Άσχημη σχέση γονιών, μετέπειτα προβλήματα. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου,πιστευω οτι δεν ειναι καθολου αληθεια το οτι δεν θελεις να κανεις σχεση που θα καταληξει αργοτερα για γαμο κ παιδια απλα υπαρχει πολυ μεγαλος τρομος στην ζωη σου απο οσα περνας σπιτι κ φοβασαι μηπως κατι τετοιο επαναληφθει κ στην δικη σου ζωη,Πραγματικα δεν ειναι απαιραιτητο να εχεις την ιδια μοιρα με την μητερα σου πρεπει σιγα σιγα να ηρεμησεις για να καταφερεις να δεις πραγματικα ποια εισαι κ τι θελεις απο την ζωη σου κιολας,Εσυ δεν ευθυνεσαι ουτε στο παραμικρο για το πως εχει η κατασταση σπιτι σου κ ευελπιστω μην εχεις τυψεις για το ο,τιδηποτε,Πραγματικα κ εγω που ο πατερας μου ηταν σε αρκετα ομοιος με τον δικο σου καταφερα μεσα απο μια φιλη μου να γνωρισω τον ξαδερφο της που ειναι το αγορι μου κ θελουμε να κανουμε οικογενεια,Ειμαι τρομερα ικανοποιημενη που το αγορι μου δεν μοιαζει καθολου ετσι οπως ηταν ο πατερας μου κ νομιζω πως κ εσυ θα ηταν καλο καποτε να βρεις στην ζωη σου ενα αντρα που δεν θα μοιαζει καθολου ετσι οπως ειναι ο πατερας σου,Οσο μπορεις φροντισε να βγαινεις να κανεις γνωριμιες για να βρεθει κ για σενα ο καταλληλος αντρας κ για να ξεφευγεις απο το οικογενειακο περιβαλλον

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    8
    gia sou paraskeui eime o antikoinonikos dimitris.katalaveno tn ebiria sou giati kai ego exo vrethei
    se katastasi pou o pateras mou maxerose tin mana mou alla eftixos tn ekopse mono sta xeria kai efige
    i gineka glitose ego eimoun pedaki totes protagonisteis se trelous kavgades.kai eine pragmatika komikodramatiko na zeis katastaseis
    pou vlepeis se tainies.to mono pou boreis na kaneis eine i na ton ksegrapseis telios ap tn zoi sou
    kai pistepse me eine i kaliteri ekdikisi an tin niotheis vevea, h na faneis poli anoteri pnevmatika
    kai na tn sihoreseis kai as ehete kria sinestimata metaksi sas.afto pou prepei na kaneis pantos eine
    na ksespaseis na peis ti niotheis stous gonis sou otan eise etimi fisika.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    15
    Γεια σου Παρασκευή! Μόλις διάβασα το θέμα σου... Αυτό που έχω να πω είναι πως ο μπαμπάς σου μάλλον δεν είναι και τόσο καλός οικογενιάρχης όσο λες.
    Πιστεύεις στ΄αλήθεια πως την αγάπη και τη φροντίδα τη δείχνουν πραγματικά τα υλικά αγαθά...; Εμένα ο άνθρωπος αυτός που περιγράφεις μου φαίνεται επικύνδινος.
    Και νομίζω σε κάθε άνθρωπο που έχει ζήσει σε μια οικογένεια χωρίς ενδοοικογενιακή βία... Για να μπω στο θέμα! Όχι μόνο αχάριστη δεν είσαι, αλλα σου οφείλει και μια
    πολύ μεγάλη συγγνώμη. Και ακόμα κι αν οφείλη και στη μητέρα σου, ομολογώ οτι κι εκείνη με τη σειρά της σειρά της είναι συνένοχη στην όλη κατάσταση.... Φοβάμαι πως η ανησυχίες σου στο θέμα των σχέσεων είναι σωστές... Ο μπαμπάς ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το πρόβλημα που περιγράφεις κ η μαμά σου έπρεπε να τον είχε σουτάρει αν
    αλλα μάλλον δεν είχε στα υπόψην της πόσο κακό σου έκανε μένοντας σε αυτό το γάμο... Η εικόνα που έχουμε για τη σχέση των γονιών μας είναι αυτή που μας ακολουθεί στις σχέσεις μας και είναι πολύ δύσκολο να "απαλαγούμε απο αυτήν"... Χρειάζεσαι πολύ προσπάθεια για να αποβάλεις τα φαντάσματα που δημιούργησε ο πατέρας σου και το πρότυπο
    ανδρός που "σε δίδαξε" να έχεις. Βλέπω όμως απο αυτά που περιγράφεις πως είσαι έξυπνο κορίτσι και καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα. Η ζωή είναι μπροστά σου. Είσαι νέα κι έχεις
    χρόνο- ευτυχώς- να δουλέψεις με τον εαυτό σου όσο χρειάζεται. Θα ήταν ίσως καλό να συζητούσες με έναν ειδικό - αυτό θα σ' έκανε να καταλάβεις πολλά πράγματα και πιστεύω θα
    σε απελευθέρωνε. Όσο για το οικονομικό, υπάρχουν δημόσια κέντρα ψυχικής υγείας. Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν να πάω για το καλό μου και για να έχω ένα καλύτερο μέλλον με το άλλο φύλο. Είναι μεγάλη η ζημιά που σου έκανε ο πατέρας σου και δεν χρειάζεται να τρως ξύλο κάθε μέρα για να θεωρήσεις οτι κάποιος άσκησε πάνω σου βία.
    Τα υλικά αγαθά δεν κάνουν τον καλό γονιό. Καλύπτουν το συναισθηματικό κενό το οποίο έχει μέσα του και το χάδι που σου στέρησε... Σου εύχομαι τα καλύτερα και να βρεις
    τη δύναμη να σταθείς στα πόδια σου. Όλοι αξίζουμε κάτι καλό. Σου αξίζει να αγαπηθείς και να έχεις μια όμορφη, αρμονική και τριφερή σχέση ,χωρίς σωματική ή λεκτική-
    ψυχολογική βία, με έναν ένθρωπο που σ' αγαπάει και σ' εμπιστεύεται. Και σου εύχομαι να το βρεις. Όσο για την κατάσταση που περιγράφεις οτι ζεις καθημερινά...
    Καλύτερα να βρεις, αν έχεις τη δυνατότητα, έναν τρόπο να μείνεις σε ένα σπίτι δικό σου χωρίς τους δικούς σου πάνω απο το κεφάλι σου.. Θα σου κάνει καλό λογικά.
    Είσαι ενήλικη και έχεις δικαίομα να ζήσεις τη ζωή σου όπως τη θες εσύ... Συγγνώμη αν είπα κάτι το οποίο σε στενοχώρησε ή σε τάραξε . Προτίμησα όμως να είμαι ειληκρινής
    στο τι πιστεύω μιας και μας περιγράφεις ένα πρόβλημα σου και λογικά θέλεις μια παραπάνω άποψη... Να'σαι καλά και να προσέχεις...
    Φιλικότατα
    Εύα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    διαβαζω τα οσα λετε.ολα ενδιαφερον!κι εγω εχω περιπου το ιδιο κλιμα σπιτι,ειναι αγαπημενοι αλλα ολοι την ωρα γκρινιαζουν(παιζει ρολο και το οικονομικο κομματι γιατι ζοριζομαστε παρα πολυ) για βλακειες!κι εγω μεγαλωσα σε ενα κλιμα με φωνες,παντα να τα ακουω στο τελος εγω!το να μην συζητας με τους γονεις πιανου φταιξιμο ειναι δικο μας η δικο τους?που δεν μας πηραν απο μικρα να μας αφηνουν να λεμε οτι αισθανομαστε?οταν μεγαλωνεις σε ενα περιβαλλον ολο με φωνες με εναν μπαμπα που να βγαζει συνεχεια τα νευρα σε εσενα μαλωνοντας για κατι που δεν εκανες!γεμιζεις ενοχες!εγω το παραδεχομαι αυτη τη στιγμη μενω με τους γονεις,η κατασταση ειναι ιδια,εγω αισθανομαι θηλια,εχω πολα κομπλεξ που μου δημιουργησαν και προσπαθω να τα αποβαλω μονος,γιατι μεγαλωσα με ενα οχι το ενα οχι το αλλο μη εκεινο μη αυτο,θα κανεις αυτο εκεινο!οσο για τα υλικα αγαθα ενα εχω να πω,ακομα και ο σκυλος με ενα χαδι χαιρεται!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 12-06-2014, 23:19
  2. Προβληματα με την σχεση
    By stella1993 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2013, 23:41
  3. Προβληματα με τη σχεση μου
    By Μ_Σλιακ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 12-11-2012, 15:44
  4. Η ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 15-05-2010, 01:26
  5. Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?
    By niht in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2008, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •