Ευαισθησία - Ενδυνάμωση χαρακτήρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Ευαισθησία - Ενδυνάμωση χαρακτήρα

    Καλησπέρα, δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να γράψω οπότε βρήκα αυτήν την πιο κατάλληλη.
    Θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με το χαρακτήρα μου.
    Γενικα πιστεύω είμαι ένα αρκετά ευαίσθητο άτομο που δεν θέλω να στεναχωρώ τον κόσμο ή να έρχομαι σε κόντρα με άλλους.
    Αυτό ίσως το εκμεταλευονται διάφοροι και με κάνουν να στεναχωριέμαι κάτι το οποίο δεν θέλω να βγάλω προς τα έξω και προσπαθώ να φαίνομαι δυνατός.
    Και το ερώτημα είναι πως μπορώ να γίνω πιο "αναίσθητος" και να μην επηρεάζομαι από αυτά γιατί δεν με βλέπω καλά αν συνεχίσω έτσι με το απλά να χαμογελάω και να κρατάω όλα μέσα μου?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε σκεφτομαι καθε φορα τι να κανω βλεπω τι σκοπευει να κανει καπιος κ αναλογα αν τον γουσταρω η οχι κανω κ το αναλογο γιατι ασχολεισαι με οπιον να ναι? μαλον δεν εχεις προσεξει πιοι σου ειναι χρησιμοι κ πιοι οχι αν κατσεις να παρεις στα σοβαρα τους παντες μετα την πατησες οι πιο πολοι ειναι για να τους παρει στη πλακα κ να πεις κανενα αστειακι για να περασει η ωρα εκτος αν πετυχεις καπιον αλλομε το ιδιο προβλημα που προσπαθεις να καταλαβεις αν σου μιαζει http://www.youtube.com/watch?v=q5pJyeiTKh8 οποτε του λες κ κατι παραπανω κ προσπαθεις να τον κανεις παρεα αυτο δεν ειναι ενδυναμωση χαρακτηρα ειναι απλα ζαμαμφουτισμος..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βλεπω πχ τη κοπελα μου ωρες ωρες ενω καπιοι δε τη θελουν καθετε κ το παλευει το παλευει το ξαναπαλευει κ παει λεγοντας ενω το ιδιο της κανει οτι κ να παλεψει κ ολο της λεω τι καθεσαι κ το παλευεις κ ψαχνεις τροπο να βρεις να σε θελουν αφου δε τεριαζεις μαζι τους πες απλα οσα πανε κ οσα ερθουν κ ριξτω στη πλακα για να περασει η ωρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Γενικα πιστεύω είμαι ένα αρκετά ευαίσθητο άτομο που δεν θέλω να στεναχωρώ τον κόσμο ή να έρχομαι σε κόντρα με άλλους.
    Αυτό ίσως το εκμεταλευονται διάφοροι και με κάνουν να στεναχωριέμαι κάτι το οποίο δεν θέλω να βγάλω προς τα έξω και προσπαθώ να φαίνομαι δυνατός.
    Και το ερώτημα είναι πως μπορώ να γίνω πιο "αναίσθητος" και να μην επηρεάζομαι από αυτά γιατί δεν με βλέπω καλά αν συνεχίσω έτσι με το απλά να χαμογελάω και να κρατάω όλα μέσα μου?
    Aναίσθητος δεν γίνεσαι, μαθαίνεις να κοντρολάρεις την ευαισθησία σου . Εκεί είναι η απάντηση στο πώς δεν επηρεάζεσαι από όλα τα αρνητικά που λες, πάντα από την προσωπική μου εμπειρία. Στο ερώτημα πώς κοντρολάρεις την ευαισθησία σου, θα έλεγα καλλιεργώντας την κοινωνικοτητα σου, τις κοινωνικές σου δεξιότητες, βρίσκεις περίπου, πάνω κάτω, τη χρυσή τομή και αποκτάς διάκριση, φέρεσαι ανάλογα με τον άνθρωπο που έχεις απέναντι σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    μαθαίνεις να κοντρολάρεις την ευαισθησία σου.
    η εξηγιση της υπογραφης μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Aναίσθητος δεν γίνεσαι, μαθαίνεις να κοντρολάρεις την ευαισθησία σου . Εκεί είναι η απάντηση στο πώς δεν επηρεάζεσαι από όλα τα αρνητικά που λες, πάντα από την προσωπική μου εμπειρία. Στο ερώτημα πώς κοντρολάρεις την ευαισθησία σου, θα έλεγα καλλιεργώντας την κοινωνικοτητα σου, τις κοινωνικές σου δεξιότητες, βρίσκεις περίπου, πάνω κάτω, τη χρυσή τομή και αποκτάς διάκριση, φέρεσαι ανάλογα με τον άνθρωπο που έχεις απέναντι σου.
    Με τρεις λέξεις τα είπες όλα
    Αυτό με την καλλιέργεια ? έχει να κάνει με αυτό που είπε ο
    αλεξανδρος_77
    σκέφτομαι καθε φορα τι να κάνω βλέπω τι σκοπεύει να κάνει καποιος κ ανάλογα αν τον γουστάρω η οχι κάνω κ το ανάλογο
    Γιατί ασχολείσαι με οποιον να ναι?
    Μάλλον δεν έχεις προσέξει ποιοι σου ειναι χρήσιμοι κ ποιοι οχι αν κάτσεις να πάρεις στα σοβαρά τους πάντες μετά την πάτησες οι πιο πολλοί ειναι για να τους παρει στη πλάκα κ να πεις κανένα αστειάκι για να περάσει η ωρα εκτός αν πετύχεις καποιον αλλον με το ιδιο πρόβλημα που προσπαθείς να καταλάβεις αν σου μοιαζει οποτε του λες κ κατι παραπάνω κ προσπαθείς να τον κάνεις παρέα αυτό δεν ειναι ενδυνάμωση χαρακτήρα είναι άπλα ζαμανφουτισμος..

    (σορι αλλα δεν ξερω πως να κάνω προσθέσω με παράθεση την άποψη του αλέξανδρου)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκει που λεει γρηγορη απαντηση το τελειταιο εικονιδιο αν πλησιασεις το δεικτη του ποντικου λεει περιβολη ετικετων γυρω απο το επιλεγμενο κειμενο το πατας κ σου βγαζει 2 [QUOTE ][ /QUOTE] και στη συνεχεια κανεις αντικγραφη επικοληση μεσα στο [QUOTE ]δηλαδη εδω [ /QUOTE]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Δεν έχει σημασια ποιος είναι σημαντικός για μένα ή όχι απλά εγώ επηρεάζομαι γενικώς χωρίς να μπορώ να το ελέγχω.
    Ενώ είμαι πολύ χαμηλών τόνων σαν άνθρωπος και νομίζω το εκμεταλεύονται οι άλλοι για να μου την πούνε ή να μου πουνε κάτι.
    ΤΟ θέμα είναι αυτό κοντρολάρισμα ΠΩΣ το καταφέρνεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Καλησπέρα, δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να γράψω οπότε βρήκα αυτήν την πιο κατάλληλη.
    Θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με το χαρακτήρα μου.
    Γενικα πιστεύω είμαι ένα αρκετά ευαίσθητο άτομο που δεν θέλω να στεναχωρώ τον κόσμο ή να έρχομαι σε κόντρα με άλλους.
    Αυτό ίσως το εκμεταλευονται διάφοροι και με κάνουν να στεναχωριέμαι κάτι το οποίο δεν θέλω να βγάλω προς τα έξω και προσπαθώ να φαίνομαι δυνατός.
    Και το ερώτημα είναι πως μπορώ να γίνω πιο "αναίσθητος" και να μην επηρεάζομαι από αυτά γιατί δεν με βλέπω καλά αν συνεχίσω έτσι με το απλά να χαμογελάω και να κρατάω όλα μέσα μου?
    Andy , δεν μπορεις να γινεις σκληρος επειδη ετσι σου την εδωσε , η ιδια η ζωη θα σε κανει σκληρο , μα τις δυσκολιες που σιγουρα θα περασεις . Αν θελησεις να γινεις αναισθητος , οπως λες , δεν μπορεις να γινεις αναισθητος επιλεκτικα , θα γινεις αναισθητος κ σε σημεια του χαρακτηρα σου που θα προτιμουσες να μην εισαι αναισθητος . Οσο για το προβλημα της εκμεταλλευσης απο αλλους , με λιγη διακριση , μπορεις να καταλαβεις κ να αποφυγεις αυτους που ειναι ετσι , αρκει να δουλεψεις πανω σαυτο ( νοητικα ) . Παντως να ξερεις οτι αυτη ειναι η ιδισυγκρασια σου , πανω-κατω , κ παντα θα εισαι κομματακι ευαισθητος , εκτος αν φας ενα μεγαλο στραπατσο , κ αλλαξεις τελειως , με κινδυνο να πας στο αλλο ακρο , πραμα ανεπιθυμητο φανταζομαι .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Καλησπέρα, δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να γράψω οπότε βρήκα αυτήν την πιο κατάλληλη.
    Θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με το χαρακτήρα μου.
    Γενικα πιστεύω είμαι ένα αρκετά ευαίσθητο άτομο που δεν θέλω να στεναχωρώ τον κόσμο ή να έρχομαι σε κόντρα με άλλους.
    Αυτό ίσως το εκμεταλευονται διάφοροι και με κάνουν να στεναχωριέμαι κάτι το οποίο δεν θέλω να βγάλω προς τα έξω και προσπαθώ να φαίνομαι δυνατός.
    Και το ερώτημα είναι πως μπορώ να γίνω πιο "αναίσθητος" και να μην επηρεάζομαι από αυτά γιατί δεν με βλέπω καλά αν συνεχίσω έτσι με το απλά να χαμογελάω και να κρατάω όλα μέσα μου?
    νομίζω ότι είναι κάτι που θα καταφέρεις μόνος σου όταν πραγματικά πάρεις την απόφαση να μετριάσεις την ευαισθησία που έχεις. μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και να μην αφήνεις τους άλλους να σε εκμεταλλεύονται. θέλει δουλειά από τη μεριά σου αλλά είναι κάτι που δεν είναι ακατόρθωτο. το ίδιο δουλεύω κι εγώ αυτό τον καιρό. προσπαθώ να είμαι κοντά σε κάποιους ανθρώπους, αλλά δεν αφήνω τον εαυτό μου πίσω. έχω βάλει ένα όριο και προσπαθώ να το τηρήσω. αν δεν είμαι εγώ καλά δεν μπορώ να κάνω κάτι και για τους άλλους. αλλά και με μέτρο.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    σου εστειλα dm andy87

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    το να εισαι ευαισθητος ειναι κ προτερημα κ ελαττωμα μαζι. το ιδιο και το να εισαι αναισθητος. αρα να εισαι και τα 2 μαζι. οταν πρεπει και με οποιους πρεπει. με μετρο. ουτε πολυ ευαισθητος ουτε πολυ αναισθητος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Παρε αποφαση οτι δεν μπορεις να ικανοποιεις τους παντες επειδη θα μαζευεις πολυ πιεση μεσα σου κ αφοσιωσου στους ανθρωπους που πραγματικα θελεις...Οσο μπορεις απεφευγε πραγματα κ θεματα που σου ειναι δυσαρεστα,Μιλησε στους ανθρωπους που πραγματικα σ αγαπανε για να προσεχουν αυτην την ευαισθητη σου κ πλευρα κ μην κανουν κατι που θα σε κανει να νιωσεις ασκημα να ειναι μαλακοι μαζι σου...καλη δυναμη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    αντριδρας γιατι νοιαζεσαι για τους αλλους,δεν εισαι αναισθητο ατομο(μακαρι να ημασταν ολοι αναισθητοι θα περνουσαμε κοτσανι!)το ιδιο πραγμα κανω και εγω , νευριαζω πολυ,ελεγχομαι ευκολα συναισθηματικα αλλα τωρα τελευταια το ελαχιστοποιησα εστω και λιγο..μαλλον το θεμα μας ειναι κοινο..δεν εχουμε αρκετη αυτοπεποιθηση

Similar Threads

  1. Σκληρότητα και ευαισθησία
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2011, 23:34
  2. αλλαγη χαρακτηρα
    By d_o in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 31-12-2010, 12:07
  3. ευαισθησια και κλαμμα
    By selas-selas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 23:16
  4. Η ευαισθησια ειναι ασθενεια ??
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2009, 18:12
  5. Ψυχικες Παθήσεις, Ευαισθησία & Ενημέρωση
    By Sofia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 12-04-2009, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •