Μοναξιά + Έλειψη ενδιαφερόντων = ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Μοναξιά + Έλειψη ενδιαφερόντων = ?

    Καλημέρα,
    θέλω να σας αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία πάνω στα θέματα μοναξιάς που νιώθω τον τελευταίο καιρό και προκάλεσα εγώ ο ίδιος όπως πιστεύω.
    Κατά τη θερινή περίοδο δούλευα σε ένα ξενοδοχείο.Πριν πάω ήμουν με μια κοπέλα για περίπου 7 μήνες και περνούσαμε πάρα πολύ όμορφα.Ιδανικά θα έλεγα
    αλλά όταν έφυγα αρχίσανε τα θέματα λόγο απόστασης(ζήλιες κτλ) Σε κάποια στιγμή και πάνω στον εκνευρισμό μου της είπα να χωρίσουμε και δεν το συζητούσα καν.
    Αφού κάθισα και σκέφτηκα και είδα πόσο μου λείπει προσπάθησα να την ξανακερδίσω αλλά αυτή είχε βρει ήδη κάποιον άλλον μέσα σε 1 βδομάδα και μου είπε χαρακτηριστικά
    ότι το αφήσαμε πολύ και δεν μπορεί να γίνει κάτι.Προσπάθησα να το πάρω απόφαση το πήρα και λόγο κούρασης και στρες την ξέχασα.Γυρνώντας στην πόλη μου όπου
    είμασταν μαζί την σκέφτομαι συνέχεια έχω εφιάλτες και γενικά αισθάνομαι ότι κάνω μου θυμίζει εκείνη.Έχω χάσει τη διάθεση μου να κάνω πράγματα και γενικά ενώ γνώρισα
    2 κοπέλες και κάναμε διάφορα δεν αισθανόμουν ικανοποιημένος με αυτό και ήθελα και κάτι παραπάνω.Πιστεύω αν και την χώρισα εγώ δνε την έχω ξεπεράσει.

    Εσείς τι λέτε μου συμβαίνει αυτό γιατί απλα κάθομαι και δεν κάνω κάποια δραστηριότητα στη ζωη μου και αν αρχίσω θα το ξεπεράσω?
    Είναι κάτι εγωιστικό και νιώθω έτσι επειδή βρήκε κατευθειαν κάποιον αλλον και απλά τη θέλω πίσω επειδή είμαι μόνος?
    Να σημειώσω ότι γενικά δεν θυμάμαι τον εαυτό μου για πολύ καιρό χωρίς σχέση και τώρα νιώθω περίεργα που "ξέπεσα" σε Onenight stand Που δεν είναι του χαρακτήρα μου.
    Επίσης νομίζω δεν αξίζει να συμβιβαστώ με κάτι απλά για να είμαι με κάποια ή να ξαναπαρακαλέσω την πρωην μου να είμαστε μαζί γιατι στο κάτω κάτω θα μου πει τα ίδια..
    Και τέλος πως γίνεται ενώ θεωρητικά λες ότι αγαπάς κάποιον τόσο πολύ όπως έλεγε η πρωην μου να τον ξεπερνάς μέσα σε 1 βδομάδα και να ξεκινάς κάτι άλλο?

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας αλλά καλό θα μου κάνει να ακούσω και καμια γνώμη από άτομα που δεν με ξέρουνε προσωπικά γιατι τα φιλαράκια μου μου λένε απλα "Πάμε για άλλα ρε φιλε μην κολλάς" κάτι το οποίο δεν μπορώ να κάνω έτσι απλά..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Αν μου επιτρέπεις αυτό δεν λέγεται "Μοναξιά + Έλειψη ενδιαφερόντων = ?" ...ερωτική απογοήτευση λέγεται και περνάει με τον καιρό.
    Όσο για το πως σε αντικατέστησε μέσα σε μιά βδομάδα, ο λαός μας έχει ουκ ολίγες παροιμίες για αυτό....σίγουρα δεν είναι κάτι σπάνιο ούτε περίεργο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Σκεψου το αλλιως, οπως εκανες εσυ χοντρη μαλακια να την χωρισει ετσι ξαφνικα πανω στα νευρα σου εκανε και αυτη χοντρη μαλακια με το να βρει αλλον η να σου λεει ψεματα οτι σε αγαπαει... και οι δυο μαλακιες κανατε.

    Υπαρχει πιθανοτητα να σου λεει ψεματα οτι βρηκε αλλον για να την κυνηγησεις, μεγαλο λαθος που το αφησες 1 βδομαδα χωρις να πειτε κουβεντα και απο σενα και απο αυτην, κανεις δεν εριξε τον εγωισμο του και να που καταληξατε.. αυτο που δινει εμενα να καταλαβω οτι πραγματικα κανεις δεν νοιαζεται για τον αλλον.

    Τωρα ποσο μακρια ειστε? ποσο καιρος εχει περασει? οσο πιο πολυ το αφηνεις τοσο χειροτερο γινεται να ξερεις οποτε αν ειναι δυο βδομαδες ξερω γω πηγαινε βρες την να συζητησετε απο κοντα και η να τα ξαναβρειτε η να το τελειωσετε αλλα απο κοντα και οχι μεσω τηλεφωνου.

    Για την πρωτη ερωτηση σου η απαντηση ειναι ναι, αν αρχισεις δραστηριοτητες που θα εισαι διαρκως απασχολημενως δεν θα την σκεφτεσαι τοσο πολυ και σταδιακα θα την ξεπερασεις.

    Ο ερωτας ειναι εγωιστικος και εσυ στο ακουσμα οτι βρηκε αμεσως αλλον ταραχτηκες γιατι λες καλα πως με ξεπερασε τοσο ευκολα και εγω ακομα την σκεφτομαι... αλλα σου λεω πολυ πιθανον να λεει ψεματα.

    Απο την στιγμη που δεν ειναι του χαρακτηρα σου τα one night stand δεν ωφελει σε τιποτα,μετα απο εναν χωρισμο χρειαζεσαι καιρο για να ανασυγκροτηθεις ωστε να εισαι ετοιμος για την επομενη σχεση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Όχι σίγουρα υπάρχει άλλος επιβεβαιωμένα πλεον απλα ίσως τότε απλά να είχανε κάτι περιστασιακό και οχι σχεση οπως τώρα.Και δεν το έμαθα καν απο αυτήν.
    ΤΟ θέμα είναι ότι ενώ υπήρχε ο άλλος μιλούσε και μαζί μου(μετά από μια εβδμάδα χωρισμένοι).Της έλεγα ότι την αγαπάω αλλά αυτή να μου λέει άδειασα κτλ και πήρα άδεια να πάω να την δω μόλις γύρισε.κάναμε σεξ,βγήκαμε βόλτες,της ειπα θα κανω τα παντα για να σε ξανακερδίσω σε αγαπάω πάρα πολύ κτλ. και αυτη φαινόταν θετική αλλά με το που φεύγω και γυρνάω πίσω κάπως χαρούμενος ελπιζωντας.Μιλήσαμε ακόμα 1-2 μέρες τηλέφωνο και μου λέει τελικά δεν νιώθω τίποτα πρέπει να προχωρήσουμε.Και γυρνόντας εδώ πάλι προσπάθησα αλλά πλεον ήταν αργά.

    Αυτό με τον εγωισμό που λες φαντάζομαι έχεις πολύ δίκαιο και για αυτό σκέφτομαι ίσως φταίει αυτό...

    Σε ότι έχει να κάνει με την έλλειψη ενδιαφερόντων είμαι σε μια φάση όπου ενώ θέλω να κάνω πράγματα αλλά δεν έχω διάθεση να τα κάνω ή δεν βρίσκω κάτι να μου κινεί τόσο το
    ενδιαφέρον.Ο καιρός λένε είναι ο καλυτερος γιατρός.Και η πλήρης απασχόληση αλλά τα χειρότερα αισθήματα είναι όταν πέφτεις στο κρεβάτι και σκέφτεσαι "γιατι έγιναν έτσι τα πράγματα?"
    Αλλά αν δνε ξεπεράσεις τον άλλον πως ξεκινάς κάτι άλλο? γιατι και να παρουσιαστεί κάτι δεν αισθάνομαι έτοιμος αλλά δεν μπορώ να μένω και μόνος τουλάχιστον δεν έχω συνηθίσει έτσι.
    Οποτε συμβιβάζεσαι ή όχι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτα να τα σκεφτοσουνα οταν τη σουταριζες. Τωρα την καλαφατιζε αλλος. Πεταξε το πουλακι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Εμ αν δεν πάθεις πως θα μάθεις!!Και μόνο με την λέξη "καλαφάτιζε" μου έφτιαξες τη μέρα!!!χαχαχα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Όχι σίγουρα υπάρχει άλλος επιβεβαιωμένα πλεον απλα ίσως τότε απλά να είχανε κάτι περιστασιακό και οχι σχεση οπως τώρα.Και δεν το έμαθα καν απο αυτήν.
    ΤΟ θέμα είναι ότι ενώ υπήρχε ο άλλος μιλούσε και μαζί μου(μετά από μια εβδμάδα χωρισμένοι).Της έλεγα ότι την αγαπάω αλλά αυτή να μου λέει άδειασα κτλ και πήρα άδεια να πάω να την δω μόλις γύρισε.κάναμε σεξ,βγήκαμε βόλτες,της ειπα θα κανω τα παντα για να σε ξανακερδίσω σε αγαπάω πάρα πολύ κτλ. και αυτη φαινόταν θετική αλλά με το που φεύγω και γυρνάω πίσω κάπως χαρούμενος ελπιζωντας.Μιλήσαμε ακόμα 1-2 μέρες τηλέφωνο και μου λέει τελικά δεν νιώθω τίποτα πρέπει να προχωρήσουμε.Και γυρνόντας εδώ πάλι προσπάθησα αλλά πλεον ήταν αργά.

    Αυτό με τον εγωισμό που λες φαντάζομαι έχεις πολύ δίκαιο και για αυτό σκέφτομαι ίσως φταίει αυτό...

    Σε ότι έχει να κάνει με την έλλειψη ενδιαφερόντων είμαι σε μια φάση όπου ενώ θέλω να κάνω πράγματα αλλά δεν έχω διάθεση να τα κάνω ή δεν βρίσκω κάτι να μου κινεί τόσο το
    ενδιαφέρον.Ο καιρός λένε είναι ο καλυτερος γιατρός.Και η πλήρης απασχόληση αλλά τα χειρότερα αισθήματα είναι όταν πέφτεις στο κρεβάτι και σκέφτεσαι "γιατι έγιναν έτσι τα πράγματα?"
    Αλλά αν δνε ξεπεράσεις τον άλλον πως ξεκινάς κάτι άλλο? γιατι και να παρουσιαστεί κάτι δεν αισθάνομαι έτοιμος αλλά δεν μπορώ να μένω και μόνος τουλάχιστον δεν έχω συνηθίσει έτσι.
    Οποτε συμβιβάζεσαι ή όχι?
    χμ χμ χμ....
    κοιτα να δειςςςςςςςς
    αυτο το τελευταιο αλλαζει λιγο τα πραγματα...

    μεχρι εδω, θα σου ελεγα οτι ασχετως που ειναι αληθινη η γνωριμια της, ισως στραφηκε εκει απ τον θυμο της για σενα, χωρις να γουσταρει πολυ απαραιτητα και δεν το παραδεχεται απο νευρα και εγωισμο.
    ΑΛΛΑ
    αν επεστρεψε για κουβεντα και μαλιστα και για σεξ μαζι σου και μετα κι απο αυτο, προτιμησε εκεινον, μαλλον κατι αλλο συμβαινει και τον θελει πραγματικα...
    να σκεφτεις επισης οτι ειναι λιγο περιεργο μεσα σε μια εβδομαδα και να τον γνωρισει και να κολλησει τοσο μαζι του, οποτε ισως προυπηρχε η γνωριμια...

    ΑΝ λοιπον ισχυει οτι επραξε ψυχραιμα και οχι απο νευρα η εγωισμο, σκεψου οτι για να προτιμησει τον αλλο, ουτε σε γουσταρε αρκετα, ουτε ειχε και πολυ μελλον η σχεση σας.
    ε, καλυτερα μια ωρα αρχυτερα λοιπον, εφοσον μονο εσυ το εβλεπες σοβαρα..

    για τις ασχολιες, ναι θα νοιωσεις πολυ καλυτερα αν εχεις κατι να κανεις, θα σε βοηθησει, αλλα δεν αρκει απο μονο του. ο χρονος και οι καλοι φιλοι (ισως και οι νεες γνωριμιες) θα κανουν τα υπολοιπα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Όχι σίγουρα υπάρχει άλλος επιβεβαιωμένα πλεον απλα ίσως τότε απλά να είχανε κάτι περιστασιακό και οχι σχεση οπως τώρα.Και δεν το έμαθα καν απο αυτήν.
    ΤΟ θέμα είναι ότι ενώ υπήρχε ο άλλος μιλούσε και μαζί μου(μετά από μια εβδμάδα χωρισμένοι).Της έλεγα ότι την αγαπάω αλλά αυτή να μου λέει άδειασα κτλ και πήρα άδεια να πάω να την δω μόλις γύρισε.κάναμε σεξ,βγήκαμε βόλτες,της ειπα θα κανω τα παντα για να σε ξανακερδίσω σε αγαπάω πάρα πολύ κτλ. και αυτη φαινόταν θετική αλλά με το που φεύγω και γυρνάω πίσω κάπως χαρούμενος ελπιζωντας.Μιλήσαμε ακόμα 1-2 μέρες τηλέφωνο και μου λέει τελικά δεν νιώθω τίποτα πρέπει να προχωρήσουμε.Και γυρνόντας εδώ πάλι προσπάθησα αλλά πλεον ήταν αργά.

    Αυτό με τον εγωισμό που λες φαντάζομαι έχεις πολύ δίκαιο και για αυτό σκέφτομαι ίσως φταίει αυτό...

    Σε ότι έχει να κάνει με την έλλειψη ενδιαφερόντων είμαι σε μια φάση όπου ενώ θέλω να κάνω πράγματα αλλά δεν έχω διάθεση να τα κάνω ή δεν βρίσκω κάτι να μου κινεί τόσο το
    ενδιαφέρον.Ο καιρός λένε είναι ο καλυτερος γιατρός.Και η πλήρης απασχόληση αλλά τα χειρότερα αισθήματα είναι όταν πέφτεις στο κρεβάτι και σκέφτεσαι "γιατι έγιναν έτσι τα πράγματα?"
    Αλλά αν δνε ξεπεράσεις τον άλλον πως ξεκινάς κάτι άλλο? γιατι και να παρουσιαστεί κάτι δεν αισθάνομαι έτοιμος αλλά δεν μπορώ να μένω και μόνος τουλάχιστον δεν έχω συνηθίσει έτσι.
    Οποτε συμβιβάζεσαι ή όχι?
    Με τα νεα γεγονοτα που διαβασα πιστευω οτι αυτη η σχεση ηταν τελειωμενη πιο πριν απο οσο εγινε το μοιραιο αλλα δεν το ηξερες, δηλαδη εννοω οτι θα ειχε καποια σχεση με τον αλλον οχι απαραιτητα ερωτικη αλλα τον γνωριζε απο πριν.

    Αυτο σου ειπα και στο προηγουμενο ποστ οτι χρειαζεται να την ξεπερασεις και να ανασυγκροτηθεις για να εισαι ετοιμος για την επομενη σχεση που θα χρειαζεται να εχεις αναπληρωσει τα συναισθηματικα σου αποθεματα ωσττε να δωσεις παλι...

    Να πιεσεις τον εαυτο σου να κανεις πραγματα ακομα και με το ζορι και σιγα σιγα θα σου ερθει η ορεξη, επισης το να μεινεις μονος σου ειναι απιστευτα θεραπευτικο γιατι μαθαινεις πραγματα για το εαυτο σου που σιγουρα δεν ηξερες οπως οτι μπορεις να αντεξεις χωρις σχεση για καποια χρονικη περιοδο δεν τρεχει και τιποτα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Κάτι τέτοιο μου λέγανε και οι φίλοι μου ότι τον ήξερε απο πριν και απλα την βόλεψε να χωρίσουμε αλλά ρε γαμώτο δεν θα έβλεπα τα σημάδια?
    Και τόσο κλάμα και "γιατι μου το κάνεις αυτό" έλεγε?
    Μετά το χωρισμό μου είπε κάποια στιγμή υπήρχαν και άλλα θέματα στη σχέση μας και βγήκανε τώρα.Παίζει να εννούσε και αυτό.Ποιος ξέρει?
    Γενικά δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο σκοπό για αυτο το Post απλά ήθελα γνώμες ανθρώπων έξω απο τη σχέση να μου πούνε μια πιο αντικειμενική άποψη γιατι οι φίλοι μου λογικό ήταν να πάρουν ο μέρος μου.

    ΥΓ πάλι καλά είμαστε στην Ελλάδα γυρνάς το κεφάλι σου και βλέπεις ήλιο γιατι με τόσα θέματα (δεν εννοω το δικό μου) οι μισοι έλληνες θα είχαν αυτοκτονήσει αν είχαμε καιρό Σουηδίας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Η αντικειμενικη αποψη δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη!

    Εγω σου λεω καθαρα τι σκεφτομαι με τα γεγονοτα που μας εχεις δωσει απο κει και περα δεν μπορω να ξερω πως περναγατε την καθε σας μερα για να δω κατα ποσο αυτα που λεει ειναι αληθεια η ψεματα, εσυ τοσο καιρο δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε λεει αληθεια η ψεματα ωστε να την ψυχολογησεις?

    Ειπες οτι εμαθες απο αλλους οτι εχει καινουρια σχεση, ποιος σου το ειπε? τους ειδε μαζι να φιλιουνται ?

    Παντως γενικα δεν εχετε συζητησει να ξερετε ποια ηταν τα γαμημενα τα προβληματα σας που σας οδηγησαν εκει, αοριστο σε βλεπω, "παιζει να εννοουσε αυτο?"

    Για μενα πρεπει να κατσετε μια μερα να τα συζητησετε, να ακουστουν και οι δυο πλευρες, να ξερεις κατα ποσο πιστη η οχι σου ηταν, το ιδιο και για σενα φυσικα και να χωρισετε οριστικα για καποιον συγκεκριμενο λογο ωστε να μην το εχεις σαν εκκρεμοτητα πανω απο το κεφαλι σου συνεχεια και να προχωρησεις επιτελους σε αλλες εμπειριες.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Σε κάποια στιγμή και πάνω στον εκνευρισμό μου της είπα να χωρίσουμε και δεν το συζητούσα καν.
    ελεος της ειπες να χωρισετε ενω την ηθελες?
    Αφού κάθισα και σκέφτηκα και είδα πόσο μου λείπει προσπάθησα να την ξανακερδίσω
    νομιζω οτι τα εχεις παρα στραβα τα πραγματα οταν καπιον τον χασεις δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον ξανακερδισεις την απαντηση νομιζω τι φταιει για ολα αυτα τη δινεις μονος σου πιο κατω
    Είναι κάτι εγωιστικό και νιώθω έτσι επειδή βρήκε κατευθειαν κάποιον αλλον και απλά τη θέλω πίσω επειδή είμαι μόνος
    καλό θα μου κάνει να ακούσω και καμια γνώμη από άτομα που δεν με ξέρουνε προσωπικά
    αυτο με κανει να υποψιαζομαι οτι στα φιλαρακια σου διχνεις ενα αλλο προσωπο ναι ομως το να το παιζει καπιος ανεξαρτητος κ μετα να τον πειραζει που ειναι μονος ειναι σα να ερχετε αντιμετωπος με τον ιδιο τον εγωισμο του.

Similar Threads

  1. Έλειψη αυτοεκτιμησης ή κάτι άλλο ?
    By Stamatis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2013, 12:36
  2. ΠΟΣΟΙ ΜΕ "ΕΛΕΙΨΗ ΑΝΑΠΝΟΗΣ" ?
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 02-03-2012, 02:10
  3. ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By schizophrenic25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2010, 12:52
  4. Ελειψη σεξ
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 10-11-2008, 15:07
  5. Λέμε το πρόβλημα μας σε αγνώστους. Ανάγκη ή έλειψη επιλογών;
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 29-10-2008, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •