εκπδευτικο συστημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    εκπδευτικο συστημα

    Ο κολλητος μου εδω και 30 χρονια , λογω οικονομικων μεταναστευσε στην Φρανφουρτη , οπου κ ειναι δασκαλος , εχει σπουδασει στην ΝΥ φυσικη-βιολογια , και το Γερμανικο συστημα , στην 5η δημοτικου , σου κατατασσει το παιδι σ , αναλογα με τις επιδοσεις του , σε 3 κλιμακες . Η πρωτη κ καλυτερη ειναι gumnαsioum , το οποιο σημαινει οτι θα σε παρουν σαν ανωτερο στελεχος σε μια πολυεθνικη εταιρια , το 2ο ειναι ειδικευμενος εργατης , κ το 3ο ειναι ειναι τα παιδια που θα καταταχτουν σε απλους εργατες . Εγω συμφωνω διοτι εχω 3 ανηψια , που σκιζονται στο διαβασμα ,χανουν τα καλυτερα χρονια της ζωης τους , αλλα κατ εμε το ενα μπορει να προκοψει . Βεβαια η μανα ( η αδελφη μ ) τους τα προοριζει για επιστημονες . Μην μου πειτε για τον Αινσταιν , που ητο κακος μαθητης , αλλα διεπρεψε . Δεν υπηρχε τοτε η παγκοσμοιηση , η ιδιωτικη πρωτοβουλια . Ολοι στο μελλον θα ειμαστε υπαλληλοι καποιου . Ακουω γνωμες , αν εχετε διαθεση .
    Last edited by Macgyver; 19-10-2013 at 17:15.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω , ειναι σαφως πολυπλοκο θεμα. Ας κανω μερικες σκεψεις.

    Εχει το καλο οτι αυτοι που θα πανε στην υψηλη κλιμακα , θα εχουν τα εφοδια να παρακολουθησουν την πορεια των μαθηματων , αναλογα με το επιπεδο τους. Σε αντιθεση αυτου πχ στην Ελλαδα πολλοι ειναι απλως "θεατες" οσο προχωραει η εκπαιδευση μεχρι να φτασει για πολλους η αποτυχια στις πανελληνιες.
    Απο την αλλη δεν μου αρεσει η ταξινομηση σε κατηγοριες.

    Οσον αφορα τι περιμενει τον καθενα στο μελλον , μαλλον οσοι εχουν περισσοτερα εφοδια θα βρουν και "καλυτερη" δουλεια , αλλα ουσιαστικα ο κοσμος αλλαζει δραματικα στην εκπαιδευση μιας και εχουμε μπει στην ψηφιακη εποχη και ο καθενας μπορει να επεκτεινει τις

    γνωσεις του οταν αφεθει ελευθερος απο το εκπαιδευτικο συστημα προς την κατευθυνση που τον ενδιαφερει και μπορει.

    Το θεμα ειναι ιδιατερα πολυπλοκο γιατι εκπαιδευση δεν σημαινει απλως επιδοσεις αλλα και πολλα αλλα, οπως το τι ανθρωπους θα βγαλει αυτο. Βεβαια αυτο δεν μπορει να μετρηθει σαν τις επιδοσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η φρανκουρτη ειναι πολυ ωραια σαν πολη αλλα ο καιρος δεν ειναι καθολου καλος οταν ειχα παει αυτο θα με εκανε αρνητικο να μεινω εκει. ηταν τοσο σκοτεινα που ολες η φωτογραφιες βγηκαν μαυρες

  4. #4
    ...εγώ πάλι δεν κατάλαβα το θεμα συζήτησης :ΡΡΡ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ας βαλουμε καποια πραγματα στην θεση τους.
    Ο χωρισμος ναι γινεται σε τρεις κατηγοριες , Gymnasium , Realschule , Hauptschule αλλα δεν γινεται απαραιτητα στην Πεμπτη ταξη.
    Δευτερον το οτι πχ σε εχουν στειλει στο Ηauptschule δεν σημαινει πως την επομενη χρονια δεν μπορουν να σε στειλουν σε ανωτερη βαθμιδα.
    Τριτον απο το Gymnasium και απο το Realschule εχεις προσβαση στην Τριτοβαθμια εκπαιδευση , απο το Hauptschule εχεις προσβαση σε κατι που λεγεται Berufsschule και κανεις κατι που λεγεται Ausbildung , κατι σαν τα δικα μας ΙΕΚ αλλα με την διαφορα οτι δουλευεις , παρακολουθεις μαθηματα και πληρωνεσαι κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης σου αντι να πληρωνεις.Και απο αυτο δεν βγαινεις ανειδικευτος εργατης , αλλα επαγγελματιας πχ νοσοκομα , ηλεκτρολογος κλπ
    Αν καποιος εχει τελειωσει Hauptschule και θελει οπωσδηποτε να σπουδασει σε πανεπιστημιο , μπορει αλλα θα πρεπει να κανει μετα καποια συμπηρωματικα χρονια σε απογευματινο Γυμνασιο ή σε κατι αλλο που το λενε Fachoberschule .


    Το συστημα αυτο εχει αρκετα θετικα αλλα το βρισκω και αδικο , γιατι μερικες φορες τυχαινει καποια παιδια να τα καταττασουν στην χαμηλοτερη βαθμιδα ενω εχουν δυνατοτητα για κατι παραπανω και ετσι σε πολλα παιδια δημιουργειται η αισθηση οτι ειναι "χαζα" ή ανικανα και νιωθουν κατωτερα απο τα γυμνασιοπαιδα .

    Στην τριτοβαθμια εκπαιδευση τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα και πιο αξιοκρατικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγώ πάλι δεν κατάλαβα το θεμα συζήτησης :ΡΡΡ
    Θεοφανια , το θεμα ειναι αν αξιζει ενα παιδι που δεν ' τραβαει ' να σκιζεται στο διαβασμα , για να γινει ας πουμε επιστημων , ( αυτο ειναι το Ελληνικο συστημα ) ενω στη Γερμανια , αν δουν οτι ενα παιδι δεν ' τραβαει ' , του βαζουν λιγοτερο διαβασμα η πιο ευκολο , αφου δεν βλεπουν μελλον στο παιδι αυτο . Η betelgeuse τα εξηγει καλυτερα .
    Το ερωτημα ειναι ποιο ειναιτο καλυτερο συστημα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Συμφωνώ απόλυτα με Betelgeuse!

    Μacgyver, το καλύτερο σύστημα είναι αυτό στο οποίο καταλήγεις να κάνεις ένα επάγγελμα που σου αρέσει και βιοπορίζεσαι, να βγάζεις λεφτά με τα οποία να μπορείς να ζήσεις με αξιοπρέπεια!
    Το αν θα γίνεις επιστήμονας ή εργάτης είναι δευτερεύον, καταλήγω τώρα πια - ύστερα από τόσα χρόνια σπουδών και προσπαθειών.
    Δεν είναι μόνο ότι σε "ωθεί" το ελληνικό σύστημα στην παπαγαλία αλλά δεν έχει και αποτέλεσμα, βλέπε τους καθηγητές> αδιόριστοι, τους μηχανικούς, γιατρούς, δικηγόρους, στα 30 και στα 35 τους πεινάνε!!!! ή ζουνε με τις συντάξεις των γονιών τους ή και με τα ΄ψίχουλα/χαρτζηλίκια που παίρνουν αντί μισθού.
    Δυστυχώς ζούμε σε μια άθλια χώρα, τίγκα στο ρουσφέτι και στην αναξιοκρατία, που πνίγει τα παιδιά της!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα διαφωνησω , στο οτι η εκπαιδευση δεν ειναι μονο για να βρεις καποιο βιοποριστικο επαγγελμα. Ειναι πολυ περισσοτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Μεγαλη κουβεντα ... ειναι κοινως αποδεκτο οτι το εκπαιδευτικο συστημα στην Ελλαδα εχει παρα πολλες αδυναμιες και παρεκβασεις απο το αρχικο του στοχο.
    Ο ρολος του σχολειου και της εκπαιδευσης δεν ειναι αποκλειστικα να σε προετοιμασει για την αγορα εργασιας.
    Το χρησιμο θα ηταν να υπηρχαν καποιοι σχολικοι συμβουλοι και να διεξαγονται μαζι με ψυχολογους και ειδικους τεστ ωστε το καθε παιδι αναλογα με το χαρακτηρα του, την προσωπικοτητα του ,τα ενδιαφεροντα και τις κλισεις του να βρει τι επαγγελμα του ταιριαζει. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το φυλο, με τις τασεις της εποχης και αλλα πολλα αλλα το βασικο ειναι τι ταιριαζει στον καθενα βασει κλισης ή ταλεντου. θεωρω οτι αν βρεις αυτο που σου αρεσει σαν επαγγελμα θα εισαι και αποδοτικος..
    Επισης να τονισω οτι πολλα παιδια στα 18 δεν ξερουν σε τι τομεα θελουν να σταδιοδρομησουν..οπως και το οτι καποια επαγγελματα ειναι κλειστα και σε αποτρεπει πολλες φορες αυτο απο το να ακολουθησεις ενα επαγγελμα και σπουδαζεις κατι αλλο ωστε να αποκτησεις ενα πτυχιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα συμφωνησω με τον K.W. η επαιδευση ειναι πολυ περισσοτερο απ το να βρεις ενα επαγγελμα ( το ιδιο λεω ) μονο που για μενα η πραγματικη εκπαιδευση αρχιζει μετα το σχολειο .

    Θα συμφωνησω απολυτως με Λενα .

    Unlucky , βλεπεις στο Ελληνικο συστημα καποιου ειδους εκπαιδευση ? Εγω βλεπω ενα συρφετο απο αχρηστες γνωσεις , που μετα απο μερικα χρονια θα τις εχουν ξεχασει ολες τα παιδια . Απο κει που λες ομως ' Το χρησιμο θα ηταν να υπηρχαν καποιοι σχολικοι συμβουλοι......εως τελος της παραγραφου ,θα με βρεις απολυτως συμφωνο , ιδιως κει που λες ' πολλα παιδια στα 18 δεν ξερουν σε τι τομεα............Οπως εγω πχ ,εγινα επιχειρηματιας , επειδη ο πατερας μ ειναι επιχειρηματιας , αλλα στα πρπ 45 ανακαλυψα οτι δεν μενδιαφερουν κ τοσο τα πολλα χρηματα , κ θα προτιμουσα να γινω χειρουργος , κ ειχα τα προσοντα ( βαθμολογικες επιδοσεις ) . Παραξενες καταστασεις ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://en.wikipedia.org/wiki/Program...ent_Assessment

    Εδω μπορειτε να δειτε μια καταταξη με βαση τις επιδοσεις των εκαπιδευτικων συστηματων σε διαφορες χωρες γενικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θεοφανια , το θεμα ειναι αν αξιζει ενα παιδι που δεν ' τραβαει ' να σκιζεται στο διαβασμα , για να γινει ας πουμε επιστημων , ( αυτο ειναι το Ελληνικο συστημα ) ενω στη Γερμανια , αν δουν οτι ενα παιδι δεν ' τραβαει ' , του βαζουν λιγοτερο διαβασμα η πιο ευκολο , αφου δεν βλεπουν μελλον στο παιδι αυτο . Η betelgeuse τα εξηγει καλυτερα .
    Το ερωτημα ειναι ποιο ειναιτο καλυτερο συστημα .
    ..μακ, με μπέρδεψες γιατί ξεκίνησες με τις σπουδές του φίλου σου, μετά στα ανίψια σου και στον Αινσταιν και τέλος το εκπαιδευτικό σύστημα στη Γερμανία.
    Εκεί απ ότι φαίνεται είναι πιο πρακτικοί: ότι μπορεί ο καθένας κάνει, δεν γεννήθηκαν όλοι για επιστήμονες, η κάθε δουλειά έχει τη δική της αξία.
    Αν σκεφτείς ότι και εδώ έχουμε Λύκεια τύπου Επαλ και πολυκλαδικά, κάπως έτσι είναι και το σύστημα το δικό μας.
    Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι γονείς βλέπουν 12αρια και συνεχίζουν να πιέζουν τα παιδιά τους να γίνουν γιατροί :Ρ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..μακ, με μπέρδεψες γιατί ξεκίνησες με τις σπουδές του φίλου σου, μετά στα ανίψια σου και στον Αινσταιν και τέλος το εκπαιδευτικό σύστημα στη Γερμανία.
    Εκεί απ ότι φαίνεται είναι πιο πρακτικοί: ότι μπορεί ο καθένας κάνει, δεν γεννήθηκαν όλοι για επιστήμονες, η κάθε δουλειά έχει τη δική της αξία.
    Αν σκεφτείς ότι και εδώ έχουμε Λύκεια τύπου Επαλ και πολυκλαδικά, κάπως έτσι είναι και το σύστημα το δικό μας.
    Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι γονείς βλέπουν 12αρια και συνεχίζουν να πιέζουν τα παιδιά τους να γίνουν γιατροί :Ρ
    Ενταξει βρε Θεοφανια , λαθη ειμαστε , ανθρωπους κανουμε !!!! Μαρεσε το μακ.
    Σιγουρα οι Γερμανοι ειναι πιο πρακτικοι κ οχι ψωριαρηδες σαν εμας . Ο Γερμανος αισθανεται υπερηφανος που ειναι εργατης σε μια βιομηχανια , δεν εχει την ψωρα να ειναι αφεντικο του εαυτου του . Και παρα πολυ σωστη η παρατηρηση σου για τα 12αρια κ τις φιλοδοξιες των γονεων για γιατρους , δικηγορους , κτλ κτλ Η Γαλλια εχει 12000 δικηγορους με 65.000.000 πληθ. κ εμεις εχουμε 60.000 !!!!! Να γινει το παιδι μου εργατης ?. Φτου , Φτου στον κορφο μου . Ετσι ειμαστε . Του Βαγγελη , ο κολλητος μ , τουχουν κανει πολλα πραματα εντυπωση . Στα 5 χρονια που ειναι κει , ειναι ζητημα αν εχει δει 5-10 Cayenne , κ 7-8 bmw M3 σαν το δικο μου ( στην εκανα την φιγουρα μου , οχι παιζουμε !!!!! ) , καμμια ferrari , και πολλα Dacia !!!! Μια φορα ειχε παρκαρει κ ειχε πατησει λιγο το πεζοδρομιο κ τον πλησιαζει ενα 15χρονο , κ του εκανε παρατηρηση !!!!! Βεβαια ο πατερας μ που εχει συνεργαστει πολυ με Γερμανους , τους θεωρει παλιοφαρα κ δικαιως με αυτα που μουχει πει . Κυκλοφορει κ το αστειο οτι η Γερμανια ειναι ΟΚ , το προβλημα ειναι οι Γερμανοι !!!!


    K.W. πολυ ενδιφερον το link ( την τελευταια φορα που μου ζητησες link , δεν ηξερα καν τι σημαινε , μαλλον το καταλαβες ) δεν διαβασα ολο το αρθρο , εννοειται , αλλα τους πινακες που τους βρηκα ακρως ενδιαφεροντες . Ειμαι φαν των πινακων κ διαγραμματων .
    Last edited by Macgyver; 20-10-2013 at 16:14.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Νομιζω οτι το θεμα ειναι περισσοτερο πολυπλοκο και εχει να κανει και με τις συνθηκες και τα ανταγωνιστικα πλεονεκτηματα καθε χωρας. Η Γερμανια ειναι μια χωρα βιομηχανικη που εχει αναγκη απο εργατικο δυναμικο οποτε εκει λειτουργουν και ρυθμιζουν διαφορετικα το εκαπιδευτικο συστημα.
    Η Ελλαδα παλι ειδικευεται στον τριτογενη τομεα, ειναι τουριστικη χωρα οποτε εχει αναγκη απο ατομα που θα μιλουν γλωσσες, που θα ειδικευονται στις υπηρεσιες και στο εμποριο, στα ναυτιλιακα, στα οικονομικα κτλ
    Σιγουρα τιθενται και θεματα φιλοδοξιας των γονιων αλλα οι διεξοδοι δεν ειναι μονο ή γιατρος ή εργατης τουλαχιστον στη χωρα μας, να πας για εργατης σε ποιες βιομηχανιες? στις ανυπαρκτες?
    Οπως και να εχει η εκπαιδευση δεν πρεπει να συνδεεται μονο με επαγγελματικο προσανατολισμο και απορροφηση στην αγορα εργασιας και οι γνωσεις δεν ειναι αχρηστες οπως ειπες MAc, οφειλεις να γνωριζεις και ιστορια και λογοτεχνια και αγωγη του πολιτη ωστε να εχεις μια ολοκληρωμενη προσωπικοτητα και ενα ευρος γνωσεων.
    Λογω κρισης και του υψηλου επιπεδου ανεργιας το εχω σκεφτει οπως ολοι μας αλλα το θεμα δεν ειναι θεωρω η δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι στην τριτοβαθμια. Εκει πρεπει να γινουν βελτιωσεις, να εκλειψει το σκονακι, το λαδωμα και ο συνδικαλισμος. Το οτι μπαινουν στα πανεπιστημια καποια παιδια δεν σημαινει οτι ειναι και ικανα να αποφοιτησουν και μαλιστα χωρις διαβασμα, (ευτυχως κατι εγινε με τους αιωνιους φοιτητες..)
    Επισης το λαθος του υπουργειου κατεμε μπορει να λεω και βλακειες, ειναι οτι θα επρεπε να μειωθουν οι θεσεις εισαχθεντων στα πανεπιστημια τουλαχιστον προσωρινα ωστε να μπορουν να απορροφηθουν οι ηδη υπαρχοντες πτυχιουχοι στην αγορα εργασιας.
    Στην Ελλαδα πρεπει να γινουν διαρθρωτικες αλλαγες και οχι μονο οικονομικες πολιτικες αλλιως δεν προκειται να δουμε αναπτυξη ΠΟΤΕ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Μεγαλη κουβεντα ... ειναι κοινως αποδεκτο οτι το εκπαιδευτικο συστημα στην Ελλαδα εχει παρα πολλες αδυναμιες και παρεκβασεις απο το αρχικο του στοχο.
    Ο ρολος του σχολειου και της εκπαιδευσης δεν ειναι αποκλειστικα να σε προετοιμασει για την αγορα εργασιας.
    Το χρησιμο θα ηταν να υπηρχαν καποιοι σχολικοι συμβουλοι και να διεξαγονται μαζι με ψυχολογους και ειδικους τεστ ωστε το καθε παιδι αναλογα με το χαρακτηρα του, την προσωπικοτητα του ,τα ενδιαφεροντα και τις κλισεις του να βρει τι επαγγελμα του ταιριαζει. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το φυλο, με τις τασεις της εποχης και αλλα πολλα αλλα το βασικο ειναι τι ταιριαζει στον καθενα βασει κλισης ή ταλεντου. θεωρω οτι αν βρεις αυτο που σου αρεσει σαν επαγγελμα θα εισαι και αποδοτικος..
    Επισης να τονισω οτι πολλα παιδια στα 18 δεν ξερουν σε τι τομεα θελουν να σταδιοδρομησουν..οπως και το οτι καποια επαγγελματα ειναι κλειστα και σε αποτρεπει πολλες φορες αυτο απο το να ακολουθησεις ενα επαγγελμα και σπουδαζεις κατι αλλο ωστε να αποκτησεις ενα πτυχιο.
    αρκετα σωστο αυτο, αλλα υπαρχει ο παραγοντας χρονος που μπορει να αλοιωσει μια προσωπικοτητα, συν του οτι αυτο που επιλεγουν οι μεγαλυτεροι για μας δεν ειναι παντα το καλυτερο γιατι κρινουν με βαση την εποχη τους. παραδειγμα εγω που αλλαξα δυο ειδικοτητες και τελικα τις παρατησα τελειως τις σπουδες γιατι δεν εβλεπα μελλον. ειδικα στο ελλαδισταν κανεις δεν ασχολειται μ'αυτο που σπουδασε. αν μου ξαναδιναν την ευκαιρια τωρα θα επελεγα κατι πιο μοντερνο, αλλιως σκηνοθεσια ή κατι σχετικο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υδραργυρος και νευρικο συστημα
    By Venus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-2011, 07:53
  2. Σύστημα προειδοποιήσεων/ αποκλεισμών
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-2011, 13:00
  3. To συστημα προειδοποιησεων.
    By oboro in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2011, 22:19
  4. Σύστημα προειδοποιήσεων
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 165
    Last Post: 07-09-2010, 16:18
  5. Το προσωπικό μας αξιακό σύστημα .............
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2007, 04:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •