ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ

    Σε όλη την περίοδο της κατάθλιψης μου τα Σαββατοκύριακα είαι οι χειρότερες μέρες. Εχεις πολύ χρόνο να σκεφτείς και πολύ χρόνο να αναλώσεις. Ούτε που θυμάμαι τη ζωή μου πιρν την κατάθλιψη.Τι έκανα όλη μέρα και δεν μου έφταναν οι ώρες? Τώρα ξημερώνει και λέω πως θα περάσει και αυτή η μέρα. Είναι πουδεν έχω ενέργεια και διάθεση για πολλά πράγματα. Παρατηρώ γύρω μου τους άλλους να δω τι κάνουν οι φυσιολογικοί. Κάθε τι που κάνω ή δεν κάνω μου δημιουργεί τύψεις και κυρίως αυτά που δεν κάνω. Η αποχή μου από τον παλιό τρόπο ζωής μου με κάνει να νιωθω άρρωστη και απέχω γα΄τι είμαι πεπεισμένη ότι είμαι άρρωστη ίσως περισσότεροαπό ότ είμαι πραγματικά.Μου έχει μείνει ο φόβος , η ανασφάλεια. Οι σκέψεις στρυφογυρίζουν στο μυαλό μου. Παρατηρώ τον εαυτό μου κάθε στιγμή για να δω πως είναι το σώμα μου ποια είναι τα συναισθήματα μου , σαν να με εξετάζει γιατρός όλη την ώρα και μετά θα αποφασίσω αν θα κουνηθώ, αν θα ασχοληθώ με κάτι. Και τις περισσότερες φορές μένω αδρανής.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Eγώ γενικά δεν έχω αίσθηση του χρόνου τώρα που είμαι σε θλίψη. Ενώ κάνω πολλά πράγματα, και δεν λέω \'\'άντε να περάσει η ώρα\'\', νοιώθω παράλληλα αυτή τη θλίψη ακόμα και με ένα γεμάτο πρόγραμμα. Με παραξενεύει πολύ αυτή μου η αίσθηση για το χρόνο γιατί και από άλλους έχω ακούσει ότι στην κατάθλιψη μετράς τις ώρες να περάσουν ενώ σε μένα συμβαίνει ως συνήθως το αντίθετο. Ο χρόνος νοιώθω ότι κυλάει σαν νερό και ότι από το πρωί ως το βράδυ μου φαίνεται μια δυο ώρες απόσταση. Κανείς ειδικός περί του θέματος ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ δεν καταλαβαίνω από Σαβ/κύριακα και καθημερινές.Ολες οι μέρες ίδιες μου φαινονται.Βαρετές,χωρίς νόημα.Κάνω ακριβώς τα ίδια με σένα fly.Κάθομαι και παρατηρώ συνέχεια τι αισθάνομαι.Και πάντα κάτι βρίσκω να με απασχολεί,κάποιο σύμπτωμα,μια έμμονη ιδέα που με βασανίζει.Και περιμένω πότε θα περάσει κι αυτό για να ξεκουνηθώ επιτέλους,να κάνω κάτι.Αλλά μόλις φύγει το ένα βρίσκω κάτι άλλο.Και δεν ησυχάζω ποτέ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μοναξιά αφού κάνεις πολλά πράγματα και έχεις γεμάτο πρόγραμμα λογικό μου φαίνεται να περνάνε γρήγορα οι ώρες σου.Εστω και αν τα κάνεις όλα με θλίψη.Αν καθόσουν και δεν έκανες τίποτα τότε θα σου φαινόταν κι εσένα ότι δεν περνάει ο χρόνος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Dalia
    Μοναξιά αφού κάνεις πολλά πράγματα και έχεις γεμάτο πρόγραμμα λογικό μου φαίνεται να περνάνε γρήγορα οι ώρες σου.Εστω και αν τα κάνεις όλα με θλίψη.Αν καθόσουν και δεν έκανες τίποτα τότε θα σου φαινόταν κι εσένα ότι δεν περνάει ο χρόνος.
    Nαι αλλά η θλίψη δεν έχει οπωσδήποτε και το στοχείο της ανίας ; Πότε προλαβαίνω και θλίβομαι ; Μυστήριος είμαι σε όλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μοναξια, επειδή σε άλλους η θλίψη περιλαμβανει κ την ανια, δεν σημαινει οτι για ολους μας ισχύει το ιδιο...άλλωστε αλλιως μεταφράζεται για σενα η θλίψη, αλλιως για μενα κ πάει λεγοντας. κάτι που για σενα ειναι σημαντικο για μενα αδιαφορο κλπ....δεν εισαι μυστήριος ή μαλλον ολοι κρύβουμε ενα μυστήριο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •