Τι ηταν αυτο;Το χει παθει κανεις αλλος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Τι ηταν αυτο;Το χει παθει κανεις αλλος;

    Πριν ξεκινησω να πω οτι μπορει να σας φανει τελειως ηλιθιο ή χαζο αλλα εμενα με εχει τρομοκρατησει.Εχθες το βραδυ που κοιμομουν..θυμαμαι οτι καποια στιγμη σηκωθηκα και ειδα ενα σκυλι απεναντι μου..το οποιο το κοιταξα για λιγο και μετα εξαφανηστηκε σαν ολογραμμα και μετα ξανακοιμηθηκα..Και απο το πρωι που χω σηκωθει εχω πανικοβληθει μην εχω παραισθησεις ή κατι τετοιο..Το πα στην μανα μου,μου λεει μαλλον θα βλεπα ονειρο και δεν ειχα ξυπνησει καλα καλα.Και εγω αυτο πιστευω γιατι το χα ξαναπαθει μια φορα πολυ παλια(οχι ακριβως το ιδιο ηταν πιο ηπιο),αλλα αυτο ηταν πριν απο ενα ασχημο ονειρο που χα δει..Απλα με εχει τρομοκρατησει επειδη θυμαμαι οτι σηκωθηκα,το κοιταξα για λιγο και μετα οταν εξαφανιστηκε ξανακοιμηθηκα και δεν θυμαμαι να βλεπα καποιο ονειρο πριν απο αυτο το πραγμα..Για αυτο εχω τρομοκρατηθει τοσο πολυ.Αυτο εγινε επειδη μπορει να βλεπα καποιο ονειρο και να μην το θυμαμαι απλα και απλα εκεινη την στιγμη να μην ειχα ξυπνησει καλα καλα ή μηπως ηταν κατι που δα στον υπνο μου;Το χει περασει ποτε κανεις αυτο;Δεν ειναι καποιο προβλημα με παραισθησεις ετσι;Παρακαλω απαντηστε..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως καποτε οταν εισουν μικρος ειχες καπια ασχημη εμπειρεια μρ σκυλο πχ σε δαγκωσε?

  3. #3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μηπως καποτε οταν εισουν μικρος ειχες καπια ασχημη εμπειρεια μρ σκυλο πχ σε δαγκωσε?
    Οχι ουτε καν..και αυτο που δα δεν ηταν τιποτα..απλα ηταν ενα σκυλι καθοταν εκει και μετα εξαφανηστικε,ηταν εντελως ΜΑ εντελως ακυρο..και το σκυλι δεν ειναι αυτο που με χει τρομαξει..αυτο που με χει τρομαξει ειναι το οτι ηταν σαν ψευδαισθηση..και θυμαμαι οτι ξυπνησα και το δα,δεν ηταν στον υπνο μου(εκτος αν ειχα μολις ξυπνησει απο καποιο ονειρο και δεν ειχα ξυπνησει ακομα καλα ή κατι τετοιο)..εχω τρομοκρατηθει μην εχω καποιο προβλημα και βλεπω πραγματα,οχι με το σκυλι συγκεκριμενα κλπ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν εχει καπια σχεση αυτο οστοσο οταν ειμουν μικρος εντελως τυχαια ειχα δει ενα θριλερ πολυ μικρος κ θυμαμαι αυτη την εικονα μεχρι κ σημερα μετα απο 22 χρονια περιπου μπορω να τη δω σα φλασια αν κοιταξω μεσα στο μυαλο μου κανε μια προσπαθεια να θυμιθεις μηπως εχει καπια σχεση αυτο κ δεν το θυμασαι αν δεν εχει σχεση αυτο που λεω δε μπορω να πω κατι αλλο...

  5. #5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε ξερω αν εχει καπια σχεση αυτο οστοσο οταν ειμουν μικρος εντελως τυχαια ειχα δει ενα θριλερ πολυ μικρος κ θυμαμαι αυτη την εικονα μεχρι κ σημερα μετα απο 22 χρονια περιπου μπορω να τη δω σα φλασια αν κοιταξω μεσα στο μυαλο μου κανε μια προσπαθεια να θυμιθεις μηπως εχει καπια σχεση αυτο κ δεν το θυμασαι αν δεν εχει σχεση αυτο που λεω δε μπορω να πω κατι αλλο...
    Ειμαι χαζος και εγω δεν εκανα καλη περιγραφη του τι με εχει φοβισει..το γεγονος με το σκυλο ήταν απλα κατι ακυρο..η μονη ασχημη εμπειρια που χα με σκυλι ειναι μια φορα που με κυνηγαγε ενα..αλλα δεν με εππηρεασε ποτε αυτο..και περα απο αυτο το σκυλι απλα καθοταν ηρεμο κοιταγε κατω,και μετα απλα εξαφανηστηκε σαν ολογραμμα..και μετα θυμαμαι να λεω στον εαυτο μου ''καποιο ονειρο εβλεπα'' και μετα τιποτα..αυτο..Το γεγονος που με χει τρομαξει ειναι μηπως δεν ηταν απο καποιο ονειρο (γιατι οταν εγινε θυμαμαι οτι εκεινη την στιγμη ξυπνησα)και μηπως βλεπω πραγματα και εχω προβλημα..αυτο ειναι αυτο που με εχει τρομοκρατησει

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε αρα θα κοιμοσουν μου εχει τυχει τυχει κ μενα να σκεφτομαι κατι κ να με παρει ο υπνος κ να συνεχιζω να το σκεφτομαι βασικα μην εισαι τοσο σιγουρος οτι δε σε επειρεασε αφου εχουμε συνηδιση του 10% του μυαλου μας εγω μια μερα εκανα ζαπινγκ στη τηλεοραση κ αλαζε αλαζε καναλια ειδα εντελως τυχαια ενα εργο με μια σκηνη που ο ενας πυροβολουσε τον αλλο κ οχι οτι με επειρεασε ουτε καν το σκεφτηκα κ ομως οταν κοιμηθηκα μετα απο καπια ωρα ονειρευτικα οτι με σκοτωνουν οπος το εργο που ετυχε να δω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ε αρα θα κοιμοσουν μου εχει τυχει τυχει κ μενα να σκεφτομαι κατι κ να με παρει ο υπνος κ να συνεχιζω να το σκεφτομαι βασικα μην εισαι τοσο σιγουρος οτι δε σε επειρεασε αφου εχουμε συνηδιση του 10% του μυαλου μας εγω μια μερα εκανα ζαπινγκ στη τηλεοραση κ αλαζε αλαζε καναλια ειδα εντελως τυχαια ενα εργο με μια σκηνη που ο ενας πυροβολουσε τον αλλο κ οχι οτι με επειρεασε ουτε καν το σκεφτηκα κ ομως οταν κοιμηθηκα μετα απο καπια ωρα ονειρευτικα οτι με σκοτωνουν οπος το εργο που ετυχε να δω.
    Αλεξανδρε,χωρις παρεξηγηση,αλλα δεν καταλαβα τι προσπαθεις να μου πεις ακριβως :Ρ..Εσυ τουλαχιστον το δες στον υπνο σου..εγω σου λεω θυμαμαι να σηκωθηκα,να ειδα αυτο το πραγμα και μετα οταν εξαφανηστηκε ξαναπεσα για υπνο..Λες οτι ειδα στον υπνο μου οτι σηκωθηκα και ξανακοιμηθηκα;Οχι οτι ειναι αδυνατον αλλα μου φενεται περιεργο..Το πιο πιθανο βεβαια ειναι να βλεπα κατι που δεν θυμαμαι και να μετα που ειμουν μεταξυ ξυπνιος-κοιμησμενος να δω αυτο το πραγμα..Αλλα γαμω το κεφαλι μου..το σκεφτηκα σαν να εχω προβλημα και εχω τρομοκρατηθει..κοιταω το σημειο οπου το ειδα αυτο και φοβαμαι μην το ξαναδω και μηπως εχω παραισθησεις και διαφορα παρομοια..Ελεος πια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μητσακο δεν υπαρχει λογος να ταραζεσαι , αυτο μπορει να συμβει οταν ξυπνας ενω βλεπεις ονειρο. Σε καποιες περιπτωσεις μπορει και να μην μπορεις να κινηθεις ή να μιλησεις.
    Ειναι αυτο που οι χριστιανοι λενε Μορα , οι επιστημονες το λενε παραλυση υπνου.
    Διαβασε αν θες αυτο το αρθρο για περισσοτερες πληροφοριες. Το αντιστοιχο ελληνικο δεν εχει πολλες λεπτομερειες για αυτο παραθετω το αγγλικο...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πρεπει να ηταν απλα ενας πολυ ζωντανος εφιαλτης που σε επηρεασε κ νομιζω οτι οι περισσοτερο το παθαινουνε καποτε

  10. #10
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Πριν ξεκινησω να πω οτι μπορει να σας φανει τελειως ηλιθιο ή χαζο αλλα εμενα με εχει τρομοκρατησει.Εχθες το βραδυ που κοιμομουν..θυμαμαι οτι καποια στιγμη σηκωθηκα και ειδα ενα σκυλι απεναντι μου..
    Μου έχει τύχει δυο τρεις φορές να δω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ζωντανά όνειρα (και μάλιστα όχι πολύ ευχάριστα). Στο ένα από αυτό μάλιστα ήμουν σίγουρος ότι... είχα ξυπνήσει προηγουμένως. Αν συνέβη το ίδιο με σένα, παίζει να μη σηκώθηκες καθόλου στην πραγματικότητα αλλά να ονειρεύτηκες ότι σηκώθηκες και είδες το σκύλο και κάπου δεν έχεις ξεμπλέξει την ανάμνηση του ονείρου από αυτή της πραγματικότητας. Μια πιθανότητα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αμα το εχεις ξανα παθει, η αμα σου συμβαινει γεςνικα κατι σαν αυτο τοτες να ανησιχεις, να προβληματηζεσαι, αλλιος δεν αξιζει να αγχονεσαι.
    Πολλα που εχουν να κανουν με τον υπνο ακομα δεν τα χουν μαθει ουτε οι επιστημονες, οπως κι με τα ματια μας, με το τι βλεπουν αφου η οραση εχει να κανει νε κατι σαν τις συχνοτητες, δλδη υπαρχουν πραματα γυρο μας που δεν τα βλεπουμε εμεις αλλα υπαρχουν, οπως κι με τους ηχους υπαρχουν ηχοι που εμεις δεν τους ακουμε αλλα τα σκιλια, η τα αλλα ζωα τους ακουν!
    Οσο για το θεμα σου μπορει να εισουν παρα πολυ κουρασμενος, μπορει να ειχες καιρο να κοιηθεις κι αυτο να σε επιρεασε τοσο πολυ που να περασες πολυ γρηγορα στο σταδιο του ονειρου, αφου σε εναν μεσο υπνο το βραδυ, ενας ανθρωπος αμα εχει ξαπλοσει γυρο στις 7-8 ωρες απο αυτες τις 1-2 ωρες βλεπει ονειρα κι γυρο στα 3-4 , τις υπολοιπες ωρες ειμαστε για 3-4 ωρες σε λυθαργο κι τις αλλες σε αναπαυση πνευματος, εκει πο0υ δουλευει μοναχα το υποσυνειδητο δλδη.

  12. #12
    Το έχω πάθει και εγώ και είναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Είχα φρικάρει και εγώ όπως και εσύ εκείνο τον καιρό και ανακάλυψα πως υπάρχει και όνομα. Λέγεται Υπναγογία.

    Τσέκαρε αυτό το λινκ. Θα σου λύσει της απορείες σου. Σορρυ που είναι στα αγγλικά.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hypnagogia
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η υπναγογια ή αλλιως Μορα ειναι μια κατάσταση που σχετιζεται με την συνειδητοτητα που εχουμε στις φασεις πριν κοιμηθούμε ή μολις ξυπνησουμε, με την ασυνειδησια που έχουμε οταν κοιμηθούμε ή οταν γυρισουμε απο την αστρικη μας περιπλανηση (ονειρο). Στην φαση εκεινη λοιπον που λεγεται "μεταβαση" μπορει να δημιουργηθει πχ παραλυση του σωματος γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις δεν εχει ανιχνευσει ακομα ο εγκεφαλος την επιστροφη μας στο φυσικο σωμα, το οποιο κοιμαται παρολλο που εχουμε συνειδηση του χωρου και μπορουμε να πουμε "γνωριζω οτι εχω παραλυσει". Ετσι λοιπον οι περισσοτεροι σε αυτην την φαση τρομοκρατουνται και ο φοβος τους, τους δινει την αισθηση του κακου.....Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αλλη διασταση και οτι δεν μπορουν να εμφανιστουν εκει διαφορες μορφες....Ειναι δηλαδη παραξενο να δεις ενα σκυλο στο ονειρο?? προφανώς οχι...ε τοτε γιατι να ειναι παραξενο να τον δεις συνειδητα αφου εχεις ξυπνησει απ' την στιγμη που καποιος εχει ανεπτυγμενη διοραση ( ειτε εκ'γενετης ειτε το εξασκησε).και μπορει να συγχωνευει τις διαστασεις φυσικο με αστρικο? (γενικη ερωτηση)
    IGNE NATURA RENOVATUR INTEGRA !!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43
    εμένα ένας φιλος μου, μου ειχε πει πως ηταν στο κρεβατι του και εβλεπε απεναντι του μια γρια στα μαυρα. δε θυμαμαι αν κοιμοταν πριν (ο φιλος μου) ή καποια αλλη λεπτομερεια...

Similar Threads

  1. Το παθαινει κανεις αλλος αυτο;
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-09-2013, 12:56
  2. Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
    By ~Lucy~ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-2013, 16:59
  3. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 23:03
  4. Replies: 58
    Last Post: 22-10-2010, 15:06
  5. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •