mia erothsh...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: mia erothsh...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2

    mia erothsh...

    mia erothsh...yparxoun sthn ellada sxoles psyxologias oi opoies einai aksiopistes?oi perissoteres apo aytes pou exo enhmerothei einai kollegia ta opoia kai apaitoun poly kalh gnosh agglikon mias kai ta mathimata paradidontai sta agglika kai oxi sta ellinika...elpizo na apanthsete se aythn thn erothsh mou an ginetai kai me informations....eyxaristo prokatavolika olous na eiste kala...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Οι μόνες αξιόπιστες σχολές στην Ελλάδα είναι τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ψυχολογίας που αναγνωρίζονται από το Ελληνικό Κράτος. Όλες οι άλλες σχολές είναι αμφιβόλου ποιότητας και επιτρέποντάς μου μία λαϊκή ρήση ... όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν.

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by ΣΕΦΨ
    Όλες οι άλλες σχολές είναι αμφιβόλου ποιότητας και επιτρέποντάς μου μία λαϊκή ρήση ... όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν.
    ΣΕΦΨ, δεν είναι λίγο ισοπεδωτικό να μπουν όλες οι ιδιωτικές σχολές σε ένα καζάνι?
    Κατά τη γνώμη μου, ούτε οι σχολές των ελληνικών πανεπιστημίων, ούτε τον ευρωπαικών βράζουν σε ίδια καζάνια.
    Προσωπικά, τελείωσα στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, τότε που η σχολή είχε διεθνή φήμη και ονόματα καθηγητών, πραγματικά διαμάντια, με σοβαρότατο ερευνητικό, συγγραφικό και θεραπευτικό έργο. Από τη στιγμή που το Ρέθυμνο έπαψε να είναι η μοναδική σχολή ψυχολογία ς στην Ελλάδα και δημιουργήθηκαν αυτές των Αθηνών και Θεσσαλονίκης, οι περισσότεροι καθηγητές εκείνης της φουρνιάς έφυγαν για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
    Για κάνε τώρα μια έρευνα να δεις τώρα ποιοι διδασκουν, τι όνομα έχει πια η σχολή, τι φήμη έχει?

    Οτι κι αν επιλέξει ο καθείς, οφείλει να κάνει σοβαρή έρευνα, στο βαθμό τουλάχιστον που αυτό είναι εφικτό.
    Κάποιοι δικαιούνται να μπουν στις κρατικές σχολές, κάποιοι όμως όχι. Ολοι ωστόσο, έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση. Κατ εμέ, είναι μια εύκολη παγίδα, να μπούμε σε ένα κρατικό πανεπιστήμιο και μετά να αφορίζουμε όλους όσους δεν μπήκαν σε αυτό και επέλεξαν ή αναγκάστηκαν να επιλέξουν άλλο δρόμο. Και στο λέω αυτό εγώ που τελείωσα σε κρατικό πανεπιστήμιο και που βούτηξα σε αυτή την παγίδα και που στα φοιτητικά χρόνια (υποθετω και συ φοιτητής είσαι, αν κρίνω απ το ψευδώνυμο σου) έδωσα μάχες υπερ των κρατικών πτυχίων και εναντιον των ιδιωτικών. Τότε στην Κρήτη ήταν που ιδρύσαμε τον σύλλογο πανεπιστημιακών ελλήνων αποφοίτων ψυχολογίας.

    Έμαθα όμως ότι με αφορισμούς και δίπολα δε λύνεται ένα πρόβλημα. Δες το παράδειγμα της μεταναστευσης. Να διώξεις όλους τους (λαθρο)μετανάστες είναι σχεδόν αδύνατο πρακτικά. Θα βρουν νέους τρόπους και θα ξαναρθουν. Οι χώρες που αντιμετώπισαν το πρόβλημα, το αντιμετώπισαν όχι όσο φώναζαν \"έξω οι ξένοι\" αλλά μόλις βρήκαν τους τρόπους να τους ενσωματώσουν στην κοινωνία, να τους δώσουν ότι δικαιούνται και να παρουν από αυτούς, ότι πρέπει να πάρουν.
    Αφομοίωση χρειάζεται, όχι διάσπαση.

    Για να επανέλθω στο θέμα μας, ολη η ιστορία οφείλεται στα κακώς κείμενα και στην ανικανότητα της ελληνικής πολιτείας. (δε μιλάω πολιτικά, γενικά μιλάω, για όλες τις περασμένες και νυν κυβερνησεις). Το δυστύχημα είναι ότι την πληρώνουν οι νέοι άνθρωποι που αγωνιούν και πασχίζουν για την εκπαίδευση τους.


    ΥΓ. namapali, θερμή παράκληση, όχι greeklish σε αυτό το φόρουμ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Αγαπητέ admin

    Aρχικώς θα ήθελα να σου πω ότι το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ αναφέρεται στα αρχικά του Συλλόγου Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας στον οποίο έχω την τιμή να είμαι πρόεδρος. Ως τελειόφοιτος και μέσα από την ενασχόλησή μου αυτή έχω έρθει σε επαφή με πολλές Ψ καταστάσεις στον ελλαδικό χώρο γνωρίζοντας πρόσωπα και γεγονότα, στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο.

    Αναφερόμενος στο γεγονός ότι τα ιδιωτικά βράζουν στο ίδιο καζάνι, δεν έχω διαπιστώσει να έχει βγει κάποια έρευνα ή κάποιου είδους αξιολόγηση για την αξιοπιστία ή την ποιότητα των ιδιωτικών τμημάτων...

    Σίγουρα κάποιος που θα επιλέξει αυτόν τον τομέα δικαιούται και με το παραπάνω να κάνει μία έρευνα αγοράς και να δει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα, βάζοντας όμως στην έρευνά του και άλλους παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το ακαδημαϊκό (οικονομικό, χωροταξικό κτλ) καθώς σίγουρα δεν μπορεί να έχει άποψη για αυτό. Αυτό που προβάλλεται προς τα έξω είναι οι διαφημίσεις και τα ξένα-μητρικά πανεπιστήμια. Αν υπάρχει κάποιου είδους αξιολόγηση από επίσημο φορέα θα χαρώ να τη δω.

    Το Πανεπιστήμιο της Κρήτης κατά την γνώμη μου παραμένει ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο με ποιότητα και σοβαρότητα στο πρόγραμμα σπουδών του, δε νομίζω ότι η λειτουργία των επόμενων τμημάτων του στέρησε την αίγλη του. Διδάσκουν ακόμα εκεί σπουδαίοι καθηγητές που δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα. Ήμουν τον Απρίλιο στην Κρήτη, στο συνέδριο της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας και ήρθα σε επαφή με αρκετούς από αυτούς. Είναι πραγματικά πάρα πολύ αξιόλογο Τμήμα Ψυχολογίας.

    Εγώ από τη φύση μου και πόσο μάλλον τώρα που εκπροσωπώ ένα πανελλήνιο σύλλογο ψυχολογίας δεν επιτρέπω τους αφορισμούς και την περιθωριοποίηση. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως ζούμε στην Ελλάδα που εδώ αναγνωρίζονται τα πανεπιστημιακά τμήματα Ψυχολογίας στα οποία φοιτούν οι καλύτεροι καθηγητές Ψυχολογίας. Κανένας τους εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει προχωρήσει στην επιλογή διδασκαλίας σε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Αυτό από μόνο του λέει κάτι.

    Όταν εφαρμοστεί ο νόμος 16 και υπάρξει μία ολοκληρωμένη μελέτη, έρευνα και αξιολόγηση των τμημάτων Ψ και σε αυτά ενταχθούν και κάποια άλλα που θα πληρούν τις προδιαγραφές αναγνώρισης από το Ελληνικό Κράτος, κανένας δεν θα φέρει αντίρρηση στην ενσωμάτωσή τους. Δυστυχώς όμως προς το παρόν δεν μπορούν να αφομοιωθούν καθώς δεν γνωρίζει κανείς τι έχουν σπουδάσει, τι κατεύθυνση έχουν πάρει και πως μπορούν να ενισχύσουν τον κλάδο της Ψυχολογίας.

    Το πρόβλημα είναι, επέτρεψέ μου να πω, πολιτικό καθώς καμία κυβέρνηση δεν έχει πάρει σαφή θέση στις αλλεπάλληλες προσπάθειες που έχουν γίνει από τον ΣΕΨ. Αλλά μην το πάμε μακριά...εδώ η ψυχολογία μετράει 16 χρόνια επαγγελματικής κατοχύρωσης στην Ελλάδα και μετράει και δύο επαγγελματικούς Συλλόγους που τσακώνονται μεταξύ τους, το νόμιμο και τον \"παράνομο\". Αν δεν τα βρίσκουν αυτοί οι δύο πως περιμένουμε από το κράτος να κανει τον τροχονόμο σε άλλα θέματα;

    ΥΓ : Όταν μπορέσεις, θα ήθελα να μου εκθέσεις την εμπειρία σου για τον σύλλογο των αποφοίτων που ανέφερες.

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Εν συντομία και θα επανέλθω αργότερα πιο αναλυτικά:

    Αγαπητέ ΣΕΦΨ,
    σε αυτό το μήνυμα σου, συμφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος της επιχειρηματολογίας σου.
    Στο πρώτο σου μήνυμα, ενοχλήθηκα λίγο από τον γρήγορο και εύκολο αφορισμό.

    Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,
    Νίκος Δ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    16

    τελικά κατάλαβα τι είναι πού είναι ο σύλλογος οεο...

    Originally posted by ΣΕΦΨ
    Αγαπητέ admin

    Aρχικώς θα ήθελα να σου πω ότι το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ αναφέρεται στα αρχικά του Συλλόγου Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας στον οποίο έχω την τιμή να είμαι πρόεδρος. Ως τελειόφοιτος και μέσα από την ενασχόλησή μου αυτή έχω έρθει σε επαφή με πολλές Ψ καταστάσεις στον ελλαδικό χώρο γνωρίζοντας πρόσωπα και γεγονότα, στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο.

    Αναφερόμενος στο γεγονός ότι τα ιδιωτικά βράζουν στο ίδιο καζάνι, δεν έχω διαπιστώσει να έχει βγει κάποια έρευνα ή κάποιου είδους αξιολόγηση για την αξιοπιστία ή την ποιότητα των ιδιωτικών τμημάτων...

    Σίγουρα κάποιος που θα επιλέξει αυτόν τον τομέα δικαιούται και με το παραπάνω να κάνει μία έρευνα αγοράς και να δει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα, βάζοντας όμως στην έρευνά του και άλλους παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το ακαδημαϊκό (οικονομικό, χωροταξικό κτλ) καθώς σίγουρα δεν μπορεί να έχει άποψη για αυτό. Αυτό που προβάλλεται προς τα έξω είναι οι διαφημίσεις και τα ξένα-μητρικά πανεπιστήμια. Αν υπάρχει κάποιου είδους αξιολόγηση από επίσημο φορέα θα χαρώ να τη δω.

    Το Πανεπιστήμιο της Κρήτης κατά την γνώμη μου παραμένει ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο με ποιότητα και σοβαρότητα στο πρόγραμμα σπουδών του, δε νομίζω ότι η λειτουργία των επόμενων τμημάτων του στέρησε την αίγλη του. Διδάσκουν ακόμα εκεί σπουδαίοι καθηγητές που δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα. Ήμουν τον Απρίλιο στην Κρήτη, στο συνέδριο της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας και ήρθα σε επαφή με αρκετούς από αυτούς. Είναι πραγματικά πάρα πολύ αξιόλογο Τμήμα Ψυχολογίας.

    Εγώ από τη φύση μου και πόσο μάλλον τώρα που εκπροσωπώ ένα πανελλήνιο σύλλογο ψυχολογίας δεν επιτρέπω τους αφορισμούς και την περιθωριοποίηση. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως ζούμε στην Ελλάδα που εδώ αναγνωρίζονται τα πανεπιστημιακά τμήματα Ψυχολογίας στα οποία φοιτούν οι καλύτεροι καθηγητές Ψυχολογίας. Κανένας τους εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει προχωρήσει στην επιλογή διδασκαλίας σε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Αυτό από μόνο του λέει κάτι.

    Όταν εφαρμοστεί ο νόμος 16 και υπάρξει μία ολοκληρωμένη μελέτη, έρευνα και αξιολόγηση των τμημάτων Ψ και σε αυτά ενταχθούν και κάποια άλλα που θα πληρούν τις προδιαγραφές αναγνώρισης από το Ελληνικό Κράτος, κανένας δεν θα φέρει αντίρρηση στην ενσωμάτωσή τους. Δυστυχώς όμως προς το παρόν δεν μπορούν να αφομοιωθούν καθώς δεν γνωρίζει κανείς τι έχουν σπουδάσει, τι κατεύθυνση έχουν πάρει και πως μπορούν να ενισχύσουν τον κλάδο της Ψυχολογίας.

    Το πρόβλημα είναι, επέτρεψέ μου να πω, πολιτικό καθώς καμία κυβέρνηση δεν έχει πάρει σαφή θέση στις αλλεπάλληλες προσπάθειες που έχουν γίνει από τον ΣΕΨ. Αλλά μην το πάμε μακριά...εδώ η ψυχολογία μετράει 16 χρόνια επαγγελματικής κατοχύρωσης στην Ελλάδα και μετράει και δύο επαγγελματικούς Συλλόγους που τσακώνονται μεταξύ τους, το νόμιμο και τον \"παράνομο\". Αν δεν τα βρίσκουν αυτοί οι δύο πως περιμένουμε από το κράτος να κανει τον τροχονόμο σε άλλα θέματα;

    ΥΓ : Όταν μπορέσεις, θα ήθελα να μου εκθέσεις την εμπειρία σου για τον σύλλογο των αποφοίτων που ανέφερες.
    Όλοι καταλάβαμε, κι ας μην ήθελε αποδώσει \"συγκεκριμένες\" ευθύνες σε \"συγκεκριμένες\" κυβερνήσεις...

    Αφού δύο όλα κι όλα κόμματα μας κυβερνούν απο τότε που ο παππούς μου θυμάται τον εαυτό του!

    Πάντως τοποθετήθηκε εμμέσως... Όπως έχουν κάνει με παρρησία και σαφήνεια τα προαναφερόμενα πολιτικά κόμματα.

    Ο Σύλλογος Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας- αλήθεια από πότε λειτουργεί αυτό το όργανο, από ποιούς εκλέγεται , από τους φοιτητικούς συλλόγους των Πανεπιστημίων της Χώρας, σορρυ δεν έχω καταλάβει- και δέχεται την κατακρεούργηση της ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!
    ΔΕΧΕΤΑΙ η γνώση και η ανάπτυξη της επιστημονικής έρευνας να παρέχεται απο ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ που όπως ο χώρος στον οποίο δρουν - βλέπε ΕΜΠΟΡΙΟ- λειτουργούν για το κέρδος και την εκμετάλλευση της επιστημονικής κοινότητας για το αποτελεσματικότερο πλασάρισμα της φάρας τους και τελικά της αύξησης των ΚΕΡΔΩΝ τους ...

    Θα σκεφτώ καλύτερα την απάντησή μου γιατί από τη στιγμή που διάβασα την τοποθέτηση του φίλτατου προέδρου μας για το άρθρο 16 και τα ιδιωτικά κολλέγια έχω πάθει :mad: ... με λίγα λόγια τρόμο....

    συγχωρέστε με έρμοι μου συνάδελφοι, πολύπαθοι ψυχολόγοι.
    Και προς θεού δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως με τους συναδέλφους μου αποφοίτους ιδιωτικών σχολών. Εκείνοι είναι πιο πολύπαθοι αφού αναγκάζονται για χίλιους δυό λόγους να ΒΑΛΟΥΝ ΒΑΘΕΙΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ...

    συγχύστηκα βραδιάτικο...

    ΥΓ: είμαι εκείνη η ψυχολόγα , η αθηναία, που δουλεύει σε βιβλιοπωλείο 4ωρη μπας και βρω να κάνω \"κανά εθελοντισμό\", και που βίωσε την εξής ευφυή και συνάμα μακάβρια ερώτηση σε συνέντευξη του Υπουργείου Παιδείας για τα ΣΜΕΑ : \"πιστεύετε ότι η Ψυχολογία σας βοήθησε στην ανεύρεση ερωτικού συντρόφου\"... μετά πήρα των ομμάτιών μου και άνοιξα μια σαμπάνια καταμεσής της οδού Ομονοίας παρέα με τα πρεζόνια και τους μετανάστες που χάσκει το βλέμμα τους για λίγη παρέα....

    ΩΠ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    16
    Συγγνώμη \"namaipali\", δεν σε βοήθησα και πολύ προηγουμένως . Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα κατά την ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνώμη είναι προτιμότερο να δώσεις πανελλήνιες αν μπορείς - είναι μόνο 6 μαθήματα πλέον, χωρίς μαθηματικά, φυσικές , χημείες, παρά μόνο Βιολογία ως επιλεγόμενο που είναι πολύ εύκολο -
    ώστε να περάσεις σε μία απο τις 4 σχολές Ψυχολογίας (Αριστοτέλειο Θεσσαλονίκης, Καποδιστριακό Αθήνας(ΦΠΨ, πρόγραμμα Ψυχολογίας, Κρήτης, Πάντειος)

    Αλλιώς θα χρειαστεί όντως όπως λες να ξέρεις καλά - καλά αγγλικά και πολλά-πολλά λεφτά για μακροχρόνια μεταπτυχιακά...

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ Σ\' ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ!;)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Αγαπητή ψυχολόγα έχω την αίσθηση ότι εθελοτυφλείς. Αφήνεις τα προσωπικά σου θέματα να καθορίζουν την κρίση σου και βγάζεις εύκολα συμπεράσματα.
    Βλέπεις εσύ από το κείμενό μου να υποστηρίζω τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων σε σχέση με τα δημόσια? Αντιθέτως θα έλεγα! Για διάβασε καλύτερα το κείμενό μου, \'οχι όμως επιλεκτικά αλλά συστημικά (όπως θα έλεγε και ο ψυχοθεραπευτής μου!)

    Ο Σύλλογος Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας είναι μή κυβερνητικός, μη κερδοσκοπικός σύλλογος που έχει μέλη του προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές ψυχολογίας από τα αναγνωρισμένα πανεπιστημιακά τμήματα της Ελλάδος. Γενικότερος στόχος του είναι η πολυεπίπεδηεξέλιξη της ψυχολογίας στην Ελλάδα. Δεν βάζει υποψηφιότητα στις φοιτητικές εκλογές και δεν έχει την υποστήριξη καμίας φοιτητικής παράταξης.

    Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στην ιστοσελίδα του συλλόγου www.gpsa.gr

    Mε εκτίμηση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    11
    Αγαπητέ ΣΕΦΨ,

    Συμφωνώ με τα περισσότερα απο όσα λες αλλά παρατηρώ μια εμμονη με τα \"Ελληνικά κρατικά πανεπιστήμια\" στα οποία διδάσκουν \"αξιόλογοι καθηγητές\". Είμαι απόφοιτη εξωτερικού και αυτη τη στιγμη κανω το μαστερ μου παλι στο εξωτερικο. Ηθελα απελπισμενα να γυρισω ως Ελληνιδα αλλα εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω για τα Ελληνικα πανεπιστημια, τουλαχιστον οσο αφορα τις κοινωνικες επιστημες και δη την ψυχολογια. Τι να πω? Οτι δικιο εχει η Ευρωπη που μας κραζει? Οτι δεν ειχα βρει ουτε ενα email να επικοινωνησω με ενα υπευθυνο για το μαστερ στην Ελλαδα? Οτι τα βιογραφικα των καθηγητων που ειναι διαθεσιμα να δει κανεις, δεν με εντυπωσιασαν ιδιαιτερα? πχ ενας που εχει τελειωσει ψυχιατρικη δεν νομιζω οτι μπορει να διδαξει ψυχολογια αλλα στην Ελλαδα ολα γινονται θα μου πεις. Οτι η βιβλιογραφια δεν ειναι συγχρονη? Οτι εχουμε βαλει σε ενα καλαθι τους κοινωνικους λειτουργους, τους συμβουλους και τους ψυχιατρους? Οτι στην Ελλαδα νομιζουμε οτι υπαρχουν δυο εξειδικευσεις στην ψυχολογια και αυτο ειναι ολο? Οτι έβριζα απο το πρωι μεχρι το βραδυ τους Βρετανούς οταν πρωτοηρθα Αγγλια αλλα τωρα τους βγαζω σε αυτα το καπελο? Οτι τελειωνοντας απο εδω, αν θελω με πληρωνουν για να κανω διδακτορικο? Οτι ο πρωτος μου μισθος σαν ερευνητρια ειναι 35.000 ευρω το χρονο το λιγοτερο?Τι να πω πρωτο δεν ξερω....
    Επισης ξερεις ποσο αδικο ειναι να διαβαζεις 4 χρονια (στη Σκωτια τοσο ειναι για πτυχιο) σε δευτερη γλωσσα, να εχεις προσβαση σε papers που βγηκαν πριν δυο και τρεις μηνες, να εχεις υποχρεωτικη παρακολουθηση και μετα να ερχεσαι Ελλαδα και να σουτ λενε πρεπει να δωσεις κι αλλα μαθηματα γιατι το πτυχιο σου δεν ειναι ισοτιμο? Ναι , δεν ειναι ισοτιμο, ανωτερο ειναι γιατι ειμαστε 100 χρονια πισω. Δηλαδη αν ειναι δυνατον ο αποφοιτος της παντείου να μπορει να ανοιξει γραφειο...ελεος. Και εγω αυτη τη στιγμη ειμαι μελος του BPS αλλα γραφειο δεν μπορω να ανοιξω αν δεν εχω μαστερ στην κλινικη η τη συμβουλευτικη.
    Επισης, δεν ξερω αν ξερετε ποσοι Ελληνες δινουν τα χρηματα τους σε αλλες χωρες να σπουδασουν και ποσο ανθρωπινο δυναμικο χανουμε συνεχως....Και ενταξει η πολιτεια δεν κανει τιποτα, σιγα μην κανει, κι ας ειναι παρανομο το ΔΟΑΤΑΠ κι ας πληρωνουμε προστιμο στην Ευρωπαικη Ενωση που κανουμε τετοιες ηλιθιοτητες. Εσεις ρε παιδια, που ειστε ο συλλογος Ελληνων φοιτητων, που ειστε νεοι, που τα ζειτε, που μπορειτε να δειτε τι γινετε στην Ευρωπη, τι κανετε? Δεν ακουσα ποτε να κανετε κατι. Το ξερετε οτι αν ισχυσει το Ευρωπαικο διπλωμα ψυχολογιας οι Ελληνες αποφοιτοι ψυχολογιας δεν πληρουν τα κριτηρια?Τι θα γινει τοτε? Προσπαθησατε ποτε να ερθετε σε επαφη με τους φοιτητες του εξωτερικου να προσπαθησετε να κανετε μια οργανωμενη κινηση?
    Εγω αγαπητέ μου αυτα βλέπω και αυτα εχω καταλαβει και ειλικρινα, αν δεν το εβελεπα φιλοσοφικα το θεμα ουδεποτε θα γυριζα πισω. Νομιζω οτι ειναι λυπηρο, και ανηκουστο αυτο που συμβαινει και λυπαμαι αλλα νομιζω οτι φερετε μερος της ευθυνης γιατι απλα κοιτατε πως θα κατοχυρωθειτε επαγγελματικα εσεις. Δηλαδη διαιωνιζετε συμπεριφορες των μπαμπαδων μας και των παππουδων μας. Νομιζω οτι οφειλετε να δειτε περα απο το συμφερον σας γιατι το συμφερον ολων μας ειναι να αλλαξουμε τα πραγματα, οχι αν διαιωνισουμε συμφεροντα.
    Με εκτιμηση,
    Μια ξενιτεμένη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    αγαπητή ξενιτεμένη, εγώ ξέρω ότι καθένας καθένας προσπαθεί να πενέψει το σπίτι του και δη το πτυχίο του. απ\' όσο γνωρίζω στο οι σπουδές στο εξωτερικό εξαρτώνται άμεσα από το ποιο πανεστήμιο θα τελειώσεις, διότι υπάρχουν αξιόλογα πανεπιστήμια πολύ ανώτερα από τα ελληνικά, αλλά και κολέγια που χαρίζουν πτυχία αμφιβόλου ποιότητας. προσωπικά γνωρίζω πολλούς που ήρθαν από εξωτερικό και κυρίως από Αγγλία, με 3 + 1 χρόνια σπουδών, οι οποίοι δεν γνώριζαν βασικά πράγματα στην ψυχολογία (για να μη μιλήσω για τους απόφοιτους εκ Βουλγαρίας με 10 πτυχίο). Γνωρίζω επίσης και άτομα που είναι αξιόλογοι επιστήμονες και ερευνητές, οι οποίοι όμως έχουν ολοκληρώσει σπουδές επιπέδου διδακτορικού στο εξωτερικό. προσωπικά πιστεύω ότι αδικείς τα ελληνικά πανεπιστήμια, αγνοώντας αρκετές πλευρές τους. με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι δεν αξίζει το πτυχίο σου και οι σπουδές σου, αλλά μη προσπαθείς να μειώσεις την αξία αυτού που ίσως δεν σε ικανοποίησε προσωπικά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    11
    Ουπς! Εγω ποτε δεν υποτιμησα την αξια των Ελληνικων πανεπιστημιων, ειπα απλα οτι δεν ειναι τα μονα εγκυρα ιδρυματα. Συμφωνω οτι εξαρταται απο το πανεπιστημιο αλλα ελεος στην Ελλαδα ζουμε και τα εχουμε δει. Και εγω εχω συζητησει με φοιτητες εξωτερικου και ηταν ασχετοι αλλα εχω συζητησει και με Ελληνες φοιτητες και ολα κινουνται γυρω απο την ψυχοδυναμικη. Επισης ανεξαρτητα απο την παροιμια που ανεφερες, νομιζω πρεπει κανεις να ειναι πολυ προκατειλημμενος για να μην παραδεχτει οτι ερευνα υπαρχει μονο στην Αγγλια και σην Αμερικη στο τομεα των κοινωνικων επιστημων, δυστυχως. Επισης δεν μιλησα για κολλεγια αλλα για πανεπιστημια, εχει μεγαλη διαφορα. Δεν ειμαι εναντιον σου ειμαι μαζι σου. Εναντιον και των δυο μας ειναι η πραγματικοτητα της Ελλαδας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by alexis-30
    αγαπητή ξενιτεμένη, εγώ ξέρω ότι καθένας καθένας προσπαθεί να πενέψει το σπίτι του και δη το πτυχίο του. απ\' όσο γνωρίζω στο οι σπουδές στο εξωτερικό εξαρτώνται άμεσα από το ποιο πανεστήμιο θα τελειώσεις, διότι υπάρχουν αξιόλογα πανεπιστήμια πολύ ανώτερα από τα ελληνικά, αλλά και κολέγια που χαρίζουν πτυχία αμφιβόλου ποιότητας. προσωπικά γνωρίζω πολλούς που ήρθαν από εξωτερικό και κυρίως από Αγγλία, με 3 + 1 χρόνια σπουδών, οι οποίοι δεν γνώριζαν βασικά πράγματα στην ψυχολογία (για να μη μιλήσω για τους απόφοιτους εκ Βουλγαρίας με 10 πτυχίο). Γνωρίζω επίσης και άτομα που είναι αξιόλογοι επιστήμονες και ερευνητές, οι οποίοι όμως έχουν ολοκληρώσει σπουδές επιπέδου διδακτορικού στο εξωτερικό. προσωπικά πιστεύω ότι αδικείς τα ελληνικά πανεπιστήμια, αγνοώντας αρκετές πλευρές τους. με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι δεν αξίζει το πτυχίο σου και οι σπουδές σου, αλλά μη προσπαθείς να μειώσεις την αξία αυτού που ίσως δεν σε ικανοποίησε προσωπικά.

    Προφανώς εδώ θα έπρεπε να πάρουμε τον παράγοντα του ατόμου ως ποιο σημαντικό σε σχέση με τον παράγοντα του πανεπιστημίου. Προσωπικά έχω συναντήσει κοπέλες που είχαν τελειώσει την ψυχολογία του Καποδιστριακου και όταν τις είπα ότι η ερευνά του μεταπτυχιακού μου στο Εδιμβούργο σχετίζεται με “πειράματα σαν του Alan Baddeley” (τους το είπα έτσι γιατί δεν ήξεραν τον όρο «εργασιακή μνήμη» ) με κοιτούσαν περίεργα σαν να μιλούσα κινέζικα. Με τα πολλά τους λέω ότι είναι «κάτι από πειραματική γνωστική ψυχολογία» και μου απαντάνε θρυλικά «ααα εμάς δεν μας αρέσουν τα «γνωστικά», εμείς είμαστε της ψυχανάλυσης…και συνεχίζουν ανελέητα… « από γνωστική ο Irvin Yalom είναι πολύ καλός…» (εκεί πήγα να πάθω συγκοπή αλλά κρατήθηκα…). Αυτό πράγματι δεν μπόρεσα να το χωνέψω... Ψυχολόγοι να μην ξερουν από γνωστική ψυχολογία, που ουσιαστικά η ψυχολογία μετά την δεκαετία του 60 είναι μόνο γνωστική (η γνωστική επανάσταση!) . Ο μεγάλος Gazzaniga, υποστηρίζει στο βιβλίο του “cognitive neuroscience” ότι ο όρος ψυχολογία χρησιμοποιείται για παραδοσιακούς σκοπούς και ότι ουσιαστικά, η ίδια πλέον είναι η (και όχι μια) γνωστική επιστήμη. Από τον τρόπο έρευνας που ως επί το πλείστον είναι πειραματικός, μέχρι την διαμόρφωση της θεωρίας που είναι σε “information processing γλώσσα». Ακόμα και η «κλινική της πλευρά» στηρίζεται σε γνωστικές θεωρίες και αρχές (βλέπε το πρόγραμμα DClinPsy του UCL για ένα τρανό παράδειγμα προγράμματος κλινικής ψυχολογίας).


    Φυσικά εδώ έρχεται να παίξει ρόλο η «θεωρία των αποδόσεων» (βλέπε Kelley,Heider) αφού και εσύ και εγώ αποδώσαμε την κατάσταση των συγκεκριμένων ατόμων σε εξωτερικό παράγοντα, δηλαδή στα πανεπιστήμια και όχι στα ίδια τα άτομα (εσωτερική απόδοση). Φυσικά το ποιο σωστό θα ήταν να αποδίδαμε την αιτιότητα στα ίδια τα άτομα, αφού για να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα για ένα πανεπιστήμιο θα έπρεπε να είχαμε και το ανάλογο «Στατιστικό δήγμα» από κάθε πανεπιστήμιο!

    Προσωπικά, χωρίς πάλι να είμαι απολύτως σίγουρος, έχω ρωτήσει αρκετά άτομα (όχι, το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό!) και η γενική άποψη είναι ότι μερικά Ελληνικά πανεπιστήμια όπως το Καποδιστριακο έχουν λίγα εργαστήρια σε γνωστική και πειραματική ψυχολογία γενικότερα. Στην Αγγλία είχαμε συνέχεια εργαστήρια- πειράματα ψυχοφυσικής και αντιληπτικής ψυχολογίας, μνήμης, σκέψης και λογικής, συναισθήματος, ψυχοφυσιολογίας (με EEG, ECG, EOG κλπ.) και lab reports. Γενικά, στα ποιο πολλά Αγγλικά και Αμερικανικά πανεπιστήμια η ψυχολογία δεν εκλαμβάνεται πλέον ως «κοινωνική επιστήμη» αλλά ως μια «επιστήμη της ζωης» (life science) δηλαδή σαν μια βιολογική επιστήμη. Αυτή είναι ουσιαστικά και η θέση της ψυχολογίας σήμερα, αφού μετά την εφεύρεση των «απεικονιστικών μεθόδων» (π.χ. fMRI) της δεκαετίας του 90, η ψυχολογία δεν έμεινε ποτέ η ιδία. Αλλά και χωρίς αυτές, το μεγαλύτερο ποσοστό της ψυχολογικής έρευνας την σήμερον ημεραν είναι ποσοτική/πειραματική και μοιάζει ποιο πολύ με το είδος της (ποσοτικής) έρευνας που γίνεται στις βιολογικές επιστήμες παρά με την ποιοτική έρευνα που κυρίως γίνεται στις κοινωνικές (φυσικά ποιοτική έρευνα στην ψυχολογία γίνεται, απλά αποτελεί την ελάχιστη μειονότητα της συνολικής έρευνας, αφού τα λεφτά πάνε στα πειράματα και όχι σε αυτού του είδους της μακροπρόθεσμης, χρονοβόρας και αμφιβόλου αποτελέσματος [ποιοτικής] έρευνας). Πιστεύω λοιπόν ότι η γενική ιδέα είναι ότι τα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν μείνει πίσω στην πειραματική έρευνα της ψυχολογίας και γενικότερα στις νέες εξελίξεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Ειλικιρινά μου αρέσει πολύ πως το κάθε μέλος του φόρουμ ερμηνεύει με το δικό του μοναδικό τρόπο τα λεγόμενα των άλλων μελών, άλλωστε εκεί έγκειται και η μοναδικότητα της σκέψης του κάθε ατόμου.

    Πάμε να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Σε πολλά θέλω να απαντήσω αλλά δεν θυμάμαι ποιός είπε τι, οπότε θα τα αναφέρω όπως μπορώ.

    Αρχικώς να πω ότι ο Σύλλογος Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας ιδρύθηκε τον Ιανουάριο του 2006, είναι μη κομματικός, μη κερδοσκοπικός σύλλογος και παρ΄όλες τις ακαδημαΐκές αντιξοότητες κάνει μεγάλες προσπάθειες να φέρει σε μία ισορροπία τα ψυχολογικά εκπαιδευτικά πράγματα στην Ελλάδα. Πιστέψτε με δεν είναι καθόλου εύκολο όταν τόσα χρόνια έχουν παγιωθεί αντιλήψεις και καταστάσεις, όπου πρέπει να περάσουν άλλα τόσα χρόνια για να αλλάξει το status quo.
    Ο ΣΕΦΨ δεν είναι πολιτικοποιημένος και δεν έχει σχέση με τις απεργίες, τις πορείες, τις καταλήψεις και τις κινητοποιήσεις των φοιτητών. Δεν τον ενδιαφέρει να απεργήσει ούτε να προχωρήσει με τη μάζα των φοιτητικών παρατάξεων.

    Αυτό δε σημαίνει ότι μένει άπραγος στις τελευταίες εξελίξεις , τις παρακολουθεί από απόσταση. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι ένας από τους κύριους στόχους του ΣΕΦΨ είναι η εξέλιξη της ψυχολογίας στην Ελλάδα σε όλα τα επίπεδα. Και αν δεν ξεκινήσει από την εκπαίδευση δεν πρόκειται να ξεκινήσει από πουθενά.

    Ο ΣΕΦΨ έχει καταθέσει μία σειρά προτάσεων για βελτίωση των παρεχομένων προγραμμάτων από τα πανεπιστήμια όπως έκανε π.χ. στην Κρήτη για την πρακτική του ΕΠΕΑΕΚ. Γνωρίζετε ότι μπορούν οι φοιτητές που κάνουν πρακτική άσκηση να πληρώνονται κανονικά και οι μεταπτυχιακοί και μόνο ορισμένα τμήματα έχουν κάνει τα χαρτιά για να πάρουν επιχορήγηση?
    Γνωρίζετε ότι υπάρχουν ειδικοί άξονες στο ΕΠΕΑΕΚ όπου επιδοτούνται σεμινάρια για μετεκπαίδευση και σε προπτυχιακό επίπεδο που δεν υλοποιούνται από κανένα σχεδόν πανεπιστημιακό τμήμα?
    Αυτά προσπαθούμε να φέρουμε στα Ελληνικά πανεπιστήμια και να κινητοποιήσουμε την κατάσταση.

    Τώρα δεν θα μπω στη διαδικασία να δω ποια είναι τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού και ποια δεν είναι. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ. Τα ελληνικά \"κολέγια\" όμως που δεν έχουν καμία αξιολόγηση και τα περισσότερα κάνουν 3 χρόνια βασικές σπουδές ψυχολογίας με τον πρώτο χρόνο να διδάσκουν αγγλικά μόνο, συγγνώμη αλλά αυτοί δεν μπορούν να πάρουν άδεια άσκησης επαγγέλματος, νομίζω ότι κανένας δεν θα το ήθελε αυτό. Γίνονται ενέργειες και συζητήσεις του ΣΕΨ με το Υπ.Παιδείας για να βρεθεί μία φόρμουλα για την καλύτερη προάσπιση των συμφερόντων των φοιτητών των Ελληνικών Πανεπιστημιακών Τμημάτων. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα δεχτούμε 3 χρόνια βασικό πτυχίο.

    Για όσους αναρωτιούνται τι κάνουμε στην Ευρώπη και ότι δνε ξέρουμε τι γίνεται έξω, έχω να απαντήσω ότι ο ΣΕΦΨ είναι παρών και στα 3 τελευταία συνέδρια της EFPSA (Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία Φοιτητικών Συλλόγων Ψυχολογίας), με τις μεγαλύτερες αποστολές. Εκεί είχαμε τη δυνατότητα να συνομιλήσουμε με ευρωπαίους φοιτητές, να ανταλλάξουμε απόψεις και να ενημερωθούμε για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Επίσης, το Μάιο στη Φινλανδία ενημερωθήκαμε από τον ίδιο τον πρόεδρο της ΕFPA για το Ευρωπαϊκό Δίπλωμα Ψυχολογίας, τα κριτήρια και τις ανάγκες του. Τέλος, αντιπρόεδρος στην EFPSA είναι η πρώην πρόεδρος του ΣΕΦΨ.

    Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες καθώς υπάρχουν απαντήσεις σε όλα αυτά τα ζητήματα που θέτετε και πιστέψτε με είναι και δικές μου αγωνίες ως μελλοντικός επαγγελματίας. Κανένας από τον ΣΕΦΨ δεν έχει τον μπαμπάκα του σε υψηλόβαθμη θέση για να τον \"φτιάξει\" αργότερα. Αν είχε γιατί να αγχώνεται και να παλεύει με αυτόν τον τρόπο?

    Ένα μεγάλο εγχείρημα είναι το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φοιτητών Ψυχολογίας διοργανωμένο από τον ΣΕΦΨ που έχει προγραμματιστεί να γίνει τον Απρίλιο του 2008, με τίτλο \"Νέοι Ψυχολόγοι Αντιμέτωποι με την Πρόκληση του Επαγγέλματος\".
    Εκεί θα προσπαθήσουμε να δώσουμε απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που πλανώνται μέσα από έξι θεματικούς άξονες.

    Ακόμα, ο ΣΕΦΨ τον Ιανουάριο θα εγκαινιάσει τη δραστηριότητα \"Στρογγυλές Ψ Τράπεζες\" όπου θα είναι μία συνάντηση σε φιλικό κλίμα των μελών του ΣΕΦΨ αλλά και όλων των φοιτητών και νέων επαγγελματιών που θέλουν να παρευρεθούν, να μιλήσουν για τις ανησυχίες, τους προβληματισμούς τους, να γνωρίσουν τον ΣΕΦΨ και να προτείνουν και οι ίδιοι νέα πράγματα.

    Νεότερα θα αναρτηθούν σε λίγες ημέρες.

    Με εκτίμηση,

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •