ψυχολογος vs ψυχιατρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    ψυχολογος vs ψυχιατρος

    καλησπερα σε ολους..
    παρολο που πασχω απο ιψδ χρονια τωρα το ανακαλυψα περυσι επειδη περασα μια περιοδο μεγαλης εξαρσης των συμπτωματων.εχω παει και σε ψυχιατρους και σε ψυχολογους αλλα δεν εχω ξεκινησει θεραπεια .εσεις πιστευετε πως για την ιψδ ειναι καταλληλοτερος ενας ψυχιατρος η να συμβιβαστω με ψυχολογο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω λεω καλυτερα ψυχολογος , ειδικα τωρα που εισαι εγκυος.
    Αν χρειαστεις ψυχιατρο νομιζω θα στο πει ο ψυχολογος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Ψυχίατρος για φάρμακα καλύτερα.
    Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ κοροιδεύουν τον κόσμο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εγω λεω καλυτερα ψυχολογος , ειδικα τωρα που εισαι εγκυος.
    Αν χρειαστεις ψυχιατρο νομιζω θα στο πει ο ψυχολογος.
    ξερεις τι ..?παω εδω κ ενα μηνα σε μια ψυχολογο νοσοκομειο λογω οικονομικων..μου εξηγησε οτι θα κανουμε γνωσιακη θεραπεια..αλλα παρολο π εχω παει τωρα 4-5 φορες δεν εχει ξεκινησει ακομα αυτη η θεραπεια.φαινεται πολυ συνεργασιμη η γυναικα δεν λεω και οτι ξερει τι κανειαλλα σκεφτομαι μηπως δεν ειναι σε θεση να μου λυσει αμεσα τα θεματα μου..εκτος αυτου την εχουν στο παιδοψυχιατρικο ...και σκεφτομαι μηπως δεν ειναι ειδικευμενη σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου..

  5. #5
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Ψυχίατρος για φάρμακα καλύτερα.
    Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ κοροιδεύουν τον κόσμο.
    σκατα φαρμακα δεν ξαναπερνω ουτως η αλλως .απλα στον ψυχολογο μπορεισ να πηγαινεισ καθε βδομαδα στον ψυχιατρο οχι και τοσο συχνα νομιζω..θυμαμαι μια πολυ καλη γιατρο ψυχιατρο που ειχα παει.με τη πρωτη φορα που την επισκεφτηκα ανακουφιστικα.για οτι την ρωτουσα ειχε μια απαντηση.ητανε ακριβης σε αυτα π ελεγε και πολυ ενθαρρυντικη.θυμαμαι στη μητερα μου τοτε που ειχε ερθει εκει και ρωτουσε με αγωνια τι εχω εκεινη γελασε και ειπε μην ανησυχειτε!το παιδι σασ εχει τη γριπη τησ ψυχιατρικησ!αναφεροταν στην ιψδ.αν ειναι δυνατον!τεσπα κριμα γτ λογω οικονομικων δεν εχω τη δνατοτητα να πηγαινω εκει παλι..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Γεια σου!
    Δεν παίρνεις για την ώρα θες να πεις...γιατί δυστυχώς κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να ξαναπάρεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Γεια σου!
    Δεν παίρνεις για την ώρα θες να πεις...γιατί δυστυχώς κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να ξαναπάρεις.
    δεν θελω να ξαναπαρω.νομιζω πως με θολωνανε και πως με αλλαζανε κατα καποιο τροπο που δεν μου αρεσε..γιαυτο και θελω να τα αποφυγω οσο το δυνατον καλυτερο για εμενα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ειναι σοβαρο θεμα τωρα που εισαι εγκυος να παρεις κατι που δεν θα επιβαρυνει το παιδι εφοσον εχεις κ εσυ προβλημα,Προσωπικα συνδιαζω ψυχολογο κ ψυχιατρο απλα ο ψυχιατρος ειναι μονο για να γραφει φαρμακα ενω στην ψυχολογο πηγαινω κ μιλαω,Προσπαθησε να τα συνδιασεις κ πανω απο ολα να κανεις καλη επιλογη γιατι εχω τυχει κ σε σκαρτους γιατρους

  9. #9
    Από τη στιγμή που είσαι έγκυος και δεν μπορείς να πάρεις κάποια φαρμακευτική αγωγή, θα πρέπει να ξενικήσεις με έναν ψυχολόγο.

    Μην περιμένεις ότι με 3-4 συνεδρίες θα λύσεις τα προβλήματά σου. Οι πληγές τις ψυχής χρειάζονται πολύ χρόνο και πολύ συζήτηση για να αρχίσουν να μαλακώνουν. Και κάτι ακόμη. Ένας ψυχολόγος δεν θα σου λύσει τα προβλήματα. Θα σου δείξει το τρόπο και το δρόμο και από εκεί και πέρα είναι στο δικό σου χέρι πως θα τα διαχειριστείς.

    @skata: Οι ψυχολόγοι κάνουν λειτούργημα... Αρκεί να βρεις τον σωστό...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    καταρχάς η δουλειά του ψυχολόγου είναι εντελώς διαφορετική από αυτήν του ψυχιάτρου. Η όποια μορφή ψυχοθεραπείας θέλει χρόνο και πολύ δουλειά με τον εαυτό σου..το βασικό με τον ψυχολόγο είναι να ταιριάζετε ...να υπάρχει χημεία... έτσι θα δουλέψει το πράγμα καλύτερα και γρηγορότερα. Ο ψυχίατρος είναι πιο άμεσος στην ''θεραπεία'' μιας και χρησιμοποιεί φάρμακα που στην ουσία καταστέλλουν τα συμπτώματα του προβλήματος αλλά δεν λύνουν αυτό καθαυτό το πρόβλημα... εκεί και πάλι έρχεται η ψυχοθεραπεία που λόγω των φαρμάκων λειτουργεί πιο γρήγορα. Δεν είναι κακό να σπαταλήσεις χρόνο για να ασχοληθείς με την ψυχή σου... Θα σου πρότεινα τα κέντρα ψυχικής υγείας ως μια καλή (σχετικά) λύση και οικονομική. Από την ώρα που επισκέπτεσαι ήδη ψυχολόγο πες της τους προβληματισμούς σου αυτούς που λες και σε μας ( αν έχει την γνώση να σε αναλάβει, αν έχει την διάθεση, πότε θα ξεκινήσετε κτλ) Μίλα ανοιχτά είναι το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Κανένας απ΄τους δύο. Και οι δύο κατηγορίες αποτελούνται από ψεύτες, υποκριτές και εκμεταλλευτές ανθρώπων, ο ορισμός των γλειφτών του συστήματος.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Κανένας απ΄τους δύο. Και οι δύο κατηγορίες αποτελούνται από ψεύτες, υποκριτές και εκμεταλλευτές ανθρώπων, ο ορισμός των γλειφτών του συστήματος.
    αυτο ακριβως σκεφτομαι κ φουντωνω....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    από όλα τα μηνύματα που διάβασα κλειδί σκέψης τα είπες σωστά και απλά.μπράβο έτσι ακριβώς είναι.

  14. #14
    Δεν μπορεις να γενικευει κανεις οτι ολοι οι ψυχολογοι/ψυχιατροι ειναι εκμεταλλευτες, ψευτες, γλειφτες κλπ κοσμητικα επιθετα. Επειδη καποιοι απο τους προλαλησαντες απογοητευτηκαν δε σημαινει πως πρεπει να γενικευουν.
    Χωρις να εχω δοκιμασει, πιστευω πως τα φαρμακα ηρεμουν αλλά δεν αλλάζουν τον τροπο σκεψης. Λόγω της ηρεμίας που προκαλουν υποβοηθουν σ αυτη την αλλαγη η οποια αλλαγη ωστοσο θα πρεπει να επιτευχθει μεσα απο διαχιειριση της σκεψης απο το ιδιο το ατομο. Θα συμφωνησω με την αγαπητη betelgeuse ότι λόγω εγκυμοσυνης σου καλυτερα να απευθυνθεις σε ψυχολογο. Η ιψδ ειναι τροπος σκεψης, ειναι διαστρεβλωμενη μορφη λειτουργιας της σκεψης. Ειχα γραψει αρκετες φορες στην ενοτητα αυτη για τη μεθοδο της εσωτερικης παρατηρησης η οποια θεωρω ότι ειναι αποτελεσματικη στην αντιμετωπιση του προβληματος, αφου σε μαθαινει πως εσυ να ελέγχεις τη σκεψη σου και να περιοριζεις τη διαστρεβλωση σ αυτη. Αν θες ψαξε το λιγακι ή ρωτα γι αυτην καποιο ψυχολογο.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Ψυχολογος ή ψυχιατρος?
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 14-06-2012, 10:23
  2. ψυχολογος ή ψυχιατρος;
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 24-09-2011, 00:49
  3. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 21:04
  4. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 18:32
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ?
    By αντωνης25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2006, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •