Πονοι στο στηθος- αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Πονοι στο στηθος- αγχος

    Ειναι φυσιολογικο να ποναω στο στηθος απτο αγχος? τσιμπιες στα πλαινα και αναμεσα στους 2 μυες? Οπως εχω γραψει σε προηγουμενο ποστ, εχω κανει εξετασεις και ολες ηταν καλες, αλλα με πιανουν αυτοι οι πονοι στο στηθος καθημερινα για καποιο χρονικο διαστημα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Ναι ειναι απολυτα φυσιολογικο τα ψυχολογικα θεματα να χτυπανε στο κορμι. Διαβασα και το προηγουμενο post που λες. Εχεις παρατηρησει ποτε συμβαινει? υπαρχει καποιο γεγονως που σε κανει να πνιγεσαι??

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Anna M. View Post
    Ναι ειναι απολυτα φυσιολογικο τα ψυχολογικα θεματα να χτυπανε στο κορμι. Διαβασα και το προηγουμενο post που λες. Εχεις παρατηρησει ποτε συμβαινει? υπαρχει καποιο γεγονως που σε κανει να πνιγεσαι??
    πολυ καλα τα λες..

  4. #4
    Συνηθως συμβαινει μονο του. Βασικα νιωθω μια ενοχληση, εκει αρχιζω να σκεφτομαι και μετα αρχιζουν οι πονοι.. Μου ειπαν οτι ειναι νευροπονοι και οτι απτο αγχος υπαρχει αυτο το σφιξιμο στους μυες και γιαυτο πονανε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Subliminal167 View Post
    Συνηθως συμβαινει μονο του. Βασικα νιωθω μια ενοχληση, εκει αρχιζω να σκεφτομαι και μετα αρχιζουν οι πονοι.. Μου ειπαν οτι ειναι νευροπονοι και οτι απτο αγχος υπαρχει αυτο το σφιξιμο στους μυες και γιαυτο πονανε.
    Σωστα στα ειπανε. Το θεμα ειναι τι κανεις εσυ για αυτο? Μαθαινεις να ζεις μαζι του, ή θελεις να το αντιμετωπησεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ψυχολογικο ειναι λογικα αγαπητο μελος προσεξε μην εξελιχθει σε αρρωστοφοβια κανε τις εξετασεις σου οσο πρεπει μην καταφευγεις διαρκως στο γιατρο δεν ειναι ο,τι καλυτερο

  7. #7
    Η αληθεια ειναι οτι ανεπτυξα ενα ειδος αρρωστοφοβιας ενω ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.. Εχω κανει εξετασεις αρκετες και ολες ηταν καλες οποτε ξερω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο. Καμια φορα ομως, λογω των συμπτωματων που νιωθω παει η σκεψη μου στο "αν εχω κατι" και σκεφτομαι πραγματα οπως μηπως εχω κατι σπανιο που δεν το εχουν βρει οι γιατροι και τετοια και αρχιζει το αγχος να εκδηλωνεται.. Αλλες φορες παλι το πολεμαω μιλωντας στον εαυτο μου λεγοντας πραγματα οπως "δεν εχεις τιποτα και το ξερεις, ειναι το αγχος που τα προκαλει και οσο τα σκεφτεσαι τοσο θα αγχωνεσαι και αλλο τοσο θα εχεις αυτα τα συμπτωματα.¨Μην εισαι φλωρος" και τετοια Anna M μαθαινω ΚΑΙ να ζω μαζι του ΚΑΙ να το αντιμετωπιζω.. Αλλες φορες τα καταφερνω, αλλες μπορει για μια δυο μερες να τριγυρναει ο φοβος στο κεφαλι μου.. Ειμαι ακομα σχετικα νεος σαυτα, εχοντας μονο 3-4 μηνες αυτην τη διαταραχη αλλα το πολεμαω οσο μπορω.. Χτες και σημερα, αλλο παλι, νιωθω τα ματια μου να με τσουζουν και λεω παλι μην εχω τιποτα αλλα μεσα μου ξερω οτι φταινε οι πολλες ωρες μπροστα στο Pc. Εχω καταλαβει οτι ειναι δυσκολο να κερδισεις το μυαλο σου και να κυριαρχισεις στις σκεψεις σου, αλλα το παλευω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Το ειπες και μονος σου,εισαι νεος ακομα στο προβλημα κι επειδη εγω(και πολλοι αλλοι εδω)ειμαστε χροοονια μεσα σ ολο αυτο το βασανο,αντιμετοπισετο,μη το αφηνεις να μεγαλωνει....θα γινει τεραστιο και μετα θα χεις καθε μερα ενα τρομερο πολεμο με το μυαλο και τα ψυχοσωματικα σου!

  9. #9
    Και εμένα με πιάνουν πόνοι στο στήθος από ανέκαθεν είχα τον τελευταίο καιρό σαν σφίξιμο πιο συχνά θα πήγαινα για εξέταση καρδιογράφημα νευρόπονοι είναι μάλλον .

  10. #10
    Δεν μπορώ να κάνω αποσύνδεση πατάω αποσύνδεση και φαίνομαι πάλι σαν συνδεδεμένη γίνεται το ίδιο σε σας ?

  11. #11
    χρυσοβαλαντου μην κανεις καρδιογραφημα.. Εγω που πηγα, αφου περασα 3 ωρες περιμενοντας στο νοσοκομειο, εξετασεις αιματος, καρδιογραφημα, ακτινογραφια θωρακα, μου ειπαν οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα οποτε οι πονοι πρεπει να ειναι νευροπονοι γιατι απτο αγχος σφιγγουν οι μυες και δημιουργουνται αυτοι οι πονοι. Σημερα αποφασισα να ειναι αυτη η μερα, μερα χωρις αγχος. Οτι κ αν νιωσω σωματικα, οτι και να πονεσει, ειπα οτι δεν θα αγχωθω. Ειναι 11 το βραδυ, και μπορω να πω οτι τα καταφερα. Οποτε ΝΙΚΗ για σημερα

  12. #12
    Δεν θα κάνω τελικά ένα σύμπτωμα είναι και αυτό μέσα στα άλλα πονοκέφαλο , χρόνια αϋπνία με το xanax που παίρνω για την αγχώδη διαταραχή το βράδυ κοιμάμαι μια χαρά .

Similar Threads

  1. ταχυπαλμια και πλακωμα στο στηθος.αγχος?
    By valeria14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-07-2013, 11:20
  2. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 19:33
  3. Oταν ο θυμος και το αγχος βραζουν στο στηθος σου...
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 86
    Last Post: 16-11-2010, 17:52
  4. Αγχος-Κρίσεις Πανικού-Πόνοι
    By notias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2007, 14:51
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •