αγχος,φοβιες,κρισεις πανικου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2

    Unhappy αγχος,φοβιες,κρισεις πανικου.

    Καλημερα σε ολους.παρακολουθοντας καιρο τις συζητησεις σας εδω περα, πηρα το θαρος να γραψω κι εγω την δικη μου ιστορια..ειμαι 19 χρονων..πριν δυο χρονια ενω ημουν ξαπλωμενη στο κρεβατι μου και εβλεπα τηλεοραση, με επιασε ενα σφυξιμο στο στηθος.αρχιζα να φοβαμαι.επειτα με επιασε κρυος ιδρωτας και παγωναν τα ακρα μου.η αληθεια ειναι πως φοβηθηκα πολυ.πρωτη φορα μου τυχαινε κατι τετοιο..σηκωθηκα για να παω να το πω στην μαμα μου και αρχιζα να ζαλιζομαι.με ξαπλωσε αμεσως στο κρεβατι σηκωνοντας μου τα ποδια πανω ..αρχιζαν και ετρεμαν τα ποδια μου και το κορμι μου εκανε συσπασεις.τρομαξα τοσο πολυ που φωναζα στην μαμα μου "πεθαινω¨"! καλεσε αμεσως το ασθενοφορο και μεταφερθηκα στο νοσοκομειο..εκανα ολες τις σχετικες εξετασεις και δεν μου βρηκαν απολυτως τιποτα..αγχος μου ειπαν..αγχος? απο τι?! ηταν ασυνειδητο..να μην τα πολυ λογω με επιανε συχνα αυτη η αγχωδης διαταραχη..το ειχα ξεπερασει καποιο διαστημα αλλα τωρα εχω αλλα συμπτωματα..σηκωνομαι απ το κρεβατι και ζαλιζομαι..που και που δεν νιωθω την καρδια μου να χτυπαει..φοβαμαι οταν μενω μονη στο σπιτι, μηπως παθω τιποτα και δεν ειναι εκει κανενας να με βοηθησει..πριν μια βδομαδα ειχα βγει εξω με τις φιλες μου για φαγητο..μολις φαγαμε, σηκωθηκα για να φυγω και ενιωθα φουσκωμενη (ενω ειχα φαει ελαχιστα) .. σηκωνομαι απο το τραπεζι και με επιασε ζαλαδα..και ενα αγχος για το τι εχω και ζαλιστηκα..πλεον φοβαμαι να βγω εξω να φαω μηπως και ζαλιστω παλι και δεν εχουν τι να με κανουν οι φιλες μου..περιττω να σας πω, πως ΟΥΤΕ μπανιο δεν μπορω να κανω μονη μου..θελω να ξερω πως καποιος ειναι μεσα στο σπιτι..δεν μπορω να ζω αλλο ετσι...

  2. #2
    Κοιτα το σιγουρο ειναι οτι δεν εχεις κατι παθολογικο.. Απο τι ειδες σιγουρα και μονη σου απο αλλα post στο site, τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι συνηθισμενα σε ατομα με αγχωδη διαταραχη. Απλα εχει "κολλησει" το μυαλο σου οτι κατι εχεις, γιαυτο συμβαινουν αυτα. Πρεπει να το παρεις αποφαση οτι δεν εχεις τιποτα, και αν δε μπορεις, κανε ενα τσεκ απ για να σιγουρευτεις και να χαλαρωσεις λιγο.. επισης, εχεις σκεφτει ψυχολογο? δεν ειναι κακο ισα ισα θα σε βοηθησει! πανω απ'ολα θελει να εισαι δυνατη. Μην το αφηνεις να σε περνει απο κατω. Μιλα στον εαυτο σου. Αυτα κανω εγω προσωπικα.. Καλη δυναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Δεν έχεις τίποτα απολύτως κοριτσάκι μου και πολύ λυπάμαι γι αυτό που σου συμβαίνει..
    Τα έχω περάσει στο έπακρο!
    Με συνοπτικές διαδικασίες να πας σε ψυχολόγο να σε βοηθήσει άμεσα,είσαι πολύ μικρή και είναι αμαρτία να ζεις με αυτή την τυραννία

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2
    Θα προσπαθησω να επικοινωνησω με εναν ψυχολογο..απλα δεν θελω να πω κατι στους γονεις μου...φοβαμαι την αντιδραση τους...απ την μια γονεις ειναι και θα καταλαβουν..απ την αλλη ομως φοβαμαι να τους πω κατι τετοιο...δεν ξερω γτ το βλεπω ετσι ενω δν θα πρεπε.. δεν τς εχω αναφερει τιποτα απ τς φοβους μου...απλα ξερουν για τς κρισεις και προσπαθουν καθε φορα να με ηρεμησουν..τους εχω πει οτι το ξεπερασα..δεν θελω να τους αγχωνω και να τς στεναχωρω κι εκεινους

  5. #5
    Εχω περασει απο την ιδια ακριβως κατασταση . Και με τους πανικους και με τους γονεις . Δεν απογοητευεις κανεναν λεγοντας οτι χρειαζεσαι βοηθεια απο ψυχολογο. Να ξες οτι αυτο που μετρας εισαι εσυ και αυτην την στιγμη και παντα . Οι πανικοι ξεπερνιουνται και ολα . Πανε σε ψυχολογο και θα τελειωσεις με αυτην την κατασταση,να σαι σιγουρη ! οσο και αν δεν το καταλαβαινεις τωρα , ειναι ασχημα παιχνιδια του αγχους. Τιποτα παραπανω , τα φιλια μου και την δυναμη μου!!

  6. #6
    Ειναι το να μην παθει κανεις μια φορα τετοιο περιστατικό, μετα του γινεται σαν εμμονή. Απο τοτε οποτε βρισκεται σε παρομοιο χωρο ή συνθηκες ειναι να μην του ερθει η σκεψη, νομιζει ότι απο στιγμη σε στιγμη θα λυποθημησει. Η λυση δεν ειναι το να αποφευγει τετοιους χωρους και συνθηκες αλλα να βρει τον τροπο να ελεγχει τη σκεψη του οταν ερχεται αντιμετωπος με τετοια ιδεα ...
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    ΚΑΙ ψυχιατρο βασικά... με σκέτο το ψυχολόγο δεν... αν δεν υπάρχει και φαρμακ. αγωγη δε νομιζω πως θα γινει κατι με συζητηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Καλημερα σε ολους!Εχθες ειχα μια πολυ,μα πολυ δυσκολη μερα!!Απ το πρωι με καιγαν τα μαγουλα μου,αρχισα να δουλευω στο μυαλο μου οτι εχω πιεση(γιατι ανεβαζω που & που),μετα εγινε εμμονη και δεν το εβγαλα απ το μυαλο μου,αλλα δεν βοηθουσε και το καψημο στα μαγουλα,συνεχιζε.Αρχιζω λοιπον το απογευμα και μετραω πιεση,ειχα 15 στην αρχη,παιρνω μισο φαρμακο που μου εχει πει η καρδιολογος αλλα αντι να πεσει πηγε στα υψη,εφτασε 17(βεβαια εγω ημουν στην τσιτα,λιγο πριν τον πανικο...οποτε πως να κατεβει...)πηρα τη γιατρο & μου ειπε να παρω αυτη τη φορα ενα ολοκληρο,της ειπα οτι φοβαμαι για εμφραγμα η εγκφαλικο και μου ειπε οτι δεν θα παθω τιποτα.Εγω ομως δεν την πιστευα....ευτυχως,γλυτωσα την κριση.....Θεε μου,πως ξημερωσα....φοβαμαι να μην ανεβασω & σημερα......βρε παιδια,το χει παθει κανεις σας?Αυτο το καψημο στα μαγουλα σε τρελενει!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Καλημερα σε ολους!Εχθες ειχα μια πολυ,μα πολυ δυσκολη μερα!!Απ το πρωι με καιγαν τα μαγουλα μου,αρχισα να δουλευω στο μυαλο μου οτι εχω πιεση(γιατι ανεβαζω που & που),μετα εγινε εμμονη και δεν το εβγαλα απ το μυαλο μου,αλλα δεν βοηθουσε και το καψημο στα μαγουλα,συνεχιζε.Αρχιζω λοιπον το απογευμα και μετραω πιεση,ειχα 15 στην αρχη,παιρνω μισο φαρμακο που μου εχει πει η καρδιολογος αλλα αντι να πεσει πηγε στα υψη,εφτασε 17(βεβαια εγω ημουν στην τσιτα,λιγο πριν τον πανικο...οποτε πως να κατεβει...)πηρα τη γιατρο & μου ειπε να παρω αυτη τη φορα ενα ολοκληρο,της ειπα οτι φοβαμαι για εμφραγμα η εγκφαλικο και μου ειπε οτι δεν θα παθω τιποτα.Εγω ομως δεν την πιστευα....ευτυχως,γλυτωσα την κριση.....Θεε μου,πως ξημερωσα....φοβαμαι να μην ανεβασω & σημερα......βρε παιδια,το χει παθει κανεις σας?Αυτο το καψημο στα μαγουλα σε τρελενει!!
    Μου συμβαινει ακριβως το ιδιο πραγμα με την υπερταση. Υποφερω κι εγω χρονια απο αγχωδη διαταραχη στα 19 μου ξεκινησε κι εμενα με κρισεις πανικου και αγοραφοβια -κυριως αυτη- και δυσθυμια (μια ηπια μορφη καταθλιψης) λογω της χρόνιας εκθεσης μου στο αγχος και της μη σωστης κι αμεσης αντιμετωπισης του προβληματος. Υπερταση ανακαλυψα τελευταια οτι εχω, δε γνωριζω αν ειχα κι απο πιο παλια, γιατι σε καποιες ανυποπτες στιγμες που την ειχα μετρησει ηταν φυσιολογικη κι ενδεχομενως να μην ειχα, να μου προεκυψε τελευταια λογω δυσκολων καταστασεων και εντονου στρες. Εχω κανει ολες τις εξετασεις τις σχετικες και βγηκαν καθαρες, δεν υπαρχει καποιο προβλημα οργανικο που μου την προκαλει ειναι καθαρα νευρικης φυσεως. Θα πρεπει να ξερεις οτι η υπερταση δε σου κανει βραχυπροθεσμα κακο, εαν δεν εχεις καποια προβληματα οργανικα, σου κανει κακο μακροπροθεσμα σε μεγαλυτερες ηλικιες οπου συνεπικουρουν κι αλλα παθολογικα προβληματα οπως διαβητης, υπελιπιδαιμια κτλ. Ο λογος που πρεπει να τη ρυθμισεις ειναι για να προστατευσεις μελλοντικα τον εαυτο σου κι οχι αμεσα. Για να παθεις εγκεφαλικο ή εμφραγμα απο την υπερταση θα πρεπει να εχεις κι αλλα προβληματα π.χ. αθηρωματικες πλακες με απκα λογια βουλωμενες αρτηριες και η πιεση σου θα πρεπει να ειναι πανω απο 20 για να κινδυνευεις πραγματικα. Οποτε μη φοβασαι οτι θα παθεις κατι πανω σε μια κριση πανικου που ειναι φυσιολογικο ν' ανεβει η πιεση μας. Να ξερεις επισης οτι σε κανεναν ανθρωπο η πιεση δεν ειναι σταθερη καθολη τη διαρκεια της μερας, αντιθετως αυξομειωνεται κατα περιπτωση. Το ν' ανεβασεις πιεση σ' ενα καυγα ή οταν ανεβαινεις μια σκαλα ειναι καθολα φυσιολογικο, το αντιθετο θα ηταν περιεργο. Για να θεωρηθει κανεις υπερτασικος θα πρεπει να ελεγχει την πιεση του σε κατασταση ηρεμιας. Επισης ειναι μυθος οτι η υπερταση εχει συμπτωματα. Η υπερταση ειναι ασυμπτωματικη. Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι υπερτασικοι και δεν το γνωριζουν γιατι ακριβως η υπερταση δε δινει συμπτωμα. Αυτο που θελω να σου εξηγησω ειναι οτι η εξαψη που νιωθεις δεν ειναι απο την πιεση δηλαδη δεν ειναι η πιεση που σου προκαλει εξαψη αλλα το αντιθετο, η εξαψη σου ανεβαζει την πιεση που ενδεχομενως να προκαλειται απο ψυχολογικους παραγοντες. Εγω να σκεφτεις οταν ανακαλυψα οτι εχω υπερταση ειχα συνεχεια μουδιασματα στο προσωπο και πονοκεφαλους πολυ εντονους κι ελεγα οτι η υπερταση μου τα προκαλει ενω δεν ισχυε κατι τετοιο, απλως εγω ειχα παθει την ιδια φοβια μ' εσενα οταν εμαθα οτι εχω υπερταση για να μη σου κανω τι θαρραλεα και ειχα τις ιδιες σκεψεις κι απ' το φοβο μου την ανεβαζα μονη μου. Να σκεφτεις επαιρνα την πιεση μου κι αν την εβρισκα λιγο τσιμπιμενη στο 13 ας πουμε την ξαναεπαιρνα κι εφτανε στο 16 στην τριτη μετρηση πηγαινε παλι στο 13 καμια φορα και κατω απο το 12 που σημαινει πως ηταν απ' το φοβο μου. Να ξερεις οτι το επικινδυνο δεν ειναι να σου παει η πιεση απο το 12 στο 15 και να ξανακατεβει αλλα το να ειναι συνεχως ανεβασμενη και σταθερα.
    Last edited by novia35; 11-11-2013 at 02:07.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Αν θες να ψαχτεις σε οτι αφορα την υπερταση για ν' ανακαλυψεις αν ειναι ιδιοπαθης δηλαδη αν δε οφειλεται σε καποια παθολογικα αιτια οπως η δευτεροπαθης υπερταση αλλα ειναι λογω αγχους οι εξετασεις που πρεπει να κανεις πλην των καρδιολογικων που ειναι το πρωτο που κανουμε δηλαδη τριπλεξ καρδιας και holder, θα πρεπει να κανεις τριπλεξ νεφρικων αρτηριων, καρωτιδων, ανω και κατω ακρων (μην τρομαξεις, δεν ειναι τιποτα ειναι απλοι υπερηχοι), εναν πληρη ενδοκρινολογικο ελεγχο για υπερταση θα σου γραψει ο γιατρος της εξετασεις και τις κλασικες αιματολογικες για να τσεκαρεις χοληστερινες, τριγλυκεριδια και μετα. Εφοσον βγουν καθαρες εγω θα σε συμβουλευα να μιλησεις με ενα νευρολογο. Εμενα η καρδιολογος μου προτεινε αντιυπερτασικο αλλα εγω δεν το ηθελα γιατι το αντιυπερτασικο αντιμετωπιζει μονο το συμπτωμα που ειναι η υπερταση κι οχι το προβλημα κι αυτο θα μου προκαλουσε εξαρτηση. Εμενα ομως με νοιαζει ν' αντιμετωπισω το προβλημα κι ετσι με παρεπεμψε σε νευρολογο εφοσον επροκειτο για περιπτωση αγχους. Αν εχεις παραπανισια κιλα προσπαθησε να τα χασεις. Αν κανεις κακη διατροφη προσπαθησε να τη αλλαξεις. Μειωσε αλατι, τρωγε καλιουχες τροφες μπανανες, λεμονια κτλ κτλ παντα σε συννενοηση με το γιατρο σου εφοσον παιρνεις αντιυπερτασικη φαρμακευτικη αγωγη. Μην κανεις και καμια υποταση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Εχω πολλες πληροφοριες σχετικα με την υπερταση να σου δωσω γιατι το εχω ψαξει πολυ και συνεχιζω δηλαδη να το ψαχνω γιατι ακομη δεν εχω μιλησει με τον νευρολογο το ραντεβου μου ειναι τελη Νοεμβρη οποτε ειν εν εξελιξει το θεμα. Παντως μη φοβασαι. Ειμαι 40. Αντιμετωπιζω απ' τα 19 προβληματα με πανικους πανω απο 20 χρονια δηλαδη. Εδω και ενα χρονο ψαχνομαι με την υπερταση, δεν εχω παρει φαρμακο μεχρι να καταληξω στη θεραπευτικη μεθοδο που θ' ακολουθησω, σκεφτομαι να το ψαξω και με ομοιοπαθητικη, το αντιμετωπιζω οσο μπορω διατροφικα και με ασκησεις αναπνευστικες και ειμαι ακομη εδω. Αν ηταν θα ειχα πεθανει 1000 φορες μεχρι τωρα. Αυτο δε σημαινει πως το αφηνουμε στην τυχη του αλλα πρεπει να προσπαθουμε οσο μπορουμε -γιατι να μη λεω, κι εγω λυγιζω καποιες φορες, αρκετες- να το αντιμετωπιζουμε με ψυχραιμια. Δεν ειμαστε τοσο φθαρτοι οσο νομιζουμε. Να ξερεις οτι ο ανθρωπινος οργανισμος απι τη φυση του εχει τη δυνατοτητα της αυτοιασης, σκεψου μονο την πληγη που κλεινει και το δερμα που αναπλαθεται απο μονο και δημιουργει ο οργανισμος απο μονος του εκ νεου ιστο για ν' αναπληρωσει τον κατεστραμμενο. Δεν ειναι εκπληκτικο;;;; Ο,τι χρειαστεις σε σχεση με την υπερταση, εδω. Εγω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Θελω επισης να πας σ' αυτο τον συνδεσμο και να διαβασεις καποια πραγματα σχετικα που θα σου λυσουν πολλες αποριες
    https://sites.google.com/site/draskarpelos/Home-9

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Σ ευχαριστω novia35!Σου χω στειλει ενα προσωπικο μηνυμα,το χεις λαβει?Γιατι μου κανει κατι περιεργα,μια στελνει & μια οχι......

Similar Threads

  1. Πολύ Άγχος με φοβίες , κρίσεις πανικού κτλ
    By Kourasmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 01-10-2013, 22:10
  2. Κρίσεις πανικού καθημερινά-Φοβίες
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 16-09-2012, 16:56
  3. ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ!!!
    By irene13 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 27-07-2011, 22:44
  4. Κρίσεις Πανικού - Φοβίες
    By panayiotiscy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2007, 23:16
  5. Κρίσεις πανικού , εντονες φοβίες για τις αρρωστιες
    By grkostis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 27-02-2005, 18:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •