Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1

    Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν;

    Kαλησπέρα! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και θα ήθελα να επικεντρωθείτε σε αυτό και όχι στο εάν ενδεχομένως κάνω εγώ λάθους χειρισμούς.
    Αυτό που αναρωτιέμαι, οδεύοντας προς τα 25 πλεον και με ισχυρή προσωπικότητα είναι το γιατί κάποιοι άνθρωποι που δεν το αξίζουν - ή αν όχι αυτό- δεν το επιδιώκουν, τελικά καταφέρνουν και γνωρίζουν κοπέλες που τους ερωτεύονται τρελά (και είτε παθαίνουν το ίδιο και αυτοί είτε όχι - αλλο θέμα αυτό, ας μη σχολιαστεί).
    Ας πούμε βλέπω φίλους και γνωστούς που πάντα ήταν καλοπερασάκηδες ή δεν έψαχναν ποτε αυτο που λέμε έρωτα, να έχουν βρει το άλλο τους ήμισυ (μιλαω για σοβαρες σχεσεις, όχι πλακα...) ενώ ορισμένοι άνθρωποι (ενας εκ των οποίων κι εγω) που ψάχνουν χρόνια αυτό και ζουν και αναπνεουν για αυτό, να μην τα καταφέρνουν. Είναι η μοίρα που λέμε; Να μπλέκουμε με λάθος άτομα; Και ορισμένοι ανεξαρτητα απο το αν το αξιζουν ή οχι να τα βρισκουν όλα ροδινα μπροστα τους; Πιστεύετε σε κάτι τέτοιο;

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Προσωπικα, δεν πιστεψα ποτε τα κλασσικα μοτο του τυπου, οταν δεν το σκεφτεσαι ερχεται, και οταν παψεις να ασχολεισαι σου προκυπτει, κτλ. Για ο,τι σχεση ειχα μεχρι στιγμης και προσπαθησα και επεδιωξα, χωρις να εχω ιδιαιτερα ρολο κυνηγου αλλα χωρις να το παιζει ντιβα, διεκδικησε με τωρα, κτλ κτλ. Πραγματι, και απο τον δικο μου περιγυρο βλεπω αντιστοιχα παραδειγματα, ατομα χυμα, χωρις ουσια, να βρισκουν πολυ καλα παιδια και ανθρωποι πραγματικα αξιολογοι να μενουν μονοι. Επισης, συχνα συναντω περιπτωσεις ατομων που ηταν ορκισμενοι single ξαφνικα να βρισκουν τον απολυτο ερωτα, σε μενα ομως πχ ποτε κανενας αιωνιος εργενης δε γυρισε να μου πει οτι θα αφηνε τη μοναχικη ζωη στην περιπτωση που ερωτευοταν. Κοινως, μπερδεμα στο τετραγωνο.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    γιατι τολμανε! δε σκεφτονται πριν κανουν κατι, πριν ζησουν. απλα ζουνε, και βολευονται με οτι τους ερθει. κι αφου ζουνε, τους ερχονται ολα οσα κανεις προγραμματιζει αλλα δε του ερχονται. δε μπορουμε να πουμε πχ τωρα θα ερωτευτουμε, θα βαλουμε μπρος την ευρεση συντροφου, και θα μας κατσει. το στημενο σχεδον παντα αποτυχαινει.

    ακομα χειροτερα στους ανθρωπους που σκεφτονται πολυ και δεν ειναι επιφανειακοι, ειναι καπως περιπλοκο να βρουν να ταιριαξουν. εχουν περισσοτερες απαιτησεις, περιμενουν παρα πολλα, καποιο ατομο να ειναι σαν εκεινους. ομως το αλλο μας μισο δεν υπαρχει, εμεις το φτιαχνουμε.

    γενικα ειναι ολα ενας συνεχομενος αγωνας, οσο περισσοτερο αγωνιας γι'αυτον και σκεφτεσαι πως θα τον κερδισεις, τοσο τον χανεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Kαλησπέρα! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και θα ήθελα να επικεντρωθείτε σε αυτό και όχι στο εάν ενδεχομένως κάνω εγώ λάθους χειρισμούς.
    Αυτό που αναρωτιέμαι, οδεύοντας προς τα 25 πλεον και με ισχυρή προσωπικότητα είναι το γιατί κάποιοι άνθρωποι που δεν το αξίζουν - ή αν όχι αυτό- δεν το επιδιώκουν, τελικά καταφέρνουν και γνωρίζουν κοπέλες που τους ερωτεύονται τρελά (και είτε παθαίνουν το ίδιο και αυτοί είτε όχι - αλλο θέμα αυτό, ας μη σχολιαστεί).
    Ας πούμε βλέπω φίλους και γνωστούς που πάντα ήταν καλοπερασάκηδες ή δεν έψαχναν ποτε αυτο που λέμε έρωτα, να έχουν βρει το άλλο τους ήμισυ (μιλαω για σοβαρες σχεσεις, όχι πλακα...) ενώ ορισμένοι άνθρωποι (ενας εκ των οποίων κι εγω) που ψάχνουν χρόνια αυτό και ζουν και αναπνεουν για αυτό, να μην τα καταφέρνουν. Είναι η μοίρα που λέμε; Να μπλέκουμε με λάθος άτομα; Και ορισμένοι ανεξαρτητα απο το αν το αξιζουν ή οχι να τα βρισκουν όλα ροδινα μπροστα τους; Πιστεύετε σε κάτι τέτοιο;

    Ευχαριστω.
    οταν μιλας για καλοπερασακηδες περιγραφεις τον εαυτο μου... ειναι πολυ ευκολο να σου απαντησω σε αυτο το θεμα μιλας αναμεσα στη διαφωρα που εχει η συναισθηματικη νοημοσυνη απο την εγκεφαλικη.. αυτο σημαινει οτι το ποσο καλα θα τα βγαλει περα καπιος δεν εξαρταται απο το ποσο εξυπνος ειναι αλλα απο το ποσο πεισματαρης επιμονος και αποτελεσματικος ειναι αφου ακομα κ αν δεν εχει πολες ικανοτητες απο μονος του μπορει να βρει καπιον πιο εξυπνο απο αυτον κ να αναβαθμισει το μυαλο του... απο την αλλη μερα αυτοι που γεννηθηκαν πιο εξυπνοι εχουν ενα βασικο ελλατομα οτι δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικοι τα βγαζουν περα μονιμος σε πραγματα που απαιτουν καθαρο μυαλο οπος προσανατολυσμο επιλυση μαθηματικων κλπκλπ κ εκει αποδιδουν τελεια.. το βασικο τους προβλημα ομως που εκει την πατανε ειναι οτι δεν ειναι καλοι πανω στη στρατηγικη και κατεπεκταση την οργανωση η αδυναμια τους να οργανωθουν τους προκαλει αυτο το προβλημα αφου ειχα ενα φιλο που ηταν η next διανυα μου ελεγε πραγματα που εγω εκανα 10 χρονια να καταλαβω κ τελικα στο τελος εγω βγηκα μπροστα επιδη οργανωθηκα κ συντονιστηκα τοσο καλα ενω αυτος μετετρεψε τη ζωη του σε ενα χαος γιατι πολυ απλα αρνιοταν συστηματικα να μινει πιστος σε ενας ανθρωπο αλλα ηθελε να εχει χιλια λιμανια κ να μεταβαινει σα το μπαλακι του πινκ πονκ απο το ενα στο αλλο. κ 2 κραρπουζια σε μια μασχαλη δε χορανε ταυτοχρονια... αυτο καταληγει σε ενα κανονα της ζωης που λεει οτι καπιος οσο λιγοτερο αποτελεσματικος ειναι τοσο περισσοτερο μυαλο θα εχει....αυτο που λεω το διαβασα σε μια ερευνα που ελεγε γιατι οι εξυπνοι δε βρισκουν ταιρι κ το μελετησα παρα πολυ καλα τοσο απο την εμπειρια μου οσο κ απο οσα διαβασα.τελικα στη ζωη δε βγενουν μπροστα ουτε οι πιο εξυπνοι ουτε οι πιο ικανοι βγενουν μπροστα οι πιο αποτελεσματικοι κ οι πιο πεισματαρηδες που εχουν μαθει να προσπερνουν ολα τα εμποδια μεχρι να φτασουν στο στοχο τους η αληθεια ειναι οτι ναι δεν εψαξα ποτε τον ερωτα και αυτο γιατι παντα πιστευα οτι ο ερωτας σε μεταβαινει σε ενα κοσμο που δεν ειναι πραγματικος αλλα ειναι κατι σαν illusion και αυτο γιατι σε κανει να πιστευεις οτι ο αλλος ειναι τελειος μοναδικος κ κατι που δεν υπαρχει κατι που δεν εχει καμια απολυτος σχεση με το τροπο κ της αρχες της ζωης μου.. οστοσο δε μπορω να πω οτι ολα μου ηρθαν ροδινα αλλα μελετησα και επεξεργαστικα τη ζωη οστε να μου ερθουν οσο πιο ροδινα γινοταν και αυτο δεν εγινε με τη λουφα εγινε μαζευοντας πολες πληροφορειες απο ανθρωπους που πιστευα στο μυαλο τους αλλα οχι στη καλη στρατηγικη τους και πατησα σε αυτα που μου ειπανε τις δικες μου αρχες στη ζωη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης υπηρξαν πολες περιπτωσεις που ναι το ομολογω οτι την πατησα σαν ηλιθιος γιατι μου ελειπε αρκετη εγκεφαλικη νοημοσυνη και ειδα τους αλλους να με εκμεταλευονται κ να με χειριζονται με το χειροτερο τροπο

    ομως μετα σκεφτηκα οτι...

    1)εγω τους εδωσα αυτο το δικαιομα γιατι δεν ειμουν ανηλικος για να πω το κλασικο αλλοθι α φταινε οι αλλοι για ολα κ εγω ειμαι το θυμα γιατι... οταν συμβαινει κατι φταις απλα εσυ που εδωσες το δικαιομα στους αλλους να σε εκμεταλευτουν αλλα.. μετα απο ολα αυτα μπορεις να μαθεις πως ακριβως να μην την ξαναπατησεις και αυτο να γινει η αφορμη να μελετησεις τοσο καλα το μυαλο σου τις δυνατοτητες του να εξετασεις αντικειμενικα που χανει που εκει ακριβως κολαει και η φραση που λεει οτι δε σε σκοτονει σε κανει πιο δυνατο αφου ναι ειναι απολυτως ανθρωπινο να την πατησεις μια φορα γιατι δεν εισαι θεος ουτε αλλανθαστος εισαι ανθρωπος με αδυναμιες ελλατοματα προτερηματα και πλεονεκτηματα και ειναι απολυτος φυσικο να μην εισαι καλος σε ολα αλλα καπου να κερδιζεις και καπου αλλου να χανεις. αρα το βασικο προβλημα του ανθρωπου δεν ειναι τα ελλατοματα του αλλα οταν δε γνωριζει πως την πατησε γιατι αν δε μπορεις να δεις μια λακουβα καπια στιγμη θα πεσεις μεσα σε αυτη...

  6. #6
    Επειδη, πρώτον, τολμανε, (συμφωνω με τον ΚΕΝΟ), γι αυτο παίρνουν παραπάνω απ ότι αξίζουν και δεύτερον, ειναι όπως τους αποκαλει η howtodream άτομα χυμα.
    Κι αυτος που ειναι χυμα, αυθορμητος κατ΄εμε, δινει εντυπωση ευχαριστου ατομου (αμα ειναι τετοιος δλδ) και αυτοπεποιθησης και ο χαρακτηρας αυτος ελκυει. Και καποιος που τον ακουει, ενεκα του χαρακτηρα του αυτου, προσπερνα τα λογια του που μπορει να ναι χωρις ουσία επειδη το ωραιο αυθορμητο υφος γοητευει.
    Φίλε, που ξερεις ότι αυτοι για τους οποιους μιλας δεν εψαχναν ποτε για ερωτα? Επειδη ειναι αυθορμητοι, περνανε χωρις αναστολες γρηγορα απ τη σκεψη στην πραξη κι ετσι δεν καθονται να φιλοσοφησουν αν ψαχνουν ή όχι για ερωτες. Απλα μεσα στον αυθορμητισμο τους τους προκυπτει η καλη γνωριμια, κι απ εκει και περα ο ερωτας ειναι στην ανθρωπινη φυση. Ενω ηρεμοι χαρακτηρες, που δεν τολμανε, παρα το ότι εχουν αφθονο ρομαντισμο, δυσκολευονται.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [B]τελικα στη ζωη δε βγενουν μπροστα ουτε οι πιο εξυπνοι ουτε οι πιο ικανοι βγενουν μπροστα οι πιο αποτελεσματικοι κ οι πιο πεισματαρηδες που εχουν μαθει να προσπερνουν ολα τα εμποδια μεχρι να φτασουν στο στοχο τους[/B

    Εδω θα συμπληρωσω οτι αυτοι που πετυχαινουν ( οποιοδηποτε στοχο ) εστιαζουν στη λυση παρα στο προβλημα
    ενασ στοχος που τιθεται σωστα ειναι ολοκλητωμενος κατα το ημισυ
    Μετραει το πως βλεπουν τον εαυτο τους ( ποσο θετικα)
    Αν μπορεις να ονειρευτεις κατι μπορεις και να το πετυχεις
    Απολαμβανουν την ζωη
    Ειναι επιμονοι , αλλα δεν κηνυγουν κατι εμμονιακα
    τελευταιο κ σημαντικοτερο , εχουν ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ

    Συμφωνω βεβαια με το ΚΕΝΟ , κ με τον Γιαννη , απλως συμπληρωνω .
    Last edited by Macgyver; 04-10-2013 at 11:51.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by somebody89;457741 [B
    γιατί κάποιοι άνθρωποι που δεν το αξίζουν - ή αν όχι αυτό- δεν το επιδιώκουν, τελικά καταφέρνουν και γνωρίζουν κοπέλες που τους ερωτεύονται τρελά. Ας πούμε βλέπω φίλους και γνωστούς που πάντα ήταν καλοπερασάκηδες ή δεν έψαχναν ποτε αυτο που λέμε έρωτα, να έχουν βρει το άλλο τους ήμισυ (μιλαω για σοβαρες σχεσεις, όχι πλακα...) ενώ ορισμένοι άνθρωποι (ενας εκ των οποίων κι εγω) που ψάχνουν χρόνια αυτό και ζουν και αναπνεουν για αυτό, να μην τα καταφέρνουν. Είναι η μοίρα που λέμε; Να μπλέκουμε με λάθος άτομα; Και ορισμένοι ανεξαρτητα απο το αν το αξιζουν ή οχι να τα βρισκουν όλα ροδινα μπροστα τους; Πιστεύετε σε κάτι τέτοιο; [/B]
    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες.
    Να προσθέσω μόνο ότι "ο χαρακτήρας μας είναι το πεπρωμένο μας".
    Και να επαναλάβω ότι όντως βολεύονται με ό,τι τους έρθει, δεν προσδοκούν το ιδανικό ή το τέλειο, και το σημαντικότερο, δεν περιμένουν, αρπάζουν ό,τι βρουν μπροστά τους. Είναι χύμα γιατί αυτό περνάει στη σημερινή κοινωνία και αν έχουν μια μέτρια εμφάνιση και ένα απελευθερωμένο λέγειν τρυπώνουν εύκολα στις παρέες οπότε κολλάνε ακόμη πιο εύκολα στο στόχο τους. Ο χύμα τύπος κερδίζει πιο εύκολα την εμπιστοσύνη του άλλου, ο πιο σοβαρός και λιγομίλητος δημιουργεί επιφυλάξεις... Ο καλοπερασάκιας εξάλλου θα κάνει ό,τι μπορεί για να περάσει καλά ενώ ένας άλλος πιο ασκητικός ας πούμε, τύπος θα έχει περιορισμούς και αναστολές, θα υπεραναλύει και θα φρενάρει.
    Καλά, μη νομίζεις ότι ζουν τον ιδανικό έρωτα...συμβιβάζονται εύκολα για να είναι ζευγαρωμένοι, για τα μάτια του κόσμου, για να έχουν ένα ταίρι για ποτό και εξόδους και φυσικά για να λύσουν το σεξουαλικό τους. Και αν βρουν κάποιον καλύτερο και δεν βαριούνται, όπου φύγει φύγει.
    Άρα η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ότι δεν παίρνουν παραπάνω από ότι αξίζουν, αρπάζουν αυτό που βρίσκουν μπροστά τους. Και δεν είναι η μοίρα, είναι ο χαρακτήρας τους (χύμα απελευθερωμένοι καλοπερασάκηδες, με σκεπτικό βολέματος και συμβιβασμού, για τα μάτια του κόσμου) και οι επιλογές τους.

    Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που πραγματικά δεν έχω λόγια.
    Πχ έχω μια συγγενή, με εξαιρετικά μέτρια εμφάνιση και εξαιρετικά αυστηρή ανατροφή (όταν έφυγε να σπουδάσει, οι γονείς της πήγαν μαζί της, για έναν καφέ δεν είχε βγει ποτέ, ήταν και άλλες εποχές), η οποία τέλη του 1970 τελείωσε ένα μεσαίο πανεπιστημιακό τμήμα και διοριστηκε στα 22 της σε μια μεσαία δημόσια θέση. Ήταν οι καλές εποχές που έπαιρνες πτυχίο τον Ιούνιο και ως το Σεπτέμβρη είχες διοριστεί...Εκεί πέρα την είδε ένας υψηλόβαθμος, καμιά 10αριά χρόνια μεγαλύτερος της, ενθουσιάστηκε μαζί της και πήγε κατευθείαν στους γονείς της, τη ζήτησε και την παντρεύτηκε. Τώρα αυτή είναι γύρω στα 55, τα παιδιά της είναι λίγο πιο μικρά από μένα, γύρω στα 30 τους, και ο άντρας της παίρνει έναν μισθό που τον ακούμε και μένουμε με το στόμα κυριολεκτικά ανοιχτό (γύρω στα 5 χιλ, και μιλάμε για ελληνικό δημόσιο και σε αυτή την εποχή).Αλλά δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι καλός άνθρωπος, εμφανίσιμος ήπιος, ήρεμος, τη σέβεται, είναι οικογενειάρχης, τους έχουμε ζήσει. Αυτή από χαρακτήρα, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ απαιτητική και κακομαθημένη.
    Όλοι λοιπόν στο σόι λένε τί τυχερή, κολυμπάει στο χρήμα κλπ.
    Τώρα τί τής βρήκε και την παντρεύτηκε, πραγματικά απορώ... Η απάντηση που έχω δώσει, αν και δεν με πείθει απόλυτα, είναι ότι μάλλον ο άντρας της είχε κάποια προηγούμενη κακή εμπειρία και ήθελε κάτι σταθερό για να αράξει, την είδε ασχημούλα, μαζεμένη και πολύ συντηρητική, κορίτσι για σπίτι, όπως έλεγαν τότε, και την παντρεύτηκε.
    Και να φανταστείτε ότι μια ζωή είχα και τους γονείς μου να με λιβανίζουν συνεχώς "είδες η τάδε τί τύχη είχε? όμορφη δεν ήταν, σιδεράκια δεν έβαλε στα στραβά της δόντια ούτε έβγαινε, και τον καλύτερο πήρε"...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσους φιλους ειχα ηταν καπος ετσι http://www.youtube.com/watch?v=M7o34xQM3KU οπιος μπορει ας μαντεψει γιατι.

  10. #10
    Σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντησεις σας στο ερωτημα μου!

    howtodream8 με κάλυψες απόλυτα με δυο μόλις λέξεις: 'άτομα χύμα'... τα είπες όλα. Έτσι ακριβώς. Τελικά αυτό το χύμα μάλλον "πουλάει" περισσότερο, αποδίδει δηλαδή καλύτερα...

    ΚΕΝΟ αυτό όμως το ότι "δεν σκέφτονται πριν κάνουν κάτι και απλά ζούνε και βολεύονται με ότι τους έρθει", προσωπικά δεν μου αρέζε ποτέ. Δηλαδή το ξεκινάω μια σχέση και ας μην νιώθω τίποτα, απλά για να περάσω καλά και άμα προκύψουν στην πορεία αισθήματα καλώς, αν όχι, μας έμεινε το πήδημα, καλό είναι και αυτό. Ε όχι δεν μπορώ αυτό το σκεπτικό. Πόσο μάλλον όταν στις περισσότερες σχέσεις τα "αισθήματα" είναι προσποιητά στην ουσία και ότι έχουμε είναι για να λέμε πως έχουμε κάτι.

    αλεξανδρος_77 σε ευχαριστώ πολύ για την εκτεταμένη απάντηση σου. Σωστά αυτά που γράφεις, όμως θα σταθώ κυρίως σε αυτο "η αληθεια ειναι οτι ναι δεν εψαξα ποτε τον ερωτα και αυτο γιατι παντα πιστευα οτι ο ερωτας σε μεταβαινει σε ενα κοσμο που δεν ειναι πραγματικος αλλα ειναι κατι σαν illusion και αυτο γιατι σε κανει να πιστευεις οτι ο αλλος ειναι τελειος μοναδικος κ κατι που δεν υπαρχει". Με έστειλες πραγματικά. Θα συμφωνήσω πολύ σε αυτό. Ίσως να είναι μια ψευδαίσθηση που θέλουμε να διαρκήσει όσο δυνατόν περισσότερο ή και μια ζωή.

    ioannis2 ξες τι; ας πούμε εγώ και ευχαριστο άτομο είμαι, με απίστευτο χιούμορ παρά τα όποια προβλήματα και να με απασχολούν, με μεγάλη αυτοπεποίθηση κλπ. Κι όμως ατύχησα. Όλες μου οι σχέσεις αποδείχτηκαν κατώτερες του αναμενομένου. Κοπέλες που στην πορεία δεν άντεξαν στο χρόνο, όχι επειδή άλλαξα εγώ, αλλά επειδή δεν το μπορούσαν αυτές. Όλοι στις παρέες έχουν να λένε για μενα τα καλύτερα, τι μου αξίζει κλπ. Και το ξέρω κι εγώ τι αξίζω, όμως δε ξέρω νιώθω πως όποια γνωρίζω φοράει μάσκα η οποία κάποια στιγμή θα πέσει και θα φανεί ο άλλος της εαυτός. Ίσως εχω υψηλες προσδοκίες και απαιτησεις για την κοινωνια που ζουμε σήμερα, όχι όμως παράλογες. Ισως να το έθεσα λάθος, δεν εννοώ ότι δεν έψαχναν, δηλαδή ότι δεν ήθελαν τον έρωτα, απλά δεν το επιδιωκαν, δεν το κυνηγούσαν, με αυτη την εννοια το είπα. Εψαχναν απλα να περασουν καλά, να λενε πως εχουν κοπελα, να γεμιζουν τα βραδια τους, αυτο. Ουτε λόγος ότι αμα βρισκανε καλυτερη, ξαφνικα ξεχνουσαν ολα τα περι αγαπης που ειπανε για να ριξουν την εκαστοτε κοπελα τους.

    Macgyver συμφωνώ και μαζί σου και σ ευχαριστω για το σχολιο σου.

    Lena01 αυτό το 'αρπαζουν οτι βρουν μπροστα τους' όμως είναι καλό; Βλεπω όλα τα σχολια και εχω μια αισθηση ότι αυτο φανταζει η ιδανικη λυση. Εμενα ομως δεν μου αρεσει αυτο το σκεπτικο. Παντως ξέρεις τι; Εχω γνωρισει κοπελες φιλων κλπ που ειναι πραγματικα μαλαμα κοπελες. Που εχει τυχει να μου πουνε ότι να ξερεις αυτη η κοπελα περισσοτερο θα ταιριαζε μαζι σου παρα με τον φιλο σου. Και δεν το λεω προσωπικα, ουτε ζηλευω, απλά συμβαινει νομιζω συχνα σε πολλους. Ενω αξιζουν πολλα, δεν καταφερνουν να βρουν κατι αντιστοιχο. Οσον αφορα το παραδειγμα που εθεσες, τι να πω... Να αυτο ειναι που λεμε μοίρα; Δε ξέρω, δε πιστευω σε αυτή, αλλά ειναι τα τυχερα που ποτε δε μπορεις να προβλεψεις και ερχονται ξαφνικα.

    Νομιζω πως γενικα παιδιά η ζωή είναι άδικη. Και δεν συμβαινει μονο στις σχεσεις, αλλά παντού, στην υγεια, στις δουλειες, στις σπουδες, στις ευκαιριες κλπ. Εμενα το ονειρο μου ας πουμε ηταν γινω διδακτορας. Ομως λογοι οικονομικοί με εμποδισαν όχι διδακτορικο, αλλα ουτε μεταπτυχιακο να κανω. Και βλεπω πρωην συμφοιτητες μου κατωτερους απο εμενα σε βαθμο να κανουν τωρα το διδακτορικο τους στο εξωτερικο, να εχουν τη δουλεια τους και την οικονομικη τους ανεση κλπ και εγω απλα να ειμαι ενας ανεργος με ενα πτυχιο κορνιζομενο. Τελος παντων. Μη σταθειτε σε αυτο και ξεφυγει το θεμα, απλα το εθεσα σαν παραδειγμα για να σας εξηγησω πως ο τιτλος του θεματος μου ισχυει και εχει μεγαλες προεκτασεις σε ολους τους τομεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν;
    Kαλησπέρα! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και θα ήθελα να επικεντρωθείτε σε αυτό και όχι στο εάν ενδεχομένως κάνω εγώ λάθους χειρισμούς.
    Αυτό που αναρωτιέμαι, οδεύοντας προς τα 25 πλεον και με ισχυρή προσωπικότητα είναι το γιατί κάποιοι άνθρωποι που δεν το αξίζουν - ή αν όχι αυτό- δεν το επιδιώκουν, τελικά καταφέρνουν και γνωρίζουν κοπέλες που τους ερωτεύονται τρελά (και είτε παθαίνουν το ίδιο και αυτοί είτε όχι - αλλο θέμα αυτό, ας μη σχολιαστεί).
    Ας πούμε βλέπω φίλους και γνωστούς που πάντα ήταν καλοπερασάκηδες ή δεν έψαχναν ποτε αυτο που λέμε έρωτα, να έχουν βρει το άλλο τους ήμισυ (μιλαω για σοβαρες σχεσεις, όχι πλακα...) ενώ ορισμένοι άνθρωποι (ενας εκ των οποίων κι εγω) που ψάχνουν χρόνια αυτό και ζουν και αναπνεουν για αυτό, να μην τα καταφέρνουν. Είναι η μοίρα που λέμε; Να μπλέκουμε με λάθος άτομα; Και ορισμένοι ανεξαρτητα απο το αν το αξιζουν ή οχι να τα βρισκουν όλα ροδινα μπροστα τους; Πιστεύετε σε κάτι τέτοιο;

    Ευχαριστω.
    Η αξία κάθε ανθρώπου είναι δύσκολο να προσδιοριστεί , κανένας μας δεν είναι καλός η κακός σε όλα , επομένως το ζητούμενο από ένα ταίρι για κάποια άτομα να έχει διαφορετικά κριτήρια από αυτά που εμείς έχουμε ως πεποίθηση !
    Και εγώ παλιότερα έκανα την συγκεκριμένη σκέψη , αυτό όμως που στην συνέχεια διαπίστωσα ήταν πως " όσο είμαι αυτό έχω " , με αυτήν την παραδοχή κατάλαβα της ευθύνες μου για την κατάσταση που εγώ δημιούργησα ( φυσικά εν αγνοία μου. )
    Όσο για τους καλοπερασάκιδες φίλους , που ποτέ δεν έψαχναν τον έρωτα , να ρωτήσω το εξής : κάποιος που περνά καλά έχει περισσότερες πιθανότητες να έλκει το αντίθετο φίλο , η κάποιος που ζει και αναπνέει γι αυτό ( και είναι πιστεύω και οι δυο συμπεριφορές αντιληπτές ! )
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  12. #12
    Φιλομαθή συμφωνώ μαζί σου ναι... Το έθεσες σωστά. Απλά το στενάχωρο είναι γιατί ορισμένοι να μην βρίσκουμε το σωστό για εμάς ταίρι, το άλλο μας μισό που λέμε... Ενω κάποιοι που είναι πιο χύμα έχουν περισσότερη τύχη; Τουλαχιστον εγω αυτο εχω διαπιστωσει. Ισως και να κανω λάθος... Νομίζω πως απάντησα και στην ερώτηση σου. Ετσι το βλέπω εγω. Ισως επειδή πλέον και τα δυο φύλα σε γενικές γραμμές έχουν για διάφορους λογους την τάση να είναι πιο χύμα στις σχέσεις...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Somebody,
    είναι πιο απελευθερωμένοι απλά, μην το ψάχνεις.
    Εσύ, εμείς καθόμαστε και σκεφτόμαστε και αξιολογούμε αν είναι σωστό, πόσο σωστό, γιατί είναι έτσι, γιατί δεν είναι αλλιώς, κι αν γίνει αυτό σε 1 χρόνο, κι αν μου μιλήσει έτσι, κλπ κλπ κλπ
    Οι περισσότεροι, είπαμε, αρπάζουν ό,τι βρουν μπροστά τους και πορεύονται με αυτό! και αράζουν. Ή αν θέλουν εμπειρίες μέχρις ότου βρουν κάτι καλύτερο....
    Τώρα αν εσύ, εγώ, εμείς έχουμε άλλο χαρακτήρα, λειτουργούμε αλλιώς, ψάχνουμε μια αδερφή ψυχή, άρα έχουμε άλλη νοοτροπία, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

  14. #14
    Λένα ακριβώς αυτό! Με κάλυψες απόλυτα. Είναι αυτό που λες ότι αρπάζουν ότι βρουν μέχρι να προκύψει κάτι καλύτερο! Το χω δει να το κάνουν πολλοί. Πάλι καλά που δείχνετε κατανόηση στον προβληματισμό μου γιατί με αυτά που βλέπω γύρω μου είχα αρχίσει σχεδόν να πιστεύω ότι εγω εχω το προβλημα και δεν ειμαι φυσιολογικος....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιδια , επειδη τυχαινει να εχω πολλους φιλους κ φιλες , κ ειμαι σοβαρος ανθρωπος , οχι χαχαχα κ χουχουχου , κ παρολαυτα πολυ προσιτος , δεν ειμαι καθολου χυμα , απλως ανετος κ φιλικος κ μιλαω λιγο για τον εαυτο μου , ενω ειμαι προθυμος νακουσω τον αλλο κ να τον κανω να μιλησει , οποτε γινομαι συμπαθης ( υποθετω ) . Αρα ο ο ορος ' χυμα ' για μενα ειναι αδοκιμος , k προτιμω τον ορο ' ανετος ' .
    Last edited by Macgyver; 05-10-2013 at 22:21.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2014, 15:02
  2. Πολλά παραπάνω κιλά
    By redballoon in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-2011, 05:11
  3. Tips-Συμβουλές για όσους παίρνουν αντιψυχωτικά
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2011, 18:22
  4. Ήθελα πολλά και μου ήρθαν παραπάνω
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2011, 15:15
  5. Όταν κάποιοι ξέρουν και δεν σου λένε
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2010, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •