αγχωδεις διαταραχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    5

    αγχωδεις διαταραχες

    Γεια σας..και γω καινουργια ειμαι εδω μεσα και δεν ξερω πως λειτουργει ακομη αυτο το forum.. ηθελα κ γω με την σειρα μου να μιλησω με ατομα που αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα με εμενα..βασανιζομαι απο τις αγχωδεις διαταραχες..πηγα σε γιατρο και σημερα ξεκινησα αγωγη με zoloft τον 50mg.. ειμαι λιγο αγχωμενη για το πως θα αντιδρασει ο οργανισμος και θα ηθελα εαν υπαρχει καποιος που το εχει παρει αυτο το φαρμακο να με βοηθησει κ εμενα...ξεκινησα την αγωγη γιατι πλεον η καθημερινοτητα μου ειχει γινει βασανο.. δεν εχω ορεξη για τιποτα σχεδον, το στομαχι μου συνεχως ειναι ενας κομπος.. ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κια μια μικρη σε δοση να το πω καταθλιψη γιατι συνηθως οσοι αντιμετωπιζουν προβληματα με το αγχος, συνυπαρχει κ η καταθλιψη... θα ηθελα πολυ να ακουσω και αλλες εμπειριες που θα με βοηθησουν...περιμενω απαντησεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λογο εχεις αγχωδη διαταραχη? Γιατι αγχωνεσαι? Πως ξεκινησε?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες οτι η καθημερινοτητα σου εχει γινει βασανο μηπως ενοεις οτι δεν εχεις καπου να μιλησεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    5
    παντα ημουνα ανθρωπος με αγχος αλλα παντοτε σε φυσιολογικα πλαισια...τους τελευταιους 8-9 μηνες ομως καταλαβα οτι το αγχος ξεκινησε να γινεται μη φυσιολογικο..δεν ξερω πραγματικα για ποιο λογο αρχισαν ολα αυτα...εγω σπουδαζα στην ελλαδα και τοτε ημουνα μια χαρα..οταν τελειωσα ομως κ επεστρεψα στη κυπρο σιγα σιγα αρχισε το προβλημα να μεγαλωνει.. αγχωνομαι για πραγματα τελιως ασημαντα..ανευ λογου και αιτιας.. σκεφτομαι οτι ισως να φταιει κ το γεγονος οτι δεν εχω και αυτοπεποιθηση.. νιωθω πως οτι κανω ολοι θα με σχολιαζουν αρνητικα κλπ.... οσο γι αυτο που με ρωτησες αλεξανδρε, ειναι αληθεια πως σαν ατομο ειμαι κλειστο, δεν ανοιγομαι ευκολα ποσο μαλλον οταν εχει να κανει με καποιο προβλημα μου το περναω σχεδον παντα μονη μου γιατι δεν μου αρεσει να κουραζω τουσ αλλους με τα δικα μου και απο την αλλη σκεφτομαι οτι καποιος που δεν εχει περασει απο αυτη την θεση που ειμαι εγω κ που ισως να ειστε κ εσεις, δεν μπορει να με καταλαβει..γι αυτο κ επελεξα το φορουμ..οταν λεω ομως οτι ι καθημερινοτητα μου εχει βασανο, εκτος του οτι δεν εχω καποιο να μιλησω, δεν εχω ορεξη για τιποτα..καθομαι κ σκεφτομαι συνεχως πως θα λυσω το προβλημα μου, τι θα κανω εαν με πιασει ξανα μια κριση πανικου..ολο αυτο το αγχος με εχει ενοχλησει στο στομαχι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by styl View Post
    παντα ημουνα ανθρωπος με αγχος αλλα παντοτε σε φυσιολογικα πλαισια...τους τελευταιους 8-9 μηνες ομως καταλαβα οτι το αγχος ξεκινησε να γινεται μη φυσιολογικο..δεν ξερω πραγματικα για ποιο λογο αρχισαν ολα αυτα...εγω σπουδαζα στην ελλαδα και τοτε ημουνα μια χαρα..οταν τελειωσα ομως κ επεστρεψα στη κυπρο σιγα σιγα αρχισε το προβλημα να μεγαλωνει.. αγχωνομαι για πραγματα τελιως ασημαντα..ανευ λογου και αιτιας.. σκεφτομαι οτι ισως να φταιει κ το γεγονος οτι δεν εχω και αυτοπεποιθηση.. νιωθω πως οτι κανω ολοι θα με σχολιαζουν αρνητικα κλπ.... οσο γι αυτο που με ρωτησες αλεξανδρε, ειναι αληθεια πως σαν ατομο ειμαι κλειστο, δεν ανοιγομαι ευκολα ποσο μαλλον οταν εχει να κανει με καποιο προβλημα μου το περναω σχεδον παντα μονη μου γιατι δεν μου αρεσει να κουραζω τουσ αλλους με τα δικα μου και απο την αλλη σκεφτομαι οτι καποιος που δεν εχει περασει απο αυτη την θεση που ειμαι εγω κ που ισως να ειστε κ εσεις, δεν μπορει να με καταλαβει..γι αυτο κ επελεξα το φορουμ..οταν λεω ομως οτι ι καθημερινοτητα μου εχει βασανο, εκτος του οτι δεν εχω καποιο να μιλησω, δεν εχω ορεξη για τιποτα..καθομαι κ σκεφτομαι συνεχως πως θα λυσω το προβλημα μου, τι θα κανω εαν με πιασει ξανα μια κριση πανικου..ολο αυτο το αγχος με εχει ενοχλησει στο στομαχι..
    Εαν δεν γίνεις πιο σαφής-ηλικία-ιστορικό-σκέψεις,δεν θα σε βοηθήσει κανείς νομίζω....και επιτέλους ας μου πει κάποιος πως ανοίγει καινούργιο θέμα,γιατί το δικό μου έχει ατονήσει...είναι τόσα πολλά τα μέλη εδω μέσα,που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα...αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται καινούργιο θέμα,υπάρχει σε πολλές μορφές το ίδιο
    Σε ένα άλλο φόρουμ που συμμετέχω όλα είναι πιο ξεκάθαρα,κάνεις μία ερώτηση την επόμενη μέρα έχεις 3 απαντήσεις και είσαι ικανοποιημένος...εδώ μέσα είναι αλληλούια....!
    Ααααααααχχχχχχχχχ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πηγαινε στην κατηγορια που θες και πατα δημοσιευση νεου θεματος. Γενικα να κανεις ανανεωση μετα απο καθε βημα για να το δεχεται το σαιτ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    τυπικό φάρμακο που δίνουν σε νέους ανθρώπους για διαταραχές πανικού και κατάθλιψη είναι αυτό που σου έγραψε ο γιατρός σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    γεια σού ρε Νικόλα εγκυκλοπαίδεια....δεν το έχω παρει αλλά με την παρακολούθησή του γιατρού μία χαρά θα τα πας.να είσαι σε συχνή επαφη μαζί του και δώσε χρόνο στο φάρμακο να δουλέψει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Υπάρχει διάγνωση που να λέγεται ''αγχώδεις εκδηλώσεις'' ;
    Αν ξέρετε πείτε μου.

  10. #10
    Κυριακή μου έδωσες ελπίδα πως γίνεται το αγχος να σε κάνει να νιώθεις φουσκωμενη στα εντερα στη κοιλια και στο στομαχι ο γιατρός μου μίλησε για σπαστικη κολιτιδα δλδ θα γίνω καλα Κυριακή μακάρι !!!!!! Αυτο που με στεναχωρεί περισσότερο ειναι ότι νομίζω ότι θα το εχω πάντα !!!!

  11. #11
    Λέω παει καταστραφηκα απο το αγχος και τώρα και να θέλω να ηρεμισω δε μπορω με χτύπησε στο σώμα μου !!!!

  12. #12
    Styl και εγω τα ίδια έχεις φουσκωμα και κομπο στο διαφραγμα ;;;

  13. #13

    Φοβάμαι

    Quote Originally Posted by Φαινιαγια View Post
    Styl και εγω τα ίδια έχεις φουσκωμα και κομπο στο διαφραγμα ;;;
    Εχω συνεχές φουσκωμα στη κοιλια και δυσπεψια τι να κάνω Κυριακή ;;; Πως το ξεπεράσει ακριβώς ;;;; Διαβάζεις τα
    Μνματα μου;; Το ίδιο είχες ;;; Τι σου είχανε πει οι γιατροί ;;

Similar Threads

  1. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By painkiller in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 30
    Last Post: 13-09-2013, 19:50
  2. Εκπομπή για τις αγχώδεις διαταραχές
    By giannis94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2013, 15:26
  3. κοινωνικη φοβια,συν αγχωδεις διαταραχες συν συν συν ??
    By blackdiamond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 28-12-2011, 15:39
  4. 2-3 αγχωδεις διαταραχες και μετα απλα αγχος
    By dimcal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2010, 13:34
  5. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-2005, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •