Οικογενεια παλια κ συγχρονη εποχη,Προβληματισμος κ αγανακτηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας κ ευχαριστω για ολες τις απαντησεις,Οντως εχω τεραστιο θεμα με την δουλεια κ φυσικα κ προτιμω τις παλιες οικογενειες που η γυναικα δεν δουλευε,αλλωστε δειτε κ τριγυρω οτι ο κοσμος παροτι εχει τα παντα απο αγαθα δεν ειναι ικανοποιημενος κ ολο θελει κατι παραπανω,Προσωπικα δεχτηκα πολυ μεγαλη καταπιεση να παω ντε κ καλα στο πανεπιστημιο πηγα κ αποφοιτησα κ δεν ενιωσα οσον αφορα τις σπουδες την παραμικρη ικανοποιηση,ανεκαθεν προτιμω γαμο κ παιδια,Ετσι κ ζουσα οπως παλαιοτερα με λιγοτερα πραγματα αλλα πιο ηρεμα θα ημουν καλυτερα,δεν εχω θεμα να παω ενα παιδι στον παιδικο σταθμο ουτε να παω σουπερ μαρκετ ουτε να πληρωσω τους λογαριασμους του σπιτιου ουτε να παω μονη μου ταξιδι η στο γιατρο να περιμενω,Αυτο που φοβαμαι δεν ειμαι σε θεση να παλεψω ειναι να καθομαι ενα 8ωρο με αλλους κ να πρεπει να συνεργαστουμε να κανουμε καποια δουλεια,Κ δεν ξερω πως μπορω να το αποφυγω αυτο στην ζωη μου,Ενω στο σπιτι μεσα κανω τα παντα κ νιωθω κ καλα,Γενικοτερα δεν αντεχω τις ομαδικες δραστηριοτητες κ προτιμω τις μοναχικες οπως οι δουλειες του σπιτιου κ η μητερα μου προσπαθει ντε κ καλα να με πεισει να εργαστω κατι που φοβαμαι παρα πολυ κ απορει γιατι δεν μου αρεσε το πανεπιστημιο που πηγα με το ζορι κ κοντευω να εκραγω,Επισης εχω υποστει πολυ ασκημο σχολικο περιβαλλον κακη σχεση με τον πατερα που με πιεζε κ κακοποιηση απο συγγενικο προσωπο,Φοβαμαι οτι δεν ειμαι σε θεση να ειμαι σε μια δουλεια κ να κοινωνικοποιησθω κατα τετοιο τροπο,Μαλλον μονο το αγορι μου παιδι κ σπιτι ειμαι σε θεση να περιποιηθω

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εσεις μιλατε για μια εποχη που οι αντρες δουλευαν στα χωραφια ολη μερα.
    Σημερα νομιζω οτι οι μονοι που ασχολουνται με αγροτικες εργασιες ειναι μεταναστες απο το Αφγανισταν....
    Δηλαδη απο την μια θελετε για τους αντρες ολα τα ωραια που προσφερει η συγχρονη κοινωνια (8ωρο , αυτοκινητο , κινητο κλπ) ενω περιμενετε απο την γυναικα να ειναι για ακομα μια φορα σκλαβα...
    σιγα μην επιστρεψουμε και στις σπηλιες. το να ειναι οι γυναικες θηλυκα (και δεν αναφερομαι μονο στην εμφανιση) κι οχι ψευταρσενικα οπως οι περισσοτερες σημερα, δε σας κανει σκλαβες. ειχατε ηδη 3 ρολους: συζυγου, νοικοκυρας, μητερας, τωρα κι εργαζομενης. σιγουρα δε μπορειτε να ανταπεξελθετε σε ολους το ιδιο καλα.

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    και εγω εχω πιξει πλεον στη πολη γιατι εκτος απο μαγαζια βολτες κλπ εχω σοβαρο προβλημα με τους ανθρωπους της πολης γιατι μου φαινονται αμιλιτοι κ απλησιαστοι κ αυτο δεν το αντεχω κυκλοφοροντας σε ενα λεοφορειο πχ με 50 ατομα ολοι να ειναι στο κοσμο τους με ακουστικα στα αφτια θα προτιμουσα να ζουσα σε ενα χοριο που να μην ειχε τιποτα κ οποτε ηθελα να ερχομουν αθηνα κ τελικα συνεβει το αντιθετο.. δε τη βρισκω με αυτη την αποχη ετσι οπως εχει γινει σχετικα με τη καθημερινη επαφη με αγνωστους ολοι ειναι αγνωστοι μεχρι να γινουν γνωστοι ετσι απλα...
    το θεμα αφορα την οικογενεια, οχι τη ζωη στη πολη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εξακολουθεις να βλεπεις το νοικοκυριο και την ανατροφη των παιδιων ως γυναικειο θεμα . Αν οπως λες εσυ εχει γινει αλλαγη ρολων , τοτε θα επρεπε και οι αντρες να αναλαβουν ενα μερος τους ωστε να μπορει η γυναικα να ανταπεξελθει σε ολους τους ρολους.....
    Και μεταξυ μας , υπαρχουν πολλες γυναικες που μια χαρα τα καταφερνουν σε ολους τους ρολους , αλλα εστω αν ισχυει αυτο που λες εσυ , οτι δηλαδη μια γυναικα ισως να μην μπορει να ανταπεξελθει σε καποιον απο αυτους , ειναι δικαιωμα της να αποφασισει μονη της ποιο ρολο θα απαρνηθει ...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    παιδια οι αντρες δε μπορουν να κανουν ετσι κι αλλιως, ουτε τα φροντιζουν τοσο καλα οσο οι γυναικες. με το νοικοκυριο δε διαφωνω, κι εγω βοηθαω οπου μπορω. αλλα το να αναλαβει ενας αντρας τα οικιακα μονος του, και να εχει τη γυναικα να δουλευει και να τον συντηρει, το βρισκω καπως ξεφτυλα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    σιγα μην επιστρεψουμε και στις σπηλιες. το να ειναι οι γυναικες θηλυκα (και δεν αναφερομαι μονο στην εμφανιση) κι οχι ψευταρσενικα οπως οι περισσοτερες σημερα, δε σας κανει σκλαβες. ειχατε ηδη 3 ρολους: συζυγου, νοικοκυρας, μητερας, τωρα κι εργαζομενης. σιγουρα δε μπορειτε να ανταπεξελθετε σε ολους το ιδιο καλα.

    το θεμα αφορα την οικογενεια, οχι τη ζωη στη πολη.
    μαλον δεν ετυχε να δεις πως ειναι οι ανθρωποι στις επαρχια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σας κ ευχαριστω για ολες τις απαντησεις,Οντως εχω τεραστιο θεμα με την δουλεια κ φυσικα κ προτιμω τις παλιες οικογενειες που η γυναικα δεν δουλευε,αλλωστε δειτε κ τριγυρω οτι ο κοσμος παροτι εχει τα παντα απο αγαθα δεν ειναι ικανοποιημενος κ ολο θελει κατι παραπανω,Προσωπικα δεχτηκα πολυ μεγαλη καταπιεση να παω ντε κ καλα στο πανεπιστημιο πηγα κ αποφοιτησα κ δεν ενιωσα οσον αφορα τις σπουδες την παραμικρη ικανοποιηση,ανεκαθεν προτιμω γαμο κ παιδια,Ετσι κ ζουσα οπως παλαιοτερα με λιγοτερα πραγματα αλλα πιο ηρεμα θα ημουν καλυτερα,δεν εχω θεμα να παω ενα παιδι στον παιδικο σταθμο ουτε να παω σουπερ μαρκετ ουτε να πληρωσω τους λογαριασμους του σπιτιου ουτε να παω μονη μου ταξιδι η στο γιατρο να περιμενω,Αυτο που φοβαμαι δεν ειμαι σε θεση να παλεψω ειναι να καθομαι ενα 8ωρο με αλλους κ να πρεπει να συνεργαστουμε να κανουμε καποια δουλεια,Κ δεν ξερω πως μπορω να το αποφυγω αυτο στην ζωη μου,Ενω στο σπιτι μεσα κανω τα παντα κ νιωθω κ καλα,Γενικοτερα δεν αντεχω τις ομαδικες δραστηριοτητες κ προτιμω τις μοναχικες οπως οι δουλειες του σπιτιου κ η μητερα μου προσπαθει ντε κ καλα να με πεισει να εργαστω κατι που φοβαμαι παρα πολυ κ απορει γιατι δεν μου αρεσε το πανεπιστημιο που πηγα με το ζορι κ κοντευω να εκραγω,Επισης εχω υποστει πολυ ασκημο σχολικο περιβαλλον κακη σχεση με τον πατερα που με πιεζε κ κακοποιηση απο συγγενικο προσωπο,Φοβαμαι οτι δεν ειμαι σε θεση να ειμαι σε μια δουλεια κ να κοινωνικοποιησθω κατα τετοιο τροπο,Μαλλον μονο το αγορι μου παιδι κ σπιτι ειμαι σε θεση να περιποιηθω
    Μυσπ γεια σου...πριν απο εναμιση χρονο σκεφτομουν και γω ή καλυτερα ενιωθα σαν εσενα και μαλιστα προετοιμαζομουν κιολας για αυτο τον τροπο ζωης που περιεγραψες ως ιδανικο.
    Εκανα σχεδια για οικογενεια και θεωρουσα οτι περισσοτερο μου αρεσει να ειμαι σπιτι και να φροντιζω παιδια..Ομως η σκληρη πραγματικοτητα δεν ειναι τοσο απλη. Η γυναικα οφειλει να ειναι ανεξαρτητη οικονομικα μυσπ και αυτος ειναι ο κυριος λογος που οι περισσοτερες θελουμε και πρεπει να εργαζομαστε σημερα. Δεν μπορεις να βασιστεις σε κανεναν αντρα πια! Οι περισσοτεροι γαμοι δεν κρατανε πλεον, σε παρατανε και μετα εχεις να αντιμετωπισεις ενα σωρο προβληματα οταν μαλιστα οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται ουτε να καταβαλλουν διατροφη για τα παιδια τους. Οι αγαπες και τα ρομαντικα στα οποια πιστευα και γω δεν υφιστανται σημερα.

    Μπορω να κατανοησω το σκεπτικο σου γιατι και εμενα η μητερα μου δεν εργαζοταν και μου εχει μεταδωσει αυτο το προτυπο, το οποιο μου αρεσε διοτι η κυρια ασχολια της ηταν η ανατροφη μου και την ειχα συνεχως κοντα μου αλλα ειχε αλλα προβληματα τεσπα..Κατανοω σαν κοπελα οτι εισαι περισσοτερο της οικογενειας και οχι κυνηγος καριερας ωστοσο υπαρχουν διαφορα επαγγελματα πιο ατομικα τα οποια μπορει να σε καλυπταν αφου λες οτι δεν αντεχεις εντονα εργασιακα περιβαλλοντα, ωστε να εχεις μια στοιχειωδη οικονομικη ανεξαρτησια, η οποια ειναι απαραιτητη μυσπ πρωτα για σενα.
    Επισης θεωρω οτι για να σπουδασεις και μην θες καθολου να εργαστεις δεν εχεις βρει αυτο που σου αρεσει και πιστευω οτι κατι θα υπαρχει! Πρεπει να το βρεις..
    Εχω και γω πολυ κακη σχεση με τον πατερα και γενικα εχω περασει πολλα ασχημα και σε νιωθω ως προς τη φοβια της κοινωνικοποιησης. Πρεπει να το ξεπερασεις σιγα σιγα και να κανεις πραγματα για τον εαυτο σου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    [QUOTE=KENO;458027]σιγα μην επιστρεψουμε και στις σπηλιες. το να ειναι οι γυναικες θηλυκα (και δεν αναφερομαι μονο στην εμφανιση) κι οχι ψευταρσενικα οπως οι περισσοτερες σημερα, δε σας κανει σκλαβες. ειχατε ηδη 3 ρολους: συζυγου, νοικοκυρας, μητερας, τωρα κι εργαζομενης. σιγουρα δε μπορειτε να ανταπεξελθετε σε ολους το ιδιο καλα.

    Καλα εισαι μεσα στην σκεψη μου αγαπητο μελος κενο κ εγω που σε κοινωνικο επιπεδο που δεν τα παω καλα κ δεν εννοω σε πραγματα οπως πληρωμη λογαριασμων κ σουπερ μαρκετ αλλα το καθημερινο παρε δωσε με συναδελφους πιστευω θα ειναι οτι χειροτερο μιας κ υπεφερα πολυ κ στο σχολειο με τους συμμαθητες κ στο πανεπιστημιο δεν μου αρεσε να ειμαι με συμφοιτητες,Σας ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις πολυ!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ
    By alex_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 24-01-2013, 16:55
  2. θρησκεια και προβληματισμος
    By ρουλα 24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 18:39
  3. Προβληματισμός τι να κάνω
    By ΚΑΤΡΙΝΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 118
    Last Post: 28-01-2012, 17:32
  4. Ας θυμηθουμε τα παλια...ενα νημα για παλια ποστ που μας εκαναν εντυπωση:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-07-2011, 12:44
  5. Προβληματισμός
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2010, 12:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •