Παράλυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37

    Παράλυση

    Γεια σας
    απ το πολυ καθισιο λωγω καταθληψης στο computer νιωθω σαν παραλυτος να μι μπορω να παρω τα ποδια μου και να κουνησω τα χερια μου και λοιπα
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ μου και εσεις υπαρχει καμια βοηθεια? γνωριζετε κατι? thanks

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    ΠΑΙΔΙΑ πειτε τι γνωμη σας καιγομαι
    σα να χω παθει αγγιλοση του κορμιου ενα πραμα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    μου λείπουν οι στιγμές που μπορούσα να συγκεντρωθώ σε ένα προβλημα τοσο πολύ που αγαπούσα τον εαυτό μου με αυτά που έβρισκα. εδώ και χρόνια εχει μουδιάσει ο εγκεφαλος μου και δεν λέει να ξυπνήσει. κάτι αναλαμπες που και που μονο.

    κι εγω κάθομαι πάνω κάτω 10 ωρες την ημερα στο PC αν δεν βγω έξω καμια βόλτα. πρακτικος τροπος να αποφύγω την σκληρη πραγματικότητα, αλλά όχι ιδιαιτερα αποτελεσματικός. έχω σπαταλίσει γύρω στα 6 χρόνια μπροστά στο PC, αν και είμαι σίγουρος ότι αν δεν ήταν pc θα ήταν κάτι άλλο. παντως πραγματικά βοηθάει να μην σκεφτομαι...να μην σκέφτομαι. δεν ακούγετε τόσο άσχημο.

    από την άλλη όμως... είχα διαβάσει ότι οι πολλές ώρες προκαλούν μυοσκελετικά προβλήματα. αναρωτιέμαι γιατι εδώ και ένα χρονο με ταλαιπωρεί καθημερινά ο αυχένας μου....

    Ασχολείσαι με κάποιο άθλημα που να σου αρέσει σωτήρη?

    (και κάτι τελείως άσχετο αλλά πανέμορφο.. έξω φυσάει και ειναι νύχτα. πραγματικά τέλειο)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Να ασχολιθω με αθλημα λες ε? thanks

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    ναι, αν έχεις κάποιο που απολαμβάνεις φυσικά. εμενα πχ μαρεσει το μπάσκετ. αρχισα να παιζω πριν από 8 μηνες περίπου ξανά (ενώ το είχα παρατήσει για χρόνια). και σε αυτά τα χρόνια η αντοχή μου είχε εξαφανιστεί. τώρα είμαι πολύ καλύτερα.
    και από την άλλη, δεν κάθομαι όλη μέρα σπιτι. 2πλό το κέρδος δηλαδή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    19
    καλο θα ηταν να ασχοληθεις με κατι και να προσπαθησεις να κανεις καποιες βολτες, με το ποδηλατο για παραδειγμα και αν δεν εχεις παρε ενα, η μια βολτα με ενα φιλο.δεν σε βοηθα να καθεσαι στον υπολογιστη νομιζω. η αληθινη ζωη ειναι εξω απο αυτον και οχι μεσα σε αυτον, ομορφη η ασχημη ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να βρεις κατι!!!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    και κάτι άλλο που ξέχασα... προσπάθησε να κάθεσαι \"σωστα\" στην καρεκλα όταν ασχολείσαι με το pc, αλλιώς θα είναι ακόμα χειρότερα τα συμπτώματα (προσωπική εμπειρία με την μέση μου :P )

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    καλημερα σωτηρη. να σου πω την αποψη μου.θα ειμαι λιγο ωμη. κλεισε τον υπολογιστη αμεσως ακι βγες εξω. περπατα πηγαινε βολτες με φιλους γνωστους συγγενεις οποιονδηποτε. μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου. γιατι αν συνεχισεις να μενεις απλα μπροστα σε μια οθονη θα καταλαβεις μια μερα οτι και ζημια στο κορμι σου εκανες αλλα εμεινες μονο εσυ και η οθονη. κανε πραγματα που σοου αρεσουν παντα εκτος του υπολογιστη, βγες.λογικα να παθεις και αγγιλωση με τοσες ωρες ακινησια. με το αφηνεις αλλο.
    ζησε!!!!!!!!!!!!!
    συγνωμη αν ημουν αποτομη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Φίλε μου Σωτήρη σε νιώθω. Και εγώ εδώκαι 1,5 χρόνο κινούμαι ελάχιστα αφού προηγήθηκε σπάσιμο στο πόδι μου και μετά μια βαριά κατάθλιψη. Καταλαβάινω ότι το σώμα μου μου ζητάει κίνηση αλλά κάνω ελάχιστα πράγματα. Τεμπελιά μάλλον παρά κατάθλιψη ή και τα δύο. Δεν είαι όμ,ως άδικο να φερόμαστε έτσι στοσώμα μας και μετά να έχουμε την απαίτηση να νιώθουμε και καλά. Απλή λογική είναι, κίνηση και άσκηση σίγουρα θα μας κάνουν καλό σε όλα και στο σώμα και στην κακή διάθεση και εμείς δεν κάνουμε τίποτα, τα φαρμακάκια έυκολατα κατεβάζουμε , τα ποδαράκια όμως και τα χεράκια δεν τα κουνάμε. Αντε Σωτήρη ας το πάρουμε απόφαση μπας και δούμε λίγο όφελος .

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    απ το πολυ καθισιο εχς ξεχασει να στεκομαι ορθιος το πιστευετε? ειναι σοβαρο το προβλημα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Οι μύες που δεν κινούνται , αρχίζουν και αδρανοποιούνται (και ομοιοκαταληξία ). Νιώθεις και κατατονία και υπνηλία? Το σώμα σου σου φωνάζει να το βοηθήσεις. Ένα άθλημα είναι όντως πολύ καλό, βοηθάει και στην κατάθλιψη, στα νεύρα, σε όλα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •