Σχιζοφρενια αναπηρικη συνταξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938

    Σχιζοφρενια αναπηρικη συνταξη

    Καλησπερα δε βρηκα κατι σχετικο στο φορουμ για αυτο ανοιγω νεο θεμα.
    Νοσηλευτικα δυο φορες με ψυχωσικο επεισοδιο και τωρα ειμαι σε φαρμακευτικη αγωγη με abilify των 30. Στο εξιτηριο η διαγνωση ηταν σχιζοφρενεια μη καθορισμενη. Σε μια γνωματευση που πηρα λιγους μηνες μετα εγραφε η γνωματευση σχιζοφρενικομορφη διαταραχη.
    Σε λιγε μερες θα παω για στο ΚΕ.Π.Α. για να βγαλω ποσοστο αναπηριας για συνταξη.
    Ηθελα να ρωτησω σε ποια γνωματευση ειναι οι περισσοτερες πιθανοτητες να βγει ποσοστο αναπηριας τουλαχιστον 50% στη σχιζοφρενια μη καθορισμενη ή στην σχιζοφρενικομορφη διαταραχη.
    Σας ευχαριστω και περιμενω απαντησεις αν καποιος ξερει

  2. #2
    εγω που ανηκω στην κατηγορια των 67% και ανω μπηκα μεσα 4 φορες ειναι αυτο που μπορω να σου πω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα αγαπητο μελος,δεν γνωριζω ειδικα για την περιπτωση σου ομως γνωριζω απο καποιους συγγενεις μου οτι πρεπει να εχεις αναπηρια γυρω στο 80% για να σου δωσουν αναπηρηκη συνταξη

  4. #4
    ναι και εγω εχω 80% δλδ επειδη στις εξετασεις ειχα και μειζων καταθλιψη και ψυχωση βαρια.αλλα νομιζω και με 67% βγαινει η συνταξη.εννοειται οτι για την συνταξη οσο περισσοτερο εχεις εντος εισαγωγικων ειναι καλυτερα.με λιγοτερο απο 67 τουλαχιστον τωρα με την κριση δεν παιρνεις τπτ απο οσο ξερωΥΓυποψη η ψυχωση ειναι εφορου ζωης δυστυχως

  5. #5
    τωρα με την κριση συνηθως δινουν πολυ δυσκολα το 67% ομως γτ εχουν οι γιατροι πανω κατω τετοιες εντολες

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ευχαριστω για τις απαντησεις.. στον οαεε ναι χρειαζεται 67% αλλα στο ικα με το νεο ασφαλιστικο βγαινεις και με 50% απλα παιρνεις πιο λιγα λεφτα.
    Η βασικη ερωτηση ειναι με ποια γνωματευση εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να παρεις μεγαλυτερο ποσοστο αναπηριας με σχιζοφρενια μη καθορισμενη ή στην σχιζοφρενικομορφη διαταραχη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ευχαριστω για τις απαντησεις.. στον οαεε ναι χρειαζεται 67% αλλα στο ικα με το νεο ασφαλιστικο βγαινεις και με 50% απλα παιρνεις πιο λιγα λεφτα.
    Η βασικη ερωτηση ειναι με ποια γνωματευση εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να παρεις μεγαλυτερο ποσοστο αναπηριας με σχιζοφρενια μη καθορισμενη ή στην σχιζοφρενικομορφη διαταραχη
    γεια σου ηθελα να σε ρωτησω αν τωρα δουλευεις και ποσα χρονια προυπηρεσιας εχεις γιατι ενδιαφερομαι και γω για αναπηρικη συνταξη

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ειμαι... ημουν πολιτικος μηχανικος εχω 10.5 χρονια συνεχους ασφαλισης. Δυσκολευομαι να εξασκησω το επαγγελμα με το προβλημα που εχω οποτε εδω και 3 χρονια σταματησα, μερικες δουλειες που πηγα να κανω με το που πιεστηκα λιγο αρχισα να υποτροπιαζω οποτε τις παρατησα

  9. #9
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ειμαι... ημουν πολιτικος μηχανικος εχω 10.5 χρονια συνεχους ασφαλισης. Δυσκολευομαι να εξασκησω το επαγγελμα με το προβλημα που εχω οποτε εδω και 3 χρονια σταματησα, μερικες δουλειες που πηγα να κανω με το που πιεστηκα λιγο αρχισα να υποτροπιαζω οποτε τις παρατησα
    σορρυ που μπαινω σαν μαιντανος στην κουβεντα αλλα ηθελα να πω(υποψη ονειρο μου ηταν να γινω πολ μηχ και εβγαλα το μισο μονο πολυτεχνειο λογο αρρωστειας πιο πολυ) οτι καλυτερα ειναι να παρεις καμια δοση μικρη πολυ καλου φαρμακου και να δουλεψεις σαν πολ μηχ,πολυ καλυτερο και απο αποψη οικονομικων σε σχεση με τα πενιχρα λεφτα της συνταξης και απο αποψη ενδιφεροντος.βεβαια η αποφαση δικη σου...

  10. #10
    γενικα που εψαξα ενδελεχως το θεμα συνταξης ικα ειναι πανω κατω 400 ευρω για 7 ετη ασφαλιση με 50%.με 67 ανεβαινει και με 80% ακομηπαραπανω δεν θυμαμαι τωρα ακριβως πόσο τλκ.με καποια επιφυλαξη δημητρης

  11. #11
    h syntaksh ικα μαλλον πιο σωστα εχει να κανει με το ποσο χρονο εισαι και ποσα ενσημα εχεισ προλαβει να κανεις την δεδομενη στιγμη.πχ ενας 35 χρονων βγαινει με 2000 περιπου ενσημα

  12. #12
    αντε ρε παιδια πολυ ησυχια επεσε γραψτε ελευθερα χωρις δισταγμους και σκεψεις πολλες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Γεια σου νουμακ ειμαι νεο μελος στο φορουμ και μολις διαβασα τη συζητηση που ανοιξες ηθελα να ρωτησω περασες απο τα κεπα τι ποσοστο σου εβγαλαν?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    και με 50 % περνεις συνταξη αλλα μικρη

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    εγω δεν εχω νοσηλευτει ποτε (παρολο που επρεπε) αλλα εχω χρονια ψυχωση παω σε ιδιωτη γιατρο θα μπορεσω να βγαλω συνταξη;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι να ζητησετε αναπηρικη συνταξη
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-01-2014, 10:42
  2. Πιθανόν σχιζοφρένια
    By provlimatismenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 28-01-2012, 16:18
  3. Replies: 52
    Last Post: 08-03-2010, 16:22
  4. Aναπυρικη συνταξη
    By Παστελι in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 52
    Last Post: 03-08-2009, 21:41
  5. ψυχική ασθένεια και σύνταξη ή επίδομα
    By mboumbou in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2007, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •