Διαταραχή Διάθεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Post Διαταραχή Διάθεσης

    Καλησπέρα και απο εμένα. Συγνώμη αν θα μακρηγορήσω αλλά έχω την ανάγκη να μοιραστώ με κάποιον όλα αυτά που σκέφτομαι. Είμαι 22 χρονών. Πριν από τρια χρόνια περίπου παρατήρησα κάποιες μεγάλες αλλαγές στον εαυτό μου. Πέρασα ένα πολύ άσχημο γεγονός, και ύστερα από αυτό εμφάνισα καταθλιπτικά επεισόδια που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Να σας πω την αλήθεια μου, μέχρι πρότινος θεωρούσα πως πάσχω από κάποια μορφή κατάθλιψης. όμως ύστερα συνειδητοποίησα κάτι. μέσα στον χρόνο περίπου 2-3 φορές, έχω μεγάλες εναλλαγές διάθεσης. δηλαδή. εν αντίθεσή με την καταθλιπτική μου διάθεση, σε αυτές τις φορές της καλής μου διάθεσης, χάνω τον εαυτό μου. χάνω τον ύπνο μου, κοιμάμαι λίγο, ξυπνάω νωρίς, είμαι σε εγρήγορση και έχω μια ακατανίκητη επιθυμία να βγω έξω, να κάνω πράγματα που ποτέ δεν κάνω, να καταναλώσω αλκοόλ, (που ποτέ δεν πίνω καθώς είμαι αλλεργική). το χειρότερο όμως από όλα είναι η αλλαγή στη συμπεριφορά μου. Παλαιότερα ήμουν πολύ ήρεμος άνθρωπος όμως τώρα οργίζομαι με το παραμικρό. και η λέξη οργή μπροστά σε αυτό που νιώθω είναι λίγο. πιστέψτε με. παλαιότερα "ανυπομονούσα" πότε θα έρθει η στιγμή να αλλάξει ξαφνικά η διάθεση μου και να με κυριεύσει αυτή η εγρήγορση που νιώθω όταν έχω αυτή τη καλή διάθεση. όμως, τη τελευταία φορά που είχα αυτή την εναλλαγή διάθεσης έκανα κάτι που θα το μετανιώνω σε όλη μου τη ζωή. Παρολίγον να απατήσω το σύντροφο. Ξέρω ότι θα με κρίνετε, και εγώ έκρινα τον εαυτό μου πολύ σκληρά, όμως αυτό ήταν που ουσιαστικά με ξύπνησε και κατάλαβα πως κάτι μου συμβαίνει. Μίλησα σε μια ψυχολόγο για μια φορά και αυτή ανέφερε τη διπολική διαταραχή. Δεν ήθελα να πιστέψω πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτόιο και έτσι δε ξαναπήγα. ύστερα όμως από αυτό το γεγονός, φοβάμαι πλέον την επόμενη φάση που θα έχω αυτή τη τόσο καλή διάθεση και τι αντίκτυπο μπορεί να χει. βρήκα το κουράγιο και έκλεισα ραντεβού με εναν ψυχιάτρο στο κέντρο ψυχικής υγείας όμως το ραντεβού είναι σε δυο μήνες και φοβάμαι τον ενδιάμεσο χρόνο. Συγνώμη αν σας κούρασα. να περιμένω δυο μήνες η να επισκεφτώ με δικά μου έξοδα έναν ψυχίατρο;Σας εχει συμβει κατι παρομοιο; Απλά δεν το έχω πει σε κανέναν και ένιωθα αυτήν την ανάγκη. ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Δεν θεωρώ καταρχας οτι πρέπει να κατακρίνεις τον εαυτό σου επειδή παραλίγο να απατήσεις το συντροφό σου!
    Είναι φανερό εξάλλου από τα λεγόμενα σου ότι πάσχεις από κάποια διαταραχή αλλά πολύ κακώς για εμένα που δεν ξαναπήγες στην ψυχολόγο.
    Δε νομίζω πως χρήζεις ψυχιάτρου και στην τελική πάψε να το έχεις αγχος στο τι μπορεί να γίνει στην επόμενη φάση που θα σου έρθει γιατί
    το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σου γινει εμμονή και τότε θα τον χρειαστείς τον ψυχίατρο!
    Ηρέμησε και συνέχισε τις συνεδρείες με ψυχολόγο.
    Σου εύχομαι να βάλει κ ο Θεός το χεράκι του κ σύντομα να τα ξεπεράσεις όλα!

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η ψυχολόγος τότε που πήγαινα με είχε παραπέμψει σε ψυχίατρο. Βρήκα το κουράγιο και το συζήτησα με το σύντροφό μου, αυτό το πρόβλημα που έχω, -κανένας όμως από την οικογένεια μου δεν το γνωρίζει- και προσπαθεί μέρες τώρα να με πείσει να πάω στον ψυχίατρο. Το ραντεβού μου είναι για την Πέμπτη. όμως κατά βάθος δε θέλω να πάω, καθώς έτσι δέχομαι ότι κάτι δεν πάει καλά. πράγμα που από μόνο του με κάνει ακόμα χειρότερα. Δεν μπορώ να δέχτω πως η ψυχική υγεία μου έχει κλονιστεί σε τέτοιο βαθμό που χρειάζομαι βοήθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου βικυ. Ποιο ειναι το ασχημο γεγονος στο οποιο αναφερεσαι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Λογικό είναι χαρά μου να το σκέφτεσαι έτσι.Λες είμαι μόλις 22 χρόνων και να πάω στον ψυχίατρο?
    Καταρχήν χαλάρωσε..οι ψυχικές ασθένειες είναι όπως οι υπόλοιπες..δηλαδή εαν είχες μια παθολογική πάθηση π.χ. με το στομάχι σου?
    τότε θα το έλεγες στην οικογένεια σου,ενώ γι αυτό ντρέπεσαι να μιλήσεις?
    Εγώ είμαι 29 και βρίσκομαι εδώ κ 2 χρόνια σε φαρμακευτική θεραπεία από νευρολογο για αλλη πάθηση.
    Το παν είναι να χαλαρώνεις και να μιλάς.
    Μην ντρέπεσαι καθόλου να μιλάς για το προβλημά σου,για μενα κακώς η ψυχολόγος με μια μόνο συνεδρία σε παρέπεμψε απευθείας σε ψυχίατρο.
    Κάνε άλλη μια πρόσπαθεια σε εναν άλλο ψυχολόγο.
    Οι ψυχίατροι ακούνε το πρόβλημα σου και σου δίνουν κατευθείαν φαρμακευτική αγωγή,ενώ οι ψυχολογοι σε ακούνε και σε βοηθάνε με διάλογο κ χρήσιμες συμβουλες.Απαγορευεται να γράψουν χάπια.
    Η απόφαση είναι δική σου.Μην ξεχνάς οτι είσαι πολύ νεαρή,χαλάρωνε και απεφυγε το αγχος όσο δύσκολο κι αν ειναι.
    Εγώ γιατρός δεν είμαι αλλά εχω περάσει πολλά και έχω δικαιωμα για θέματα που γνωρίζω να λέω την άποψη μου και ίσως καποιος βοηθηθεί

  6. #6
    Το ξέρω πως οι ψυχολόγοι απαγορεύεται να γράψουν φαρμακευτική αγωγή για αυτό άλλωστε είχα ξεκινήσει με ψυχολόγο. όμως ήμουν σε μέγαλη πόλη, και υπήρχε η δυνατότητα ενός καλού ψυχολόγου. Τώρα βρίσκομαι στην επαρχία, παραμεθόριο για ακρίβεια και οι ψυχολόγοι μετρούνται στα δάχτυλα και εκτός αυτού δεν είναι καθόλου καλοί. Εν αντιθέσει με τους τρεις ψυχιάτρους που έχουμε εδώ. Απλά θα το πάρω απόφαση και θα τηρήσω το ραντεβού για τη πέμπτη. Αν όμως ο ψυχίατρος αποφανθεί φαρμακευτικής αγωγής, δε ξέρω κατα πόσο θα την ακολουθήσω. Αυτό πρέπει να το σκεφτώ πολύ σοβαρά.
    Kerasi, γεια σου και σε σένα. Μακάρι το πρόβλημα που πυροδότησε αυτό που μου συμβαίνει τώρα να ήταν μόνο ένα! Τα πιο βασικά είναι πως έχω χάσει τον πατέρα μου πολύ μικρή, η μητέρα μου ήταν αλκοολική και η οικογένεια μου έπαιρνε αποφάσεις για μένα και με ανάγκασαν να μετακομίσω σε ένα μέρος που δεν ήθελα στη μέση της σχολικής χρονιάς μόνο κ μονο γιατί έτσι ήθελαν!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Απ'οτι διάβασα έχεις θέματα που μπορούν να επηρεάσουν την ψυχολογική σου κατάσταση.Είσαι όμως σε νεαρή ηληκία και αν γίνεις και λίγο πιο αναίσθητη..και δεις και τη ζωη με μια άλλη ματια πιο ανέμελη..
    Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις.
    Εφόσον θα πας στον ψυχίατρο και εαν εκείνος θεωρήσει ότι έχεις ανάγκη κάποια αγωγή,τότε ακολούθησε την..μη φοβάσαι,θα γίνεις καλά και θα συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά.
    Μια καλή αγωγή εφόσον χρειάζεται,μαζί με τη θέληση τη δική σου θα φέρουν τέλειο αποτέλεσμα!

  8. #8
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου! Είναι πολύ ενθαρρυντικά. Εσύ Δ.Δ έχεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Να εισαι καλά και δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς.Μόνο να ξέρεις πως ότι σου γράφω είναι η απόλυτη αλήθεια κατ'εμένα γιατι έχω περάσει πολλά για να γίνω καλα και δεν θέλω κ αλλοι να κάνουν τα ίδια λάθη.
    Τι εννοείς Δ.Δ?Δεν καταλαβαίνω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Τώρα κατάλαβα τι εννοείς!Είχα κάποτε και τη συγκεκριμένη διαταραχή.
    Εκεί που ήμουν μια χαρά,ξαφνικά σαν σπίρτο έπαιρνα φωτιά!
    Η λέξη οργή είναι λίγη.
    Μπορούσα να κάνω κακό ακόμα κ σε άνθρωπο από τα νεύρα μου.
    ομως το ξεπέρασα..Με πολύ προσπάθεια και από τον εαυτό μου.

  11. #11
    είχες ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Κοίτα για να μη σε μπερδέψω,αυτη η διαταραχή ήταν πταίσμα για μένα αν φανταστείς ότι κόντευα να φτάσω στα όρια της τρέλας..
    Αλλο ψυχικό πρόβλημα είχα εγώ από το δικό σου αλλά μεσα σε όλα πέρασα και από αυτή τη φάση!
    Γι αυτό σου λέω μην στεναχωριέσαι..όλα θα γίνουν.Να το προλάβεις τώρα που είσαι εντελώς στην αρχή,πρωτού σε πνίξει.

  13. #13
    Παιδια καλησπέρα ξανά! Βρήκα το κουράγιο τελικά και πήγα στον ψυχίατρο. Μιλήσαμε, μου εξήγησε με έκανε και γέλασε και κατέληξε στο συμπέρασμα πως έχω Διπολική Διαταραχή τύπου ΙΙ. Ξεκινήσαμε αγωγή με Minitran 2-25 από σήμερα ξεκίνησα τα Cipralex των 10. Παίρνεις κανείς από εσάς αυτά τα φάρμακα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Μπράβο χρυσο μου!αφου πήγες έκανες το βασικότερο βήμα και σύντομα θα είσαι μια χαρά!!!
    Τα cipralex δεν τα έχω πάρει εγώ αλλά από ένα πολύ δικό μου άτομο ξέρω ότι σε 6 μήνες είχε γίνει εντελώς καλά!
    Σου ευχομαι τα καλύτερα!!!

  15. #15
    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη που μου δείχνεις! όσο απίστευτό και αν φαίνεται πάιρνω κουράγιο καθώς μόνο ο σύντροφος μου το ξέρει και κανείς άλλος από την οικογένεια. Σήμερα πήρα πρώτη φορά το cipralex και είναι βέβαια πολύ νωρίς ακόμα για να πω κάτι αλλά νιώθω πως οι σκέψεις μου "τρέχουν" πιο γρήγορα και έχω αρχίσει να κατεβάζω ιδέες από το πουθενά. Ελπίζω να περάσει μόνο του να μην μου δημιουργήσει υπομανια γιατί ντρέπομαι να πάρω πάλι το γιατρό μου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απώλεια Διάθεσης
    By kainourgia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 27-08-2013, 14:21
  2. Αλλαγή διάθεσης
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 19-01-2011, 10:32
  3. αλλαγη διαθεσης
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:45
  4. 'Ελλειψη σεξουαλικής διάθεσης
    By VelvetUnderground in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2009, 10:39
  5. Έλλειψη Διάθεσης
    By g_alex in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 22-03-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •