κολληματα και ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94

    κολληματα και ψυχωση

    ηθελα να ρωτησω στιε ψυχωσεις ως συμπτωμα υπαρχουν κολληματα??ας πουμε εγω εχω φαει κολλημα με το καλο και το κακο,μπορει αυτο να χαρακρηριστει μανια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    τι εννοεις με το καλο και το κακο γινε λιγο πιο αναλυτικη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    μου ερχεται πολυ συχνα η λεξη διαβολος στο μυαλο,κοιταω στο να φερομαι οσο πιο σωστα και καλοσυνατα στους αλλους(δεν πιστευω να ειναι τραβηγμενο αυτο) και το αλλο που σκεφτομαι ειναι τα πνευματα καλα,κακα,και επισης αν σκεφτομαι το κακο αν μπορει να με επιρεασει,τραβηγμενο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    purity.. οταν εχεις ψυχωση δε καταλαβαινεις τα συμπτωματα, ερχονται υπουλα και δε μπορεις να καταλαβεις την πραγματικοτητα οπως ειναι. μια απλη εμμονη δεν ειναι συμπτωμα και απο τη στιγμη που αναρωτασαι αν ειναι, παει να πει οτι εισαι μια χαρα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    αρχικα δεν τα καταλαβαινεις αλλα μετα ναι,και κατα τη διαρκεια του συμπτωματος,ας πουμε στις ακουστικες ξερεις οτι μονο εσυ τις αντιλαμβανεσαι και οτι ειναι συμπτωμα..μου εχει τυχει να ακουσω μια ψευδαισθηση(δυο φορες εχει συμβει να ακουσω φωνη)και το εχω αντιληφθει κατευθειαν οτι ειναι συμπτωμα..σε αλλα συμπτωματα που δεν ηξερα τι επαιξα δεν τα καταλαβαινα...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ακριβως το αντιθετο συμβαινει σε ενα ψυχωσικο επεισοδιο... στην αρχη αν εισαι τυχερος μπορει και να το καταλαβεις αν προχωρησει λιγο η ψυχωση δεν εχεις γυρισμο παρα μονο με φαρμακα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    χωρις φαρμακα ειναι δυνατον να υποχωρησει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Σου εχω απαντησει και σε αλλο σου ποστ οτι τα συμπτωματα της ψυχωσης δεν ξεπερνιουνται χωρις αντιψυχωσικα και θα στο ξαναλεω.Οσο για το αν ακουσες φωνες αποκλειεται να το αντιληφθηκες αμεσα οπως λες επισης υπαρχει περιπτωση να νομιζεις οτι και οι αλλοι ακουνε αυτες τις φωνες.Στην αρχη μπορει η ψυχωση να ειναι ψιλολαιτ και να το περνεις χαμπαρι οτι κατι τρεχει αλλα οσο περναει ο καιρος χειροτερευεις.Εγω οταν ημουν στα ντουζενια μου επερνα 20μλ ζυπρεξα 3 νταβορ2,5 και εναμιση μηνα δεν με επιανε τιποτα αφου ειχα κανει την αποπειρα οπου ειχα φαει ενα τσουβαλι αντιψυχωσικα σε ενεσιμη μορφη και χαπια οταν καθησα στο νοσοκομειο με πολλαπλα καταγματα και οταν βγηκα επειδη ειχανε κοψει τα ενεσιμα την ξαναψωνησα για τα καλα δηλαδη ημουν ικανος να ξαναπηδουσα απο μπαλκονι και οχι πρωτο οροφο οπως την πρωτη φορα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    mamra κι ομως το αντιληφθηκα κατεφθειαν,ο καθενας βιωνει διαφορετικα την ψυχικη ασθενεια,ηξρα οτι ονο εγω τις ακουσα...ελπιζω να τα πηγαινετε καλα με ολη μου την καρδια,οποιος μπορει αςμου απαντησρι στην αρχικη μου ερωτηση,και επισης κατι αλλο σχετικα με τους εφιαλτες,εχω εφιαλτες καθε μερα,ειναι και αυτο συμπωμα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by purity View Post
    μου ερχεται πολυ συχνα η λεξη διαβολος στο μυαλο,κοιταω στο να φερομαι οσο πιο σωστα και καλοσυνατα στους αλλους(δεν πιστευω να ειναι τραβηγμενο αυτο) και το αλλο που σκεφτομαι ειναι τα πνευματα καλα,κακα,και επισης αν σκεφτομαι το κακο αν μπορει να με επιρεασει,τραβηγμενο?
    -αν ταυτιζεσαι με το καλο σε επηρεαζει το καλό , αν ταυτίζεσαι με το κακό σε επηρεαζει το κακό, εσυ αποφασίζεις .. !
    Για τους εφιάλτες , είναι ενα συμπτωμα ,αλλα καθως εφιάλτες μπορει να δει ολος ο κοσμος δεν αξιολογείται , δεν μπορεις να κανεις κατι ιδιαίτερο γιαυτό , αν βελτιωθει η γενικη κατασταση θα βελτιωθει και αυτο.
    -ενα κολημα δεν ειναι μανία ,ειναι απλα ενα κόλημα , ολοι εχουν κολήματα ..
    - αυτος /αυτη που ακουει φωνες το αντιλαμβάνεται προφανως αμεσα , δεν ειναι ενα ονειρο που μπορει και να μην το θυμάται , ειναι μια αντιληψη τετατετ σε εκγρηγορση !

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    path ευχαριστω για την απαντηση σου,ελπιζω βα εισαι καλα!!

Similar Threads

  1. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 08:40
  2. Ασχημα κολληματα
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-07-2011, 11:08
  3. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  4. ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 25-07-2008, 08:53
  5. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •