στις πυλες του Παραδεισου σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να περασετε ? τι θαπαντουσατε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    στις πυλες του Παραδεισου σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να περασετε ? τι θαπαντουσατε ?

    Ναι λοιπον , ηρθε η ωρα σας ειστε στις πυλες του Παρεδεισου κ σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να σας αφησω να περασετε ' ?
    Τι θαπαντουσατε ? ( το ξαναγραψα γιατι δεν τοπαιρνε ολο .)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Γιατί είχα πολύ μεγάλη καρδιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Νομιζω οτι δεν θα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα αν οντως υπαρχει παραδεισος/κολαση, δηλαδη δεν μπορει να κανεις περιστασιακα καλες πραξεις ενω την υπολοιπη σου ζωη να εισαι κακος και να περνας ετσι απλα στον παραδεισο, ουτε το αναποδο φυσικα...

    Εγω κανω περιστασιακα καλες πραξεις αλλα πολλες φορες μιλαω και ασχημα στους ανθρωπους που με νοιαζονται χωρις λογο,γενικα δεν πειραζω κανεναν αν δεν με πειραξει αλλα εχουν τυχει φορες να φερθω και αδικα και να απολογηθω μετα... δεν νομιζω να μπορει να κριθει ενας ανθρωπος απο 2-3 συγκεκριμενες πραξεις αλλα απο την συνολικη συμπεριφορα του...

    Παραδειγμα ποσες γριες πανε εκκλησια καθε μερα και θεωρουνται αγιες και καλες και την ιδια στιγμη πανε και κατακρινουν ολους οσους δεν πανε σαν αθεους η σαν τα χειροτερα αποβρασματα του κοσμου που ειναι εντελως αντιθετο με το τι διδασκει η θρησκεια... αυτες δηλαδη ειναι σαν να κοροιδευουν τον ιδιο τον Θεο που πιστευουν καταμουτρα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη δεν εχω καποιο καλο επιχειρημα θα Τουλεγα ' γιατι εχω ακουσει οτι Ειστε πολυ φιλευσπλαχνος κ επιεικης '

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γιατι βοηθησα πολυ τους φιλους μου σε βαθμο αυτοθυσιας εγραψα στα παλια μου τα παπουτσια οσους δε με χονευαν κ εκανα καθε προσπαθεια να παταξω οσες σατανικες σκεψεις μου περναγαν απο το μυαλο χαχαχαχαχαχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ηρθε η ωρα σας ειστε στις πυλες του Παρεδεισου κ σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να σας αφησω να περασετε ' ?
    Τι θαπαντουσατε ?
    Ρωτάς κιόλας? ξέρεις εσύ!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει κολαση κ παραδεισος. Μια φορα ζεις κ το τι θα κανεις με αυτη τη ζωη το επιλεγεις μοναχα εσυ. Απο κει κ περα, μετα το θανατο η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει κατι. Ουτε η ψυχη μας παραμενει ζωντανη,ουτε τιποτα. Ολα αυτα τα βλεπω σαν μια απεγνωσμενη προσπαθεια ολων μας να μην ερθουμε αντιμετωποι με το γεγονος οτι ο θανατος ειναι αναποφευκτος.Αυτα.
    πολυ αισιοδοξη ημουν:Ρ
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Ρωτάς κιόλας? ξέρεις εσύ!
    Ναι , Λενα οντως ξερω τα παντα . Εχω ολες , μα ολες τις απαντησεις . Τον Θεο ? τον τουμπαρω με μερικες ατακες . Οχι παιζουμε . Αν θελεις σου εξασφαλιζω πρωτη θεση Paradise . Αρκει να πω δυο κουβεντουλες . Τι λες , εισαι ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , Λενα οντως ξερω τα παντα . Εχω ολες , μα ολες τις απαντησεις . Τον Θεο ? τον τουμπαρω με μερικες ατακες . Οχι παιζουμε . Αν θελεις σου εξασφαλιζω πρωτη θεση Paradise . Αρκει να πω δυο κουβεντουλες . Τι λες , εισαι ?
    Αν καταλαβα σωστα η Λενα εννοουσε οτι θα απαντουσε στο Θεο οτι ξερει το λογο για τον οποιο της αξιζει να παει στον παραδεισο αφου ειναι Θεος και ηδη γνωριζει τα παντα!
    Πολυ εξυπνη η απαντηση σου Λενα μου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , Λενα οντως ξερω τα παντα . Εχω ολες , μα ολες τις απαντησεις . Τον Θεο ? τον τουμπαρω με μερικες ατακες . Οχι παιζουμε . Αν θελεις σου εξασφαλιζω πρωτη θεση Paradise . Αρκει να πω δυο κουβεντουλες . Τι λες , εισαι ?
    χαχαχαχαχααχα Macgyver !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    τέλεια η απάντηση σου!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αλλά...........εννοούσα αυτό ακριβώς που λέει η Unlucky..... υποτίθεται ότι απευθυνόμουν στο θεο.....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι λοιπον , ηρθε η ωρα σας ειστε στις πυλες του Παρεδεισου κ σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να σας αφησω να περασετε ' ?
    Τι θαπαντουσατε ? ( το ξαναγραψα γιατι δεν τοπαιρνε ολο .)
    E... γιατί ήμουν ήδη στον παράδεισο επί γης και συνήθισα... ας μην κανουμε δραματικες αλλαγες!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Όλοι εσείς που ισχυρίζεστε ότι δεν υπάρχει Θεός, τι κάθεστε και δεν πάτε να ληστέψετε καμιά τράπεζα, να ζήσετε σαν βασιλιάδες βουτηγμένοι στη λαγνεία όσο ζείτε; Αφού σίγουρα θα πεθάνετε και θα πάψετε να ζείτε, όλη η ύπαρξη σας θα χαθεί, η συνείδηση θα σβήσει, γιατί δεν ευχαριστιέστε τη ζωή τώρα στον υπέρμετρο βαθμό;

    Λέει ένας ήρωας του Ντοστογιέβσκη πως για να διατηρηθεί η αρμονία και ο πολιτισμός στον κόσμο, για να αποφύγουμε το χάος, πρέπει να εφεύρουμε το Θεό και ας μην υπάρχει. Ξέρετε κάτι όμως; Υπάρχει.

    Σας φαίνεται παράλογη η ιδέα του να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη; Δείτε λίγο τον παραλογισμό γύρω σας. Όλο αληθινό είναι το γεγονός ότι ζούμε σε μια γιγάντια σφαίρα στη μέση ενός μαύρου κενού, άλλο τόσο αληθινό είναι το ότι υπάρχει Θεός. Ο καθένας ας φερθεί υπεύθυνα για τη φροντίδα της ψυχής του.

    Ο Θεός είναι ΑΓΆΠΗ. Έχει κανένας καμιά ιερότερη και αγαθότερη αξία να αντιπροτείνει, ώστε να ξεπεράσει στο περιεχόμενο την αγάπη; Δε νομίζω..

    Όλα αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις, και όχι δεν ανήκω σε καμία οργάνωση, δε έχω σκοπό να προσηλυτίσω, ούτε να προσβάλω κανένα, σε περίπτωση που το ευεπηρέαστο μυαλό μας δίνει αυτή την εντύπωση διαβάζοντας κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    για μενα αυτη η ανωτερη δυναμη που λες ειναι το ιδιο το συμπαν. Κοιτα απλως το πως ολα αλληλεπιδρουν γυρω σου κ πως ολα συνδεονται μεταξυ τους. Οι ανθρωποι δεν εχουμε καμια πραγματικη δυναμη πανω στον κοσμο κ ας θεωρουμε οτι ειμαστε οι ανωτεροι απο ολα τα υπολοιπα ειδη.
    Επισης λες οτι εκφραζεις προσωπικη αποψη, κ εγω προσωπικη αποψη εξεφρασα, γιατι λοιπον δεν την δεχεσαι απλως κ μου λες γιατι δεν παω να ληστεψω καμια τραπεζα; Στο τελος θα με βγαλεις κ ψυχασθενη δολοφονο μηπως;;
    Κ επισης ακομα κ αν δεν πιστευω, ΕΠΙΛΕΓΩ να μην παω να ληστεψω μια τραπεζα οπως λες κ συ βλακωδως, γιατι εχω συνειδηση κ ηθικες αξιες. Κ ΕΠΙΛΕΓΩ να κανω το σωστο ακομα κ αν δεν πιστευω στο δικο σου θεο.
    Μην μπεις στον κοπο να απαντησεις, με εχεις τσαντισει απειρα κ περα απο αυτο δεν θα εχει κ νοημα. Δεν θα μου αλλαξεις γνωμη, οπως κ εγω δεν θα καταφερω να αλλαξω γνωμη σε σενα.
    Κ μιας κ χρησιμοποιεις τοσο τρομερα επιχειρηματα θα σου ανταπαντησω με το ιδιο υφος. Ο Ντοστογιεφσκι ηταν σωστος. Κ οσον αφορα τον Θεο σου ξερεις κατι;;; Δεν υπαρχει!
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    χαχαχαχαχααχα Macgyver !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    τέλεια η απάντηση σου!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αλλά...........εννοούσα αυτό ακριβώς που λέει η Unlucky..... υποτίθεται ότι απευθυνόμουν στο θεο.....
    Σορρυ Λενα , νομιζα οτι εκανες πλακα . Παντως εξυπνη η απαντηση σου .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Εντάξει δεν θα πω τίποτα άλλο και με συγχωρείς, η αλήθεια είναι πως δεν είχα εχθρική πρόθεση όταν έγραφα, φταίει και το απρόσωπο των κειμένων στο ίντερνετ.

    Και κάτι εντελώς εγκυκλοπαιδικό για να κλείσω το θέμα, το απόσπασμα που παρέθεσα, είναι από έναν ήρωα ενός βιβλίου του Ντοστογιέβσκη, και όχι η προσωπική άποψη του Ντοστογιέβσκη. Όσον αφορά τη θρησκεία και τις πεποιθήσεις του, υπάρχουν στο site της wikipedia κεφάλαιο 4.3 religious beliefs και σε πολλά βιογραφικά βιβλία. Και ναι και εγώ συμφωνώ στο ότι ήταν σωστός..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως θα περάσετε αυτό το καλοκαίρι;
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 23-08-2013, 15:56
  2. Ο θεος να σε φυλαει....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 17:48
  3. Θεος κ κολαση
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 648
    Last Post: 10-04-2011, 02:36
  4. Η ψευδαίσθηση του χαμένου παραδείσου
    By aeolus74 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-2010, 18:57
  5. πως θα τα περασετε τα Χριστουγεννα?
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •