ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ

    Πρόσφατα,και με αφορμή μιας άσχημης φάσης που περνούσα,θυμήθηκα και έψαξα στην βιβλιοθήκη μου για 2 βιβλία που είχα σχετικά με την κατάθλιψη.
    Το ένα μου το είχε προτείνει ο γιατρός μου και λέγεται "Θέα στο σκοτάδι" του William Styron.Πρόκειται ουσιαστικά για μία αναφορά στον εαυτό του,καθώς υπήρξε ο ίδιος καταθλιπτικός και έφτασε στα όρια της αυτοκτονίας.Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το αποκαλέσω "αυτοβιογραφία".Το βιβλίο γράφτηκε αφού βέβαια είχε ανακτήσει την ψυχική του υγεία,και είναι πραγματικά συγκλονιστικός ο τρόπος γραφής του.Προσωπικά,σε ορισμένα σημεία,ένιωσα να ταυτίζομαι.
    Το δεύτερο είναι ένα συμβουλευτικό κατά κάποιο τρόπο με τίτλο "κατάθλιψη:τι την προκαλεί και πώς να την ξεπεράσετε" του ψυχιάτρου Payl Hauck.Απευθύνεται όχι μόνο στους πάσχοντες αλλά και στον περίγυρό τους και με πρακτικούς τρόπους περιγράφει πώς μπορούν να μετριαστούν ή να ξεπεραστούν κάποιες κρίσεις.
    Και τα δύο νομίζω ότι αξίζουν προσοχής.
    'Οσοι τα έχετε διαβάσει,περιμένω ανυπόμονα γνώμες και σχόλια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Ποτέ δεν μπόρεσα να διαβάσω σοβαρό βιβλίο όταν ήμουν σε φάση κατάθλιψης. Τα σημειώνω για μετά την μπόρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Διαβάζω και ακούω \"Θεραπεύτηκα από την κατάθλιψη\"...Πώς ρε παιδιά;Για πείτε και σε μένα;Εγώ γιατί νομίζω πως αν νοσήσεις μία είσαι μετά έρμαιο για μια ζωή να τυραννιέσαι με υφέσεις και υποτροπές;;;Ωραίο και πρακτικό βιβλίο για την κατάθλιψη βρήκα το \"ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για να την αντιμετωπίσετε\" του Dr.Robert Buckman& Anne Charlish εκδόσεις \"ΧΡΥΣΗ ΠΕΝΑ\" όπου μέσα έχει 4 κεφάλαια ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ/ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ/ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ/ΝΙΚΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ....Προσωπικά το θεώρησα δεόντως κατατοπιστικό και δεν απευθύνεται σε ειδικούς..Τοιουτοτρόπως είναι ευνόητο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Paulo Coelho- Η Βερονικα αποφασίζει να πεθάνει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by kassi_21
    Διαβάζω και ακούω \"Θεραπεύτηκα από την κατάθλιψη\"...Πώς ρε παιδιά;Για πείτε και σε μένα;Εγώ γιατί νομίζω πως αν νοσήσεις μία είσαι μετά έρμαιο για μια ζωή να τυραννιέσαι με υφέσεις και υποτροπές;;;
    Aυτή η θέση βολεύει μόνο τους επαγγελματίες της ψυχικής υγείας που δεν νοιάζονται για τη απαλλαγή του ανθρώπου που έχουν μπροστά τους από τον πόνο. Ας είχα συντροφικότητα και σου λεγα αν ήμουν θλιμένος. Η κατάθλιψη θεραπεύεται. \'Ημουν πολλά χρόνια καλά, και τους τελευταίους μήνες \"υποτροπίασα\'\' αν αυτό μπορώ να το πω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by demetrios38
    Paulo Coelho- Η Βερονικα αποφασίζει να πεθάνει
    Αυτό είναι πραγματικά συγκινητικό βιβλίο......Έπιασα feeling!!!!!!Απλά είναι λογοτεχνικό και όχι επιστημονικό....Και είναι η ιστορία μιας καταθλιπτικής και μάλλον οριακής γυναίκας.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by kassi_21
    Διαβάζω και ακούω \"Θεραπεύτηκα από την κατάθλιψη\"...Πώς ρε παιδιά;Για πείτε και σε μένα;Εγώ γιατί νομίζω πως αν νοσήσεις μία είσαι μετά έρμαιο για μια ζωή να τυραννιέσαι με υφέσεις και υποτροπές;;;Ωραίο και πρακτικό βιβλίο για την κατάθλιψη βρήκα το \"ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για να την αντιμετωπίσετε\" του Dr.Robert Buckman& Anne Charlish εκδόσεις \"ΧΡΥΣΗ ΠΕΝΑ\" όπου μέσα έχει 4 κεφάλαια ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ/ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ/ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ/ΝΙΚΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ....Προσωπικά το θεώρησα δεόντως κατατοπιστικό και δεν απευθύνεται σε ειδικούς..Τοιουτοτρόπως είναι ευνόητο....
    Κι αυτά είναι πολύ κατανοητά και απλογραμμένα, χωρίς να απευθύνονται μόνο σε ειδικούς δηλαδή.αλλά και σε απλούς ανθρώπους που τους ενδιαφέρει να μάθουν.
    Οι φράσεις τύπου \"Θεραπεύτηκα από την κατάθλιψη\" και μένα μου ακούγονται λίγο υπερβολικές.Εκτός κι αν προέρχονται απο ανθρώπους αποφασισμένους να μην τους αφήσει να τους νικήσει κάτι τέτοιο και που φυσικά είχαν την ανάλογη βοήθεια από κάποιον ειδικό.Εν ολίγοις, αν και βαρύγδουπες μπορεί να κρύβουν μια δόση αλήθειας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by Mοναξιά
    Originally posted by kassi_21
    Διαβάζω και ακούω \"Θεραπεύτηκα από την κατάθλιψη\"...Πώς ρε παιδιά;Για πείτε και σε μένα;Εγώ γιατί νομίζω πως αν νοσήσεις μία είσαι μετά έρμαιο για μια ζωή να τυραννιέσαι με υφέσεις και υποτροπές;;;
    Aυτή η θέση βολεύει μόνο τους επαγγελματίες της ψυχικής υγείας που δεν νοιάζονται για τη απαλλαγή του ανθρώπου που έχουν μπροστά τους από τον πόνο. Ας είχα συντροφικότητα και σου λεγα αν ήμουν θλιμένος. Η κατάθλιψη θεραπεύεται. \'Ημουν πολλά χρόνια καλά, και τους τελευταίους μήνες \"υποτροπίασα\'\' αν αυτό μπορώ να το πω.
    Δεν νομίζεις ότι είσαι λιγάκι απόλυτος με τους επαγγελματίες?
    Αλήθεια,όταν λες \"συντροφικότητα\" τι εννοείς ακριβώς? Γιατί κι εγώ αισθάνομαι πολλές φορές μόνη παρόλο που υπάρχουν αρκετοί φίλοι και ενίοτε σύντροφος. Πότε όμως δεν πίστεψα ότι φταίνε αυτοί για την μοναξιά μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by La_ViTa
    Δεν νομίζεις ότι είσαι λιγάκι απόλυτος με τους επαγγελματίες?
    Αλήθεια,όταν λες \"συντροφικότητα\" τι εννοείς ακριβώς? Γιατί κι εγώ αισθάνομαι πολλές φορές μόνη παρόλο που υπάρχουν αρκετοί φίλοι και ενίοτε σύντροφος. Πότε όμως δεν πίστεψα ότι φταίνε αυτοί για την μοναξιά μου
    Συντροφικότητα εννοώ σχέση. Κανονική σχέση αγάπης με συναίσθημα που συμπαραστέκεται ο ένας στον άλλον. Με τους επαγγελματίες δεν είμαι απόλυτος. Αλλά πολλοί από δαύτους ξέρω ότι τους βολεύει να κρατάνε τον \'\'ασθενή\'\' ασθενή. Ποιοί φταίνε για τη μοναξιά ; Οι θεραπευτές ; Δεν έγραψα αυτό, εννοώ όμως ότι ο παράγοντας συντροφικότητα και αγάπη θεραπεύει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα από κάθε θεραπευτή και ότι από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι σε εποχές μοναξιάς κυριολεκτικά αρρωσταίνω, ενώ όταν νοιώθω συντροφευμένος δεν έχω ανάγκη κανέναν ψυχαναλυτή. Επίσης διαπιστώνω μετά λύπης μου ότι πολλοί άνθρωποι εξιδανικεύουν τους θεραπευτές τους και στο υποσυνείδητό τους καταγράφονται ως αναπληρωτές των εραστών. Ο έρωτας για τον ψυχαναλυτή είναι γνωστή παλιά υπόθεση (κάτι ξέρω που προτιμάω τους ραμολί ψυχολόγους που δεν έχω κίνδυνο να τους ερωτευθώ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    athens
    Posts
    2
    kalimera, tha ithela na prostheso dyo vivlia pou me voithisan poly na katalavo tin katathlipsi kai tin leitoyrgia toy egkefalou genikotera, einai ta eksis dyo:

    Paul Gilbert, Ksepernontas tin katathlipsi, Ekdoseis Ellinika Grammata

    Daniel Goleman, Synaisthimatiki Noimosyni, Ekdoseis Ellinika Grammata

    exei diavasei kaneis kapoio apo afta?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλημερα..
    Εγω προτεινω βιβλιο της Βαμβουνακης Ο παλιοτσος και η Ανιμα.
    Δινει μεγαλη εμφαση στην ψυχολογια αλλα και γενικοτερα στον ψυχικο κοσμο.
    Το εχω αγαπησει,οπως τοσα της βιβλια!!
    Ευχαριστω
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλησπέρα παιδιά!

    Νανά την \"Συναισθηματική νοημοσύνη\" του Goleman επειχείρησα να την διαβάσω πρόσφατα,αλλά δεν τα κατάφερα.Με κούρασε και μου φάνηκε αρκετά δυσνόητο.\'Ισως να το ξαναπροσπαθήσω κάποια στιγμή.
    Η Βαμβουνάκη ωραία είναι αλλά αρκετά παραβολική,όπως και ο Coelho άλλωστε αλλά τα μηνύματά της τα περνάει.
    Λέο Μπουσκάλια έχει διαβάσει κανείς?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλησπερα.Ναι εχω διαβασει καποια βιβλια του.Να ζεις να αγαπας και να μαθαινεις και το να αγαπατε τον αλλον και καποια αποσπασματα του απο αλλα βιβλια του.
    Δεν ξερω,ειναι καλος δεν λεω απλα ειναι φορες που σε μελαγχολει αλλες που ελπιζεις.
    Αληθεια πως ενας ανθρωπος που σου μεταδιδει την ελπιδα βρηκε την δυναμη να αυτοκτονησει; καπου διαβασα οτι πριν πεθανει ειπε το εξης \"Δεν αυτοκτονω απο αδυναμια αλλα απο δυναμη\" κατι τετοιο..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    ναι,είναι όντως αξιοπερίεργο αυτό. Κι εγώ σκέφτηκα να το κάνω κάποτε,αλλά η αυτοκτονία πλέον δεν είναι λύση για κανέναν και για τίποτα.Η ζωή είναι αυτή που τα έχει όλα. Και όταν λέω ζωή εννοώ ΖΩΗ με τα όλα όσα μπορεί να περιέχει αυτή η λέξη..
    καλο βράδυ...

  15. #15
    Originally posted by Alterego
    Καλησπερα.Ναι εχω διαβασει καποια βιβλια του.Να ζεις να αγαπας και να μαθαινεις και το να αγαπατε τον αλλον και καποια αποσπασματα του απο αλλα βιβλια του.
    Δεν ξερω,ειναι καλος δεν λεω απλα ειναι φορες που σε μελαγχολει αλλες που ελπιζεις.
    Αληθεια πως ενας ανθρωπος που σου μεταδιδει την ελπιδα βρηκε την δυναμη να αυτοκτονησει; καπου διαβασα οτι πριν πεθανει ειπε το εξης \"Δεν αυτοκτονω απο αδυναμια αλλα απο δυναμη\" κατι τετοιο..

    Ηθελα να σημειωσω εδω,οτι ο Μπουσκαλια δεν αυτοκτονησε.Πεθανε απο ανακοπη καρδιας.
    Εδω θα βρειτε πληροφοριες:http://www.buscaglia.com/about.htm

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •