Help!Άγχος σε σημείο απελπισίας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18

    Help!Άγχος σε σημείο απελπισίας.

    Γεια σας πρώτη φορά στo forum...Θα ήθελα την συμβουλη σας. Είμαι 21 χρονων και εδω και 5 περίπου χρόνια έχω ένα παρα πολυ έντονο πρόβλημα αγχους δηλαδή όταν είναι να παρουσιάσω μία εργασία στο ΤΕΙ μου ή πρέπει να συνομιλήσω με ξένους ανθρώπους ακόμα και στο τηλέφωνο η γενικά βρεθώ σε μία θεση στην οποία θα μιλησω με καποιον ξενο με πιάνει ένα απίστευτο τρέμουλο στα χερια (μιλαμε σε σημειο να μην μπορω να βαλψω το καπακι του στυλου μου) εφιδρωση,δυσπνοια,τρέμουλο τησ φωνης ακόμα και πονοκοιλος δηλαδή υποφέρω. Αυτο έχει έντονη επίδραση στην προσωπική μου αλλα και ακαδημαϊκή ζωή καθώς πλέον προτυμώ να μην παιρνω εργασία παρολο που μου αρεσουν γιατι δεν μπορω να τις παρουσιάσω επίσης επειδή πρόσφατα αποφασισα να παρω διπλωμα οδηγησης (πετα απο πιεση απο τους δικούς μου) φοβαμαι την ώρα και την στιγμη που θα δώσω και θα ειναι τρεις άνθρωποι πίσω μου και θα με κοιτάνε.Με πιανει πανικος και μόνο στην σκέψη δεν μπορειτε να φανταστείτε πόσο αβολα και άσκημα με κανει να νιώθω αυτό ακόμα και αν θέλω να τι κρύψω δεν μπορώ λόγω του τρέμουλου των χεριών μου. Μία φίλη μου μου είπε οτι μάλλον πάσχω από καποια κοινωνική διαταραχή...Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά έχω απελπιστεί...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου friday. Απ οσα λες στο κειμενο σου δε θα λεγα οτι πασχεις απο καποια κοινωνικη διαταραχη οπως λες ή καποιο ψυχολογικο προβλημα. Τη δυνατοτητα να μιλας σε ακροατηριο με ανεση την εχουν ελαχιστα ατομα. Οσο για την οδηγηση αυτο που νιωθεις ειναι το στρες για τις εξετασεις και οχι οτι ειναι αγνωστοι οι εξεταστες. Εφοσον πηγες και λογω πιεσης των γονιων ακομα χειροτερα. Και γενικοτερα ειμαστε προγραμματισμενοι εξελικτικα απ το εργοστασιο να νιωθουμε ενα στρες οταν μιλαμε σε ατομα που δε γνωριζουμε. Αρα δεν εχεις καποιο προβλημα που να θερει σε κινδυνο την ποιοτητα ζωης. Απλα μην παιρνεις εργασιες στη σχολη, μην κανεις δημοσιες ομιλιες και απεφυγε διαδικασιες στις οποιες μπαινεις πιεστικα. Απλα αμα θες να γινεις ηθοποιος ή πολιτικος θα δυσκολευτεις!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    5
    Παρασκευη γεια σου..σε καταλαβαινω απολυτα με ολα αυτα που λες γιατι πανω κατω κ γω τα ιδια νιωθω..οταν ειναι να δω ατομα για πρωτη φορα στη ζωη μου η ατομα που τα γνωριζω πολυ λιγο αυτα νιωθω και εγω..με πιανει ενας πανικος,ταση για λιποθυμια,αναγουλες, τρεμουλο.. με αποτελεσμα να εχω κοψει πολλα πραγματα στη ζωη μου..πιο πολυ τις εξοσους μου βεβαια..γιατι οτιδηποτε εξω απο το περιβαλλον μου με αγχωνει.. πηγες σε καποιο γιατρο? ψυχιατρο η ψυχολογο? εγω πηγα και στους δυο.. ξεκινησα και αγωγη με ζολοφτ εδω και 2 μερες και σκεφτομαι να ξεκινησω και πιο εντατικες συνεδριες με την ψυχολογο μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Παιδια,εχουμε τοση μεγαλη δυναμη μεσα μας που δεν μπορουμε να φανταστουμε το μεγεθος!Το πιστευω 100% αυτο,αρκει να παλεψουμε να βγουμε στην περα οχθη,να μην τα παρατησουμε...ολα θα πανε καλα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    5
    PANH μερικες φορες κ γω αυτο νιωθω αλλα ειναι στιγμες οπως αυτες που πραγματικα δεν μπορω να το αντιμετωπισω με τιποτα... με τρωει αυτο το πραγμα εχω εξαντλησει ολη μου την υπομονη πλεον..

Similar Threads

  1. Χάνω κιλά σε επικίνδυνο σημείο...
    By in_flames in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 25-08-2013, 15:54
  2. με έβρισε τι σημαίνει όταν φτάνεις σε τέτοιο σημείο?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-10-2011, 12:39
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  4. Σημειο καμπης, ζητουνται συμβουλες...
    By Krateros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2005, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •