Άσχημη σχέση γονιών, μετέπειτα προβλήματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18

    Άσχημη σχέση γονιών, μετέπειτα προβλήματα.

    Καλησπέρα σε όλους και θα μπω γρήγορα στο θέμα αν και μου είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω...Ειμαι 21 χρονών και δεν είχα ποτέ σχέση με κανένα αγόρι πέρα από φιλικες συναναστροφες αισθάνομαι οτι ειμαι περίεργη ίσως ακόμα και προβληματικη γι αυτό το γεγονος, δεν θεωρώ οτι δεν ειμαι εμφανίσιμη και ειλικρινά το γεγονος οτι δεν ειχα ποτε σχεση με θλίβει ιδιαιτερα ειδικά οταν ολες οι φιλες μου συζητουν τα προσωπικα τους και γω δεν εχω να πω τιποτα. Υποπτεύομαι οτι ισως να φταιει γι αυτο το γεγονος η σχεση με τον πατέρα μου. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι πραγματικα δεν έχω καμια σχεση μαζι του ,ποτε δεν με επαιξε σαν παιδακι ,ποτε δεν συζητησαμε ποτε γενικα δεν καναμε τιποτα μαζι ζουμε στο ίδιο σπίτι αλλα ππραγματικα αυτος δεν ξέρει τιποτα για μένα προσωπικα .Οπως λέω παντα είναι καλώς πατερας αλλα ποτε δεν υπήρξε μπαμπας . Δεν μπορω να πω λεφτά μου έδινε πάντα, κάλυπτε παντα τισ αναγκες του σπιτιου
    όπως κανει ενας οικογενειαρχης και καμια φορά αισθάνομαι ασχημα και λέω στον εαυτό μου οτι είμαι αχάριστη. Από παιδι θυμάμαι οτι αν δεν υπάκουα μετα την δευτερη φορα έτρωγα ξύλο μάλιστα το θεωρούσε την καλύτερη λύση μαλιστα , θυμαμαι πολλα περιστατικα που ακομα και οταν μετα υποστιριξε οτι απλα μου έδωσε μια σφαλιαριτσα ηταν πολυ πιο σοβαρο δεν θα ξεχασω ποτε οταν με ειδε να βλεπω ενα θριλερ με τον ξαδερφο μου και μπηκε στο δωματιο και με κλώτσησε στην μέση, ο ξαδερφος μου ειχε μεινει αφωνος η μανα απλα ηρθε μεσα και εκανε να με παρηγορήσει ,πραγμα εντελως αχρηστο, θυμαμαι ποτε δεν πηρε το μερος μου η δεν με υπερασπιστηκε μπροστα του, η μεση μου με πόναγε για μια ολόκληρη βδομάδα . Δεν μπορω να πω οτι ετρωγα ξύλο καθημερινα όμως πάντα υπηρχε αυτη η απειλη . Ακομα και σε περιστατικα που διαφωνουσαμε σαν έφηβη πλεον οταν δεν μπορούσε να μου δικαιολογίσει κατι με τα λογια μου ελεγε να σκασω για να μην τις φάω. Ομως το περιστατικο που ποτε δεν θα ξεχάσω στη ζωή μου ήταν οταν μια μερα διαφωνουσε με την μανα μου και την χτυπησε και την πέταξε στο πατωμα και την πατουσε, πραγματικα αυτο δεν το πιστευα οταν εγινε κοκαλωσα και στην συνεχεια ετρεξα και μπηκα στην μεση , είχαν βριστει με την μανα μου αλλα ποτε δεν πιστευα οτι θα το εβλεπα αυτο . Έτρεμα ολόκληρη... Η μανα μου εκλαιγε και πηγε διπλα στην αδερφη της εγω δεν ηξερα τι να κανω. Μετα απο εκεινη την μερα φοβομουν να φυγω απο το σπιτι για να μην αφησω την μανα μου απροστατευτη. Κατι τετοιο δεν ειχε ξανασυμβεί ουτε εχει ξανασυμβεί μεχρι σημερα . Βεβαια η σχεση τους ειναι απαισια μεσα στους τσακωμούς και τα βρισίδια. Δεν θέλω να κανω σχεση ουτε να παντρευτω ποτε μου, σκέφτομαι οτι αργα η γρηγορα θα καταληξουμε σαν τους γονεις μου. Κανεις στην οικογενεια μου (θειοι και θειες) δεν πιστευουν οτι ο πατερας μου θα μπορουσε ποτε να ειναι βιαιος εκτός βεβαια απο τον ξαδερφο μου, ολοι πιστευουν οτι απλα μου εριχνε κανα χαστουκακι οτι και να λεω εγω. Μαλιστα μια φορα με ειχαν πει και καλομαθημενο . Δεν λεω οτι ετρωγα ποτε καθημερινα ξυλο αλλα δεν νομιζω οτι αξιζα μια τετοια συμπεριφορα τοσο σαν παιδι οσο και σαν εφηβη .Βεβαια προς υπερασπίσει του θα ηθελα να πω οτι δεν μου έλειψε ποτε κατι υλικο και οτι παντα προσπαθουσε να πραγματοποιει τις επιθυμειες μου και εχει δουλέψει σκληρά στην ζωη του για να αποκτήσουμε οτι έχουμε σήμερα. Το προβλημα μου εμενα είναι οτι πραγματικα δεν μπορω να κανω σχεση με καποιο αγορι ακομα και οταν με εκλυει καποιος ειναι λεσ και γυριζει ενας διακοπτης μέσα μου και δεν μπορώ να δεθω μαζι του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Νταξει δε μας λες καμμια πρωτοτυπη ιστορια, απο τις χιλιοπαιγμενες στην ελληνικη κοινωνια. Η μανα σου γιατι δε χωρισε τοσο καιρο και καθεται και τις τρωει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    Το συγκεκριμένο περιστατικό συνέβηκε μόνο μια φορά, την συγκεκριμένη και δεν επαναλήφθηκε ποτέ μέχρι σήμερα όπως και λέω στο ποστ γι αυτό και σοκαρίστηκα τόσο...οσο για το αν είναι πρωτότυπη η όχι, δεν γράφω μυθιστόρημα φαντασίας για να με ενδιαφέρει η πρωτοτυπία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Αρα εννοεις την ξυλοφορτωσε μια φορα μονο. Γενικα ομως ειναι ενα ασχημο κλιμα. Γιατι παραμενει σ αυτη την κατασταση και δε τον σουταρει? Ειναι κριμα να περνανε τα χρονια της ετσι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχω κ εγω απο το πατερα μου καπια ασχημα περιστατικα ενα δυο αλλα οχι παραπανω που μοιαζουν πολυ με τα δικα σου ναι θυμαμαι ενα δυο φορες που με χτυπησε κ αυτο που λες οτι φαιροταν ασχημα στη μανα μου κ πραγματι αργησα πολυ να βρω ανθρωπους να μιλησω μαζι τους κ να κανω φιλους... εγω ειμαι πολυ συζητισιμος αν θες να το συζητισουμε....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    Σε αυτο θα συμφωνήσω μαζί σου απλά πιστευω οτι μετά απο 25 χρονια γάμου απλά δεν ξέρει πως να το κάνει, επισης ειναι και ανεργη ισως αυτο της προκαλει ανασφαλεια.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως ο λογος που δεν εκανες φιλους ηταν οτι δε βρεθηκε καπιος καταληλος για σενα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    Το χειροτερο ειναι η συμπεριφορα στη μανα μου εμενα δεν μου μιλάει τοσο άσχημα εκτοσ και αν τον εκνευρίσω αλλα αυτη η λεκτικη βια με την μάνα μου δεν αντέχεται .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ναι, εννοω πως δε το κανε απο τα πρωτα χρονια αν οχι τωρα? Εσυ σπουδαζεις τωρα ή οχι?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    Δεν ειναι απλα οτι δεν βρισκω καποιον που να μου αρεσει ειναι οτι δεν μπορω να εκφρασω τα αισθηματα μου και ισως βγαζω μια ψυχρη συμπεριφορα αλλα στην οσια ειναι οτι δεν μπορω πραγματικα να εμπιστευτώ καποιον για να κανουμε σχεση...ξερω οτι ισως ακουγεται λιγο περιεργο αλλα ετσι νιωθω

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Paraskeui View Post
    Το χειροτερο ειναι η συμπεριφορα στη μανα μου εμενα δεν μου μιλάει τοσο άσχημα εκτοσ και αν τον εκνευρίσω αλλα αυτη η λεκτικη βια με την μάνα μου δεν αντέχεται .
    σαν αυτο δηλαδη που κανουν οι γωνεις μου που τσακωνονται συνεχεια...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    ναι αυτη τη στιγμη σπουδαζω 1 ακομα χρονο και ελπιζω να φυγω απο το σπιτι , θα ειχα φυγει απο αυτη την κωλοκατασταση πιο νωρις αν τα οικονομικα μου μου το επετρεπαν και δεν ανησυχούσα για την μανα μου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Paraskeui View Post
    Δεν ειναι απλα οτι δεν βρισκω καποιον που να μου αρεσει ειναι οτι δεν μπορω να εκφρασω τα αισθηματα μου και ισως βγαζω μια ψυχρη συμπεριφορα αλλα στην οσια ειναι οτι δεν μπορω πραγματικα να εμπιστευτώ καποιον για να κανουμε σχεση...ξερω οτι ισως ακουγεται λιγο περιεργο αλλα ετσι νιωθω
    ειχα κ εγω το ιδιο ακρβως προβλημα οταν ειχα πλησιασει στα 20 πρωτη φωρα γυναικα ζοριζομουν πολυ να της μιλω συνεχεια πρεπει απλα να κανεις το ιδιο να ζοριστεις να μιλας μεχρι να συνηθισεις

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    18
    ναι ειναι ενα σταδιο πριν τον χωρισμο που τσακώνονται συνεχεια με την παραμικρη αφορμη και σκεφτομαι αμαν πια χωριστε να ησυχασουμε αλλα δυστυχως στην δικη μου περιπτωση δεν βλεπω να χωριζουνε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    O φαδερ μηπως εχει καμμια γκομενα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 12-06-2014, 23:19
  2. Προβληματα με την σχεση
    By stella1993 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2013, 23:41
  3. Προβληματα με τη σχεση μου
    By Μ_Σλιακ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 12-11-2012, 15:44
  4. Η ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 15-05-2010, 01:26
  5. Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?
    By niht in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2008, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •