Διαγνωση:Ζεις σε πένθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6

    Διαγνωση:Ζεις σε πένθος

    Παιδιά καλησπέρα και από εμένα,
    σας διαβάζω τουλάχιστον 2 εβδομάδες και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σας πω την δική μου ιστορία.
    Με έχει προβληματίσει όλο αυτο που βιώνω ξαφνικά και αναρωτιέμαι τι μου συμβαίνει..

    Τον Μάιο αποφάσισα να επισκεφτώ για πρώτη φορά στη ζωή μου κάποιον ψυχολόγο γιατί παρατήρησα συμπεριφορές στον εαυτό μου που μου δημιουργούσαν προβλήματα στον τομέα της εργασίας μου.
    Ποιό συγκεκριμένα άρχισε να μου φαίνεται βουνό η διαχείριση των καθημερινών αιτημάτων που έπρεπε να διεκπαιρώσω με αποτέλεσμα να κοιτάω τον υπολογιστή μου μην γνωρίζοντας από που να αρχίσω .Άρχισα να είμαι επιθετική στους λίγους φίλους μου και να κλείνομαι στο εαυτό μου.Επίσης άρχισα να μην ανέχομαι καμία κριτική και να αρνούμαι να καταπιεστώ σε πράγματα που με χαλαρώνουν(ποτό)

    Να κάνω μια παρένθεση εδώ και να σας πω ότι είμαι 42 χρ ,χωρισμένη με 2 παιδιά φοιτητές που δεν ζούμε μαζί.Τα τελευταία 3 χρόνια έχουν συμβεί τρομερές ανατροπές στον τρόπο ζωής μου (έχασα δουλειά,σπίτι,σχέση)

    Αισθανόμουν τόσο χάλια που μπήκα στην διαδικασία να ψάξω να βρω δωρέαν υπηρεσίες για να βοηθώ (η οικονομική μου κατάσταση είναι τραγική και δεν με παίρνει να χάσω το μοναδικό πράγμα που μου έχει μείνει την δουλειά )
    Και βρήκα στον δήμο που μένω..έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο και όχι με ψυχίατρο γιατί πίνω καθημερινά 1-2 ποτά και δεν ήθελα να πάρω φάρμακα.
    Μετά από 3 συνεδρίες η ψυχολόγος με προέτρεψε να επισκευτώ και την ψυχίατρο για να δούμε εάν έκρινε σκόπιμο να πάρω κάποια αγωγή.
    Δεύτερη παρένθεση να σας πω ότι της έιχα ξεκαθαρίσει το θέμα με την καθημερινή κατανάλωση αλκοόλ δεν το διαπραγματεύομαι,μιας και είναι η μοναδική μου απόλαυση και χαλάρωση αυτήν την εποχή.
    Η ψυχίατρος μετά από μια σύντομη περίληψη της κατάστασης μου είπε να πάρω ladose για 1 μήνα και να ξανά πάω μετά.
    Για καλή μου τύχη δεν ταίριαξε η χημεία μου με την ψυχίατρο και αποφάσισα ότι δεν μπορώ να πάρω χάπια χωρίς να ´εχω κάποιον γιατρό να με παρακολουθεί.Είχα αποφασίσει ότι δεν θα την ξανά επισκεπτόμουν.
    Έιπα την απόφαση μου στην ψυχολόγο η οποία μου είπε ότι χρείαζομαι σίγουρα ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα θα επιτάχυναν την διαδικασία.
    Την ευχαρίστησα και αυτή με την σειρά μου για τον χρόνο της (αισθανόμουν άβολα που βρέθηκα σε αυτή την κατάσταση)και προσπάθησα να συνεχίσω παλευοντας το μόνη .

    Η καθημερινότητα έγινε πολύ δύσκολη γιατί ´αρχισαν και κάποιες ταχυπαλμίες και δυσφορίες στα καλά καθούμενα..
    Μια καλή μου φίλη ,μου έκλεισε ραντεβού σε μια ψυχίατρο που γνωρίζει και εμπιστεύεται .
    Αποφάσισα να πάω για να ακούσω και την δική της γνώμη.
    Διηγήθηκα λοιπόν και σε αυτή την ιστορία της ζωής μου περιλιπτικά και επιγραμματικά ´οπως καταλαβαίνετε .
    Η δική της γνώμη ήταν ότι καλά έκανα που δεν πήρα τα ladose μιας και ο συνδιασμός τους με το ποτό θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα στην εργασία μου.
    Μου είπε ότι ζω σε κατάσταση πένθους τα τελευταία 3 χρόνια ,έχω αφήσει τον εαυτό μου,παρακολουθώ την ζωή από το βάθος ενός πηγαδιού και εάν δεν κάνω κάτι θα αρωστήσει το σώμα μου.Ο άνθρωπος χωρίς όνειρα πεθαίνει..
    Έπεσε σε όλα μέσα όσον αφορά το τι αισθάνομαι και την αντιμετώπιση της ζωής μου.
    Μου έδωσε 4 συπληρώματα διατροφής για ενίσχυση του νευρικού συστήματος και μου είπε ότι πρέπει να κάνω οπωσδηποτε ψυχοθεραπεία.

    Τελειώνοντας να σας πω ότι οι ταχυκαρδίες και η δυσφορία που αισθάνομαι έχουν γίνει καθημερινές και είναι πλέον γολγοθάς να τελειώσω το 8ωρο...

    Εάν γνωρίζει κάποιος ας μου πει που μπορώ να βρω έναν ψυχίατρο η ψυχολόγο χωρίς πολλά χρήματα για να ξεκινήσω την ψυχοθεραπεία.
    Η ψυχίατρος της φίλης μου είναι πολύ ακριβό σπορ για εμένα και η ψυχίατρος του δήμου μου φάνηκε άπειρη.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου μαρς. Απ οτι γραφεις επισκεφτηκες 3 ειδικους. Τι διαγνωση σου εκανε ο καθενας?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Η μόνη δίαγνωση που άκουσα ήταν από την 3η ψυχίατρο ,ότι ζω σε κατάσταση πένθους .Στις 2 πρώτες του δήμου που ρώτησα να μάθω τι έχω και έαν είναι κατάθλιψη μου είπαν ότι δεν θέλουν να βάλουν ταμπέλα σε κάποιον και απέφυγαν να απαντήσουν συγκεκριμένα.
    Δεν επέμεινα να πάρω απάντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οι ανατροπες στη ζωη σου σε τι αναφερονται? Για πες 2 λογια πιο συγκεκριμενα. Και πριν ποσο καιρο εγιναν?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Mars, από την ιστορία σου θα έλεγα ότι συμφωνώ με την 3η ειδικό. Ομολογώ ότι μου φάνηκε αλλοπρόσαλλη (για να μην πω ευθυνόφοβη και δείγμα απειρίας ή και αδιαφορίας) η προσέγγιση των δύο ειδικών του δήμου. Το λέω βέβαια με επιφύλαξη, γιατί δεν σε γνωρίζω και οπωσδήποτε από το διαδίκτυο μπορεί να λείπουν πολλές πληροφορίες. Αλλά αν μη τι άλλο, δεν μπορεί να σε παραπέμψει κάποιος με το καλημέρα σας για φαρμακευτική αγωγή χωρίς να σου πει το λόγο (δεν μετράει καθόλου σαν αιτιολογία ένα σκέτο 'θα επιταχύνει τη διαδικασία'). Ούτε βρίσκω λογικό το 'πάρε ladose' έτσι απλά. Τώρα, το θέμα με το αλκοόλ... συνήθως 1-2 ποτά (αν μένεις όντως σε αυτά), δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς να τα 'διαπραγματευτείς'. Όμως την ουσία της ζωής σου αξίζει να τη διερευνήσεις και να αρχίσεις να κινείσαι λίγο προς τα έξω (έξω από το 'τούνελ'). Για εμένα θα ήταν καλό να παραμείνεις για ένα διάστημα στην ειδικό που φάνηκε να σου ταιριάζει και όπως λες έπεσε σε όλα μέσα, και φάνηκε να έχει μια πιο προσεκτική και βήμα-βήμα προσέγγιση. Θα ήταν πολύ δύσκολο να αντέξεις οικονομικά μαζί της για ένα τρίμηνο - αν όχι με εβδομαδιαία συχνότητα, έστω με 3 επισκέψεις τον μήνα? Υποθέτω κάνει η ίδια την ψυχοθεραπεία έτσι? Οι τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Ναι marina είναι αδύνατον να συνεχίσω με την 3η γιατρό, οχι 3 αλλά ουτε μια φορά τον μήνα δεν αντέχω. Και κάτι που παρέλειψα να πω είναι ότι δεν δέχτηκε να της πληρώσω την 1η επισκεψη, και μου είπε οτι χρειαστώ να την πάρω τηλέφωνο...με συγκίνησε η πράξη της και παράληλα αισθάνθηκα πολυ άσχημα για την κατάσταση που έχω βρεθεί ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    mars εγω θα σου πω οτι πρεπει να την παρεισ την χημεια το λαδοσακι δεν κανει κακο με τα 2 ποτα σου και μαλλον εκεινεσ σου ειπαν την αληθεια δε θελω να μιλησω για γιατρουσ αλλα εμενα η τριτη γιατροσ μου βρωμαει
    εγω θα προτεινα να κοψεισ τα συμπληρωματα που σου εδωσε γιατι δυναμωνουν τον οργανισμο και σκανε πιο εντονα τα ψυχοσωματικα σου
    γιατροσ δεν ειμαι αλλα ειμαι ασθενησ με πολυ μεγαλη εμπειρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Eυχαριστω elis για τον χρόνο σου και για τις συμβουλές σου,προς το παρόν έχω αποφασίσει να προχωρήσω με τα συμπληρώματα και να βρω κάποιον γιατρό για να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία ..

    Kerasi οι σοβαρές ανατροπές στην ζωή μου έγιναν τα τελευταία 3 χρόνια και επιγραμματικά είναι οι εξής:
    Εχασα την δουλειά μου (οικογενειακή επιχείρηση)που δούλευα εκεί όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου από παιδί ακόμη
    Εχασα οτι περιουσία υπήρχε λόγω χρεών όπως καταλαβαίνεις,(με φιλοξενεί μια φίλη όλο αυτό το διάστημα)
    Τα παιδιά μου που ζούσαμε μαζί τελειωσαν το σχολείο και είναι πλεον και οι δυο φοιτητες αλλά μένουν στο σπίτι του παππού τους μιας και εγώ δεν μπορώ να τους προσφέρω ούτε αυτό.βρισκόμαστε 1φορά περίπου τον μήνα.Με λίγα λόγια διαλύθηκε η οικογένεια.
    Χώρισα από τον μοναδικό άνθρωπο που αγάπησα στην ζωή μου και φυσικά ούτε λόγος να σκεφτώ να πάω παρακάτω.
    Να φανταστείς δεν έχω βιβλιάριο υγείας (δεν είχα βγάλει ποτέ,δεν το χρειάστηκα)και δεν μπορώ να βγάλω τώρα μιας και υπάρχουν χρέη στο ταμείο που ήμουν εξαιτίας της επιχείρησης που έκλεισε.
    Δεν μπορώ να έχω ποτέ τίποτε στο όνομα μου πράγμα που με κάνει να μην έχω κανένα όνειρο για το μέλλον και καμία διάθεση να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
    Να μην αναφέρω τα δικαστήρια που εκκρεμούν..
    Το μόνο που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι μια δουλεία για επιβίωση και τίποτα άλλο.

    Πριν από αυτά τα γεγονότα των τελευταίων 3 χρόνων ,τα σημαντικότερα γεγονότα της ζωής μου ήταν ο θάνατος της μητέρας μου όταν ήμουν έφηβη,ο γάμος μου σε ηλικία 20χρ από προξενιό και το διαζύγιο στα 30 μου.
    Και από όλο αυτό ευτηχώς μου έμειναν 2 υπέροχα παιδιά και μία δουλειά για όσο πάει.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Mars View Post
    Ναι marina είναι αδύνατον να συνεχίσω με την 3η γιατρό, οχι 3 αλλά ουτε μια φορά τον μήνα δεν αντέχω. Και κάτι που παρέλειψα να πω είναι ότι δεν δέχτηκε να της πληρώσω την 1η επισκεψη, και μου είπε οτι χρειαστώ να την πάρω τηλέφωνο...με συγκίνησε η πράξη της και παράληλα αισθάνθηκα πολυ άσχημα για την κατάσταση που έχω βρεθεί ..
    Αυτό είναι ένα πολύ θετικό ξεκίνημα... κι είναι κρίμα που όπως λες δεν μπορείς να αντέξεις ούτε μία επίσκεψη. Δεν θα μπορούσες να της ζητήσεις καθοδήγηση σχετικά με το πού να απευθυνθείς από εδώ και πέρα?

    Πάντως, φυσικά και δεν ισχύει το ότι γίνονται πιο έντονα τα ψυχοσωματικά με τα συμπληρώματα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Marina καλησπέρα,Εχω αποφασίσει να το ψάξω σοβαρά από Σεπτέμβριο, μιας και όπως όλοι ξέρουμε στην Ελλάδα δεν δουλεύει τίποτα τον Αύγουστο..

    το μόνο που θέλω αυτήν την στιγμή είναι να πάρω την άδεια μου ,να πάρω μια σκηνή και να προσπαθήσω να βρω τον ευατό μου σε κάποια παραλία..να μην σκέφτομαι τίποτα..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μπορεί να μην δουλεύει τίποτα τον Αύγουστο, αλλά μπορεί θαυμάσια να ανασυγκροτηθεί ένας ταλαιπωρημένος οργανισμός με τις διακοπούλες!
    Καλά να περάσεις!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1

    gul

    Kerasi οι σοβαρές ανατροπές στην ζωή μου έγιναν τα τελευταία 3 χρόνια και επιγραμματικά είναι οι εξής:
    Εχασα την δουλειά μου (οικογενειακή επιχείρηση)που δούλευα εκεί όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου από παιδί ακόμη
    Εχασα οτι περιουσία υπήρχε λόγω χρεών όπως καταλαβαίνεις,(με φιλοξενεί μια φίλη όλο αυτό το διάστημα)
    Τα παιδιά μου που ζούσαμε μαζί τελειωσαν

Similar Threads

  1. Ζεις για να πεθανεις?
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 27-07-2012, 15:41
  2. Οταν το περιβαλλον που ζεις σου μοιαζει εχθρικο...
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 29-10-2011, 18:44
  3. Όσο ζεις...δεν μαθαίνεις...τελικά...
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-08-2011, 22:54
  4. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ?
    By dynamiki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-05-2011, 15:47
  5. Πώς μαθαίνεις να ζεις με αυτό?
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 01-03-2011, 01:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •