Μάταιη προσπάθεια διακοπής ψυχοφαρμάκων.. τη βοήθειά σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Μάταιη προσπάθεια διακοπής ψυχοφαρμάκων.. τη βοήθειά σας

    Καλημέρα,

    Απο το 2009 παίρνω Cypralex και Solian λόγω μεγάλης διαταραχής άγχους, έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω μισό + μισό και να είμαι σχετικά καλά, όμως άν δεν πάρω καθόλου έστω και μια μέρα
    γίνομαι πραγματικά ΠΟΛΥ χάλια, άλλος άνθρωπος, και για τον λόγο ότι είναι αναπάντεχο αναγκάζομαι να τα ξαναπάρω.
    Μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος σε κάτι? υπάρχει κάποιος τρόπος διακοπής δοκιμασμένος? Δεν θέλω άλλο να παίρνω φάρμακα γιατί επιβαρύνουν την υγεία μου και το
    βλέπω καθημερινά.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Όταν έχεις πραγματικά σοβαρό πρόβλημα τα φάρμακα είναι για μία ζωή....δυστυχώς!
    Ειδικά άμα τα αρχίσεις πρέπει να ξέρεις πως 99% θα τα παίρνεις για πάντα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    ο ψυχιατρος σου τι λεει?

  4. #4
    Καλησπέρα, έχεις προσπαθήσει πέρα από την χρήση φαρμάκων, να αντιμετωπίσεις το άγχος σου με άλλο τρόπο; Να μιλήσεις γι αυτό σ ένα κοντινό πρόσωπο, να κάνεις ψυχοθεραπεία ή ομαδική θεραπεία;
    Τη διακοπή των φαρμάκων καλό είναι να στη προτείνει ειδικός. Καλό θα ήταν να σε παρακολουθεί ένας γιατρός, ο οποίος και θα κρίνει επ' αυτού. Καμία διακοπή δε πρέπει να γίνεται αυτόματα..Η μετάβαση στη διακοπή χρειάζεται σταδιακή μείωση της δόσης.. Και επαναλαμβάνω είναι κάτι που θα το κρίνει ο θεράποντας γιατρός.
    Αθλείσαι; Προσπαθείς εναλλακτικά να διοχετεύσεις το άγχος σου;
    Φιλικά
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κ εγω προσπαθεια ματαια δυστυχως τα κοψα κ επαθα παλι καταθλιψη,Πηγαινε στο γιατρο σου να σου δωσει κατι που δεν σε κανει να νιωθεις ατονια η ευκολη κοπωση η αλλη παρενεργεια,Μαλλον θελεις αλλαγη φαρμακου η δοσολογιας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    θα πρέπει να πας στον γιατρό σου και να σου δώσει αγωγή διακοπής. Αυτά τα φάρμακα κόβονται σταδιακά και μόνο. Οτιδήποτε άλλο είναι επίπονο και τις πιο πολλες αναποτελεσματικό. Σταδιακά και σταθερά θα καταφέρεις να τα κόψεις. Να ξέρεις πως χρονικά αυτές οι αγωγές κρατάνε από 4-6 μήνες. Αν αισθάνεσαι πραγματικά έτοιμη να τα κόψεις μίλα με τον γιατρό σου και ζήτα του να σου ορίσει την αγωγή διακοπής.

    Και ΔΕΝ ισχύει πως αν πάρεις φάρμακα μια φορά θα τα παίρνεις για πάντα.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Το θέμα είναι οτι προσπάθησα μόνος να τα κόψω σταδιακά, απο 1, σε μισό, μετά ενα τέταρτο.. στο ένα τέταρτο δεν μπορώ.. γίνομαι χάλια, όλοι νιώθουμε το ίδιο διακόπτωντας τα χάπια? Εγώ έχω παρορμητικές σκέψεις-τάσεις, σαν να θέλω να αρχίζω να τσιρίζω, να ξεσπάσω, κάπως έτσι νοιώθω και φυσικά πολύ περίεργα.. σαν να χάνω τη συνείδηση μου ένα πράγμα, πολύ περίεργα. Μετά δεν ξέρω το άλλο, νοιώθω έτσι χάλια γιατί δεν είμαι καλά και διακόπτωντας τα χάπια μου βγαίνει όλο αυτο ή νοιώθω έτσι λόγω της εξάρτησης τόσων ετών??
    Νοιώθω τόσο άρρωστος χωρίς τα χάπια, άλλος άνθρωπος... κάποιος που τα διέκοψε? Εμπειρίες?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε βλεπω να εχεις καπιο φοβερο προβλημα μηπως πρεπει να ασχολιθεις με καπιο χομπυ για να ξεσπας εκει? μηπως σου εχει γινει εμονη ιδεα οτι αν δε το παρεις θα γινεις χαλια? οι σχεσεις σου με τους γυρω σου πως ειναι? υπαρχουν φιλοι η εισαι μονος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω δε βλεπω να εχεις καπιο φοβερο προβλημα μηπως πρεπει να ασχολιθεις με καπιο χομπυ για να ξεσπας εκει? μηπως σου εχει γινει εμονη ιδεα οτι αν δε το παρεις θα γινεις χαλια? οι σχεσεις σου με τους γυρω σου πως ειναι? υπαρχουν φιλοι η εισαι μονος?
    Πίστεψε με είμαι σε αδιέξοδο... είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις με τη ψυχή σου, φίλους έχω λίγους και καλούς όπως και μια υπέροχη κοπέλα, δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα, το προβλημα όλο είναι οτι έχω μπλέξει με τα φάρμακα και έχει μπλοκάρει το μυαλό μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα εγω παλαιοτερα τα εκοψα παροτι δεν μου εδωσε συγκαταθεση ο γιατρος απο παρενεργειες σωματικα ημουν χαλια κουραζομουν με το παραμικρο κ εντονη συχνοουρια κ μυαλο πληρως θολωμενο,Μην κανεις ο,τι σου κατεβει συμβουλεψου ειδικο

  11. #11
    Καλησπέρα Κωνσταντίνε. Με τα φάρμακα νοιώθεις εντάξει, φυσιολογικά, καθαρό μυαλό καλή διάθεση κτλ?? Γιατί αν είναι έτσι αυτό είναι πολύ θετικό σημαίνει πως έχεις βρει συνδυασμό που σου ταιριάζει, κάτι που άλλοι επιδιώκουν για χρόνια χωρίς επιτυχία.Κατα τα άλλα συνεχίζουν να είναι το ίδιο αποτελεσματικά όπως όταν τα άρχισες? Τι παρενέργεις έχουν πάνω σου?Όταν λες επιβαρύνουν την υγεία σου και το βλέπεις τι εννοείς???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Quote Originally Posted by Gandalf32 View Post
    Καλησπέρα Κωνσταντίνε. Με τα φάρμακα νοιώθεις εντάξει, φυσιολογικά, καθαρό μυαλό καλή διάθεση κτλ?? Γιατί αν είναι έτσι αυτό είναι πολύ θετικό σημαίνει πως έχεις βρει συνδυασμό που σου ταιριάζει, κάτι που άλλοι επιδιώκουν για χρόνια χωρίς επιτυχία.Κατα τα άλλα συνεχίζουν να είναι το ίδιο αποτελεσματικά όπως όταν τα άρχισες? Τι παρενέργεις έχουν πάνω σου?Όταν λες επιβαρύνουν την υγεία σου και το βλέπεις τι εννοείς???
    Όταν πάρω έστω μισό Αντικαταθλ. και μισό Αντιψυχ. είμαι μια χαρά, σχεδόν ξεχνάω το πρόβλημα, έτσι και δέν πάρω μια μέρα όμως είμαι μέρα με τη νύχτα, χάλια πολύ.
    Βασικά δεν ξέρω αν νοιώθω έτσι χάλια απο τη στέρηση του φαρμάκου ή αν νοιώθω έτσι χάλια επειδή ακόμη δεν έχω γιατρευτεί, δεν ξέρω.., το μόνο σίγουρο είναι οτι πλέον νοιώθω ασφαλής με τα χάπια
    και μού χει γίνει εμμονή ότι αν δεν τα πάρω μια μέρα δεν θα είμαι καλα - ίσως αυτό είναι το πρόβλημα

    Απο τότε που άρχισα τα χάπια εκτός του οτι σεξουαλικά είμαι πολύ πεσμένος, κοιμάμαι πολλές ώρες, έβαλα κιλά και εκτός αυτού έχω παρουσιάσει πρόβλημα δύσπνοιας και έντονη φαγούρα κυρίως στα άκρα που κανείς γιατρός δε μπορεί να εξηγήσει ( όλοι το κατατάσουν στο ψυχοσωματικό ), - είναι πολύ ενοχλητικό και αναγκάζομαι να παίρνω και χάπια αντισταμινικά.

    Τα ψυχοφάρμακα είναι τοξικά για τον οργανισμό, έτσι ενημερωτικά και πιό γενικευμένα.

    Θέλω να πώ κ κάτι που παθαίνω τώρα τελευταία μήπως τό χει κ κάποιος άλλος..
    Εκεί που είμαι μια χαρά, αρχίζω στα ξαφνικά να νοιώθω κάπως περίεργα και μπαίνει στο μυαλό μου οτι έχω κάποιο πρόβλημα υγείας σοβαρό, π.χ παθαίνω καρδιά ή έμφραγμα, με τη σκέψη αυτο γίνεται πιό έντονο μέχρι που αρχίζω πραγματικά να μή νοιώθω καλά, δλδ έχω μουδιάσματα, σφίξιμο στο στήθος και δυσφορία και νομίζω οτι παθάινω έμφραγμα! Αυτό το έχει πάθει κανείς?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    κωσταντίνε καλέ μου έχεις κάνει ένα μεγάλο σφάλμα.Προσπάθησες να κόψεις μόνος σου τα φάρμακα χωρίς καν να έχεις πάει στο γιατρό σου!
    Ειλικρινα δεν έπρεπε να το κάνεις αυτο!Εγώ είμαι σε φαρμακευτική αγωγή 2 χρόνια και έστω και ένα βράδυ αν δεν πάρω το αντιψυχικό την άλλη μέρα άστο,δεν την παλεύω για κανένα λόγο!
    Λοιπόν μην περιμένεις άλλες απαντήσεις από εμας,ούτε να προσπαθήσεις να βρεις εναλλακτικές για να ξεχάσεις το προβλημα σου,που ακόμα δεν έχεις γίνει καλά.
    Τα φαρμακα και φυσικά κόβονται αλλά μονο με εντολές γιατρού.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Τα φαρμακα και φυσικά κόβονται αλλά μονο με εντολές γιατρού.
    Δέσποινα και εγώ έτσι νόμιζα και όταν ήθελα να κόψω τα σίπραλεξ. 3 διαφορετικοί γιατροί μου έδωσαν 3 διαφορετικές απόψεις. Ο πρώτος μου είπε πως μπορώ να τα κόψω κατευθείαν, ο δεύτερος να τα παίρνω μέρα παρα μέρα και ο τρίτος να μειώσω τη δόση στα 5mg. Από ότι καταλαβαίνεις δεν υπάρχει ιατρικό πρωτόκολλο που να λέει πως γίνεται η "σωστή" διακοπή των φαρμάκων τέτοιου είδους. Οι γιατροί δρουν με βάση την εμπειρία τους και το ότι νομίζουν εκείνοι για σωστό. Παρόλα αυτά πιστεύω πως θα ήταν συνετό να συμβουλευτεί κανείς τον γιατρό του όταν δυσκολεύεται να διακόψει την αγωγή του.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Απο τότε που άρχισα τα χάπια εκτός του οτι σεξουαλικά είμαι πολύ πεσμένος, κοιμάμαι πολλές ώρες, έβαλα κιλά και εκτός αυτού έχω παρουσιάσει πρόβλημα δύσπνοιας και έντονη φαγούρα κυρίως στα άκρα που κανείς γιατρός δε μπορεί να εξηγήσει ( όλοι το κατατάσουν στο ψυχοσωματικό ), - είναι πολύ ενοχλητικό και αναγκάζομαι να παίρνω και χάπια αντισταμινικά.
    Θέλω να πώ κ κάτι που παθαίνω τώρα τελευταία μήπως τό χει κ κάποιος άλλος..
    Εκεί που είμαι μια χαρά, αρχίζω στα ξαφνικά να νοιώθω κάπως περίεργα και μπαίνει στο μυαλό μου οτι έχω κάποιο πρόβλημα υγείας σοβαρό, π.χ παθαίνω καρδιά ή έμφραγμα, με τη σκέψη αυτο γίνεται πιό έντονο μέχρι που αρχίζω πραγματικά να μή νοιώθω καλά, δλδ έχω μουδιάσματα, σφίξιμο στο στήθος και δυσφορία και νομίζω οτι παθάινω έμφραγμα! Αυτό το έχει πάθει κανείς?
    Το πρώτο που ανέφερες δεν είναι και τόσο καλό. Οι παρενέργειες που περιγράφεις είναι πολύ άσχημες και πρέπει να σε επιβαρύνουν αρκετά ψυχολογικά. Είναι γεγονός πως οι γιατροί δεν τις αναγνωρίζουν, έχω προσωπική εμπειρία με αυτό. Πάντως να προσέχεις, σε ελάχιστες περιπτώσεις οι παρενέργεις(συνήθως οι σεξουαλικές) επιμένουν μετά την διακοπή τέτοιου είδους φαρμάκων για πολύ καιρό. Κάτι τέτοιο βέβαια συμβαίνει σπάνια. Μπόρείς να διαβάσεις αυτό αν γνωρίζεις αγγλικά.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Post-SS...al_dysfunction όπως και αυτό http://wp.rxisk.org/pssd-if-a-drug-caused-blindness/ αυτο είναι στα ελληνικά από το αυτό εδώ το φόρουμ http://www.e-psychology.gr/forum/sho...sexual-synrome εγώ πήρα σίπραλεξ για δύο εβδομάδες περίπου, εμφάνισα σεξουαλικές παρενέργεις, και τώρα 4 μήνες μετά, δεν είμαι ακόμη 100% όπως πριν.
    Αυτό το τελευταίο εμένα μου ακούγεται σαν καραμπινάτη κρίση πανικού...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπτώματα διακοπής Seroxat
    By kostasc in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 22-05-2023, 05:14
  2. ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2013, 20:27
  3. Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 03-06-2011, 17:22
  4. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51
  5. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •