σαν χαρακτήρες, αλλά μόλις πάμε στο κρεβάτι να ξενερώσουμε.
    Ο έρωτας προϋποθέτει να αφεθούμε για να νιώσουμε, να ρισκάρουμε, να παθιαστούμε. Όποιος περιμένει να ερωτευτεί με σχέδιο και προδιαγραφές είναι μακριά νυχτωμένος.
    Όσο για την αγάπη, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, ελάχιστοι νομίζω καταφέρνουν τελικά να αγαπήσουν πραγματικά κάποιον και όχι απλώς να συνηθίσουν, να δεθούν ή/και να εξαρτηθούν από αυτόν.

    Και τέλος, για να έρθω στην αρχική ερώτηση, ποιος είναι αυτός που μπορεί να κρίνει τι αξίζει και τι δεν αξίζει στον καθένα; Και αποφαίνεται μάλιστα, ότι αυτοί που τελικά παίρνουν πιο πολλά είναι όσοι δεν το αξίζουν.
    Μήπως είναι μια καλή και βολική δικαιολογία, για να αποφύγουμε να δούμε τι φταίει με μας και τελικά δεν παίρνουμε αυτό που πιστεύουμε ότι μας αξίζει;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Συνήθως ο έρωτας έρχεται μετά το σεξ. ......

    Αυτοί πάλι που περιμένουν να νιώσουν πρώτα αγάπη και βαθιά συναισθήματα και μετά να προχωρήσουν, φοβάμαι πως πλανώνται πλάνην οικτράν. Ίσως γι' αυτό ακόμη περιμένουν.
    Τα πράγματα δεν είναι ποτέ μόνο άσπρο - μαύρο και είναι κακό να τα βλέπουμε έτσι. Ανάμεσα στο πληρωμένο σεξ και στο σεξ με τον "έρωτα της ζωής μου" υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις. Το να κάνεις σεξ με κάποιον-κάποια που μόλις γνώρισες και απλά γουστάρεις προς το παρόν, έχει αρκετές πιθανότητες να εξελιχτεί σε μεγάλο έρωτα και αγάπη. Όπως επίσης, είναι πολύ πιθανόν κάποιος-κάποια να μας φαίνονται ιδανικοί σαν χαρακτήρες, αλλά μόλις πάμε στο κρεβάτι να ξενερώσουμε.
    Ο έρωτας προϋποθέτει να αφεθούμε για να νιώσουμε, να ρισκάρουμε, να παθιαστούμε. Όποιος περιμένει να ερωτευτεί με σχέδιο και προδιαγραφές είναι μακριά νυχτωμένος.
    Όσο για την αγάπη, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, ελάχιστοι νομίζω καταφέρνουν τελικά να αγαπήσουν πραγματικά κάποιον και όχι απλώς να συνηθίσουν, να δεθούν ή/και να εξαρτηθούν από αυτόν.

    Και τέλος, για να έρθω στην αρχική ερώτηση, ποιος είναι αυτός που μπορεί να κρίνει τι αξίζει και τι δεν αξίζει στον καθένα; Και αποφαίνεται μάλιστα, ότι αυτοί που τελικά παίρνουν πιο πολλά είναι όσοι δεν το αξίζουν.
    Μήπως είναι μια καλή και βολική δικαιολογία, για να αποφύγουμε να δούμε τι φταίει με μας και τελικά δεν παίρνουμε αυτό που πιστεύουμε ότι μας αξίζει;
    να συμπληρωσω, οτι ειδικα στις γνωριμιες μεσω ιντερνετ, τις περισσοτερες φορες το ξενερωμα γινεται με την συναντηση, πριν η και χωρις καθολου κρεβατι, γιατι υπαρχει η αναποδη ιδιαιτεροτητα, να εχεις πει πολλα με ενα ατομο που τελικα δεν ειναι αυτο που παρουσιαζεται, η αυτο που θα ηθελες και ετσι παρατηρουνται πολλες ραγδαιες εξαφανισεις.. :p ενω σε μια κανονικη γνωριμια,εχεις την δυνατοτητα να προχωρησεις σταδιακα και μονο αν ειναι πραγματικα του γουστου σου ο αλλος...

    πιστευω ομως οτι ολοι οι ενηλικοι δικαιουνται δια να ομιλουν, συμφωνα με οσα αισθανονται και οσα φανταζονται στο σταδιο ζωης που βρισκονται τωρα, οπως και δικαιουνται να αναθεωρησουν οταν προχωρησουν σε αλλες εμπειριες στην ζωη τους.
    στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.

    να πω ακομα, οτι κατα τη γνωμη μου οι περισσοτεροι παιρνουν ακριβως αυτο που τους αξιζει στην ζωη, με εξαιρεση στον τροπο που επιδρα ο παραγων "τυχη",ο οποιος εχει ομως εχει πολυ μικροτερη συμμετοχη στην ζωη μας απο οση πολλοι βαυκαλιζομαστε..

  6. #36
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Συνήθως ο έρωτας έρχεται μετά το σεξ. Εκτός αν μιλάμε για πλατωνικό έρωτα, στον οποίο αρκούνται τα παιδάκια ή (αν πρόκειται για ενήλικες) ανολοκλήρωτες προσωπικότητες.
    Οπότε, αυτοί που δεν έχουν κάνει σεξ και μόνο το φαντάζονται, δε νομίζω ότι είναι αρμόδιοι να μιλάνε.
    Αυτοί πάλι που περιμένουν να νιώσουν πρώτα αγάπη και βαθιά συναισθήματα και μετά να προχωρήσουν, φοβάμαι πως πλανώνται πλάνην οικτράν. Ίσως γι' αυτό ακόμη περιμένουν.
    Τα πράγματα δεν είναι ποτέ μόνο άσπρο - μαύρο και είναι κακό να τα βλέπουμε έτσι. Ανάμεσα στο πληρωμένο σεξ και στο σεξ με τον "έρωτα της ζωής μου" υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις. Το να κάνεις σεξ με κάποιον-κάποια που μόλις γνώρισες και απλά γουστάρεις προς το παρόν, έχει αρκετές πιθανότητες να εξελιχτεί σε μεγάλο έρωτα και αγάπη. Όπως επίσης, είναι πολύ πιθανόν κάποιος-κάποια να μας φαίνονται ιδανικοί σαν χαρακτήρες, αλλά μόλις πάμε στο κρεβάτι να ξενερώσουμε.
    Ο έρωτας προϋποθέτει να αφεθούμε για να νιώσουμε, να ρισκάρουμε, να παθιαστούμε. Όποιος περιμένει να ερωτευτεί με σχέδιο και προδιαγραφές είναι μακριά νυχτωμένος.
    Όσο για την αγάπη, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, ελάχιστοι νομίζω καταφέρνουν τελικά να αγαπήσουν πραγματικά κάποιον και όχι απλώς να συνηθίσουν, να δεθούν ή/και να εξαρτηθούν από αυτόν.

    Και τέλος, για να έρθω στην αρχική ερώτηση, ποιος είναι αυτός που μπορεί να κρίνει τι αξίζει και τι δεν αξίζει στον καθένα; Και αποφαίνεται μάλιστα, ότι αυτοί που τελικά παίρνουν πιο πολλά είναι όσοι δεν το αξίζουν.
    Μήπως είναι μια καλή και βολική δικαιολογία, για να αποφύγουμε να δούμε τι φταίει με μας και τελικά δεν παίρνουμε αυτό που πιστεύουμε ότι μας αξίζει;
    ...ακριβώς.
    Να προσθέσω: το σεξ είναι αυτό που διαχωρίζει μια ερωτική σχέση από μια φιλική σχέση, οπότε δεν υπάρχει θέμα ιεραρχίας, είναι ξεκάθαρο.

    Ο Καζατζάκης έχει πει: το τιμόνι της ζωής μας το κρατάμε εμείς.
    Δεν έχει να κάνει λοιπόν με τι λαχνός μας πέφτει στη ζωή, αλλά που έχουμε κατατάξει εμείς τον εαυτό μας και θέλουμε να βρισκόμαστε. Από κει και πέρα, το ταξίδι προς το στόχο μπορεί να έχει πολλές στάσεις. Ο καθένας αποφασίζει αν μείνει σε αυτές ή συνεχίσει προς τα εκεί που ονειρεύτηκε.
    Συγκρίσεις και κλάψα για το τι κάνουν οι άλλοι ή πόσο τυχεροί στάθηκαν, μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον τύπο που δεν είχε γάιδαρο και το μόνο που ευχοταν ήταν να ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα.

  7. #37
    Διαφωνω κάθετα σχετικά με τον ερωτα ότι ερχεται μετά το σεξ. Καθετότατα-πιο καθετα δεν γίνεται...
    Συμφωνω ότι το σεξ που λετε διαχωρίζει την ερωτική απο τη φιλική σχεση σε μεγαλο βαθμό, όμως έτσι οπως το λέτε, τότε θα πρέπει το πρώτο πραγμα που πρέπει να κανουμε είναι σεξ στο 1ο ραντεβού και μετά όλα τα αλλα... Για να δουμε πως θα εξελιχθει... Νομιζω πως ειστε 100% λάθος όλες και ολοι οσοι απαντησατε τελευταια. Να αυτή είναι και η απαντηση που ψαχνω... Μαλλον εσεις οπως και οι περισσοτεροι ειστε διαφορετικοι, το βλεπετε αλλιως το ολο θεμα και οχι οτι εγω εχω το θεμα...
    Φιλικα παντα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Διαφωνω κάθετα σχετικά με τον ερωτα ότι ερχεται μετά το σεξ. Καθετότατα-πιο καθετα δεν γίνεται...
    Συμφωνω ότι το σεξ που λετε διαχωρίζει την ερωτική απο τη φιλική σχεση σε μεγαλο βαθμό, όμως έτσι οπως το λέτε, τότε θα πρέπει το πρώτο πραγμα που πρέπει να κανουμε είναι σεξ στο 1ο ραντεβού και μετά όλα τα αλλα... Για να δουμε πως θα εξελιχθει... Νομιζω πως ειστε 100% λάθος όλες και ολοι οσοι απαντησατε τελευταια. Να αυτή είναι και η απαντηση που ψαχνω... Μαλλον εσεις οπως και οι περισσοτεροι ειστε διαφορετικοι, το βλεπετε αλλιως το ολο θεμα και οχι οτι εγω εχω το θεμα...
    Φιλικα παντα.
    σαμμπαντι
    δεν σου εχει συμβει ποτε να γνωρισεις καποιον ανθρωπο και μετα το σεξ, ασχετα αν γινει στο 1ο η το 20ο ραντεβου, να ξενερωσει η ζωη σου , γιατι δεν σου αρεσε τελικα καθολου σεξουαλικα?
    εφοσον συμφωνεις οτι χωρις σεξ δεν υπαρχει ερωτικη σχεση( ασχετως που υπαρχει σεξ και χωρις καθολου σχεση), μπορεις να εισαι ερωτευμενος με εναν ανθρωπο που δεν ταιριαζετε στο σεξ?

  9. #39
    Μισό... δεν είπα ότι χωρίς σεξ δεν υπαρχει ερωτική σχεση. Είπα ότι διαχωρίζει σε μεγαλο βαθμο το σεξ την ερωτικη σχεση απο τη φιλικη. Και λεω μεγαλο βαθμο γιατι δεν σημαινει οτι ενα ζευγαρι αμα δεν εχει κανει ακομα σεξ παει να πει οτι δεν ειναι ερωτευμενο. Εγω ετσι το βλεπω. Αν και δεν μου εχει τυχει οχι αυτο που λες, εχεις εν μερει δικιο αλλά ετσι οπως το λες, ειναι σαν να λες οτι το σεξ ειναι προτεραιοτητα σε μια γνωριμια για το πως θα εξελιχθει στη συνεχεια. Εννοω ότι αν ειναι στο 1ο ραντεβου να κανουμε σεξ πρωτα. Και επειτα εσενα δεν σου εχει τυχει να ερωτευτεις εναν ανθρωπο πριν κανετε σεξ; Βρε παιδια νιωθω εξωγηινος εδω μεσα!!! Αν μου απαντησεις οτι δεν σου εχει τυχει, θα αρχισω να ανησυχω......

  10. #40
    Εγώ πιστευω βλεπω τον ερωτα με βαση το συναισθημα, ενω εσεις και οι περισσοτεροι με βαση το σεξ... Δεν λεω οτι κανετε λαθος ή εγω ειμαι ο σωστος, σεβομαι τις επιλογες σας, απλώς πιστευω πως αυτη ειναι η διαφορα μας...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Μισό... δεν είπα ότι χωρίς σεξ δεν υπαρχει ερωτική σχεση. Είπα ότι διαχωρίζει σε μεγαλο βαθμο το σεξ την ερωτικη σχεση απο τη φιλικη. Και λεω μεγαλο βαθμο γιατι δεν σημαινει οτι ενα ζευγαρι αμα δεν εχει κανει ακομα σεξ παει να πει οτι δεν ειναι ερωτευμενο. Εγω ετσι το βλεπω. Αν και δεν μου εχει τυχει οχι αυτο που λες, εχεις εν μερει δικιο αλλά ετσι οπως το λες, ειναι σαν να λες οτι το σεξ ειναι προτεραιοτητα σε μια γνωριμια για το πως θα εξελιχθει στη συνεχεια. Εννοω ότι αν ειναι στο 1ο ραντεβου να κανουμε σεξ πρωτα. Και επειτα εσενα δεν σου εχει τυχει να ερωτευτεις εναν ανθρωπο πριν κανετε σεξ; Βρε παιδια νιωθω εξωγηινος εδω μεσα!!! Αν μου απαντησεις οτι δεν σου εχει τυχει, θα αρχισω να ανησυχω......
    δηλαδη, αν το ζευγαρι ειναι ερωτευμενο, για ποιο λογο μπορει να μην κανει σεξ?

    οχι το σεξ δεν ειναι προτεραιοτητα σε μια γνωριμια. ειναι προτεραιοτητα στο αν θα ειναι η γνωριμια ερωτικη η καθαρα φιλικη, κοινωνικη κλπ... σαφεστατα το πιστευω.

    να ερωτευτω ανθρωπο χωρις να εχω κανει σεξ, μου ειχε συμβει μονο πριν κανω καθολου σεξ, σε εφηβικους ανεκπληρωτους ερωτες που ουτε καν το ηξερε ο αλλος.
    εκτοτε, οχι, δεν εχει συμβει ποτε.
    μου εχει συμβει ομως να γνωρισω καποιον και να βγαινω κοινωνικα μαζι του με σκοπο οτι προκυψει, και μολις καναμε σεξ ,οχι στο πρωτο ραντεβου, αλλα αργοτερα, βεβαιωθηκα οτι δεν με ενδιαφερει καθολου ερωτικα.

    γιατι κολλας στο 1ο ραντεβου? δεν ειπε κανεις οτι ειναι υποχρεωτικο το σεξ στο 1ο ραντεβου. οποτε προκυψει θα το κανεις.

  12. #42
    Αμα είναι ερωτευμενο ασφαλώς και θα κάνει και σεξ. Μη παρεξηγηθω κιολας! Δεν είμαι ούτε ανέραστος ούτε κατά του σεξ. Ούτε και κατά αυτών που το κάνουν απλά από ηδονή χωρίς κάποιο παραπάνω αίσθημα. Επιλογή του καθενός είναι να κάνει ότι θέλει. Όμως εξακολουθώ να διαφωνώ στο ότι δεν μπορείς να ερωτευτείς αμά πρωτα δεν κάνεις σεξ. Άλλο το "ερωτευομαι" και άλλο το "ταιριάζω". Ασφαλώς και ενδέχεται να ερωτευτείς κάποιον/α και στο σεξουαλικό κομμάτι να σε δυσαρεστήσει. Όμως το ίδιο μπορεί να συμβεί και για χίλιους άλλους δυο λόγους... Πχ να ξενερώσεις στη πορεία από τη συμπεριφορά του ή να ζηλεύει ή να μη σε νοιαζεται τόσο ή να έχετε αλλα ενδιαφεροντα και γενικά να μην είναι έτσι όπως νόμιζες στην αρχή. Στην τελική όλοι οι έρωτες κάποια στιγμή σβήνουν για κάποιο λόγο. Τι σημαινει αυτο; Ότι δεν υπήρξαν ποτε; Καταλήγω δηλαδή στο ότι (προσωπικά) ερωτεύομαι και μετά έρχεται το σεξ και όλα τα άλλα. Αν κάτι από αυτά δεν πάει καλά, τότε συμπεραίνω πως δεν ταιριάζουμε. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι δεν ερωτευτηκα.
    Δε κολλάω στο 1ο ραντεβού. Απλώς το είπα σαν παραδειγμα. Εσύ δηλαδή θεωρείς πως οι σχέσεις (για σενα εστω) ξεκινάνε χαλαρά χωρίς να νιωθει κανεις κατι ιδιαιτερο (απλως το αισθημα της ηδονης) και ερωτευομαστε στη πορεία αμα ειναι και καλος εραστης ο αλλος στο κρεβατι. Προσωπικά δεν ειμαι της αποψης αυτης-οχι οτι την κατακρινω ντε και καλά-απλως δε μου βγαινει ετσι, τον νιωθω διαφορετικα τον ερωτα. Αν δηλαδή υπάρχει έλξη-οχι μονο σεξουαλικη αλλα και συναισθηματικη, ερωτικη-και απο τα δυο φυλα, τότε προχωραμε τη σχεση με οτι αυτή συνεπαγεται (σεξ κλπ).
    Τελος παντων, ο καθενας το βλεπει από αλλο πρισμα. Το θέμα που άνοιξα ήταν κατα κυριο λόγο για ποιο λόγο κάποιοι που επιδιώκουν τον ερωτα (δεν εννοω λιγουριές κλπ) και το θελουν πολυ να ερωτευτούν, που μέσα τους νιώθουν υπερβολική αγάπη που θέλουν να δώσουν και να λάβουν, γιατί δεν το καταφέρνουν; Ενω κάποιοι άλλοι που δεν ψάχνουν τα προηγουμενα απαραίτητα, αλλά το βλέπουν πιο χαλαρά (οπως εσυ δηλαδη) το όλο θέμα, καταφερνουν και βρισκουν εναν ανθρωπο που θα τους αγαπησει. Ο τίτλος ενταξει είναι λίγο ακυρος, δε σημαινει οτι δεν αξιζουν την αγαπη και αυτοι με αυτο το στυλ. Ολοι οι αθρωποι γεννιομαστε για να αγαπησουμε και να μας αγαπησουν. Απλώς, εννοω ότι ψάχνουν κάτι χαλαρό και στην τελική βρίσκουν κάποια στιγμη (ισως λογω των πολλων δοκιμων) εναν ανθρωπο που θα τους αγαπησει και θα τους κανει να αγαπησουν και οι ιδιοι. Ενώ ας πουμε εγω που θελω ερωτα, δε καταφερνω να βρω αυτο που ψαχνω-ίσως επειδή κολλάω σε λίγες περιπτωσεις και δεν δοκιμαζω...
    Πχ ενας φιλος μου που εψαχνε παντα να περνάει καλά, δεν ερωτευόταν, κοιτουσε μονο το κρεβατι και για να το πετυχει έλεγε και ψέματα περι αγαπης, έχει βρει μια κοπελα (που εψαχνε αγαπη και οχι απλα σεξ κλπ) που και τον αγαπαει και τον εκανε να χασει τα λογικα του και να αλλαξει σαν συμπεριφορα. Και μου λεει οτι 1η φορα νιωθει τι σημαινει ερωτας, αγαπη κλπ. Και έχει τυχει στη παρεα καποιοι να μου λενε οτι να μια τετοια κοπελα σου αξιζει εσενα κλπ. Αλλα αυτη η τετοια κοπελα ποτε δεν μου ερχεται... Και φυσικα δε ζηλευω και μακαρι να ναι ευτυχισμενοι, απλώς καθομαι και σκεφτομαι γιατι εγω δηλαδη να μην βρισκω αυτό που θέλω;
    Last edited by somebody89; 09-10-2013 at 19:07.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    O πραγματικος ερωτας προηγειται του σεξ, συμφωνω με τον somebody..αλλα δεν λειτουργουν ολοι ετσι σιγουρα.
    Το να ταιριαζεις σεξουαλικα με καποιον δε σημαινει οτι ειναι και ερωτευμενος μαζι σου. Ερωτας ειναι οταν ο αλλος θελει να σε δει ή να σου μιλησει και ας μην γινει κατι το ερωτικο. Προερχεται απο το μυαλο, απο την καρδια, αλλα παντως οχι μονο απο την επιθυμια σωματικης ικανοποιησης..

  14. #44
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    O πραγματικος ερωτας προηγειται του σεξ, συμφωνω με τον somebody..αλλα δεν λειτουργουν ολοι ετσι σιγουρα.
    Το να ταιριαζεις σεξουαλικα με καποιον δε σημαινει οτι ειναι και ερωτευμενος μαζι σου. Ερωτας ειναι οταν ο αλλος θελει να σε δει ή να σου μιλησει και ας μην γινει κατι το ερωτικο. Προερχεται απο το μυαλο, απο την καρδια, αλλα παντως οχι μονο απο την επιθυμια σωματικης ικανοποιησης..
    Συμφωνώ! Ο πραγματικος ερωτας ειναι το κλικ, ο ενθουσιασμος, η ψυχικη συνδεση με τον αλλο, το να ποθεις να εισαι συνεχεια μαζι του, η αισθηση της χημειας με το κορμι του αλλου. Το σεξ ειναι η συνεχεια αφου δημιουργηθουν πρωτα αυτα. Και τετοιες σχεσεις εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να αντεξουν στο χρονο. Σεξ χωρις να προηγηθει αυτο το υποβαθρο θυμιζει εφημερες σχεσεις που διαρκουν οσο διαρκει ο ενθουσιασμος για σεξουαλικη επαφη με τον αλλο.
    γιάννης

  15. #45
    Unlucky, ioannis2 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την κατανόηση! Είπα κι εγώ, ήρθαν 3-4 μηνύματα μαζεμενα ότι πρωτα κανεις σεξ και μετα ερωτευεσαι και αισθάνθηκα λες και είμαι από άλλο πλανήτη! Νομίζω πάντως είμαστε από τους λίγους που νιώθουμε αυτά τα συναισθήματα! Οι περισσότεροι νομίζω πως δεν ξέρουν τι σημαίνει έρωτας γι αυτό περιμένουν και τη σεξουαλική επαφή μήπως και προκύψει κάποιο αίσθημα στην πορεία. Δεν τους κατακρινω, είναι φαίνεται έτσι από τη φύση τους, δε νοιώθουν εύκολα αυτό που λέμε έρωτα. Ίσως τον βλέπουν τον έρωτα κυριως απλα σαν σεξουαλικό δεσιμο (ελξη) και όχι σε όλο του το ευρος, δηλαδή αυτό των συναισθημάτων, της αγαπης κλπ...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2014, 14:02
  2. Πολλά παραπάνω κιλά
    By redballoon in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-2011, 04:11
  3. Tips-Συμβουλές για όσους παίρνουν αντιψυχωτικά
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2011, 17:22
  4. Ήθελα πολλά και μου ήρθαν παραπάνω
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2011, 14:15
  5. Όταν κάποιοι ξέρουν και δεν σου λένε
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2010, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •