τα ladose αυξάνονται, η διάθεση πέφτει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    τα ladose αυξάνονται, η διάθεση πέφτει

    εκεί που λέω ωπ θα ανέβεις..αρχίζω να πέφτω.κάθε φορά που έχω κέφι για να κάνω κάτι παραπάνω, λέω αυτό ήταν, ανεβαίνουμε.και πέφτω έξω.δεν το αντέχω αυτό.κρατάει πολύ και με κούρασε.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Kαλημέρα Πόσα mg παίρνεις την ημέρα?
    Εγώ παίρνω 20mg το πρωί και,\"προαιρετικά\" 10-20 το απόγευμα.
    Παράλληλα παίρνω το παλιό κλασσικό Tegretol πρωί-βράδυ(από 400) μαζί με Lyrica(από 25).
    Ολίγον ιδιόρυθμος συνδυασμός που μου προτάθηκε από κορυφαίο ιδιώτη γιατρό και δεν παύει να ψιλοξενίζει τους γιατρούς του ΙΚΑ που μου τα γράφουν κάθε δίμηνο.
    Το Ladose/Prozac είναι ένα αρκετά ελαφρύ SSRI σε σχέση με τα κλασσικά βαρύτερα αντικαταθλιπτικά.
    Από μόνο του δεν σε κάνει να πετάξεις.
    Ο γιατρός μου σε μία...κρίση ειλικρίνειας το είχε χαρακτηρίσει \"επιβραδυντή λύπης,όχι επιταχυντή χαράς\".

    O βασικός λόγος που συνταγογραφείται είναι οι σχεδόν μηδαμινές παρενέργειες μα και αλληλεπιδράσεις με σταθεροποιητές σαν το λίθιο,το CBZ(Tegretol),και το Βαλπροϊκό οξύ,μα και οι αρκετά μικρότερες πιθανότητες να πυροδοτήσει μανιακή υποτροπή.
    Όντας όμως ελαφρύ,μπορεί να \"πνιγεί\" βιοχημικά από την δράση άλλων δραστικότερων φαρμάκων.Εξαρτάται λοιπόν και τι άλλο παίρνεις παράλληλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    .

    παίρνω 2 λαντοζ και 2 1/2 ντεπακίν.ο γιατρός μου φοβάται να μη με πιάσει μανία, μάλλον γιατί με γνώρισε στη κλινική σε κακό χάλι.το ξέρω ότι μου το πάει σιγά-σιγά, αλλά δεν αντέχω άλλο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Χμ,το Ντεπακίν δεν έχει τύχει να το τιμήσω ποτέ,παρόλο που εδώ και 12 χρόνια έχω δοκιμάσει πάνω από δέκα διαφορετικά χάπια.

    Αυτό που έχω καταλάβει από μένα είναι *εσύ* να μην φοβάσαι μην σε πιάσει μανία,μιας κι η υπερβολική ανησυχία συνήθως είναι ο βασικός καταλύτης των υποτροπών.
    Να προσέχεις ναι,να ανησυχείς όχι.

    Επίσης,μην αρκείσαι μόνο στα συνθετικά χημικά.Ένα δυνατό τσάϊ μέντας μα κυρίως ένα αφέψημα από σπαθόχορτο(μπορείς να το βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με βότανα,υγειηνής διατροφής κλπ,όχι σε φακελάκια βέβαια) με έχουν βοηθήσει πολύ στο παρελθόν.
    Όταν πάλι είσαι ψιλοτσιτωμένη το τίλιο μπορεί να κάνει θαύματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    η αλήθεια είναι πως ανησυχώ μη με πιάσει μανία, ίσως γιατί σε τέτοιες φάσεις ξεφεύγω πολύ.όταν με βουτήξαν και με βάλανε μέσα, έκανα σαν θηρίο.είναι και οι γονείς μου ( που έχω μια σχέση περίεργη ) που με κάνουν να ανησυχώ.με προτιμούν σε κατάθλιψη, παρά σε φάση μανίας.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Κι εγώ όταν ανησυχούσα μην με πιάσει μανία συνήθως έπεφτα βαθύτερα σε κατάθλιψη-πρόκειται για αυτόματη αντίδραση-άμυνα προφανώς...
    Σημασία δεν έχει πως σε προτιμούν οι γονείς σου μα πως θες να είσαι εσύ.Γουστάρεις να είσαι ως τα μπούνια speedαρισμένη;
    Πολύ αμφιβάλλω..Εγώ στα 19 & 20 μου το απολάμβανα το speed μα πλέον το μόνο που θέλω είναι διαύγεια και ηρεμία.
    Κι ευτυχώς είμαι μακράν ηρεμότερος από παλιότερα που θύμωνα και ήταν σαν να γινόταν σεισμός.

    Το ότι έχεις ήδη εμπειρία εγκλεισμού(όπως κι εγώ)μπορείς να το δεις θετικά : γνωρίζεις πλέον πως λειτουργεί το εν λόγω σύστημα και μπορείς να το αντιμετωπίσεις πολύ αποτελεσματικότερα.

    Όπως ίσως αντιλήφθηκες όταν ήσουν μέσα,το βασικότερο που προσπαθούν να σου μάθουν σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο είναι η πειθαρχία.
    Όταν όμως καταφέρεις να αποκτήσεις μία επαρκή αυτοπειθαρχία η πειθαρχία σε οποιονδήποτε είναι περιττή.
    Αν καταφέρεις να κατακτήσεις σε έναν σεβαστό βαθμό τον εαυτό σου μπορείς να τους κατακτήσεις όλους.
    Το πρώτο σημαντικό βήμα για να γίνει αυτό είναι βέβαια να τον αγαπήσεις.
    Όπως είναι,με τις δυνάμεις και τις αδυναμίες του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    sharpedon,
    παρολο που δεν ειμαι διπολικη οφειλω να ομολογησω οτι μιλας πολυ σωστα,καλλιεργημενα και ώριμα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    νίκο, σέυχαριστώ και πάλι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    κι εκεί που νιώθω κάτω με πιάνει μια υπερέντσαη.σαν ένα κύμα να διαπερνά το στέρνο μου και αρχίζω να σκέφτομαι τα πάντα.πρέπει να κοιμηθώ.θα φρικάρω εντελώς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    κουραγιο αρκτούλα μου!
    φάση είναι και θα περασει οπως περασε και τις αλλες φορες.
    σε καταλαβαινω απολυτα παντως γιατι και γω τις τελευταιες μερες που περναω καταθλιψη,το μονο που περιμενω ολη μερα ειναι ποτε θα \'ρθει το βραδυ να παρω τα βραδυνα μου χαπακια και να ξεραθω στον υπνο,γιατι στροβιλίζουν ασχημες σκεψεις στο μυαλο μου

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Originally posted by ferro
    sharpedon,
    παρολο που δεν ειμαι διπολικη οφειλω να ομολογησω οτι μιλας πολυ σωστα,καλλιεργημενα και ώριμα!
    Ευχαριστώ,να\'σαι καλά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •