Σχετικα με φαρμακα για τα νευρα,ταχυκαρδιες,που εχουν δραση κι στην καρδια τι ξερετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Σχετικα με φαρμακα για τα νευρα,ταχυκαρδιες,που εχουν δραση κι στην καρδια τι ξερετε?

    Πριν 1-2 χρονια ειχα παρει κατι φαρμακα απο ενα ψυχιατρο, το συγκεκρημενο φαρμακο λεγετε "CATAPRESAN" (μπορει να κανω καποιο μικρο λαθος) , ο γιατρος μου χε πει να το παρω με πολυ προσοχη, ο συνδιασμος του με την ηρωινη ( ηταν μια θεραπεια -απο τις πολλες που χω κανει για να κοψω αυτη τη καταρα τη κολολ πρεζα δλδη- μια περιεργη οπου δεν ειχε να κανει με υποκαταστατα οπως μεθαδονη ,βρουπομορφινες κ.α.) ο γιατρος αυτος μου ειπε οτι πρεπει να ακολουθησω ενα προγραμμα .
    Επρεπε να πεσω σιγα σιγα στην δοση που επινα , ηρωινη δλδη απο 2-3 γρ. να πεφτω μερα με την μερα κι οταν εφταναστο 0,5γρ. να κατσω 1 μερα χωρις τυποτα κι μετα να περνω αυτο το φαρμακο, μου ειχε πει οτι μπορω να το παρω κι μετα απο καιρο αμα μου τυχενουν ταχυπαλμιες ,αμα εχω πολυ ενταση κι νευρα , αμα χτυπα η καρδιαμου χωρις λογο.
    Ετσι λοιπον επειδη δεν εκανα σωστα την θεραπεια, επειδη τωτες την ειχα δει να "φυγω" μου ειχε πει οτι ο συνδιασμος ηρωινης κι του φαρμακου αυτου CATAPRESAN ειναι πολυ επικυνδηνη ο λογος οτι η ηρωινη ριχνει τη πιεση αρκετα, κι το ρυθμο των αναπνοων , σε συνδιασμο με το φαρμακο αυτο που ειναι για να πεφτει η πιεση, για να μην εχω ταχυπαλμιες κι τετοια .Ετσι λοιπον μια μερα ενο ειχα παρει 2 χαπια πηγα κι ηπια, στην αρχη δεν ενιωσα κατι, μεσα σε 1 ωρα το πολυ αρχισα να ζαληζομαι, να βλεπω αστερακια, να οδηγαω με το ζορι! ειχα παθει κατι σαν τρεμουλο! γενικα ενιωθα να σβηνω! αφου η αναπνοες μου γινοταν απο δικια μου προσπαθεια! δυσκολο να το εξιγησω αλλα ενιωθα σαν να αναπνεω επειδη το εκανα εγω, αμα δε προσπαθουσα δεν αναιβενε το δυαφραγμα! ξερω πως ακουγοντε παραξενα αλλα ετσι ηταν παραξενα!
    Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ που να εχει προσωπικη εμπειρια απο αυτο το φαρμακο, η αν υπαρχει κανας φαρμακοποιος η γιατρος, θα ηθελα πολυ να μαθω αν μπορω να το χρησιμοποιησω ξανα αυτο το χαπι αλλα για αλλο λογο, επειδη καμια φορα φρικαρω! τρεμω απο τα νευρα μου! δεν μπορω να ηρεμησω ! νιωθω την καρδιαμου να χτυπα σαν τα τυμπανα του Λομπαρντο! την ακουω τοσο δυνατα! που τρομαζω! αν ξερετε κατι θα θελα να μου πειτε, ευχαρηστω¨)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ρωτα καλυτερα τον γιατρο που στο ειχε χορηγησει τοτε.
    Παντως αν δεν εχεις κοψει την ηρωινη και απο την στιγμη που ξερεις οτι ο συνδυασμος με την ηρωινη ειναι επικινδυνος , τοτε θα ηταν καλυτερα να μην το παιρνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    αφου και τα δυο κατεβαζουν την πιεση φαε κατι που ανεβαζει την πιεση αλατονερο ασ πουμε το ιδιο μπορεισ να κανεισ και με τα σκορδα οπυ κατεβαζουν την πιεση φαε κανενα πιτογυρο με τζατζικι να ισιαξεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μαλον δεν ειμουν κατανοητος, θελω να πω πως δεν περνω κανενα ναρκωτικο!!!, αλλα εχω θεματα με τα νευρα μου, με την πιεση μου, ιδρωνω, κι νιωθω πως ειμαι ,κατι σαν κλιστοφοβια!! νιωθω εγκλοβησμενος!! οχι συνεχεια , αλλα καποιες φορες συμβαινει.
    Οσο για τον γιατρο αυτον για καποιους λογους δε μπορω να ξανα παω, επισης αλλος γιατρος μου ειπε οτι ειναι βλακειες αυτη η μεθοδος κι οτι ο τυπος ειναι επικηνδινος αμα δινει τετοια φαρμακα σε χρηστες αφου - οπως εκανα κι εγω - μπορει καποιος χρηστης ευκολα να την παθει κι να "φυγει",αυτο ομως εμενα δε με αφορα, αλλα εχω τοσο φρικαρει που ειμαι ετοιμος να παρω οτι κι να νε αρκει να γινω καλα!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα βρει μια λυση,οχι πολυ αποτελεσματικη αλλα εκανε κατι λιγακι, πηγαινα στη θαλασσα, εκλεβα λιγο χρονο κι πηγαινα εκανα μπανιο σαν τρελος!! πανω κατω!! τα εφτυνα!! γινομουν "πτωμα" κι καπως μου περναγε! ομως δεν εκανε κατι παρα για λιγη ωρα.
    Επισης μου εχει ερθει παλυ το προβλημα με την συγκεντρωση, δεν μπορω να διαβασω ενα βιβλιο σαν ανθρωπος οπως εσεις!! δυστυχως κατι συμβαινει κι το μυαλο μου ξεφευγει!! δεν μπορω να συγκεντροθω!! εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ με τον εαυτο μου!! ειναι στιγμες που λεω οτι οταν επινα ειμουν σαν ολους τους αλλους κι οταν δεν πινω γινομαι παραξενος, αντικοινωνικος! γενικα νιωθω πολυ πικραμενος , νιωθω τοσο χαλια! μονο η μουσικη κι κανα βιβλιο μου καναν παρεα! κι τωρα!!! χανω κι αυτο!! δεν μπορω να διαβασω ρε γαμωτο!!
    Δε ξερω τι θα κανω, δεν ξερω τι θα με κανω!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    πολύ στεναχωρήθηκα με αυτά που λες.αλήθεια καιρό είχα να στεναχωρηθώ με κάτι τόσο.
    φαίνεται ότι έχεις περάσει πολλά και λυπάμαι πολύ που δεν μπορείς να βρεις την ψυχική σου ηρεμία.
    Προσπάθησε με όλες σου τις δυνάμεις να γίνεις καλά..το αξίζεις.πήγαινε σε εναν καλό ψυχοθεραπευτη(όχι ψυχολόγο) άνοιξε διάπλατα την καρδιά σου πες ότι πρόβλημα έχεις και προσπάθησε σταδικά να βρίσκεις τρόπους να κάνεις πράγματα τα οποία σε κάνουν να περνάς όμορφα.Είναι πολύ δυσκολο αλλά έχω την ελπίδα ότι στο τέλος θα βγεις νικητής.κανονικά δεν κάνει να το γράψω γιατί δεν είμαι γιατρός αλλα αραιά κ που όταν έχεις έντονα συμπτωματα πάρε ενα ηρεμιστικό τον 0,5mg.
    Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα βρει μια λυση,οχι πολυ αποτελεσματικη αλλα εκανε κατι λιγακι, πηγαινα στη θαλασσα, εκλεβα λιγο χρονο κι πηγαινα εκανα μπανιο σαν τρελος!! πανω κατω!! τα εφτυνα!! γινομουν "πτωμα" κι καπως μου περναγε! ομως δεν εκανε κατι παρα για λιγη ωρα.
    Επισης μου εχει ερθει παλυ το προβλημα με την συγκεντρωση, δεν μπορω να διαβασω ενα βιβλιο σαν ανθρωπος οπως εσεις!! δυστυχως κατι συμβαινει κι το μυαλο μου ξεφευγει!! δεν μπορω να συγκεντροθω!! εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ με τον εαυτο μου!! ειναι στιγμες που λεω οτι οταν επινα ειμουν σαν ολους τους αλλους κι οταν δεν πινω γινομαι παραξενος, αντικοινωνικος! γενικα νιωθω πολυ πικραμενος , νιωθω τοσο χαλια! μονο η μουσικη κι κανα βιβλιο μου καναν παρεα! κι τωρα!!! χανω κι αυτο!! δεν μπορω να διαβασω ρε γαμωτο!!
    Δε ξερω τι θα κανω, δεν ξερω τι θα με κανω!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προσπαθω!! καθε μερα!! καθε ωρα!! καθε δευτερολεπτο κανω αγωνα!! εναν αγωνα με εχθρο τον ιδιο μου τον εαυτο!! αγωνα απεναντι στα τοσο δυνατα παθη μου! απεναντι στην ηδωνη !
    Ξερω οτι μπορει να ακουγομαι σαν κακομηρης, μα ουτε θελω να κανω τον κλαψιαρη, ουτε κι ζητω να φανω σαν ατυχος κι καποιος που η μοιρα του την εφερε, ΟΧΙ!! ηταν λαθος μου,ουτε απο εγκληματικη οικογενεια ειμαι, ουτε με παρατησαν στο δρομο ,ουτε μεγαλωσα σε ορφανοτροφιο! απεναντιας μεγαλωσα με πολυ φροντιδα κι αγαπη! με χαμογελα κι χωρις να μου λυψουν τα βασικα πραματα! ετσι λοιπον δεν εχω την δικαιολογια οτι μου τα φερε ετσι η ζωη κι επεσα στην αλητια κι στα ναρκωτικα! οχι! ηταν καθαρα βλακεια μου! ηταν αλλαζονια! , ηταν η κολο περιεργια που με τρωει απο μικρο παιδακι, απο τωτες πυ θυμαμαι τον εαυτο μου ειμουν περιεργς για καθε τι! αποτο πιο απλο πραμα, απο το που βγαζει το μονοπατι στο δασος ως τι θα παθω αμα με χτυπησει το ρευμα!! τοσο βακεια με εδερνε μικρος αλλα κι μεγαλος.
    Επειδη ομως μακρολογο συνεχεια, θελω να πω οτι η στροφη της ζωης μου στα εφηβικα μουχρονια ,απο αθλητης κι απο φουλ υγεια στην ζωη μου κι στην τροφη μου, στο αλλο ακρο! στα ναρκωτικα, στα σκληρα ναρκωτικα κι σε μια ζωη οπου η περιπετειες κι η αδρεναλινη ηταν ο αυτοσκοπος μου! ομως η λαθος περιπετειες! γτ. η ζωη ειναι περιπετεια! αλλα ομορφη, με χαρες κι λυπες, αλλα αποτελεσμα φυσιολογικων πραξεων , οπως ολων των ανθροπων! απεναντιας εγω την ειδα πολυ λαθος κι εφαγα τα μουτραμου!! εχασα τα πιο καλα μου χρονια!! εχασα τα πιο αγαθα κι ευχαρηστα χρονια μου! τις καθαρες κι γεματες απο αισθηματα νεοτητας στιγμες! εγω τις εκανα σαλατα! απο ονειρικες στιγμες τις εκανα εφηαλτικες! Ομως ηταν αποκλειστηκα δικο μου λαθος!! ΕΓΩ εφταιγα, γτ. κανενας δεν σου βαζει τις ουσιες στο στωμα με το ζορι, κι να το κανε παλυ εχει πολυ αποσταση το μια φορα, η η δοκιμη απο το να πινεις καθε μερα! καθε λιγες ωρες! απο το να τριπιεσαι κι να ζεις μες στη παρασνομοια ,στη βρομα κι σε ανθρωπους σκιες! οπου οσο αγαπαν κι προσεχουν τον εαυτο τους τοσο ομορφα θα φερθουν κι στους αλλους, κι σε εμενα! ηταν δικια μου βλακεια! φερω εγω την ευθυνη κι μονο! ουτε η κοινωνια ουτε καμια γκομενα που ελεγα παλια! επειδη ετυχε με μια κοπελα που ειμουν τρελα ερωτευμενος ,να γνωρισω ,να μπω για τα καλα στις ουσιες μαζι της ! δεν εφτεγε αυτη ομως!
    Δεσποινα σε ευχαρηστω πολυ για τα καλα σου λογια! Θα ακουσω αυτα πυ λες, αν κι εχω παει σε πολλους ψυχολογους -θεραπευτες ,ειτε ατομικα ειτε ομαδικα ,εχει αποτελεσματα αλλα ειναι ενα απλο χερι βοηθειας στην αποφαση που πρεπει να εχεις ειδη παρει, ετσι ειναι κι με τους ψυχιαρους οπου με εχουν κανει πηραματοζωο! εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα κι θεραπειες! περισι τετοιες μερες ειμουν εσοκλειστος στο ψυχιατρειο θεσσαλονικης, μετα την δεκατη μερα κριφα εφτηνα τα χαπια! γτ. ενιωθα να χαζευω! κι εβλεπα κι τους αλλους αρρωστους οπου απο αγριμια κι μες στην οργη να μετετρεποντε σε προβατα ,αλλα οχι με τον καλο τροπο, ηταν σαν ζαβλακομενα! τους εβλεπες τα ματια κι ενιωθες πως ειναι αψυχα! δεν ηθελα να γινω ετσι! χιλιες φορες να ειμαι μες στην πικρα ,στηνμελαγχολια κι στη καταθλυψη παρα να ζαβλακοθω!
    Παντος ακουω την συμβουλη σου κι εχω κανονησει να παω σε καποιον ειδηκο την επομενη βδομαδα, σχετικα με το ηρεμιστικο που λες , ενοεις κατι σαν λεξοτανιλ? τελευταια προσπαθω να βρω τον εαυτο μου, την ησυχια μου μεσα απο βοτανα,βλεπεις εχω καπως ξενερωσει με τα χαπια, δεν τα απαρνουμε, ξερω οτι κανουν καλο ,αλλα αμα μπορουμε καποιες ουσιες να τις παρουμε απο την φυση , γτ.οχι? ετσι λοιπον εχω παρει βαλεριανα, μεντα ,λουιζα κ.α . βοτανα ¨), δεν μπορω να πω οτι κανουν τρελη δουλεια, ομως η μεντα με εχει βοηθησει αρκετα!

Similar Threads

  1. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  2. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 20-08-2012, 23:38
  3. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 13:13
  4. Σχετικά με τα φάρμακα
    By αμαλια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-01-2010, 03:44
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •