Θέλω να μάθω για το Efexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189

    Θέλω να μάθω για το Efexor

    Αν υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν εμπειρία από χρήση Efexor θα ήθελα να μου πουν τυχόν ανεπιθύμητες ενέργειες και θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα από την χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου. Προκαλεί ευφορία ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Moύγκα στη στρούγκα (που να\'ναι οι ειδικοί ένα 24ωρο τώρα ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    http://web4health.info/el/answers/bio-venl-inf.htm

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Ευχαριστώ πολύ για το link. Δεν είδα πουθενά αν προκαλεί ευφορία παρόμοια μ\'αυτή κάποιων υπνωτικών όπως η ζολπιδέμη. Γενικά αν κάποιος παίρνει ή έχει πάρει Efexor ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα αν ντρέπεται να γράψει γι\'αυτό δημόσια. Ευχαριστώ και πάλι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μοναξιά, αν θυμαμαι καλα, έχουν γράψει στο παρελθον διαφορα μέλη για παρενεργειες διαφόρων φαρμακων, και του efexor...τώρα αν αναφέρουν τοσο εξειδικευμενα θέματα όπως αν προκαλει ευφορία παρόμοια με την ζολπιδέμη δεν ξέρω........

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    37
    Το effexor το λάμβανα για ένα χρόνο περίπου.Μπορώ να πω ότι έδιωξε τα συμπτώματα της κατάθλιψης που είχα,δηλαδή τους απαίσιους εφιάλτες κυρίως.Έπαιρνα μια κάψουλα ημερησίως.Και ήρθε ο καιρός που σκέφτηκα ότι αφού δεν έχω πια κανένα σύμπτωμα της κατάθλιψης,πρέπει να το κόψω.(Να σημειώσω ότι είχα πάρει και κιλά.)Αυτό στάθηκε αδύνατο.Μετά από 2 ημέρες είχα φοβερές ζαλάδες,ναυτία και συμπτώματα αυτού του είδους που δεν αντιμετωπίζονταν με κάνενα depon και ασπιρίνη.Έτσι ζήτησα από τον ψυχίατρο λύση,οπότε μου χορήγησε ladose.Μου είχε εξηγήσει ότι είναι η ίδια σχεδόν χημική ένωση με το effexor απλά επείδη το effexor είναι κάψουλα και όχι χαπάκι δεν μπορεί κάποιος να μειώσει τη δόση.Ενώ το χαπάκι ladose κόβεται εύκολα στη μέση.Πράγματι,η μετάβαση από το ένα φάρμακο στο άλλο έγινε χωρίς κάποια συνέπεια μετά από λίγο καιρό έκοψα και το ladose.
    Συνοψίζοντας,οι παρενέργειες του effexor ήταν:αύξηση βάρους και δυσκολία στην απεξάρτηση.Κατά τα άλλά και σύμφωνα με την εμπειρία μου,είναι ένα αποτελεσματικό για την κατάθλιψη φάρμακο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by hliostasio
    Το effexor το λάμβανα για ένα χρόνο περίπου.Μπορώ να πω ότι έδιωξε τα συμπτώματα της κατάθλιψης που είχα,δηλαδή τους απαίσιους εφιάλτες κυρίως.Έπαιρνα μια κάψουλα ημερησίως.Και ήρθε ο καιρός που σκέφτηκα ότι αφού δεν έχω πια κανένα σύμπτωμα της κατάθλιψης,πρέπει να το κόψω.(Να σημειώσω ότι είχα πάρει και κιλά.)Αυτό στάθηκε αδύνατο.Μετά από 2 ημέρες είχα φοβερές ζαλάδες,ναυτία και συμπτώματα αυτού του είδους που δεν αντιμετωπίζονταν με κάνενα depon και ασπιρίνη.Έτσι ζήτησα από τον ψυχίατρο λύση,οπότε μου χορήγησε ladose.Μου είχε εξηγήσει ότι είναι η ίδια σχεδόν χημική ένωση με το effexor απλά επείδη το effexor είναι κάψουλα και όχι χαπάκι δεν μπορεί κάποιος να μειώσει τη δόση.Ενώ το χαπάκι ladose κόβεται εύκολα στη μέση.Πράγματι,η μετάβαση από το ένα φάρμακο στο άλλο έγινε χωρίς κάποια συνέπεια μετά από λίγο καιρό έκοψα και το ladose.
    Συνοψίζοντας,οι παρενέργειες του effexor ήταν:αύξηση βάρους και δυσκολία στην απεξάρτηση.Κατά τα άλλά και σύμφωνα με την εμπειρία μου,είναι ένα αποτελεσματικό για την κατάθλιψη φάρμακο.
    Πολύ περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά. Πώς κατάφερες καταρχήν να το παίρνεις ένα χρόνο ; Δεν ένοιωθες τις παρενέργειες, κι αν τις ένοιωθες τί έκανες τις κατάπινες ; Εσύ λες ότι έζησες δυο μέρες στερητικά συμπτώματα μετά από χρήση 1 χρόνου απ\'ότι κατάλαβα. Πώς γίνεται εγώ με δυο μέρες μόνο χρήση αυτού του διαόλου να νοιώσω την απόλυτη φρίκη ; Τόσο παρθένος είναι ο οργανισμός μου που δεν δέχεται κανένα φάρμακο ; Μα κανέεεενα ; Και πώς κόβεται στη μέση το Ladose; Δεν κόβεται στη μέση η κάψουλα ! Αφού το \'χω δει. Και το Ladose ναι μεν δεν έχει παρενέργειες απ\'όσο είδα αλλά δεν έχει και αποτελεσμα. Φάρμακο χωρίς παρενέργεια δεν υπάρχει, και να νοιώσεις καλά χωρίς να φτιαχτείς που λένε και οι ναρκομανείς δεν υπάρχει. Αν μου βρείτε τον τρόπο, θα σας πληρώσω. Δεν υπάρχουν αποτελεσματικά φάρμακα. Εγώ κρίνω το φάρμακο ως συνολική επιρροή, όχι μερικώς. Ζητάω επανειλημένα φάρμακο που να σε φτιάχνει αισθητά χωρίς την παραμικρή παρενέργεια και όλοι αποφεύγουν επιμελώς την απάντηση. Και νομίζω και σε άλλο σημείο του forum το έγραψα ξανά, πιο πολύ σε φτιάχνει ένα ποτήρι κρασί το βράδυ πριν κοιμηθείς παρά ένα κωλοχάπι.
    Τουλάχιστον εγώ ξέρω μόνο τις βενζοδιαζεπίνες να σε φτιάχνουν, κι αυτές εθίζουν σε τρομακτικό βαθμό και μακρυά όλοι (lexotanil, stilnox και λοιπά ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ επιμένω).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    25
    geia!
    liga logia gia to EFEXOR - XR.
    to eperna 2 xronia opote epitrepstemou na exo mia apopsh ;)
    katarxhn den yparxei periptwsh exartishs.
    kai deytero KANENA XAPI DEN EINAI ATHOO! ! !
    tora to efexor me voithise arketa eos poly (eixa 2 fores kriseis panikou kai psyxanagkastikh diataraxh)
    gia tis parenergeies....
    sthn enarxh ths therapeias ( prwth eydomada os synithos) fernei ponokefalous zalh meteorismo taxykardia ktlp
    (an to exeis diavase tis parenergeies sth syskeyasia)
    oi pio poles apo aytes einai anektes afou ypoxoroun meta to diasthma 5 hmerwn eos mias eydomadas apo thn enarxh ths therapeias.
    oso gia th diakoph symvenei to idio afou vevea elatothei h dosh STADIAKA ! ! !
    opos sthn plhthora tetiou idous skeyasmatwn DEN EPITREPETE H APOTOMH DIAKOPH px.se 2 hmeres ...
    an lipon kapios pernei mia dosh 230 mlg hmerisios tha katevei gia mia toulaxiston eydomada sta 150mlg
    pou yparxei ayth h syskeyasia kai meta sta 75mlg gia allh mia eydomada.
    meta mera para mera gia 5 hmeres kai meta stop.
    ola ayta vevea panta me th SYMVOULH KAI EPIVLEPSH APO TON GIATRO ! ! !
    twra gia to an prokalei eyforia epidra kyrios sthn ekrish serotoninhs toy egkefalou h opoia kanei ton organismo na ekdhlonei kapia symtomata ean h prohgoumenei yparxei se pososto megalytero tou fysiologikou.
    opote den se mastourwnei an to theteis etsi, alla se fernei se fysiologikh katastash.
    ena asteio toy farmakou (an theorithei asteio) einai oti fernei sexoualikh yperdiegersh kapies fores.
    elpizw na se voithisa arketa:)
    na eiste oloi kala! ! !
    eipame oso ginete :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Ναι αλλά προκαλεί όπως και το Seroxat μια απίστευτη αίσθηση πνιγμού, μια επιθυμία χασμουρητού χωρίς να νυστάζεις, είναι φοβερό το αίσθημα αυτό και είναι όλη μέρα άπαξ και το πάρεις, όχι μόνο μια ώρα. Και το Seroxat και το Efexor, πιθανόν επειδή είναι η ίδια ουσία. Αδύνατο να το πέρασα μόνο εγώ αυτό. Με επιβεβαιώνουν και οι οδηγίες εξάλλου , που επίτηδες τις διάβάσα1 μέρα μετά την χρήση για να μην υποπέσω σε αυθυποβολή. Και επειδή είναι αδύνατο να υπομείνω έστω 2 μέρες ένα τέτοιο αίσθημα πνιγμού από χασμουρητό (χασμουρητό που φτάνει στα όρια του να δακρύζεις), τα θεωρώ και τα δυο αυτά, δυο τελείως άχρηστα και επικίνδυνα φάρμακα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    25
    isos na einai ayth h antidrash tou organismousou.
    se allous fernei zalh nysta isos kai alla pou den einai aparethto na ta exeis esy.
    mhlise me to giatrosou gia na se voithisei me kati pio anekto

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by keeper34
    isos na einai ayth h antidrash tou organismousou.
    se allous fernei zalh nysta isos kai alla pou den einai aparethto na ta exeis esy.
    mhlise me to giatrosou gia na se voithisei me kati pio anekto
    Μωρέ εγώ του μιλάω, το ζήτημα είναι αυτός ακούει ; Κάτι ξέρει κάποια ψυχή απο΄δω μέσα....(αν αυτός o επιστημονικός μαθουσάλος δεν πείθεται ότι θέλει ΩΡΙΛΑ τότε πως να πειστώ εγώ ο αντιεπιστημονικός ότι θέλω ψυχογιατρό ;) Τα ίδια μου \'χουν πει κι άλλοι γιατροί, άστο να πάει, το\'χω βρει εγώ το μυστικό του πως χαμογελάει κανείς, το ξέρω το κλειδί κι άμα κοιμηθώ από τα χάπια δεν θα \'χω όρεξη να ψάχνω για κλειδιά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλησπέρα!
    Χρησιμοποιώ το effexor πολλά χρόνια σε διαφορετικές δοσολογίες,αναλόγως την φάση στην οποία βρίσκομαι.
    Από παρενέργειες, παρατήρησα πάνω κάτω αυτές που αναφέρει και το hliostasio και γενικά συμφωνώ ότι είναι ένα αρκετά καλό αντικαταθλιπτικό.
    Φίλε Μοναξιά,όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες,ακόμα και η ασπιρίνη. Υποθέτω ότι τα ψυχοφάρμακα θα έχουν πολύ περισσότερες,αλλά αν στο συνέστησε ο γιατρός σου, θα έκρινε ότι έπρεπε να στο χορηγήσει για να βοηθηθείς.
    Μην περιμένεις αποτελέσματα από την μια μέρα στην άλλη. Από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, δεν είδα κανένα στις πρώτες δέκα μέρες. Χρειάστηκε τουλάχιστον ένας μήνας για να ηρεμήσω κάπως και να νιώσω καλύτερα.
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ό,τι αποφασίσεις.

    Υ.Γ το ηλιοστάσιο είπε ότι τα effexor ειναι κάψουλες και όχι τα ladose

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν διαβασα τα αλλα post χρησιμοποιω το efexor xr 150στη max δοση εδς κ σχεδον 2 χρονια
    δεν ξερω πως θα ημουνα χωρις αυτο οποτε οι χ παρενεργειες οι οποιες δεν εχω αντιληφθει καμια ιδιεταιρη περα απο μια διαταση κοιλιας η οποια φευγει οταν αδειασει απο τα υγρα ο οργανισμος στην παραβολικη ζυγαρια μου ειναι ανυπαρκτες απο κει κ περα ενα χαπι δεν μπορει να κανει θαυματα αν δεν το τσουλησεις κι εσυ ο ιδιος
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    και εγω επερνα effexor για εναμιση χρονο. προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλο φαρμακο τουλαχιστον για την δικη μου περιπτωση.. απο παρενεργειες θυμαμαι τις εξης...ταχυπαλμια, μια αισθηση δυνατων σφιγμων, μια αισθηση σαν να ειχα πολυ ενεργεια, ειχα παρει καποια κιλα καθ\'ολη την διαρκεια της θεραπειας μου αλλά επερνα και zoloft, διαταραχη στην στυση και στην εκσπερματιση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5
    Originally posted by Mοναξιά
    Αν υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν εμπειρία από χρήση Efexor θα ήθελα να μου πουν τυχόν ανεπιθύμητες ενέργειες και θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα από την χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου. Προκαλεί ευφορία ;
    Τώρα είδα το μηνυμά σου.Ελπίζω να είσαι καλά.Το efexor χρησιμοποιείται για τη θεραπεία μορφών κατάθλιψης, είναι γενικά ανεκτό από τον οργανισμό και δε δημιουργεί προβλήματα.Μπορεί να πάρεις μερικά κιλά, συμβαίνει συχνά με τέτοια φάρμακα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •