Υποτροπή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by onomaxrhsth View Post
    οι πληγες ειναι πληγες, καποια στιγμη φευγουν. Το θεμα ειναι τι μενει μεσα μας,οι πληγες αυτες ειναι που μετρανε. Εκει πρεπει κ συ να επικεντρωθεις κ αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχεις μια μεγαλη αναγκη να τα βγαλεις απο μεσα σου, να ξεσπασεις καπου, να μιλησεις καπου, εστω κ σε ενα φορουμ οπως εδω. Κ δεν λεω πολυ καλα κανεις, σε βοηθαει σιγουρα, αλλωστε μονη σου ειπες οτι υπαρχει ηδη μια μεγαλη βελτιωση! Δεν πιστευεις ομως οτι με το να ανοιχτεις σε καποιον δικο σου ανθρωπο θα σε βοηθαγε περισσοτερο..; Εχω την αισθηση οτι ψαχνεις την αποδοχη. Κ αυτο που εννοω ειναι οτι καταβαθος αυτο που αποζητας ειναι να μιλησεις σε καποιον κ να μην σε κοιταξει λες κ εισαι περιεργη η λες κ κατι δεν παει καλα με σενα, αλλα να σε αποδεχτει ετσι ακριβως οπως εισαι. Να το πεις καπου κ να σε κοιταξουν με κατανοηση κ με τρυφεροτητα. Σιγουρα το λαμβανεις απο δω αυτο,υπαρχει μια αλληλοκατανοηση σε αυτο το φορουμ, αλλα δεν πιστευεις οτι κατι πιο αμμεσο θα σε βοηθουσε περισσοτερο;; Δεν θα ηταν πολυ καλυτερα αν αυτος που σε κοιταζει με κατανοηση κ τρυφεροτητα ηταν η ιδια σου η μητερα η ο πατερας;; Πιστευω οτι δεν πρεπει να αγνοησεις το ποσο σημαντικο ειναι το να μιλησεις καποια στιγμη στην οικογενεια σου, θα ειναι μεγαλη ανακουφιση κ θα σε καταπραυνει! Ισως να σε γαληνεψει κιολας. Εχω την αισθηση επισης οτι καταβαθος θες να τους πεις τις σκεψεις σου, θες να τους μιλησεις κ ξερεις οτι θα ειναι διπλα σου κ θα σου σταθουν με οποιο δυνατο τροπο μπορουν. Απλως σε κραταει πισω ο φοβος. Τον κατανοω αυτο τον φοβο..Ομως ειναι αυτος που μας κραταει ολους μας πισω σε τοσα πολλα πραγματα! Εμενα απο το να κανω πραγματικοτητα καποια ονειρα μου, εσενα απο το να μιλησεις, καποιον αλλον ισως τον κραταει πισω με καποιον διαφορετικο τροπο. ΤΟ θεμα ειναι ομως οτι ο φοβος ΠΑΝΤΑ μας παει πισω. Πρεπει να βρισκουμε την δυναμη λοιπον κ να λεμε οχι στον φοβο να καταφερνουμε να στεκομαστε στα ποδια μας στο τελος της ημερας! Κ ειναι κατι που ολοι μας μπορουμε να κανουμε. Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος στην γη που να ΘΕΛΕΙ πραγματικα κ να μην ΜΠΟΡΕΙ. Πρεπει ομως να αντλησεις δυναμη μεσα απο τον εαυτο σου!
    Εγω πιστευω σε σενα, στο ειπα κ θα στο λεω συνεχεια, μεχρι καποια στιγμη να διαπιστωσεις οτι ολο αυτον τον καιρο καταβαθος κ συ πιστευες στον εαυτο σου! Κ παλι ελπιζω να πανε ολα καλα με τον αδερφο της μαμας σου κ να αποδειχθει οτι ειναι περδικι! Κ εσυ να κανεις κουραγιο.
    Περιμενω απαντηση σου! ΦΙλια!
    Δυστυχώς νιώθω ότι οι γονείς μου δεν μπορούν να με καταλάβουν στο θέμα των κοψιμάτων οπότε προτιμώ να μην τους μιλήσω...νομίζω ότι θα νιώσω χειρότερα αν ξέρουν...τουλάχιστον της είπα να σταματήσει να λέει ότι αν πάθει κάτι ο αδερφός της θα αυτοκτονήσει γιατί υπάρχουμε κι εμείς εδώ και μας κάνει να νιώθουμε άσχημα...εμένα ειδικά με κάνει να φοβάμαι...
    Τώρα για τα υπόλοιπα νιώθω ότι έχω πέσει πολύ ψυχολογικά, από τη μια η γάτα που δεν πάει καλά από την άλλη ο θείος μου, από την άλλη η ατμόσφαιρα που επικρατεί μέσα στο σπίτι μετά τη διάγνωση...η μαμά μου είναι πολύ μελαγχολική κι αυτό επηρεάζει κι εμένα εκτός από τα νέα που μαθαίνουμε κάθε φορά...τα αποτελέσματα που περιμένουμε δεν έχουν βγει ακόμα αλλά ο παθολόγος που είδε πρώτος τις εξετάσεις λέει ότι αν είναι αυτό το είδος καρκίνου μάλλον έχει κάνει μεταστάσεις κι είναι θέμα μηνών... :(
    Δεν ξέρω που να βρω κουράγιο μέσα σε όλα αυτά...
    Ναι, να μου το λες ότι πιστεύεις σ' εμένα μήπως και καταφέρω να πιστέψω κι εγώ ότι μπορώ να βγω αλώβητη από όλο αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δυστυχώς νιώθω ότι οι γονείς μου δεν μπορούν να με καταλάβουν στο θέμα των κοψιμάτων οπότε προτιμώ να μην τους μιλήσω...νομίζω ότι θα νιώσω χειρότερα αν ξέρουν...τουλάχιστον της είπα να σταματήσει να λέει ότι αν πάθει κάτι ο αδερφός της θα αυτοκτονήσει γιατί υπάρχουμε κι εμείς εδώ και μας κάνει να νιώθουμε άσχημα...εμένα ειδικά με κάνει να φοβάμαι...
    Τώρα για τα υπόλοιπα νιώθω ότι έχω πέσει πολύ ψυχολογικά, από τη μια η γάτα που δεν πάει καλά από την άλλη ο θείος μου, από την άλλη η ατμόσφαιρα που επικρατεί μέσα στο σπίτι μετά τη διάγνωση...η μαμά μου είναι πολύ μελαγχολική κι αυτό επηρεάζει κι εμένα εκτός από τα νέα που μαθαίνουμε κάθε φορά...τα αποτελέσματα που περιμένουμε δεν έχουν βγει ακόμα αλλά ο παθολόγος που είδε πρώτος τις εξετάσεις λέει ότι αν είναι αυτό το είδος καρκίνου μάλλον έχει κάνει μεταστάσεις κι είναι θέμα μηνών... :(
    Δεν ξέρω που να βρω κουράγιο μέσα σε όλα αυτά...
    Ναι, να μου το λες ότι πιστεύεις σ' εμένα μήπως και καταφέρω να πιστέψω κι εγώ ότι μπορώ να βγω αλώβητη από όλο αυτό...
    οι γονεις σου μπορει να μην καταλαβουν ισως τους λογους που νοιωθεις ετσι γτ δε το βιωνουν οι ιδιοι, αυτο δεν σημαινει πως δε θα σου σταθουν ομως! Διπλα σου θα ειναι σε καθε στιγμη, αρκει να τους ανοιχτεις, κ να τους μιλησεις ειλικρινα!:) Ισως τωρα να θεωρεις οτι ειναι μια δυσκολη περιοδος για αυτο, μιας κ εχετε το θεμα του θειου σου. Κ πιστεψε με καταλαβαινω κ τις σκεψεις σου μηπως τους ανησυχησεις. Απλως προσωπικα θεωρω οτι θα σου εκανε πολυ καλο. Μια αλλη λυση ειναι ισως να μιλησεις σε καποιο αλλο κοντινο ατομο.
    Τωρα οσον αφορα την μαμα σου, προφανως θα εχει περασει μεγαλο σοκ με την ξαφνικη ανακοινωση οτι ο αδερφος της ισως εχει καρκινο, ολα αυτα πιστευω οτι τα λεει επειδη ειναι τρομοκρατημενη κ οχι επειδη τα εννοει. Ο φοβος μιας πιθανης απωλειας ενος αγαπημενου μας προσωπου ολους μας τρομαζει. Πρεπει λοιπον κ συ, να σταθεις δυνατη κ για να βοηθησεις την μητερα σου, αλλα κ για να βοηθησεις κυριως τον εαυτο σου! Σιγα σιγα θα δεις που θα αρχισεις να κανεις μικρα βηματακια κ θα γινεσαι ολο καλυτερα!:)
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by onomaxrhsth View Post
    οι γονεις σου μπορει να μην καταλαβουν ισως τους λογους που νοιωθεις ετσι γτ δε το βιωνουν οι ιδιοι, αυτο δεν σημαινει πως δε θα σου σταθουν ομως! Διπλα σου θα ειναι σε καθε στιγμη, αρκει να τους ανοιχτεις, κ να τους μιλησεις ειλικρινα!:) Ισως τωρα να θεωρεις οτι ειναι μια δυσκολη περιοδος για αυτο, μιας κ εχετε το θεμα του θειου σου. Κ πιστεψε με καταλαβαινω κ τις σκεψεις σου μηπως τους ανησυχησεις. Απλως προσωπικα θεωρω οτι θα σου εκανε πολυ καλο. Μια αλλη λυση ειναι ισως να μιλησεις σε καποιο αλλο κοντινο ατομο.
    Τωρα οσον αφορα την μαμα σου, προφανως θα εχει περασει μεγαλο σοκ με την ξαφνικη ανακοινωση οτι ο αδερφος της ισως εχει καρκινο, ολα αυτα πιστευω οτι τα λεει επειδη ειναι τρομοκρατημενη κ οχι επειδη τα εννοει. Ο φοβος μιας πιθανης απωλειας ενος αγαπημενου μας προσωπου ολους μας τρομαζει. Πρεπει λοιπον κ συ, να σταθεις δυνατη κ για να βοηθησεις την μητερα σου, αλλα κ για να βοηθησεις κυριως τον εαυτο σου! Σιγα σιγα θα δεις που θα αρχισεις να κανεις μικρα βηματακια κ θα γινεσαι ολο καλυτερα!:)
    Θα μου σταθούν, ναι, αλλά όπως είπες κι εσύ δεν θα καταλάβουν τους λόγους...μόνο αν με καταλάβαιναν θα μου έκανε καλό γι' αυτό προτιμώ να μιλάω εδώ...
    Πάντως έχω μιλήσει σε μια φίλη μου για όλα τα υπόλοιπα εκτός από τα κοψίματα κι αυτό με ανακούφισε...
    Προσπαθώ να φανώ δυνατή πρώτα απ' όλα για τον εαυτό μου γιατί δεν θέλω να ξαναγίνω χάλια όπως ήμουν παλιότερα αλλά και για τους άλλους...
    Έκανα ένα βήμα σήμερα και βγήκα βόλτα αλλά τώρα που γύρισα σπίτι νιώθω πάλι πεσμένη...μακάρι να μην επανερχόταν αυτό το συναίσθημα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Κι άντε πάλι τα ίδια για μια ακόμα φορά...απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσει να συμβαίνει έστω και σε αραιά διαστήματα αν και κάτι είναι κι αυτό...αλλά τώρα πιο πολύ πονάει η ψυχή μου παρά το σώμα μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Φαίνεται ότι ο Ιανουάριος είναι ο κρίσιμος μήνας για μένα...το έκανα για μία ακόμα φορά αλλά δεν μου έφτασε και τώρα ψάχνω τρόπους να εμποδίσω την επανάληψη του...αν μπορεί να με καταλάβει κάποιος ας μου μιλήσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω απόψε να μην με βλάψω, αυτή η σκέψη τριγυρίζει εδώ κι ώρα μες το μυαλό μου...θα πάρω τα φάρμακα μου κι ελπίζω να με βοηθήσουν να κοιμηθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Τελικά το να μην βλάψεις τον εαυτό σου δν είναι εύκολο θέλει προσπάθεια πίστεψε με σε καταλαβαίνω πρέπει να κάνεις διάφορα πράγματα ώστε να μην το σκέφτεσαι. Υπάρχουν και σε μένα στιγμές που μ έρχεται έντονα η σκέψη να το κάνω κάποιες φορές το σταματάω και λέω οκ δν αξίζει να το κάνεις δν θα καταφέρεις κτ με αυτό αλλά υπάρχουν και στιγμές που απλά δν αντέχεις.....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 20:51
  2. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 09:54
  3. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 15:57
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •