Τι θα κάνατε στην θέση μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2

    Τι θα κάνατε στην θέση μου;

    Ξεκίνησα με νέο ψυχολόγο θεραπεία.Από το πρώτο ραντεβού και πριν ακόμη μιλήσουμε ένοιωσα
    να με ελκύει ερωτικά.Δεν μου έχει συμβεί με κανέναν προηγούμενο θεραπευτή μου(άλλοι τρεις).
    Τον διάλεξα μετά από σύσταση καλού φίλου που εμπιστεύομαι.
    Τι να κάνω;Να σταματήσω τις συνεδρείες τώρα που είναι νωρίς;Θα μπορέσω να το διαχειριστώ;Θα μου κάνει κακό όλο αυτό;
    Να αδιαφορήσω μήπως και στην πορεία φύγει;Αλλά αν αρχίσω να ανοίγομαι μήπως τον ερωτευθώ και φάω φρίκη;
    Έχετε κάποια γνώμη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Ε δεν νομίζω ξέρουν οι ψυχολόγοι να κρατάνε τις απαραίτητες αποστάσεις. Ίσως θετικό θα είναι γιατί ίσως υπάρχει χημεία μεταξύ σας και αυτό βοηθήσει στην ψυχοθεραπεία.
    Εγώ λέω να συνεχίσεις να πηγαίνεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Παρόλο που τώρα που ξαναδιάβασα το μήνυμά μου το βρήκα λίγο χαζά διατυπωμένο...δεν σκέφτομαι πως θα συμβεί κάτι ανήθικο.
    Είμαι κι εγώ πολύ αυστηρός και κλειστός άνθρωπος.Κι εγώ θα κρατήσω τις αποστάσεις.Αλλά αν νοιώθω έτσι και είμαι συνέχεια αμυντική ώστε να μην φανεί ή χάσω τον έλεγχο,θα μπορέσει να γίνει σωστή θεραπεία;
    Δεν το χω ξαναπάθει.Πάντα ο θεραπευτής ήταν για μένα θεραπευτής,ούτε καν φίλος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Ο θαυμασμος μπερδευετε συχνα με τον ερωτα.
    Εγω αν ημουν στην θεση σου θα ζουσα το ροζ συννεφακι μονη μου και αν εβλεπα οτι κραταει πολυ καιρο και δεν αντεχετε θα του μιλουσα. Εξαλλου ο λογος που πηγαινεις εκει ειναι η θεραπεια σου και οχι η αποκατασταση σου. Αν τωρα εσυ τα πετυχεις και τα δυο, κανενα προβλημα απο μεριας μου!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρακτικα αυτο που λες νομιζω οτι δε γινετε κ θα σου πω γιατι ο ψυχολογος εν ωρα υπηρεσιας δε κανει μια συζητιση που μιλα για τον εαυτο του απλα ειναι εν ωρα υπηρεσιας αρα αυτο που σου διχνει ειναι η εργασια του πανω στη συνεδρια.. (οπως τη λενε) για να τον γνωρισεις ως ανθρωπο θα πρεπει να τον δεις εκτος της συνεδριας. καταλαβες τι ενοω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα αν η ψυχιατρος μ , αν ηταν ελκυστικη ( αντρας ειναι ) θα πηγαινα με πιο μεγαλη ευχαρστηση , οχι βαριεστημενα οπως τωρα . Βεβαια αν ηταν παντρεμενη , θα με αφηνε παγερα αδιαφορο . Εχω κ καποια ηλικια , οποτε μια σχεση ακαταλληλη , μπορω κ την αποκλειω εν τω γενεσθαι ( δεν την αφηνω να παρει διαστασεις στο μυαλο μου ) Εσυ σιγουρα εισαι μικροτερη μ , οποτε πρεπει να σε ρωτησω , ειναι παντρεμενος . εχετε μεγαλη διαφορα ηλικιας ? η μηπως εισαι παντρεμενη ?

Similar Threads

  1. τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου
    By beauty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 123
    Last Post: 28-02-2011, 17:14
  2. Replies: 141
    Last Post: 23-09-2010, 22:05
  3. Η δυσχερής θέση της Ελλάδας .
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-04-2010, 16:08
  4. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •